Чим відома Україна за кордоном

Із моменту здобуття Україною незалежності довгий час за кордоном нас знали доволі погано – сприймали як частину Росії, у кращому випадку згадували наших найвидатніших спортсменів, у гіршому – Чорнобиль і організовану злочинність. Ситуація кардинально змінилася у 2022 році. Через повномасштабну війну про Україну почали говорити, з’явився певний інтерес до її культури.  

Нещодавно Brand Ukraine (команда експертів, що з лютого 2022 року системно працює над розвитком національного бренду України на міжнародній арені) провели дослідження найбільш відомих українських брендів у семи країнах:  Великій Британії, Іспанії, Німеччині, Польщі, США, Туреччині та Франції. В опитуванні взяли участь майже 3000 респондентів.

«Сьогодні Україна продовжує сприйматися переважно як аграрна країна, хоча сучасні успіхи в ІТ-галузі та інших високотехнологічних сферах, а також роль, яку українці відіграють на міжнародній арені, вже значно змінили цей образ», – зазначають дослідники.

Спочатку респондентів питали про галузі економіки, у яких сильна Україна, а потім просили назвати конкретні бреди. І часто була парадоксальна ситуація, кажуть дослідники, коли стереотипно називали аграрну галузь, але технологічні бренди.

Отже, результати за галузями такі: сільське господарство – 42%, енергетика – 24%, продукти харчування та безалкогольні напої – 18%, видобувна промисловість – 16%, алкоголь – 13%, металургія – 12%, точне виробництво – 12%, транспорт, логістика – 12%, технології/ІТ – 12%, машинобудування – 11%, товари для тварин – 10%, мода – 8%. Доволі високий відсоток тих, яким важко відповісти – 30%.

Тільки 18% іноземців у досліджуваних країнах змогли назвати принаймні один бренд родом з України без підказки. Найбільше в Туреччині (30%), найменше в Німеччині (11%).

П’ятірка найвідоміших брендів, які найчастіше згадали без підказки – це Roshen (солодощі, 3,3%), Sleeper (піжами, одяг, 1,6%), Paskal (одяг, 1,6%), Nemiroff (алкоголь, 1,6%), Sandora (соки, 1,4%). Загалом, найбільше брендів згадали з галузі моди.

Також респондентам показували списки найвідоміших українських брендів і просили вказати, чи знають вони їх. Із підказками середній рівень знання в досліджуваних країнах становив 60% з найвищим показником у США (74%) і найнижчим у Німеччині (49%).

Десятка найбільш знаних брендів є такою: Grammarly (сервіс корекції англомовного тексту родом з України, 20%), GitLab (система керування репозиторіями програмного коду Git, 16%), ROSHEN (солодощі, 13%), BetterMe (IT-продукти у категорії Health&Fitness, 13%), Ajax (системи сигналізації, 13%), Nemiroff (алкоголь, 12%), Lvivske (алкоголь, 9%),  Gasanova (модний бренд, 7%), Obolon (алкоголь, 7%), Preply (онлайн-платформа для вивчення мов, 7%). Отже, найвідоміші бренди з галузей ІТ, солодощів, алкогольних напоїв і моди.

Ставлення до українських брендів за кордоном переважно позитивне. Так у компанії Reface (яка розробила додаток, що дозволяє користувачам замінювати обличчя у відео чи GIF) імідж на 80% позитивний, на 15 % нейтральний і на 5% негативний. Найгірші показники в «Укрзалізниці», але також більше позитивні (64%), ніж негативні (18%).

В аналізованих семи країнах 18% респондентів бачили і купували продукцію з позначкою «Made in Ukraine», 16% бачили, але не купували і 66% – не бачили таких продуктів.

Респонденти вказали такі фактори, що перешкоджають купити український товар: брак інформації про продукцію з України – 35%, звичка купувати інші товари – 23%, брак реклами цієї продукції – 21%, низька якість – 14%.

Відповіді на питання «В яких сферах, на вашу думку, Україна має добре відомих у світі та впливових осіб?» були очікуваними: політика 33%, спорт 30%, бізнес 17%, музика 16%, наука 14%, мода 13%,  література 12%, ІТ 12%, медицина 10%, кіноіндустрія 9%, важко сказати 33%.

У спонтанному опитуванні без підказок на першому місці Володимир Зеленський – 27,2%, далі брати Клички 7,6%, Андрій Шевченко 6,5%,  Олександр Усик 2,1%.

Вибірка найвідоміших осіб із запропонованого переліку подібна: Володимир Зеленський 57%, Володимир Кличко 27%, Андрій Шевченко 27%, Віталій Кличко 24%, Олена Зеленська 19%, Олександр Зінченко 15%, Петро Порошенко 14%, Андрій Лунін 10%, Олександр Усик 10%, Еліна Світоліна 10%.

На питання про зацікавленість подіями в Україні респонденти із семи країн дали майже ідентичні відповіді: «цікавлюсь на середньому рівні; так само, як подіями в інших країнах».

Найкраще ставлення до українців у Великій Британії: 65% позитивне, 29% нейтральне та 6% негативне, найгірше у Польщі, але також радше позитивне (38%), ніж негативне (24%). 

Проведене дослідження показало, що імідж України у світі поступово змінюється. Поки підтримується висока увага до нашої країни через війну, в українського бізнесу та культури є шанс завоювати міцніші позиції і дещо модифікувати наш загальний образ. Для цього є всі передумови.

 


*на обкладинці використана ілюстрація Нікіти Тітова

Журналіст

Залиште коментар

five × 4 =