Огляд головних дискусій у соцмережах за квітень 2021

Ми продовжуємо нашу рубрику #FBsrach – огляд головних дискусій у соціальних мережах, який публікуємо щотижня. На сайт викладаємо повний архів за місяць, який складається з 4 тижневих оглядів. Можливо, ці добірки допоможуть вам подивитись на минулий місяць більш загально та відділити інформаційний шум і маніпуляції від справді важливих подій і новин.

ПЕРШИЙ ТИЖДЕНЬ (частково)

1 квітня – День дурня або сміху, хоча жартів про «білу спину» в нашій бульбашці було цього року менше. Дедалі більше обговорюється загострення на фронті та стягнення Росією військ до наших кордонів на всіх напрямках. З ініціативи американської сторони відбулася телефонна розмова Міністра оборони України Андрія Тарана і його колеги зі США Ллойда Остіна – ішлося про напрями допомоги США Україні, а також американська сторона запевнила нас у своїй підтримці. Це дуже гарна новина, особливо, враховуючи, що Росія офіційно відмовилась від повернення до режиму припинення вогню на Сході України. Із Грузії вигнали Познера, тому що грузини розуміють, що оця «лагідна пропаганда» небезпечніша за кисельовщину. Дивні події відбуваються на окрузі №87 на Франківщині – там пораховані вже 90% бюлетенів, і лідерами перегонів є Василь Вірастюк (СН) та Олександр Шевченко («За майбутнє»). До Надвірної приїхали депутати від СН на чолі з депутатом Тищенком (відео про діалоги якого з комісією та депутатами облетіли вже весь інтернет), а пізніше приміщення оточили спецпризначенці. Також цього дня обговорювали звіт Держдепу про права людини у світі, де в розділі про Україну йшлося про проблеми з незалежністю судів, вбивства та напади на активістів, самовільні затримання та арешти, а також про корупцію. Тим часом у так званій «справі Шеремета» Андрія Антоненка знову залишили під вартою, а учаснику акції на Банковій Сергію Філімонову дали домашній арешт.

2 квітня – Байден подзвонив Зеленському. Це, справді, найбільша новина дня, тому що розмова була досить довгоочікуваною та навіть символічною. Очільник США запевнив, що Україна ніколи не залишиться наодинці з агресією Росії. І хоча описи в релізах ОП і Білого Дому дещо різняться (на сайті Білого Дому немає фрази про «Джо Байден захоплюється лідерством Володимира Зеленського в перетворенні України на державу з міцними демократичними інституціями»), але новина, справді, дуже стратегічно важлива в часи загострення на фронті. РНБО повідомила про санкції проти топконтрабандистів, повернення державі стратегічного нафтопроводу та запуск роботи Центру протидії дезінформації. Також цього дня відзначали День дитячої книги, з яким вітаємо всіх причетних!

3 квітня – ОБСЄ виклала у звіті факти грубих порушень із боку РФ на фронті. Так у звіті зафіксовано 15 реактивних систем залпового вогню БМ-21 «Град» калібру 122 мм, що були розміщені з порушенням ліній відведення поблизу населеного пункту Хрустальний на окупованій Луганщині, 9 танків, 6 самохідних гаубиць та 29 бойових броньованих машин на полігоні поблизу населеного пункту Міусинськ, а на полігоні поблизу Мирного (Луганська область) – 3 танки Т-64. Також в інформаційному полі спостерігаємо підвищену активність російських пропагандистів і конструювання ними нових фейків в стилі «розіп’ятого мальчіка» (соромно, що ці новини поширюють і деякі нібито українські видання, так що будьте уважні). Взагалі, тема загострення на фронті та можливість масового наступу – номер один в Україні та за її межами, на яку бурхливо реагують і всі соціальні мережі. Ми від свого імені вас закликаємо не вестися на фейки, перевіряти джерела, зберігати інформаційний спокій у складних ситуаціях і підтримувати українську армію. Тим часом аргентинський Президент захворів на коронавірус після вакцинації «Спутніком V», яку Аргентина закупила для своїх громадян. На вже славнозвісній дільниці №87 результати голосування визнали недійсними. Думки навколо процесу та результату виборів на цій дільниці в соціальних мережах розійшлися, але основні дискусії все-таки точаться на тему важливості чесного і прозорого виборчого процесу, цінностями якого не можна нехтувати ні за яких обставин.

