Огляд головних дискусій у соцмережах за лютий 2021

Ми продовжуємо нашу рубрику #FBsrach – огляд головних дискусій у соціальних мережах, який публікуємо щотижня. На сайт викладаємо повний архів за місяць, який складається з 4 тижневих оглядів. Можливо, ці добірки допоможуть вам подивитись на минулий місяць більш загально та відділити інформаційний шум і маніпуляції від справді важливих подій і новин.

Перший тиждень

1 лютого – в Україні відкрився перший магазин IKEA. Магазин працює в новому для мережі форматі «міського магазину». Дописувачі в соціальних мережах активно діляться світлинами і захопленням, хоча поки до магазину тягнеться черга. Черга також і з анонсів референдумів, закон про які ухвалила ВР минулого тижня. Цього разу Кравчук запропонував організувати референдум щодо Донбасу та Криму ( «щоб люди сказали, як має бути організоване життя в тих регіонах»). Що конкретно він пропонує взнати, наразі невідомо. Також цього дня триває цитування інтерв’ю Зеленського для HBO, переклад якого виставили на фейсбуці ОП. Найпопулярнішою цитатою стало твердження президента: «Якби я тоді був президентом, ми б там всі вмерли в Криму, але «зелених чоловічків» не пустили». Також ще трохи жевріє дискусія навколо тіктокерки Таїсії Онацької – зараз за неї офіційно заступилася ОПЗЖ, тобто їхнє молодіжне крило. Не могли пройти соціальні мережі і повз виключення з фракції СН депутата Дубінського. Сам він, звісно ж, називає це «маніпулятивний результат, який був необхідний конкретним людям для отримання конкретних дивідендів». Також у ВР втретє вже голосували за кандидатуру Вітренка на посаду віцепрем’єра, і втретє голосів забракло. Помер Сергій Проскурня – відомий український режисер. Світла пам’ять!
2 лютого – 2015 року в цей день у автокатастрофі загинув Андрій Кузьменко (Кузьма), лідер гурту «Скрябін». Сумуємо й пам’ятаємо! Зеленський анонсував своє бажання запустити супутник до 30-ї річниці Незалежності (як тобі таке, Ілоне Маску?). Але найгучніша новина, яка просто розірвала інформаційний простір, сталася ввечері і раптово – Зеленський ввів у дію РНБОшні санкції проти рупорів російської пропаганди – ZIK, 112 та Newsone. Три канали, які в інформаційному полі асоціюються з Медведчуком і проросійською пропагандою, виглядають зараз, як кольорова заставка, а в соціальних мережах точаться дискусії про причини такого рішення. І справді – ще вчора всі вангували коаліцію СН і ОПЗЖ, а зараз такий різкий поворот до проукраїнського порядку денного. Багато хто вперше підтримав рішення Зеленського, хтось сумнівається в законності цих санкцій (а отже і їхньої тривалості), а реакція проросійських політиків є дуже однозначно негативною.
3 лютого – день почався на музичній ноті, у ВР співали Рабінович, Медведчук і ще деякі депутати від ОПЗЖ. До співів називають владу «зеленими фашистами», а також «фашиствующими дияволами». Тим часом посольство США офіційно підтримало санкції проти проросійських каналів. До параду неочікуваних новин, який розпочався вчора, додалася ще одна новина – Антикорсуд дозволив НАБУ примусово доставити суддю ОАСК Вовка до суду, Зеленський доручив перевірити всі підрозділи на фронті щодо їхньої готовності виконувати бойові задачі, а вдень з’ясувалось, що з Порошенка і Байдена зняті звинувачення та закриті справи в ДБР і прокуратурі. Ну, і щоб ви не втрачали настрій, маємо ще одну цікаву новину – Англійський суд зобов`язав Коломойського виплатити ПриватБанку мільйон фунтів стерлінгів до 15 березня цього року.
