Огляд головних дискусій у соцмережах за червень 2021

Ми продовжуємо нашу рубрику #FBsrach – огляд головних дискусій у соціальних мережах, який публікуємо щотижня. На сайт викладаємо повний архів за місяць, який складається з 4 тижневих оглядів. Можливо, ці добірки допоможуть вам подивитись на минулий місяць більш загально та відділити інформаційний шум і маніпуляції від справді важливих подій і новин.

Перший тиждень

1 червня – перший день літа. Цього дня відзначали День захисту дітей і традиційно обговорювали холодну погоду. У соціальних мережах бурхливо обговорювали Netflix, який закупив для своєї платформи російський фільм «Брат» і «Брат 2», а слово «бандерівець» переклали як «Ukrainian Nazi collaborator» («український нацистський колаборант»). Після критики і звернень української спільноти переклад було змінено, хоча питання, як ці фільми в принципі можуть закуповуватися поважною платформою, залишаються. Тим часом ВР заборонила пластикові пакети в закладах торгівлі та харчування (з чим нас всіх і вітаємо).

2 червня – другий день холодного літа і багато мемів на цю тему. Лукашенко анонсує прямі польоти з Білорусі до окупованого Криму, а колишня міністерка закордонних справ Австрії Карін Кнайсль увійшла до ради директорів російської державної компанії «Роснєфть» (ви могли запам’ятати її танець із путіним на своєму весіллі).

3 червня – в Білорусі вийшло «інтерв’ю» з арештованим Романом Протасевичем. «Інтерв’ю» це дійство називається чисто формально, бо за фактом це допит і публічні каяття в традиціях тоталітарних режимів. У кінці запису Роман плаче і весь світ бачить його руки зі слідами кайданок. EASA (агентство з авіаційної безпеки Європейського Союзу) заборонило літати в небі над Білоруссю, за винятком надзвичайних ситуацій. А на сайті ВР з’явився законопроєкт «про олігархів», який активно обговорювали в соціальних мережах. Хтось вважає його дієвим, хтось тиском на опозиційні партії (зокрема, ЄС і Голос), а хтось популізмом. Згідно з цим законом, статус «олігарх» будуть мати ті, хто відповідає трьом із чотирьох критеріїв – участь у політичному житті, вплив на ЗМІ, монополія і вартість активів, що перевищує 2 млрд 270 млн.

4 червня – Зеленський хоче винести «закон про олігархів» на референдум, а Рінат Ахметов на запитання журналістів, чи вважає він себе олігархом, сказав, що він вважає себе «інвестором». Соціальні мережі обурюються поверненням в Україну колишнього члена «Партії регіонів» Левченка, який із 2015 року жив у Росії. Тим часом Данілов звітує, що 20 колишніх чиновників уже з’їжджають із державних дач у Конча-Заспі та Пущі-Водиці, а також каже, що в Україні більше не залишилося ні одного «злодія в законі».

5 червня – Кличко скаржиться на обшуки і погрози, які почалися, за його словами, «після наради в ОП», Вірастюка знову визнали переможцем на 87 окрузі, ексзаступника секретаря РНБО Кривоноса звільнили із ЗСУ (у своєму пості він написав: що «служити державі хотів, але прислуговуватися не вмію», натякає, що його звільнення – це вказівка з ОП). Громадське показало в прямому ефірі дебати Юрія Бутусова і Тимофія Милованова, яке анонсувалося вже тиждень, як «дуель». Тим часом у США перший штат ухвалив законопроєкт, що дає право користувачу, якого заблокували в інтернеті, звернутися до суду по компенсацію. Також цього дня згадуємо всіх дітей, які загинули внаслідок агресії РФ на Донбасі. Світла пам’ять!

6 червня – День журналіста і найбільше обговорень у соціальних мережах отримали світлини з пікніка, на який Зеленський запросив деяких журналістів і годував їх шашликами. А ми вітаємо чесних, сміливих і незаангажованих журналістів. Тим часом Поплавський оголосив закінчення своєї кар’єри співака і ректора (тобто співочого ректора), а в Росії палає через нову форму української футбольної збірної з картою України і написом «Слава Україні!» ( ну, що ж, хай горить).

Другий і Третій тиждень

7 червня – не вщухають крики росіян через нашу форму на чемпіонаті з футболу. Така бурхлива реакція російської пропаганди спровокувала українські соціальні мережі моментально цю форму полюбити і зробити флешмоб із лозунгами «Слава Україні! Героям слава!» на аватарках. Тим часом УАФ підтримала використання тризубу, карти і всіх наших лозунгів («прес-служба УЄФА офіційно повідомляє: футболка національної збірної України (і всіх інших команд) на Євро-2020 затверджена УЄФА, відповідно до правил щодо екіпіровки»). Динамічно події також відбуваються в партії «Голос», з якої вийшов Притула, хоча, за його словами, не планує йти з політики, але з «функціонерами йому не по дорозі». У Тбілісі помер Резо Габріадзе, який написав сценарії для фільмів «Міміно», «Не журись!», «Кін-дза-дза», а українські соціальні мережі дискутують, чи відбудеться зустріч Зеленського і Байдена. Дискусії зупинилися оприлюдненою заявою після телефонної розмови двох президентів, в якій зазначалося, що Зеленський таки поїде до Білого дому цього літа.