4 квітня – Високий представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель запевнив голову МЗС України Дмитра Кулебу в підтримці ЄС на тлі загострення на фронті. Тривають події навколо голосування на дільниці №87 на Франківщині. Так Окружний адміністративний суд Івано-Франківська визнав рішення про перерахунок голосів незаконним, а громадянська мережа «Опора» вимагає від Нацполіції розслідувати можливе спотворення результатів (в організації наголосили, що процес встановлення підсумків голосування супроводжувався надмірною політизацією роботи членів ОВК та постійними ротаціями в її складі). Зеленський підписав закон про вакцинацію і, певно, зараз «справа піде». Нагадаємо, що в червоній зоні перебувають Київ і області: Житомирська, Івано-Франківська, Закарпатська, Київська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Сумська, Чернігівська, Чернівецька. Також соціальні мережі обговорюють інформацію, що Президент із дружиною відправляються з візитом у Катар, що багатьох дописувачів дивує й обурює на фоні ескалації. У Facebook стався глобальний витік даних понад пів мільярда користувачів, «витекли» навіть дані та номери телефонів засновників мережі та самого Марка Цукерберга.

На сьогодні в Україні підтверджені 1755888 випадків коронавірусу (+10179), вилікувалися 1352139, померли від вірусу – 34587 людей.

І про найголовніше:
На російсько-українській війні 3 квітня внаслідок російської агресії загинув Сулима Сергій Олексійович, головний сержант гірсько-штурмового взводу гірсько-штурмової роти 109 ОГШБ 10 ОГШБр, а 4 квітня – Горлатий Андрій Васильович, молодший сержант, старший механік-водій 39 ЗРП.
Вічна пам’ять героям!

Другий тиждень

5 квітня – в Києві жорсткий локдаун, громадський транспорт за спецперепустками. А в соціальних мережах несеться обурення цінами на таксі, які різко стали значно вищими. Обурення та здивування серед багатьох дописувачів отримав і новий переспів старої теми про «українській русскій», цього разу у виконанні Юлії Мендель. Як і щоразу ця тема починає жорстку дискусію, до якої ми вам пропонуємо наш матеріал , а також відео каналу «Моя підпільна гуманітарка». Тим часом Зеленський повернувся з Катару і назвав свій візит «надзвичайно успішним», оголосив про підписання 13 важливих документів і двох комерційних контрактів, а також «мільярдні інвестиції». Також точилися розмови про анонсовану допомогу Катару в проведенні чемпіонату світу з футболу, хоча чим саме ми збираємося допомагати одній із найбагатших країн світу, наразі не відомо. Як і всі попередні тижні, Росія загрозливо збирає свої війська коло наших кордонів: так цього дня маємо інформацію від незалежних розслідувачів про 76-у гвардійську десантно-штурмову дивізію (відому, як «псковські десантники»), яку перекинули в окупований Крим.

6 квітня – Володимир Зеленський обговорив із Прем’єр-міністром Великої Британії Борисом Джонсоном безпекову ситуацію на Донбасі. Також Зеленський оголосив, що членство в НАТО – єдиний шлях до закінчення війни на Донбасі, на що Білий дім відповів про велику підтримку України, але нагадав, що такі рішення ухвалюються в НАТО. Тим часом Росія розпочала «навчання» (як вони це називають) коло наших кордонів, яких анонсується провести понад 4000 у квітні. Нагадаємо, що Руслан Хомчак у ВР заявляв, що під виглядом навчань «Запад 2021» Росія стягує війська та готується до активних дій. Цього дня вітаємо нашу «солдатку Джейн» – перша з 2016 року кандидатка успішно пройшла відбір у спецпризначенці ССО. Трошки історії – 311 років тому 5-6 квітня 1710 була ухвалена та представлена перша Конституція України, яку ми знаємо, як «Конституцію Пилипа Орлика». І хоч це була не перша Конституція у Європі, як часто ми чуємо з міфотворчості, але вона закладала основи республіканської форми правління для нашої країни. Понад 1500 культурних діячів та інституцій підписали листа громадськості, ініційованого PEN Ukraine до президента, проти тиску і атаки на нові інституції культурної сфери, зокрема, УКФ і Держкіно. Ще цього дня обговорювали анонсоване підписання рамкової угоди про 10 млн доз вакцини Pfizer для України («без надії сподіваємось»), а також необережно взятий коментар в прямому ефірі у випадкового велосипедиста для каналу Україна 24 про Ахметова (відео відразу стало майже вірусним).