4 лютого – в Росії вирують пристрасті з приводу закриття в нас трьох каналів (чомусь дуже хвилюються за нашу «свободу слова»). Зокрема, російська пропагандистка Симоньян запрошує всіх працівників цих каналів до себе на роботу. Також до співочого марафону доєднався Червоненко, який теж вирішив заспівати у своєму ролику радянських пісень, а ОПЗЖ ухвалила резолюцію щодо ініціювання процедури імпічменту президенту Володимиру Зеленському (поки без музичного супроводу). ВР тим часом розблокувала «велику приватизацію», смт. Новгородське Донецької області повернуло собі історичну назву Нью-Йорк, яку в нього забрали в 1951 році, Андерс Аслунг і юридична компанія «Астерс» виграли в Коломойського суд про захист честі і гідності, а Україна виграла в Стокгольмському арбітражі у справі «Укрнафти» (всі претензії до України від «кіпрських інвесторів» скасовані). Президент США Джозеф Байден виступив із програмним зверненням у Державному департаменті. Ключові сигнали: Америка повертається, дипломатія повертається, союзники – важливі. У бік Росії теж прозвучали сильні погрозливі меседжі.
5 лютого – на фронті знову обстріли. Є двоє загиблих, а також поранені. Також у російській колонії через ненадання медичної допомоги помер громадянин України Володимир Здоренко. Світла пам’ять! Польща дозволить Україні купити вакцину від Ковід19 за її квотою. Також цього дня проголосували за електронні трудові книжки, а депутат від СН Максим Павлюк задекларував 1,9 млн. гривень, які він пояснює як виграш у шістьох лотереях (піду квиток і собі куплю, чи думаєте, Фортуна тільки депутатам так усміхається?)
7 лютого – в Україні випало багато снігу. Протестів у Росії в ці вихідні не буде – вирішили припинити і перенести на весну, лідери протестувальників кажуть, що протести треба закінчувати «на високій ноті» (ну ок). Кравчук несподівано висловився, що на кожен удар Росії по нашим військовим треба відповідати «дзеркально». Також отримала продовження історія, про яку ми писали минулого тижня – професорка Університету ім. Драгоманова, яка виступала у своєму фейсбуці проти закону про мову, написала, що її тимчасово відсторонили від викладацької діяльності.
На сьогодні в Україні підтверджені 1246990 випадків коронавірусу (+2141 за останню добу), вилікувалися 1075743, померли від вірусу – 23677 людей.
І про найголовніше:
На російсько-українській війні 2 лютого загинув Власенко Дмитро, старший матрос, старший стрілець 2 десантно-штурмового відділення 2 десантно-штурмового взводу десантно-штурмової роти 503 ОБМП ВМС ЗС України. А 6 лютого загинули Поліщук Назарій, старший солдат, військовослужбовець 28 ОМБр та Подвезенний Олексій, солдат, військовослужбовець 28 ОМБр.
Вічна пам’ять героям!