8 червня – в Києві відбувається акція «Розібрав – збери назад» про ситуацію навколо УКФ, яку ми обговорювали позаминулого тижня. Але найбільші дискусії точилися через опубліковану Бігусом четверту частину «плівок Медведчука»: що правда, що ні, як їх трактувати, чи вважати це маніпуляцією і чи важливе джерело плівок – про це сперечалися в соціальних мережах цього дня і ще кілька днів поспіль.

9 червня – соціальні мережі обговорюють публічні сварки Шарія з Портновим. ФБР розробило анонімний месенджер, який допоміг затримати понад 800 осіб у всьому світі, а Національне географічне товариство офіційно визнало та додало на мапу світу п’ятий океан – Південний. Також у соціальних мережах цього дня обговорювали, що Україна вирішила допомогти Судану погасити борг перед МВФ на суму 6.000.000 доларів, а путін знову залякує «українськими нацистами» — цього разу через законопроєкт про корінні народи.

10 червня – Київський апеляційний суд постановив стягнути з Медведчука 300 тисяч гривень на користь книжки Кіпіані (вітаємо Стуса і пана Кіпіані). Джо Байден почав свою першу поїздку у Європу як президент із попередження Росії, що вона стикнеться зі «значущими наслідками», якщо буде займатися «шкідливою діяльністю» (ну, якою ще діяльністю вони можуть займатися, крім шкідливої?), а принцу Філіпу цього дня могло б виповнитися 100 років.

11 червня – стартував «Євро 2021». Також обговорювали нову соціологію – на даний момент на президентських виборах (якщо б вони відбулися зараз) перемагає Зеленський (30,6%). У Порошенка 17,4%. Також цього дня святкуємо день народження безвізу та надіємося на успішну вакцинацію для майбутніх подорожей.

12 червня – Байден зустрівся з Меркель в рамках «Великої сімки» – обговорювали, в тому ж числі, «Північний потік 2», а українські соціальні мережі обговорювали їхні заяви. Також цього дня всі вболівали за гравця і лідера збірної Данії Крістіана Еріксена, який знепритомнів на грі. На щастя, все з Крістіаном добре, хоча Данія і програла Фінляндії 1:0. У Києві відбувається нагородження премії «Золота Дзиґа», де отримали нагороду багато хороших українських фільмів, сценаріїв і саундтреків (вітаємо всіх переможців). Не обійшлося і без радості за програш Росії в матчі проти Бельгії (Бельгію соціальні мережі вже майже записали в українських героїв).

13 червня – річниця визволення Маріуполя. Воно розпочалося близько 5-ї ранку, коли бійці «Азову» взяли в оточення квартали, де перебували бойовики. У спецоперації брали участь 150 бійців спецбатальйону «Азов», 2 роти спецбатальйону «Дніпро», 2 роти Національної гвардії та спецпідрозділ МВС. Загалом – близько 500 військовослужбовців ЗСУ та Нацгвардії. Вітаємо всіх нас і дякуємо нашим військовим. У Маріуполі відбувся невеличкий парад з нагоди цієї дати. Тим часом у світі: Кнесет відсторонив прем’єр-міністра Ізраїлю від посади, Столтенберг (генсек НАТО) звернув увагу, що Росія не засудила примусову посадку літака, на якому летів Протасєвіч (ми теж помітили), а Україна достойно програла Нідерландам (3:2).

14 червня – у ніч проти 14 червня 2014 року під час заходу на посадку в аеропорту Луганська російські терористи підбили наш літак Іл-76, на борту якого перебували 40 десантників 25-ї окремої Дніпропетровської бригади та 9 членів екіпажу. Світла пам’ять нашим воїнам! Соціальні мережі цього дня обговорюють також саміт НАТО, на якому Україна цього року не присутня. Але радість викликало комюніке за результатами саміту, де, зокрема, написано, що Україна стане членом НАТО через ПДЧ. Три роки позбавлення волі присудили колишнім беркутівцям у справі Майдану – Віктору Ейсмонту та Володимиру Мохоню. А ще весь світ цього дня святкує Міжнародний день донора.

