Інфлюенсери світові й наші

В епоху соцмереж кожен екаунт може стати самодостатнім медіа. Бо що таке медіа? Це засіб масової інформації. Нема масової авдиторії, нема медіа. Районну газету читає у кращому випадку кілька тисяч людей, а розкручений екаунт у соцмережах може мати мільйони підписників, і це без витрат на друк і дистрибуцію.

Підписатися на когось у соцмережі цілком безкоштовно, оскільки тутешня валюта – це наша увага. А топові автори, вони ж інфлюенсери, і їхній контент гарно характеризує свою авдиторію і її смаки. Тож розглянемо найтоповіші соцмережні екаунти і зазирнемо таким чином у дзеркало суспільства.

Найтоповіший інфлюенсер у світі це… футболіст Кріштіану Роналду, за ним стежать 517 млн людей: майже 275 у інстаграмі, 148,6 у фейсбуці, 91,7 у твіттері та 1,7 на ютубі (тут і далі дані за травень 2021 р. з дослідження Омрі Валаха). Роналду – це, якщо хтось не знає, тридцятишестирічний португальський футболіст, що грає за «Манчестер Юнайтед» і збірну Португалії, рекордсмен за кількістю ігор і забитих голів, перший у світі футболіст-мільярдер. Його контент – це фото з ігор і життя багатого спортсмена, перемережані рекламою. Не дивно, що найпопулярніший він саме в інстаграмі.

На другому місці – канадська попзірка Джастін Бібер – 455 млн фоловерів: 169,4 в інстаграмі, 114,3 в твіттері, 88,2 у фейсбуці, 62,2 у ютубі та 20,9 у тік-тоці. Його кар’єра стартувала з популярності в ютубі, тож не дивно, що співак займає дуже сильні позиції у соцмережах. На відміну від Роналду, у нього значно більше підписників на ютубі та своя армія у тік-тоці.

На третьому  місці – американська співачка Аріана Ґранде з 429 млн фоловерів:  230 у інстаграмі, 82,9 у твіттері, 47,6 у ютубі, 44 у фейсбуці та 24 у тік-тоці.

Четверте місце у співачки Селени Ґомес – 425 млн: 220 існтаграм, 83,3 фейсбук, 65 млн твіттер, 27,5 тік-ток і 28,7 ютуб.

Замикає п’ятірку також американська співачка Тейлор Свіфт із 361 млн: 152 в інстаграмі, 88,7 у твіттері, 76,9 у фейсбуці, 42 у ютубі.

Отже, перша п’ятірка – футболіст і четверо представників музичного шоубізу.

Решта світових топ 45 інфлюенсерів (останній у рейтингу має 134 млн фоловерів) походять із таких сфер діяльності: 21 музикант, 12 телеселебрітіс (8 акторів, 2 коміків, 3 сестри-героїні реаліті шоу), 4 спортсмени (2 футболісти, один баскетболіст, один гравець у крикет), три політики (Обама, Трамп (до банів мав 140 млн фоловерів) і прем’єр Індії Нерендра Моді), дві сестри-моделі Дженнер, і шведський ґеймер Фелікс П’юДіПай.

Найстарші за віком інфлюенсери – це Дональд Трамп, Нерендра Моді та американська комедіантка Еллен Лі Дедженерес. Наймолодша – сімнадцятирічна танцюристка Чарлі Д’амеліо, яка має 169 млн підписників. Це зірка тік-току, що у 2020 році першою назбирала 100 млн підписників у цій соцмережі. Середній вік інфлюенсерів – 37 років, найбільше з них міленіалів.

Кріштіану Роналду – чемпіон інстаграма та фейсбука, Барака Обама – твіттера, а П’юДіПай – ютуба.

Серед світових інфлюенсерів переважають американці (бо до уваги не бралися китайські соцмережі зі своїми героями), однак є і латиноамериканські, індійські, шведські та португальські інфлюенсери.

 

А як щодо українських?

Рік тому український «Форбс» склав рейтинг 30 найуспішніших інфлюенсерів України. За сумарною кількістю підписників на ютубі, інстаграмі, тік-тоці та фейсбуці, на першому місці у нас Kids Diana Show, Kids Roma Show з 74,7 млн фоловерів (зараз тільки на ютубі цей канал має 84 млн підписників). Це канал дитячого контенту, де головні герої діти, – доволі популярний жанр. Канал кілька років як англомовний і його розкруткою займаються американці. На другому місці з 27,9 млн аналогічний російськомовний канал Miss Katy, Mister Max. На третьому знову ж дитячий канал Nikol Crazy Family 17,7 млн. На четвертому місці – педіатр Комаровський (12,9 млн), на п’ятому – канал про підлітків Діани Зайцевої (12,5 млн). Тобто топ-5 крутиться довкола дітей.

Наступна популярна категорія – лайфстайл. Тут найпопулярніші – Альона Венум (10,3 млн), Яна Дога (8,1 млн), Аліна Литвинова (5,6 млн), Анастасія Шпагіна, Дмитро Євтушенко і Софія Стужук (по 5 млн), Юлія Вербінець (1,5 млн) та ін.

Серед мандрівників топові Антон Птушкін (5 млн), Леся Нікітюк (3,9 млн), Дмитро Комаров (3,1 млн). Також популярні гумористи: YanGo (9,9 млн), Артур Бабич (8,5 млн), Алевтина (1,7 млн).

Увійшли у рейтинг кулінарка Ольга Матвій (4,1 млн), журналіст Гордон (3,1 млн), бізнесмен Євген Черняк (1,4 млн), боксер Олександр Усик (1,2 млн) та ін.

Серед 30 топових інфлюенсерів за версією «Форбс» українськомовні тільки Леся Нікітюк та Юлія Вербінець. Більшість орієнтуються на російськомовний ринок, три – на англомовний. Інфлюенсерство – це бізнес, тут заробляють на рекламі та женуться за максимальною кількістю підписників. Найпростіший спосіб – працювати на російськомовну авдиторію, що не обмежується територією України, хоча вона значно менша за англомовну.

У рейтинг «Форбс» не увійшли ні українські політики, ні представники шоубізу. Імовірно, це через те, що у нас люблять грішити прикупленими ботами-фоловерами.

Маркетологи поділяють інфлюенсерів на такі категорії: наноінфлюенсер до 10 000 підписників, мікроінфлюенсер до 100 000 підписників, макроінфлюенсер до 1 млн підписників і мегаінфлюенсер – від мільйона підписників.

На сьогодні можна назвати до десятка цікавих українськомовних ютуб-каналів, що підпадають під категорію макроінфлюенсерів (від 100 000 до 500 000 тис. фоловерів): Телебачення Торонто, канал ім. Т.Г. Шевченка, Клятий Раціоналіст, Євген Клопотенко і т. д. Деякі з них набирають підписників доволі стрімко. Сподіваємось, за кілька років ці та інші українськомовні канали виб’ються у мегаінфлюенсери.

І ще одна повчальна історія. Нещодавно українській інфлюенсерці Дар’ї Даґмар журналісти bit.ua замовили рекламу косметичного засобу (насправді, харчового желе вигаданого бренду), і вона сумлінно виконала замовлення. Тому не варто забувати, що до всього інфлюенсерського контенту треба підходити зі здоровою критикою та холодним аналізом.


Журналіст

Залиште коментар

9 − 8 =