Другий тиждень

8 лютого – співробітники каналів, які закрили минулого тижня, вийшли в інтернет-ефір із заклеєними чорним скотчем ротами. Багатьом українцям такий самокритичний флешмоб сподобався, а деякі навіть пропонували його продовжити на невизначений термін. Тим часом майже по всій Україні сніги, а Зеленський виступив на форумі, присвяченому ковіду, і сказав, що “українці не кролики, щоб на них тестувати російську вакцину” (аплодуємо і підтримуємо). Латвія заборонила на рік російський канал “Росія РТР” через розпалювання ненависті та ворожнечі (вітаємо!), а Німеччина, Польща і Швеція вислали по одному російському дипломату у відповідь на висилку Росією дипломатів, які брали участь у “мітингах Навального”. У цей день 1918 року банди російського генерала Муравйова увірвались до Києва та почали тероризувати і вбивати населення міста.
9 лютого – в соціальних мережах активно обговорювали візит прем’єр-міністра Шмигаля до Брюсселя і його зустріч із президентом Європейської Ради Шарлем Мішелем, але не через зміст зустрічі, а через світлину, на якій вони справді виглядають дуже схожими. Компанії, які асоціюють з Коломойським і Боголюбовим, подали позов проти США за компенсацію в 23 млн доларів. Але найбільше цього дня соціальні мережі збурили скріни коментарів Яна Монастирського (про патріотів, мовний закон, чайові, Майдан, тощо), власника відомої в Києві хотдожної, яка згоріла, і кияни тиждень допомагали Яну грошима на її відновлення.
10 лютого – Сенат (Палата Представників) підтримав другий імпічмент Трампу, а на Закарпатті 4 з 8 фракцій облради (“ОПЗЖ”, “За майбутнє”, “Команда Андрія Балоги” та “КМКС” Партії угорців України) підписали звернення проти закриття проросійських каналів. Київський апеляційний суд знову залишив Андрія Антоненка під вартою. У Києві сніг, затори і рекомендації від мера не вести дітей до школи. Але є і хороші новини – в Україні заборонили реєструвати російську вакцину від коронавірусу, а в соціальних мереж побільшало мімімішності через відео суду в США, де захисник не вмів вимкнути фільтр у Zoom і вів засідання у вигляді кота. Також цього дня відзначаємо день народження Василя Вишиваного (Вільгельма Габсбурга) – архікнязя, великого українофіла, політика, дипломати і полковника Легіону Січових Стрільців.
11 лютого – сумнозвісний ОАСК скасував назву проспекту Бандери і повернув йому назву Московський (і це попри те, що в 2019 році вони вже ухвалювали аналогічне рішення, яке оскаржили в апеляційному суді – і проспект Бандери залишив свою назву). У ВР знову зареєстрували два закони, які спрямовані проти закону про мову – один із них скасовує штрафи за відмову обслуговувати українською, інший відтерміновує дію на півтора роки. Соціальні мережі також обговорювали Youtube-канал ПРИРОДА ТВ, який стрімко набуває популярності. Усе почалося з листочка, приклеєного на стовпі, де дівчинка повідомляла: “Підписуйтеся на канал Природа ТВ. Я там знімаю цікаві відео. Там такий малюнок побачите з квітами”. Також 11 лютого світ відзначає День жінок та дівчат у науці. Вітаємо всіх причетних!
12 лютого – російський міністр закордонних справ Лавров каже, що Москва готова до розриву відносин з ЄС (можемо тільки підтримати це рішення, ізолюйтесь вже по максимуму). Зеленський привітав Китай з китайським Новим роком і запостив світлину з Непалу, що навіть можна назвати вдалим політичним тролінгом, хоча є думка, що це все таки неуважність. Жахлива історія, яка отримала резонанс у соціальних мережах, сталася в Рівному, де стоматологиня Інна Кравчук жорстоко знущалася над маленькими пацієнтами. Лікарку після оприлюднених відео звільнили, хоча чомусь “за власним бажанням”.
13 лютого – Верхня палата Конгресу США не підтримала імпічмент Дональда Трампа, оголошеного Палатою представників 13 січня. На фронті ОБСЄ фіксує активність з боку російських збройних формувань, також російські війська два рази порушували режим припинення вогню. Цього дня компанія “Нова пошта” святкує 20 років на ринку і в соціальних мережах багато дописувачів вітали її та розказували історії, як ця послуга змінила життя в Україні. Є і погані новини – місія МВФ призупинила свою роботу в Україні і не домовилася з нашою владою про новий кредит.
14 лютого – День Святого Валентина або День дарування книжок (кому що більше подобається). Зеленський полетів в ОАЕ. За офіційною версією, домовлятися про інвестиції, хоча в соціальних мережах вже вирують гіпотези і про відпочинок, і про те, що літак Козака знову літав десь неподалік. А в Україні трагічні новини – на фронті загинуло троє наший військових. Світла пам’ять!
На сьогодні в Україні підтверджені 1273475 випадків коронавірусу (+2332 за останню добу), вилікувалися 1116779, померли від вірусу – 24392 людей.
І про найголовніше:
На російсько-українській війні 11 лютого загинув Олександр Глушко, солдат, водій-кулеметник інженерно-саперного взводу 5 БТГр 59 ОМПБр. Також 11 лютого загинув Владислав Лященко, військовослужбовець 28 ОМБр. 14 лютого загинули Олександр Войтенко, капітан, військовослужбовець 5 БТГр 59 ОМПБр., В’ячеслав Олексієнко, солдат, військовослужбовець 5 БТГр 59 ОМПБр., Дмитро Мироненко, старший солдат, військовослужбовець 5 БТГр 59 ОМПБр.
Вічна пам’ять героям!

