Експеримент Аша

У 1950-х Соломон Аш вирішив перевірити вплив більшості на індивіда. Для цього він зробив експеримент. На одному аркуші була намальована лінія, на іншому – три лінії різної довжини (різнилися на 5 сантиметрів). Треба було сказати, яка з трьох ліній на другому аркуші така сама, як на першому. Загалом, тест був нескладний, учасники, які відповідали індивідуально, дали правильну відповідь у 99%. Потім Аш організував групове опитування з сімома підставними акторами: справжні учасники відповідали останніми, а актори іноді спеціально давали неправильні відповіді. 

Як наслідок, у групових опитуваннях правильні відповіді дали 63% осіб. Близько 5% осіб завжди дослухалися до групи, тобто були цілковитими конформістами, 25% стабільно дотримувалися власної позиції, інші піддавалися на думку більшості в певних випадках. 75% осіб припустилися помилки хоча би раз за 12 тестів. Вплив маси, отже, доволі сильний навіть в очевидних питаннях, а в неочевидних і поготів. 


Ми говоримо про медіа гігієну, критичне мислення, логіку і розвіювання стереотипів. Тут ми жартуємо і хуліганимо, малюємо смішні картинки, знімаємо веселі відео і співпрацюємо з найкращими, на нашу думку, авторами. Ми говоримо про складні теми, але не шукаємо простих рішень, а тільки просту і цікаву форму.

Залиште коментар

three × 1 =