15 червня – багато дискусій із самого ранку викликало голосування за порядок денний в ВР, куди потрапили законопроєкти 5554, 5554-1, які мають на меті відтермінувати українську озвучку на всіх телеканалах. Особливо обурювалися через те, що голосували за нього і п’ять депутатів від партії «Голос» – деякі протягом дня написали, що не розібралися й «відкликали голоси». Також багато дискусій було через світлину обіду на Гончарівському полігоні, яка потрапила в мережу – у фейсбуці обговорювали, фейк це чи ні, і як харчуються наші бійці в армії. Також цього дня могло б виповнитися 80 років відомому українському кіноакторові та режисеру Івану Миколайчуку. До найбільш відомих фільмів, над якими він працював, належать «Тіні забутих предків», «Сон», «Пропала грамота», «Білий птах із чорною ознакою» тощо. Байден про вступ України в НАТО – за його словами, військові дії на території України не є перешкодою, на відміну від корупції.

16 червня – частина (10 депутатів) фракції Голос заявила про створення депутатської групи «Справедливість» у Парламенті. Також висловили недовіру керівнику своєї фракції Железняку, який три місяці, за їхніми словами, відмовляє у скликанні засідання фракції на вимогу її членів. Ця заява викликала сум у багатьох виборців партії. Тим часом у Перу від соціалістів президентські вибори виграв Педро Кастільйо, який є учителем початкової школи, вперше в політиці та популістично обіцяє переписати конституцію і перерозподілити гірничодобувні багатства («щось знайоме» – подумали ми і українські соціальні мережі). Але найбільш резонансною подією, яку обговорювали цього дня, була зустріч путіна і Байдена в Женеві. Українці довго вдивлялися в обличчя президентів на пресконференціях після зустрічі, порівнювали заяви Росії і США та навіть вивчали мову тіла, але якихось особливих і неочікуваних повідомлень нам ця зустріч не дала.

17 червня – Україна на «Євро-2021» перемогла Північну Македонію з рахунком 2:1. Вітаємо! Також цього дня перемогли Бельгія та Нідерланди. Цього дня міг би бути день народження у Катерини Гандзюк. Світла пам’ять їй і справедливе покарання її вбивцям! Тим часом у ВР чергова бійка – цього разу Кива побився з Тищенком через виступ Потураєва, який говорив про ОПЗЖ. У Криму затопило Керч, а соціальні мережі облетіло відео, на якому незаконний «глава Криму» Аксьонов пливе в човні, а якісь люди пливуть поряд. Державне управління справами оголосило список кандидатів на посаду генерального директора Національного культурно-мистецького та музейного комплексу. «До списку увійшли 10 осіб, зокрема, чинна директорка Мистецького арсеналу Олеся Островська-Люта та двоє колишніх — Наталія Заболотна та Ігор Дідковський, колишній міністр культури Михайло Кулиняк, колишній директор палацу «Україна» Роман Недзельський та інші», – йдеться в їхньому офіційному повідомленні.

18 червня – день пам’яті Івана Макаровича Гончара, видатного народознавця, мистця, збирача українських старожитностей. А в Госдумі знову пригорає – зараз хочуть заборонити українським фанатам співати знамениту пісню про «путін лалала». Вангуємо збільшення популярності кричалки не тільки серед українських фанатів. Зеленський підписав підвищення заробітної плати медичним працівникам (не менше 13 500 грн. для середнього медичного персоналу і не менше 20 000 грн. для лікарів), а РНБО запровадила санкції проти Дмитра Фірташа та Павла Фукса.

19 червня – українськими соціальними мережами активно поширювалася інформація, що США нібито заморозили військову допомогу Україні. Інформація виявилася дезінформацією і була спростована Білим домом – США вже надали Україні у 2021 році у повному обсязі військову допомогу, а мова йшла про додаткові гроші, не передбачені бюджетом, які обговорювалися в момент максимальної концентрації російських військ на кордоні з Україною. Більше того, в заяві з Білого дому йдеться про плани схвалити додатковий пакет допомоги Україні на 150 мільйонів доларів. Також цього дня в Україні відзначали День фермера.

20 червня – українці цього дня святкували День медика, День батька, а християни східного обряду – Трійцю. Багато обговорень у соціальних мережах принесла новина, що 31% українських школярів не змогли здати ЗНО з математики. США готують нові санкції для Росії через ув’язнення Навального, в Сербії лунають вибухи на складах боєприпасів коло міста Чачак, в Ялті страшна повінь (постраждало багато будинків, є жертви).

21 червня – День літнього сонцестояння. Також цього дня 50 років тому в кургані Товста Могила Борис Мозолевський знайшов золоту скіфську пектораль – найвідоміший у світі предмет скіфської матеріальної культури! Також цього дня вболівали за українську збірну, яка все таки програла австрійцям, але ще має шанси на плей-офф, а ось Росія – вилетіла з чемпіонату (ла-ла-ла-ла-ла).