Третій тиждень

15 лютого – соціальні мережі обговорюють меморандуми, які Зеленський привіз з ОАЕ, і наскільки вони перетворяться на реальні замовлення і гроші (зокрема, анонсуються інвестиції на 3 мільярди для аграрного сектору і промислової приватизації). Волонтерка і кардіохірургиня Юлія Кузьменко балотуватиметься на довиборах до ВР. В окупованій Горлівці підірвали друга Безлера, так званого «комбата народної міліції» Сергія Попова («Дуремар»). Також у Києві відбулася пресконференція OSINT-дослідження від Демсокири та InformNapalm, в якому вони презентували матеріали для розширення санкційного списку США у справі «плівок Деркача». Але найбільше все-таки обговорюється цього дня вакцинація, яка мала розпочатися, але не розпочалася.
16 лютого – СБУ оголосила підозру Шарію («здійснення протиправної діяльності на шкоду національній безпеці України»). Також у цей день обговорювали бійку під час стендап-концерту: Влад Капиця написав у своєму фейсбуці, що депутат Київради від партії «Голос» Костянтином Богатов ударив його і поводився агресивно, мотивуючи це претензіями до виступів на сцені (партія «Голос» уже відреагувала на інцидент та назвали дії свого соратника «неприпустимими»). Бурхливі дискусії також викликав ефір на каналі ICTV, де Ірина Геращенко покинула студію і звинуватила радника ОП Олексія Арестовича в сексизмі через висловлювання, в якому він вживав вираз «опустилися до рівня жіночого гуртожитку» (дискусії продовжилися потім і в соціальних мережах).
17 лютого – дуже важливе і довгоочікуване рішення: Парламент 295 голосами ухвалив постанову до річниці Революції Гідності ( «Революція Гідності — один із ключових моментів українського державотворення та виразник національної ідеї свободи. Герої Небесної Сотні — українці та іноземці, віддали життя під час Революції Гідності, захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України. Пам’ять про їхній героїчний чин є частиною історії національного державотворення»). Також цього дня у ВР не вдалося нівелювати закон «про мову» під приводом ухвалення змін до авіаційних правил. Шмигаль заявив, що Україна повертається до адаптивного карантину з наступного тижня через нові спалахи коронавірусу в західних областях (в Івано-Франківській області вже запроваджена «червона зона»).
18 лютого – згадуємо найстрашніші події Революції Гідності. Сім років тому в цей день на Майдані була ніч вогню, коли підпалили Профспілки, і протестувальники стримували жорстокі атаки цілий день і цілу ніч. А шість років тому вже була війна і страшна Дебальцівська трагедія, яка забрала життя понад сотні українських військовослужбовців. Вічна пам’ять усім героям, які борються за нашу Свободу і Незалежність! Також цього дня багато обговорювали те, що Порошенко купив канал «Прямий», анонсуючи, що проти каналу в РНБО хотіли запровадити санкції (у соціальних мережах вже традиційно діаметрально протилежно відреагували на цю подію). А ввечері весь світ зачаровано спостерігав, як NASA успішно посадила на Марс марсохід Perseverance.
19 лютого – продовжуємо згадувати Революцію Гідності та страшні дні її закінчення. Степанов полетів в Індію по вакцину, Зеленський пояснив, що ветував закон про поновлення конкурсів на держпосади через зміни, які хоче, щоб внесли в ВР, а за результатами КМІС, якби вибори до Ради проводилися зараз, то найбільше відсотків набирає партія Європейська солідарність (19,2%). Але найгучніша подія сталася, коли секретар РНБО Олексій Данілов повідомив про санкції проти Віктора Медведчука і його дружини Оксани Марченко (вказана причина – фінансування тероризму). Це непересічна подія для України та обговорення її триватиме ще довго.
20 лютого – День вшанування пам’яті Героїв Небесної сотні. Вічна пам’ять усім загиблим! Українці продовжують ділитися своїми спогадами, а на Майдані запалили Промені гідності на місцях розстрілів. Також цього дня шість років тому почалася тимчасова окупація Криму та агресія Росії проти України, що триває і досі. Перший мобільний госпіталь для хворих на коронавірус розгорнули в Івано-Франківській області, Зеленський ввів у дію Указ про санкції проти Медведчука, а Оксана Марченко записала відео, в якому заявила, що йде в політику (звісно ж, в ОПЗЖ) та назвала Зеленського різними метафорами.
21 лютого – День рідної мови. Вітаємо всіх нас! Біткоїн подорожчав до 57 000 доларів, а українці вже тиждень обговорюють нову соціальну мережу Clubhouse, на якій в голосовому форматі точаться різні дискусії й обговорення. З’являється і багато українського контенту, а мережа стає майданчиком для обговорення політичних і культурних подій, хоча і є поки не повністю відкритою. Потрапити туди можна лише за запрошеннями. Також цього дня зафіксоване порушення режиму припинення вогню (звісно ж, з російського боку) – наші військові відповідали вогнем у відповідь. Тим часом Степанов анонсував, що в Індії вже відвантажили для України 500 000 доз вакцини AstraZeneca.
На сьогодні в Україні підтверджені 1307662 випадки коронавірусу (+3206), вилікувалися 1147426, померли від вірусу – 25156 людей.
І про найголовніше:
На російсько-українській війні цього тижня бойових втрат не було. Слава Україні!

