Cупер швидкий урок з медіагігієни

Ви знаєте, що велика частина постів, які ви читаєте, – проплачені, більшість цитат на демотиваторах ніхто ніколи не говорив, Вікіпедія може брехати, купу ваших історичних знань придумали кінорежисери, реклама часто не має позначки sponsored, а ЗМІ мають власників зі своїми інтересами в політиції і бізнесі?

“Хто керує інформацією – керує світом”, – кажуть на курсах комунікацій, а я кажу вам, що хто володіє медіа гігієною, той керує своїм життям і своїм вибором.

Правило №1. Що за ресурс?

Перевірка ресурсів інформації – це базове правило медіа-гігієни. Приблизно, як мити руки.  Я навіть не буду переконувати вас метафорами, що ви ж дивитеся на термін зберігання продуктів, не п’єте оцет замість вина і не купуєте одяг, на лейблі якого бракує літер. Просто скажу, що сучасна людина, яка не перевіряє сайти, з яких бере інформацію, і бездумно перепощує незрозумілі фейки – це небезпека для суспільства. Така собі абізяна з гранатою в модному прикиді і з чистими руками.

Правило №2. Заголовок чи маніпуляція?

Стежити за новинами, проглядаючи заголовки – тренд, який легко пояснити і швидкістю, і об’ємом вживання інформації щодня. Але ця звичка часто робить із вас не ніндзю поінформованності, а тупого барана маніпуляцій.  Саме заголовки, які містять нібито суть статті, можуть або, взагалі, не відповідати її змісту, або відображати думку, яку б ви ніколи не сформували самостійно. І найстрашніше, що ви про це ніколи не здогадаєтеся, тому що статтю ви не прочитали.

Правило №3. ІСТЕРИКААААА!!!!!

У мене є особисте правило: я не читаю постів, написаних капслоком, або постів, які мене спонукають кудись терміново бігти і шось терміново робити (я навіть смски такі не читаю, але не кажіть про це нікому). Адже часто саме за неймовірною кількістю емоцій (капслоків, знаків оклику, “терміновий перепост”, “100% інфа”) криється проста спроба поставити вас у нібито критичну ситуацію виживання, в якій вирубається і логіка, і аналіз, і простий здоровий глузд.

Правило №4. Шаблони і меми

Ви помітили, що є статті і пости, які пишуться, ніби під копірку? Автори різні, зміст різний, але слова і вирази настільки часто повторюються, ніби їх просто закинули в міксер і рендомно розкидали інтернетом. Насправді, це не так: політичні й інформаційні меми часто розробляють цілком собі розумні люди за цілком навіть нерозумні гроші. Ці шаблони мають повторюватися настільки часто, щоб ви були впевнені, що вони не потребують доказів. А отже і не шукали їх. “Реформи не працюють, олігархи багатіють, ні не олігархи, а бариги, не бариги, а порохоботи, не порохоботи – тоді зрадофіли, не зрадофіли, а ватні якісь, всім їм тиском МВФ по зубожінню, ато порозкрадали/попродавали наше, а потім всі виїхали на заробітки, краще б, взагалі, без держави, але не треба мені про Сомалі, про Сомалі я і сам знаю.“

Правило №5. “Анонімне джерело”

Бачили в статтях “за інформацією анонімного джерела…” ? Так ось, у більшості випадків цього анонімного джерела ніколи не було, і вам тупо закинули фейк. Просто таке словосполучення солідно звучить і має такий легенький смак конспірології, яку ми всі любимо зі шпигунських фільмів. Замініть образ журналіста, який збирає інформацію по крихтах, ризикуючи життям, на дядю з товстим гаманцем, якому треба пропихнути потрібну йому інформацію, – і зразу конспірології стане менше, а факт замість достовірного стане, в першу чергу, сумнівним.

Правило №6. Антилогіка або правдива брехня

Коли ви нібито залишилися один на один із фактами, радіти передчасно, тому що навіть найкращі факти можна неправильно інтерпретувати. Людська модель мислення зазвичай є причинно-наслідковою.  Коли причина сходиться з наслідком, то ми це називаємо чимось логічним. Логічно вдянутися тепліше, якщо на вулиці мінус двадцять, і нелогічно, якщо плюс тридцять. Також нелогічно за мінус двадцять випити томатний сік або за плюс тридцять пофарбувати волосся. Можна, звичайно, але це не буде наслідком прогнозу погоди – це будуть просто не поєднані між собою речі. І чому тоді ми так не думаємо, коли читаємо новини? Нам спокійно можна сказати, що через зростання тарифів у нас будуть погані дороги, що реформи мають призвести до підвищення пенсій, а людина, яка роками крала, більше не буде через глобальне потепління або виграш у лотереї. Не ведіться! Аналізуйте, наскільки факти пов’язані між собою, наскільки висновки збігаються з причинами, і чи немає інших факторів і причин, які можуть впливати на висновки.

Правило №7. Амнезія

“Я не злопам’ятна, але пам’ять у мене хороша”, – казала мені мама, і я ніколи не сприймала це як жарт. А ось більшість політиків – сприймають, тому що повністю впевнені в нашій з вами амнезії. З року в рік, від виборів до виборів нам пропонують ікону новонародженного Святого в новому костюмі і з новим шрифтом на борді. Святого без минулорічних зашкварів, без купи брехні, без кримінального минулого і без купи протиріч у цитатах. Кришталево чисте створіння, яке ніколи нічого такого не говорило і не робило, а ви фсьо врьотє, тому що в цьому сезоні про це не писали. Я особисто сприймаю впевненість у моїй амнезії – неповагою до себе, а мій друг гугл може нагадати мені всі факти, які я аналізую, роблячи свої висновки. Чого і вам бажаю!

Будьте спокійні, будьте поінформовані, будьте логічні, і будьте круті! Адже сьогодні людина з головою на плечах – це дуже навіть Супермен і Супервумен!

Художниця, кураторка

Коментар

  • Світлана

    02.03.2018

    👏 супер)

  • Світлана

    02.03.2018

    Супер

  • Дядя Валєра

    14.03.2018

    Норм, дам почитати колегам на базарі.

  • Saша

    28.03.2018

    я не читаю постів, написаних капслоком

Залиште коментар

13 + three =