Четвертий тиждень

22 червня – Росія заявила, що відкрила попереджувальний вогонь у бік есмінця Великої Британії Defender біля берегів окупованого Криму. Велика Британія не заперечувала, що корабель, який ішов з України до Грузії, справді, перетнув територіальні води, але України, бо Крим український. Також у Британії відкриття вогню з боку Росії заперечили. Українським соціальним мережам такий тролінг і підтримка України з боку Британії, звісно ж, дуже сподобалися. Також у Києві відкрився Книжковий Арсенал, тому наша бульбашка фейсбуку була вся в книжках і усмішках.

23 червня – Збірна України з футболу буде грати в 1/8 фіналу Чемпіонату Європи після перемоги Швеції й Іспанії в заключних матчах групи Е.

24 червня – Зеленський дав інтерв’ю Наталії Мосейчук, яке, незважаючи на свою максимальну компліментарність, спричинило масу дискусій. Зокрема, продовжилася знову тема операції “вагнерівців”, тому що в прямій мові президент фактично підтвердив, що операція була, і він дзвонив Лукашенкові: “До пана Єрмака в СБУ нуль питань. У розвідки теж нуль. Ми з вами бачили, що сталося в Білорусі, як посадили літак, чим це закінчилося. Чим закінчуються такі випадки, до якої ізоляції країни призводять такі спецоперації. Це точно не була наша операція. Я точно розумію, що ідея такої операції – це була ідея інших країн….Коли “вагнерівці” були на території Білорусі, я подзвонив Олександру Григоровичу, попередив його, сказав, що ми готові передати повну інформацію про цих людей”. Пізніше ОП заявив, що слова президента “перебрехали”, але хто може перебрехати пряму мову на відео, наразі невідомо.

25 червня – Романа Протасєвіча і його дівчину Софію Сапегу перевели під домашній арешт. У Львові відкрився джазовий фестиваль Леополіс, а також вирувала гроза. Лідери ЄС відхилили заклики Німеччини і Франції провести переговори з путіним (слушна думка!)

26 червня – День кримськотатарського прапора! Вітаємо!

27 червня – Багато дискусій у соціальних мережах викликала рекомендація СБУ виключити Кіркорова із санкційних списків і дозволити йому в’їзд в Україну. США тим часом анонсували із серпня значне зменшення видачі віз росіянам через скорочення штату посольств. В Україні грози та град, є жертви.

28 червня – День Конституції України. Вітаємо всіх нас! Не обійшлося і без обговорення святкувань: співавтор Конституції, Герой України та Голова Всеукраїнського комітету захисту політв’язнів Степан Хмара прийшов на урочисте засідання Ради у футболці “Зе! Вбивця Конституції”. У той же час журналісти сфотографували переписку Арахамії, який перепитував, хто це такий і назвав пана Хмару “дєд мопєд”, що обурило багатьох дописувачів у соціальних мережах. Увечері під ОП відбувся тематичний мітинг, в якому учасники прийшли виказати обурення президенту за “злиття операції щодо вагнерівців”. У соціальних мережах вирує новий скандал – цього разу з маркетологом Fozzy Group Славою Баранським, який виказав у своєму Фейсбуці думки про “Басту”, пісню “Пливе кача” і “сільську тупість” українців (пізніше з’явилася інформація від Fozzy Group про його звільнення). Тим часом в Україні розпочалася активна фаза спільних міжнародних військових навчань Sea Breeze-2021.

29 червня – П’ять років тому не стало всесвітньо відомого оперного співака Василя Сліпака, який загинув на російсько-українській війні. Він воював у Пісках у районі Донецького аеропорту, брав участь у боях за Авдіївку. Кавалер ордена “За мужність” І ст., Герой України, кавалер ордена “Золота Зірка”. Вічна пам’ять Герою!

30 червня – Україна виграла у Швеції 2:1 та потрапила в ¼ чемпіонату з футболу! Вітаємо всіх українців, це, справді, був фантастичний матч і справжня перемога. Без перебільшення можна сказати, що і в соціальних мережах, і на вулицях, і в будинках вирували несамовиті емоції, а “Валідол” і “Карвалол” блогери називали спонсорами трансляції. Обговорювали також нову зірку нашого футболу Артема Довбика, який забив фінальний другий гол в матчі (а також його GPS-трекер, який назвали “ліфчиком”).


Ми говоримо про медіа гігієну, критичне мислення, логіку і розвіювання стереотипів. Тут ми жартуємо і хуліганимо, малюємо смішні картинки, знімаємо веселі відео і співпрацюємо з найкращими, на нашу думку, авторами. Ми говоримо про складні теми, але не шукаємо простих рішень, а тільки просту і цікаву форму.

Залиште коментар

seventeen + 7 =