Четвертий тиждень

22 лютого – працівники НАБУ посадили літак і затримали фігуранта справи ПриватБанку Яценко (колишній заступник голови), який тікав у Відень. Тим часом багато обурення і дискусій викликало фото міністра з питань стратегічної промисловості Уруського поряд із Кадировим, яке випливло в соціальних мережах. Питання до міністра (головну емоцію якого можна передати виразом «WTF?») ставили через фейсбук навіть депутати і прем’єр-міністр Шмигаль. Уруський пояснює свою світлину протоколом на відкритті міжнародної військово-технічної виставки IDEX.
23 лютого – День народження Казимира Малевича, день смерті Енді Воргола і давно забуте свято, яке ми не святкуємо і не згадуємо. Але цей день цього тижня запам’ятається не ними, а вироком Сергію Стерненку. Приморський районний суду Одеси засудив Стерненка на 7 років ув’язнення, взяв під варту в залі суду, а також конфіскував половину майна за статтями «розбій, незаконне позбавлення волі і незаконне носіння вогнепальної зброї». Миттєво соціальними мережами поширилося обурення – одні вбачають в цьому помсту Майдану від Антимайдану; другі бачать упередженість судді, який свого часу став відомий тим, що поставив коло свого дому бюсти Леніна і Сталіна; треті аналізують вирок, де основним умислом розбою є заволодіння 300 гривнями, а вогнепальною зброєю вважається пістолет з гумовими кулями. Дискусія й обурення переросли у звинувачення на адресу всієї судової системи в Україні та масові спонтанні мітинги в багатьох містах України. У Києві мітингувальники збиралися під Офісом Президента, було багато людей, фаєри, димові шашки, поліція застосовувала газ, декількох людей арештували, але цього ж дня відпустили. Також у цей день Лукашенко зустрівся з путіним у Сочі, де дрижачим голосом дякував, просив пробачення і грошей. Путін грошей, певно, дасть, хоча його промова більше стосувалася «інтеграції» і «співпраці», а ми знаємо, що такі заяви від нього означають. Співчуваємо всім вільним людям Білорусі.
24 лютого – в Україні зробили перше щеплення проти коронавірусу (лікарю-реаніматологу Черкаської обласної лікарні Євгену Горенку), але тема Стерненка все ще є найгучнішою. Соціальними мережами шириться інформація, що ДБР напередодні прийшло з обшуком додому до сотника 5-ї сотні Самооборони Майдану і ветерана Ігоря Солонинка, якого викликають на допит у Київ. Тим часом Amnesty International позбавила Навального статусу «в’язня совісті» за його давні висловлювання. Із 24 лютого на всій території України встановлено «жовтий» рівень епідемічної небезпеки, а в деяких областях «червоний» через нову хвилю коронавірусу. Також у цей день святкуємо день народження відомої української художниці Тетяни Яблонської.
25 лютого – 150 років від дня народження української поетки, драматургині, перекладачки і неймовірно яскравої та потужної жінки – Лесі Українки. Нагадаємо, що цілий 2021 рік ми відзначаємо цей ювілей, але саме в цей день по всій Україні відбулися найбільші святкування, вшанування, концерти, виставки, читання та обговорення. У Києві відкрилася виставка в Українському Домі прем’єрою сучасної опери «LE» Троїцького (виставка є відкритою і досі, але треба зареєструватися на сайті через карантинні обмеження). Від себе додамо, що ми маємо декілька матеріалів про цю важливу для України постать, з якими рекомендуємо вам ознайомитися в