7 квітня – 3,7 млн. доларів, 840 тис. євро, 20 тис. фунтів стерлінгів, 230 тис. гривень і… 100 шекелів знайшли на квартирі у справі двох адвокатів, яких, за інформацією НАБУ, затримали при отриманні хабара. Венедиктова підписала повідомлення про підозру брату голови ОАСК Павла Вовка Юрію Зонтову. Юрій Зонтов працював на посаді заступника начальника управління Служби зовнішньої розвідки України, але зараз відсторонений від посади на час слідства. Також цього дня обговорювалося позачергове засідання ТКГ, головною темою якого було повернення до дотримання режиму припинення вогню, але через Росію таких домовленостей не досягли. Запорізька та Хмельницька області опинилися в «червоній зоні», а перший президент України Кравчук вийшов із войовничими заявами про те, що, як почнеться війна, то він сам піде стріляти (соціальні мережі нагадували, що війна почалася 7 років тому).

8 квітня – речниця Білого дому Джен Псакі заявила, що такої концентрації російських військ коло українських кордонів не було з 2014 року. Тим часом путін у телефонній розмові з Меркель «скаржиться» на загострення з українського боку, а Козак дозволяє собі погрозливі заяви, що, «якщо Київ почне бойові дії на Донбасі, то це стане початком кінця України». Взагалі, наші колеги з моніторингу інформаційного простору російських ЗМІ зауважують дуже велику й істеричну активність пропагандистів, тому закликаємо вас до пильності та медіа-гігієни. Цього дня соціальні мережі обговорювали також світлину данця Йоганнеса Андерсена, який подорожував потягом «Укрзалізниці», купив швабру та самостійно помив брудне вікно.

9 квітня – Зеленський підписав санкції РНБО проти Януковича, а Сергію Стерненку змінили запобіжний захід на цілодобовий домашній арешт! Кабінет міністрів ухвалив постанову, яка виводить деякі препарати з канабісом з переліку наркотичних засобів. Російські пропагандисти та чиновники продовжують погрожувати Україні, так Захарова думає, що вступ України до НАТО призведе до «незворотних наслідків» (саме на це ми і сподіваємося, на незворотний шлях подалі від вашої країни). І новина, яка сколихнула весь світ – на 99 році життя помер чоловік королеви Британії Єлизавети ІІ принц Філіп. Світла пам’ять і співчуття!

10 квітня – Зеленський полетів до Туреччини, де Ердоган підтримав створення Кримської платформи та заявив про незаконність анексії Криму. Закарпаття й Івано-Франківська області виходять із «червоної» зони, а Зеленський передав армії вертоліт і літак ДУС.

11 квітня – країни ОБСЄ засудили нарощення Росією військ на українському кордоні, а Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що якщо Росія буде діяти агресивно, то будуть «наслідки». У відповідь на це Пєсков вже завів свою стару шарманку, про «ось-ось відновиться громадянська війна в Україні» та «захист російськомовного населення». У соціальних мережах теж обговорювали тему щодо нібито «громадянської війни», через коментар Юлії Мендель із хештегом No Civil War in Ukraine, на який багато дописувачів вказали як на неправильний, бо перекладається як «ні громадянській війні в Україні», а правильно «немає громадянської війни в Україні». Тим часом понад 10 десантних і артилерійських катерів Каспійської флотилії РФ у Чорному морі – в цьому бачать сигнал агресивних намірів РФ. Також з’явилася інформація, що в окупований Донецьк приїхав російський пропагандист і «воєнкор» Дмітрій Стєшин з обіцянками висвітлювати все, що там буде відбуватися – коли Росія засилає таких людей, то швидше за все будуть відбуватися саме провокації з її боку. Також цього дня обговорювали українофобську статтю «Какая Украіна нам нє нужна» такого собі Тімофєя Сєргєйцева, яка майже відкрито говорить про геноцид українців і, тим не менше, обговорюється на російському телебаченні. І трохи приємних новин – в багатьох містах з’явилися фотографії та відео на діджитал-бордах від команди Ukrainer, а делегація США на чолі з аташе з питань армії й оборони відвідала зону ООС. Військовий аташе США з’явився в нас на фронті в українському однострої та з нашивкою «Україна або смерть».

На сьогодні в Україні підтверджені 1861105 випадків коронавірусу (+7856), вилікувалися 1416215, померли від вірусу – 37301 людина.

І про найголовніше:
На російсько-українській війні кількість наших загиблих військовослужбовців стрімко зростає. 5 квітня загинули Мороз Владислав Анатолійович, солдат, навідник 7 механізованої роти 3 механізованого батальйону 72 ОМБр, Гелебрант Віктор Васильович, молодший сержант, командир механізованого відділення механізованої роти 92 ОМБр. 6 квітня загинули Миронов Денис Юрійович, старший лейтенант, інспектор батальйону особливого призначення ППОсП «Миротворець» ГУНП у Київській області, Стеблянко Максим Сергійович, солдат, водій механізованого взводу механізованого батальйону 1 ОТБр, та Шпак Володимир Віталійович, старший лейтенант, командир протитанкового взводу роти вогневої підтримки 58 ОМПБр. 8 квітня загинув Юшко Денис Павлович, матрос, військовослужбовець 36 ОБрМП. А 10 квітня загунув Теперик Андрій Сергійович, старший солдат, стрілець-снайпер 1 механізованого взводу 2 механізованої роти 1 механізованого батальйону 92 ОМБр.

