Новорічний інформаційний стіл

Як новий рік зустрінеш, так його і проведеш – каже нам віковічна мудрість. Ми не будемо аналізувати віковічність і правдивість цієї максими, бо спирається вона на марновірство, але, хай там як, використаємо її метафорично. Отже, що можна і не можна робити в інформаційному полі під час зустрічі і всього нового року?

Інформаційний стіл найкраще характеризує господаря/господиню дому. По-перше, він повинен бути чистим, без бруду. На стіл з їжею ніхто не кладе сміття, але інформаційні столи бувають щедро заставлені сайтами-сміттярками, тобто ненадійними джерелами інформації, які використовують для брудних кампаній та в інформаційних війнах. Тож радимо прибрати інформаційні столи до нового року.

Ще на столі не має лежати маленька і непомітна відеокамера, що передає сигнал третім особам. Ви можете здивуватися, мовляв, хто ж так робить, це якісь вигадки… Але практика показує, що чимало українців проходять підозрілі тести та встановлюють шахрайські програми, бездумно надаючи доступ до персональних даних, а це і є те саме, що дозволити встановити чужу відеокамеру на своєму столі. 

Якщо з прибиранням закінчили, то можна класти святкові страви. Святковий і не тільки стіл повинен бути щедро заставлений продуктами з найрізноманітніших інформаційних джерел. Бо якщо обмежитися якимось одними, то збідниться раціон, ви святкуватимете і житимете у тісній інформаційній бульбашці. Спробуйте харчуватися одними яблуками кілька тижнів. За кілька днів ви на них дивитися не зможете. А в інформаційному полі ми часто замикаємося на якомусь одному продукті.

Отже, інформаційні страви мають бути різноманітні і найвищої якості, тобто перевірені, свіжі, з надійною репутацією. Якщо вам трапиться сир із камінцями і волоссям, ви більше не купите продукцію цього виробника, а от коли якесь інформаційне джерело/канал/блогера підловили на фейках, джинсі чи іншій недобросовісній поведінці, то це абсолютно те ж саме.

Старайтеся уникати майонезних клікбейтних салатів. Маніпулятивні заголовки виглядають дуже апетитно, але жирні клікбейтні салати шкідливі для вашого інформаційного здоров’я.

Це ж саме стосується штучних фейкових продуктів. Штучна ікра виглядає, як ікра і смакує як ікра, але це хімічна підробка. Фейкова інформація так само нагадує справжню, але такою не є. Фейкову їжу нам не так просто підсунути, доводиться вправлятися в майстерності імітації, а от з інформаційною продукцією все значно легше. Тут різниця буває майже такою ж, як між осетровою та баклажанною ікрою, але несвідомі споживаючі їдять баклажанну, прицмокуючи.

За столом усі ми проголошуємо довгі і пафосні тости, але не забувайте, що пафос в інформаційному полі, як і будь-які емоції, зміщує акценти і витісняє об’єктивність. Емоції краще, взагалі, мінімізувати на інформаційному столі. 

І якщо раніше, як фон для застілля, українці могли використати хіба телеканали зі страшними «огоньками», то із сучасними можливостями інтернету обмежень, взагалі, нема. І про це варто пам’ятати не тільки в новорічну ніч, а й протягом усього року. Культурна продукція, як і інформаційна, вимагає різноманіття і високої якості. Вона не менш важлива, бо культурні смаки допомагають підтягти інформаційні навички. Не кажучи про те, що культурні діячі часто підтримують або і формують інформаційні наративи. Не буває диму без вогню.

Ага, і вогонь. Не звертайте увагу на салюти та петарди. В інформаційному полі ними часто імітують справжні вибухи. Якщо ви кидатиметеся на звук і спалах світла, вашу увагу легко відвернути від чогось важливого, але менш сенсаційного. Тому краще не звертати уваги на голосні інформаційні вибухи і вичекати певний час, протягом якого може з’явитися спростування.

Існує певна категорія людей, які люблять починати нове життя з нового року. Варто до них приєднатися і пообіцяти собі дотримуватися інформаційної гігієни. Незамулених вам джерел і гострого критичного ока в новому році!


Журналіст

Залиште коментар

14 + 18 =