коментарях. Стерненка в Одеському СІЗО посадять в окрему камеру через безпеку, хоча адвокати наполягають на переведення його в Київ. Оксана Маркарова призначена Надзвичайним і Повноважним Послом України в США. Вітаємо! Тим часом люди з оточення Медведчука купили Перший незалежний львівський телеканал (серед засновників також всі топові журналісти Zik, NewsOne і 112 Україна), який був закритий менше, ніж за годину. Тим часом НАБУ не знайшло доказів розкрадання Порошенком $100 мільярдів, про що йшлося в справі від депутатів ОПЗЖ.
26 лютого – День спротиву окупації Криму. Не забудемо! До цієї дати Зеленський підписав Указ про підготовку та проведення в Україні установчого Саміту Кримської платформи. У районі проведення ООС розпочалася вакцинація військовослужбовців, а в УКМЦ відбувся брифінг групи адвокатів Сергія Стерненка в справі Щербича. На брифінгу адвокати розбирали і пояснювали справу, а також заявили, що Стерненко не буде звертатися щодо амністії, бо не визнає себе винним. Цього дня соціальні мережі чекали на вечірнє засідання РНБО, яке вже традиційно приносить нам неочікувані новини, і вангували, що наступні санкції будуть проти Фірташа. Але так не сталося, і РНБО запровадила санкції щодо 10 високопосадовців колишнього вищого офіцерського складу за держзраду.
27 лютого – цього дня в Києві та в багатьох містах України відбулися мітинги «Свободу політв’язням». У Києві мітинг був масовим, мирним і відбувався коло ОП і Офісу Генпрокурора. Акція оголошена безстроковою. Одинадцять українських військових дістали поранення внаслідок обстрілів із боку російських окупантів (чотирнадцять разів ворог цього дня порушував «режим тиші»).
28 лютого – останній день зими. Вітаємо всіх, хто радіє, і Бабака Тимка. У соціальних мережах трошки відійшли розмови про Clubhouse, і всі почали «оживляти» старі фото за допомогою нового додатку. Оживили Степана Бандеру, хоча ми не можемо сказати, які відчуття викликають ці дивні відео. Новий альбом ДахаБраха визнаний найкращим альбомом 2020 року за версією Aprize Music Awards, а в списку телеканалу CNN Travel наш борщ посів 3 місце. Пишаємося і вітаємо! Натомість трохи недільного срачу в соціальних мережах додав альбом російської співачки, про який ми вам нічого не розкажемо, як не розказали і всі ті, хто обурювався, що про нього всі говорять (який срач, такий і його опис – вибачайте). В окупованому Криму виснажилися запаси двох водосховищ і пройшли позначку «мертвий обсяг».
На сьогодні в Україні підтверджені 1352134 випадки коронавірусу (+4285), вилікувалися 1171724, померли від вірусу – 26050 людей.
І про найголовніше:
На російсько-українській війні цього тижня 22 лютого загинули Петраускас Сергій Сігітасович, старший солдат підрозділу 72 ОМБр ЗС України і Капран Михайло Володимирович, солдат, навідник мотопіхотного відділення 16 ОМПБ 58 ОМПБр. 23 лютого загинули Сардак Дмитро Романович, сержант, військовослужбовець 59 ОМПБр і Сорочинський Сергій Олександрович, військовослужбовець ЗС України (підрозділ не уточнено).


Ми говоримо про медіа гігієну, критичне мислення, логіку і розвіювання стереотипів. Тут ми жартуємо і хуліганимо, малюємо смішні картинки, знімаємо веселі відео і співпрацюємо з найкращими, на нашу думку, авторами. Ми говоримо про складні теми, але не шукаємо простих рішень, а тільки просту і цікаву форму.

Залиште коментар

2 × four =