Вічна пам’ять нашим героям і смерть ворогам!

Третій тиждень

12 квітня – День космонавтики і традиційні суперечки про совєтські традиції його святкування в соціальних мережах. Приємно, що багато хто в цей день згадував Корольова – українського вченого та конструктора, завдяки якому і відбувся перший політ людини в космос. А в 1938 році за доносом його було арештовано і кинуто до концтабору на Калиму. Це нагадування про те, на чому трималася слава совєтських досягнень. Також цього дня святкуємо День заснування «Пласту», який дописувачі святкували хештегом «Маю в серці те, що не згорає». Вітаємо всіх причетних! Тим часом у соціальних мережах і пресі обговорюється загострення біля наших кордонів, зокрема, ходять плітки про можливе вторгнення після виступу путіна 21 квітня. Цього дня генеральний секретар НАТО та державний секретар США обговорили ситуацію навколо України (Ентоні Блінкен сказав, що Росія зіткнеться з «ціною та наслідками»), а британські журналісти опублікували сюжет про військовий табір російських військ коло наших кордонів (нагадаємо, що вже 16 батальйонно-тактичних груп зосереджені біля кордонів). Зеленський назвав вторгнення Росії в Україну «цілком реальним», хоча чомусь все ще хоче спілкуватися з путіним. Несподівано з’явилась на російських каналах, а потім і в наших соціальних мережах відома з 2014 року уродженка Закарпаття Галина Пишняк, яка рознесла в свій час наймасштабніший фейк про «распятого мальчіка в трусіках», який нібито стався після визволення Слав’янська. Зараз вона живе біля Смоленська, ледь отримала російське громадянство і каже в інтерв’ю, що живеться їй так собі, бо всі їх цькують, називають «хохлами» (прикметно, що в брехні своїй жіночка не зізнається). Росія закриває авіазв’язок із Туреччиною. Офіційно через коронавірус, хоча в соціальних мережах ширяться розмови, що через зустріч Ердогана і Зеленського та підтримку турецьким президентом України (ну що ж – відпочивати в Туреччині стане приємніше). А тим часом у США 46% опитаних могли би проголосувати за Дуейна Скелю Джонсона на президентських виборах у США, якщо він буде балотуватися (десь ми вже такі тренди бачили).

13 квітня – в цей день у 2014 році офіційно почалась так звана АТО, а насправді, російсько-українська війна. А сьогодні ОП просить США розмістити в Україні ракетні системи Patriot, а росіяни традиційно погрожують США через американські військові кораблі, що прямують у Чорне море (щасливої дороги!) Але найгучніші обговорення викликав невідкладний проєкт, що вніс Зеленський у ВР, а саме «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва». Дописувачі дивуються, чи сталося «диво імені святого Байдена», чи президент подивився багато журналістських розслідувань, які вже давно заповнили інтернет. Тим часом, реагуючи на загострення на фронті, Рух Ветеранів України прозвітував про тестову мобілізацію активу регіональних організацій (участь у зборах взяли понад дві тисячі учасників бойових дій із 15 областей). Пресслужба СБУ також повідомляє, що готується до антитерористичних навчань у Харківській області та прикордонних районах. Також цього дня обговорювали телефонну розмову Байдена і путіна, на якій Байден запропонував провести найближчими місяцями саміт у третій країні. В Україні багато аналітиків вважають це вдалим дипломатичним кроком, щоб виграти час для України, а в Росії сприйняли слова і тон Байдена як слабкість та навіть викликали американського посла на якусь розмову-погрозу. Точилися дискусії й навколо інтерв’ю Зеленського в «TIME», де він заявив, що Шуми були звільнено з втратами наших воїнів, і натякнув, що не треба було звільняти наші окуповані території на початку війни. Полтавська область увійшла до «червоної зони».

14 квітня – локдаун у Києві продовжили до 30 квітня. Цього дня також у соціальних мережах обговорювали, що Джо Байден анонсував виведення військ з Афганістану, Аваков видав книжку мовою, яку він називає «слобожанською», на ВДНГ СБУ проводить обшуки, які керівництво інституції називає «тими, що шкодять репутації комплексу і порушують права його керівництва» , в акваторію Чорного моря увійшли російські кораблі, а Греція планує приймати українських туристів. Тим часом вітаємо волонтерку і депутатку Яну Зінкевич, яка стала прототипом для створення ляльки Барбі.

