5g

5G – ми усі загинемо?

Вибачте за клікбейтний заголовок, але про 5G найчастіше пишуть саме так, оскільки ця технологія стала однією з ключових у найрізноманітніших теоріях змови. За збігом обставин глобальний запуск 5G відбувся того ж року, коли до нас прийшла пандемія. Сovid19 сам по собі став великою музою для конспірологів, а тут ще ця технологія – гріх не використати!

У цьому матеріалі ми не претендуємо на науковість аналізу, просто зібрали те, про що пишуть авторитетні джерела.

Тож звідки взявся страх перед 5G? Він має давнє походження. Це всього лиш нова ітерація старого доброго страху електромагнітного випромінювання. Його корені ростуть із появи ядерної зброї, коли широкі маси населення засвоїли урок про смертоносність і шкідливість певних видів хвиль.

Із того часу почали боятися теле- і радіо-сигналів. Із великою пересторогою зустріли мікрохвильові печі. Якщо згадати появу мобільного зв’язку, то вона також супроводжувалася постійними страхами – не жити біля мобільної вишки, не носити телефон біля геніталій, не говорити довго по телефону, не класти біля ліжка під час сну і т. д.

5G, тобто п’яте покоління мобільного зв’язку, має певні відмінності від звичного нам четвертого. Ця технологія використовує інший діапазон частот, що гірше проникає крізь стіни. Саме тому ретрансляторів має бути значно більше.

5G використовує суттєво менше енергії, і дає значно потужніший сигнал (тобто швидший інтернет). На базі цієї технології планують розвивати так званий інтернет речей, тобто управління найрізноманітнішими побутовими приладами через інтернет.

Інший діапазон, більша потужність і, відповідно, кількість ретрансляторів – стали причиною занепокоєння. Під час ковідної істерії кілька необережних інфлюенсерів підхопили гіпотезу про причинно-наслідковий зв’язок між коронавірусом і 5G (хоча ковід спокійно поширювався у країнах, де не було 5G). Як наслідок, тільки у Великій Британії спалено понад 90 телефонних вишок, а технічний персонал мобільних мереж неодноразово атакували.

 

Що каже наука?

Оскільки занепокоєння електромагнітним випромінюванням доволі давнє, воно так само давно й інтенсивно досліджується.

У 2018 році завершилося наймасштабніше дослідження впливу випромінювання на щурів, яке провела американська Національна токсикологічна програма. Дослідження тривало 10 років і коштувало 30 мільйонів доларів. Щурів піддавали сильному та інтенсивному випромінюванню (значно сильнішому, ніж люди піддаються від мобільного зв’язку). Дослідження показало чіткий взаємозв’язок між випромінюванням і появою раку серця, а також імовірний зв’язок із появою гліоми (пухлина головного мозку) у самців (у самок – ні).

У 2010 р. Всесвітня організація охорони здоров’я  оприлюднила результати десятирічного дослідження. Однак дані були контраверсійні, тому їх аналізували чотири роки. За результатами, люди, які найчастіше користувалися телефоном, мали на 40% більший ризик гліоми, але наступна група за інтенсивністю використання телефона показувала найнижчий ризик гліоми.

Може скластися враження, що ключовий параметр у подібних дослідженнях – саме інтенсивність сигналу. І саме вона регулювалася і регулюється у стандартах 3G, 4G i 5G. У різних країнах різні граничні норми. В Україні є також свій стандарт.

Сьогодні у світі бл. 5 мільярдів користувачів мобільного зв’язку. І нема підстав говорити, що це спричинило глобальну епідемію раку мозку, аутизму чи хвороби Альцгеймера, як побоюються конспірологи.

Тим не менш, ця тема потребує подальшого дослідження. Оскільки наукові дані поки суперечливі, хоча і не віщують ніякої катастрофи.

5G, як найсвіжіша технологія, найменш досліджена. Вона використовує, зокрема, міліметрові хвилі, що не проникають в організм, але можуть впливати на шкіру.

 

Не 5G єдиним

Насправді тема електромагнітного випромінювання – це не тільки мікрохвильовки чи телефони, це також вайфай, блютус і всі бездротові ґаджети, яких щороку стає дедалі більше. Бездротові навушники, бездротова колонка, смартвочі, бездротова зарядка…

В Америці формується певна спільнота, яка прагне мінімізувати фон випромінювання. Вони користуються тільки ґаджетами з дротом та інтернетом через дріт, а ринок пропонує їм цілий спектр товарів, що блокують електромагнітне випромінювання – білизна, ковдри, штори, фарба, одяг.

 

То загинемо ми усі чи ні?

Поява будь-яких революційних технологій спричиняє занепокоєння у суспільстві. Якщо воно конструктивне, опирається на доказові та тривалі наукові дослідження, то може тільки сприяти удосконаленню та убезпеченню технології.

Якщо ж занепокоєння підживлюється теоріями змови, фейками та недобросовісною конкуренцією, то призводить до насилля і хаосу, що аж ніяк не сприяють прогресу.

У 2019 році Південна Корея першою запровадила у себе технологію 5G. Їхня реальна практика разом із ґрунтовними науковими дослідженнями дадуть нам відповідь на питання, чи повністю ця технологія безпечна.

Сьогодні зі стовідсотковою певністю можна сказати тільки те, що 5G не спричинив появу коронавірусу, а наслідки цієї технології не можуть бути такими смертоносними, як їх малюють конспірологи.

 


Журналіст

Залиште коментар

15 + 19 =