15 квітня – Байден оголосив у США надзвичайний стан через загрозливу діяльність РФ та запровадив нові санкції проти Росії, що, звісно ж, збурило багато істерик у російському зомбоящику і в офіційних промовах. Також Байден у своїй промові, яку ми дочекалися вже пізно ввечері, звернувся до американців і пояснив, що Росія погрожує їм самим, бо йдеться не лише про долю України, а і всього демократичного світу. У соціальних мережах також бурхливо обговорюються масштабні пожежі у Воронезькій області, де російська армія організувала декілька польових таборів неподалік від кордонів України (зокрема, велике займання відбулося у військовому таборі в Богучарі). Також точилися дискусії та жарти через ідею Зеленського розробити законопроєкт «про статус олігарха в Україні». Що конкретно цей законопроєкт означає, наразі не відомо. Цього дня також відбувся конкурс на директора Держкіно, в якому перемогла Олена Гончарук, котру рекомендувала команда інституції. Вітаємо!

16 квітня – українці стежать за візитом Зеленського в Париж і обговорюють деталі в соціальних мережах. Зустріч відбувалася з президентом Франції Еммануелем Макроном і канцлеркою Німеччини Ангелою Меркель і мала публічну та не публічну частини. За результатами зустрічі Меркель, Макрон і Зеленський закликали Росію відвести війська від кордонів з Україною. Що обговорювали на закритій частині, ми можемо лише здогадуватися, але соціальні мережі зійшлися, що українські інтереси не постраждали й ніякі капітуляційні рішення не були ухвалені (з чим нас всіх і вітаємо). Тим часом, як завжди, значно більше дискусій викликала тема одягу наших першої леді та прессекретарки Юлії Мендель – одна була в кросівках, інша не туди вчепила окуляри. Ми не будемо тут продовжувати подібні дискусії, а висвітлимо дивну історію, яка сталася після конкурсу в Держкіно. Не минуло й одного дня, як міністр культури та інформаційної політики звернувся листом до комісії з проханням повторно заслухати одного з кандидатів, який отримав нуль балів і міг бути присутнім на конкурсі лише онлайн, тож вважає себе «дискримінованим». Цим кандидатом виявився громадянин Канади Душутін, який, за інформацією журналістів, є також громадянином Росії та перебуває в міжнародному розшуку, через що і не міг бути присутнім у приміщенні Мінкульту. Важка для розуміння історія, яка, ми надіємося, не зашкодить результатам конкурсу і не буде використана для тиску на незалежну культурну інституцію. Також цього дня дуже активно обговорювалася стаття Олесі Яремчук, яка написала, як вона робила спроби захистити дисертацію без хабарів, фуршетів і інших залишків совєтської системи освіти. Стаття стала дуже популярною, дописувачі знайшли багато подібних історій зі свого життя. У результаті пані Олеся навіть написала, що з нею зв’язався мер Львова Садовий і пообіцяв підняти ці критичні питання в розмові з прем’єр-міністром України.

17 квітня – Чехія висилає 18 російських дипломатів, обвинувачує Росію в організації вибухів на військових складах у селі Врбутіце та шукає відомих любителів шпілєй «Петрова і Баширова» (там справжній детективний трилер – рекомендуємо ознайомитися). Тим часом Росія висилає українського консула, якого затримали в Санкт-Петербурзі (Україна симетрично висилає російського дипломата), а Британія надіслала два свої військові кораблі в Чорне море (підтримку надаватиме авіаносець HMS Queen Elizabeth, на борту якого розміщено вертольоти для боротьби з підводними човнами, а також винищувачі-бомбардувальники). Україна отримала перші 117 тис. доз вакцини Pfizer-BioNTech у межах глобальної ініціативи СOVAX за підтримки ЮНІСЕФ і ВООЗ. Степанов анонсує вже з понеділка вакцинацію цією вакциною медиків і людей похилого віку. Багато обговорення в соціальних мережах викликали слова Мустафи Джемілєва, що голова ОП Єрмак рекомендував йому вийти з ЄС, щоб питання кримських татар «вирішувалися швидше».

18 квітня – Денис Шмигаль заявив, що Україна співпрацюватиме з ЄС, щоб український і європейські сертифікати про імунітет до Covid-19 були сумісними (ех, швидше б вже). У Росії прихильників Навального збирають на мітинг через погіршення здоров’я їхнього лідера в тюрмі, в Білорусі Лукашенко каже, що на нього готувався замах і державний переворот (організатори якого, за словами білоруського КГБ, вже навіть зізналися), а Росія висилає 20 чеських дипломатів. В Україні вихідні, дощі та світлини весняних квітів і бруньок. Також почалися вже масові підпали трави – традиційно закликаємо вас цього не робити та надихати не робити цього ваших рідних і близьких!

На сьогодні в Україні підтверджені 1953016 випадків коронавірусу (+6506), вилікувалися 1487677, померли від вірусу – 40000 людей.

І про найголовніше:
На російсько-українській війні цього тижня знову є загиблі та поранені. 12 квітня загинув Карлійчук Ярослав Васильович, старший солдат, військовослужбовець підрозділу 109 ОГШБ 10 ОГШБр. 13 квітня загинув Мамчій Олексій Юрійович, старший солдат, старший водій зенітно-ракетного відділення зенітно-ракетного взводу 108 ОГШБ 10 ОГШБр. 14 квітня загинули Аншба Ігор Володимирович, військовослужбовець ЗС України (підрозділ не уточнено) та Яковлєв Євген Володимирович, військовослужбовець 24 ОШБ 53 ОМБр.
18 квітня загинув Шартава Давід Мурманович, старший солдат, військовослужбовець 2 ОГШБ 128 ОГШБр.
Вічна пам’ять героям і смерть ворогам!

Четвертий тиждень

19 квітня – минуло два роки з моменту дебатів між Порошенком і Зеленським на стадіоні. Соціальні мережі рефлексують, на які з тогочасних запитань, що Зеленський емоційно викрикував, він сьогодні сам зможе дати відповідь. Обговорюється також велике розслідування щодо Коломойського, яке опублікували в США на основі раніше закритих судових документів, звітів федеральних розслідувальних органів (в основному, розслідування стосується нерухомості та підприємств Коломойського і партнерів у США, а також походження коштів). У соціальних мережах почалися розмови про «кластерні перемовини», які починають радники лідерів держав нормандського формату. Громадські об’єднання, зокрема, «Рух опору капітуляції» та активісти вже опублікували «червоні лінії» до цих перемовин, де, серед іншого, повідомляється, що вони «будуть чинити опір будь-яким зрадницьким діям, спрямованим на примус України до прийняття протиправних вимог Росії». Але, певно, найбільше обурення цього дня викликала інформація про гучне (із салютами) святкування дня народження дружини депутата Тищенка в готелі Fairmont, що відбулося, незважаючи на жорсткий локдаун у Києві. Поліція Києва відкрила кримінальне провадження за фактом порушення карантину, але соціальні мережі досить скептично ставляться до покарання депутата.

20 квітня – після скандалу в Чехії в Росії почалися проблеми і з Колумбією. Колумбія висловила рішучий протест РФ у зв’язку з порушенням повітряних кордонів (вручили офіційне повідомлення послу Росії в Боготі). Також цього дня 34 роки тому у квітні 1987 року на телеканалі FOX уперше було показано «Сімпсонів». Вітаємо всіх нас із цим прекрасним мультсеріалом, який у 1998 році журнал «Тайм» визнав найкращим телесеріалом сторіччя, а у 2000 році «Сімпсонів» нагородили зіркою на Алеї Слави в Голлівуді. А соціальні мережі цього дня обговорювали депутата від СН Євгена Шевченка, який поїхав у Білорусь на зустріч із самопроголошеним президентом Лукашенком; Моргенштерна, який скасовує концерти в Україні та каже, що «банально страшно»; коментар Гетьманцева Соні Кошкіній, а також скасування Чорногорією всіх обмежувальних заходів на відвідування країни в цьому туристичному сезоні для громадян України, Росії, Білорусі та Північної Македонії.

21 квітня – весь світ святкує 95 років Королеви Єлизаветі II (а ви знали, що, згідно із законом, ухваленим в 1324 році, Королева є власницею всіх дельфінів, китів, морських свиней і білуг, які водяться в територіальних водах Великої Британії?) Долучаємося до привітань! А в Україні цього дня Зеленський підписав закон, який дозволяє призивати на військову службу резервістів без мобілізації в особливий період, Кабмін продовжив режим надзвичайної ситуації через пандемію до 30 червня, а Майкла Щура побив хлопець на скутері, якому блогер зробив зауваження. Але маємо і позитивні новини: домашній арешт Романа Ратушного скасували, а український шеф-кухар Євген Клопотенко потрапив до списку 50 людей, які змінюють світову гастрономію #50Next. Усіх вітаємо! Не можемо оминути і щорічне «посланіє» з Кремля, яке цього року очікували у зв’язку з ескалацією коло наших кордонів – після перегляду цього занудного буркотіння можемо сказати, що нічого особливого путін про нас не сказав, хоча традиційно погрожував «Западу» і корчив із себе батька народів.

22 квітня – проспекту Бандери в Києві бути! Шостий апеляційний адміністративний суд визнав законним перейменування проспекту Степана Бандери та чотирьох інших столичних вулиць. Таким чином визнано законним відповідне рішення Київради. Путін оголосив про відвід військ від кордонів України («зберігаймо спокій і продовжуймо чистимо зброю»). Цікаві новини зі Словаччини – ця країна теж висилає російських дипломатів, а з ВР новини досить передбачувані – депутата Тищенка не виключать із СН, за словами Арахамії («головне, щоб він сплатив штраф»). Спойлер – пізніше стане відомо, що штраф сплатить готель.

23 квітня – сьогодні Всесвітній день книги та авторського права! Тим часом путін у зверхній манері відповів Зеленському на пропозицію «зустрітися на Донбасі», а маріонетка Кремля і очільник так званої «ДНР» через російські канали кличе Зеленського на дебати. У ПАРЄ депутат Олексій Гончаренко розгорнув український прострілений прапор, чим розгнівав Президента ПАРЄ Ріка Дамса, який хоче накласти на нього санкції. Соціальні мережі у відповідь на ці звинувачення згадали про нещодавній візит президента ПАРЄ до Москви. У МОЗ повідомляють, що Україна отримала понад 367 200 доз COVID-вакцини AstraZeneca-SKBio виробництва Південної Кореї в межах глобальної ініціативи COVAX, а за останню добу виявлено понад 14 000 нових випадків коронавірусу (варто додати, що спалах епідемії зафіксовано в багатьох країнах світу).

24 квітня – YouTube заблокував канали ZIK, NewsOne та 112 для перегляду в Україні. А соціальні мережі цього дня нагадують, що Андрій Антоненко, який є підозрюваним у «справі Шеремета», сидить вже 500 днів, хоча докази проти нього навіть на думку минулого генпрокурора є недостатніми і непереконливими. День пам’яті геноциду вірменів. У 1915 році було вбито понад півтора мільйони людей. Президент США Джо Байден розмістив заяву, в якій визнав масові вбивства вірменів у Османській імперії геноцидом.

25 квітня – «Динамо» вперше за п’ять років виграло Чемпіонат України. Вітаємо всіх шанувальників! Дмітрій Мєдвєдєв анонсував повернення «епохи холодної війни» між Росією і США, «Квартал 95» висміяв протести на Банковій, назвавши їх «карнавалом», соціальні мережі святкують День доньки та другу річницю ухвалення мовного закону. Тим часом у Чехії суд відправив під варту трьох чоловіків — вони, за версією прокуратури, воювали проти України на боці бойовиків «ДНР». А МОЗ оновило карантинні зони, у «червоній» – Житомирська, Запорізька, Київська, Львівська, Миколаївська, Полтавська, Сумська, Харківська, Хмельницька, Чернігівська області та місто Київ.

На сьогодні в Україні підтверджені 2030333 випадки коронавірусу (+5062), вилікувалися 1579438, померли від вірусу – 42518 людей.

І про найголовніше:
На російсько-українській війні 22 квітня загинув Луцик Олександр Анатолійович, солдат, оператор-розвідник протитанкового артилерійського дивізіону 10 ОГШБр.
Вічна пам’ять героям і смерть ворогам!

П’ятий тиждень (частково)

26 квітня – День пам’яті Чорнобильської трагедії 1986 року. Пам’ятаємо героїчні дії ліквідаторів трагедії та цинізм совкової влади. Світла пам’ять всім загиблим! Цього дня в соціальних мережах багато обговорювали аварію, описували спогади та рефлексували, які висновки Україна мала зробити з цієї трагедії (і не зробила). Також в цей день в 1840 році вийшло перше видання «Кобзаря» Тараса Шевченка, а 26 квітня в 1945 році помер Павло Скоропадський. Тим не менше, найбільше цього дня соціальні мережі обговорювали захист дисертації Іллі Киви, тема якої «Механізми впливу громадянського суспільства на державне регулювання правоохоронної діяльності (на прикладі країн ЄС та України)», а сам захист пройшов успішно – всі члени вченої ради проголосували «за». Багато кого ця ситуація обурила – так, викладач УКУ, колишній речник МОЗ Олександр Ябчанка привселюдно спалив свій диплом кандидата медичних наук, а деякі блогери навіть прочитали всю кандидатську та зробили огляди її тез і змісту, а також досліджували наукові статті нардепа і його виступи на конференціях. Зеленський знову почав розмову про те, що треба зустрічатися з президентом РФ і заявив, що «все йде до того, що зустріч з Путіним буде». Тим часом Росія складає список «недружествеєнних» країн, де Україна в класній компанії США, Канади, Литви, Латвії, Естонії, Польщі, Грузії та Чехії (сподіваємося список буде доповнюватися та ми рано чи пізно його очолимо).

27 квітня – Олексія Гончаренка позбавили слова у ПАРЄ на три місяці після скарги росіян, Гетьманцев виступив на захист дисертації Киви, каже «можливо у майбутньому він нас приємно здивує своїми глибокими науковими знаннями», а сам Гетьманцев став причиною обговорення в соціальних мережах через пропозицію здати всю готівку в банк, заплативши 5% державі. Також цього дня головою правління Суспільного обрано Миколу Чернотицького, а в конкурсі на Виконавчого директора УКФ, до якого була прикута увага вже декілька тижнів, переміг Владислав Берковський (шість голосів набрав він, а два голоси – Ірина Осадча).

28 квітня – Комісія з надзвичайних ситуацій міста ухвалила рішення про послаблення протиепідемічних заходів у столиці, так з 1 травня відновиться робота транспорту, будуть працювати заклади торгівлі, ринки, ярмарки, кафе і ресторани, а з 5 травня відновиться навчання. У ВР зібрано 150 депутатських підписів для розгляду питання відставки Степанова. Але найважливішою подією цього дня стало звільнення урядом Андрія Коболєва з посади голови правління «Нафтогазу». В соціальних мережах обговорюють законність такого рішення (уряд не може звільняти голову правління, це може зробити тільки наглядова рада, і тому уряд розпустив і її), обговорюють шкоду стратегічному курсу України, а також шкоду реформі корпоративного управління державними підприємствами. Багато для кого спосіб у який було проведено звільнення – це повернення до ручного управління державними підприємствами. Також прийнято рішення призначити з 29 квітня 2021 головою правління Юрія Вітренка. Обговорювали цього дня і нову пропозицію Зеленського – він пропонує путіну зустрітися… у Ватикані. Тим часом апеляційний суд змінив одному з фігурантів так званої «справи Банкової» або «справи Дверей Банкової» Сергію Філімонову запобіжний захід з цілодобового домашнього арешту на нічний.

29 квітня – Мустафу Найєма звільнено з «Укроборнпрому». Як і Андрій Коболєв, він про своє звільнення дізнався несподівано, коли рішення вже було прийнято. У США відреагували на зміну керівництва «Нафтогазу» і заявили, що «від дотримання принципів корпоративного управління, прозорості й доброчесності призначень в енергетичному секторі залежить довіра до України» (наші чиновники, на жаль, такої дипломатичної мови майже не розуміють). У ВР депутати від ОПЗЖ влаштували кремлівську акцію «бєссмєртний полк», але є і хороші новини – росіянин Моргенштерн за поданням СБУ включений до списку осіб, які становлять загрозу для національної безпеки України, а Європарламент з величезною перевагою голосів ухвалив резолюцію проти російської агресії (у разі вторгнення РФ до України ЄП рекомендує Євросоюзу бути готовим відключити РФ від SWIFT, негайно припинити закупівлю російського газу та нафти, запровадити санкції проти російських олігархів і членів їхніх сімей та заморозити їхні активи, а також анулювати візи).

30 квітня – це сталося! Андрію Антоненку змінили запобіжний захід з «тримання під вартою» на «домашній арешт». Нагадаємо Андрій провів в СІЗО більше 500 днів. Також продовжуються гучні звільнення з посад – Юлія Мендель залишає посаду речниці Зеленського. Також цього дня відзвітували про рекордну кількість щеплень проти коронавірусу — 73 376. Наглядова рада «Нафтогазу» в повному складі пішла у відставку та заявила про «руйнацію корпоративного управління», а також написала у своєму зверненні про порушення закону «про запобігання корупції».

І про найголовніше:
На російсько-українській війні 26 квітня загинув Ковальовський Іван Іванович, солдат підрозділу 58 ОМПБр. 27 квітня загинув Гуляк Роман Володимирович, старший сержант, командир мінометного розрахунку мінометної батареї 1 механізованого батальйону 14 ОМБр.
Вічна пам’ять героям, і смерть ворогам!


Художниця, кураторка

Залиште коментар

3 × four =