Огляд головних дискусій у соцмережах за 2021 рік. Частина 2

Сьогодні публікуємо другу частину #FBsrach – 2021, тобто огляду головних дискусій у соціальних мережах за другу частину минулого року. Звісно, що у всіх нас своє оточення і свої теми для обговорення, тому ця рубрика не може бути репрезентативною, але ми згадали найбільш голосні тренди 2021. Може, ця добірка допоможе вам подивитися на минулий рік більш загально та відділити інформаційний шум і маніпуляції від справді важливих подій і новин.


Топ #FBsrach за 2021 рік. Частина 2: Липень – грудень

Липень:

1 липня – Закон про корінні народи ухвалено 325 голосами парламентарів. Кримські татари, караїми та кримчаки стали корінними народами України. путін написав статтю українською мовою, в якій виклав усі свої викривленні уявлення і маніпуляції про нашу історію, мову і суб’єктність. Її активно обговорювали цього дня в соціальних мережах, хоча за великим рахунком нічого нового для імперця він не сказав. У Молдові на парламентських виборах перемогла партія Маї Санду, залишивши позаду проросійського Додона. Точаться дискусії в соціальних мережах проти ухвалення так званого «Великого герба України». Найбільш обговорюваною подією стала несподівана відставка Авакова, «за» проголосував і Парламент. 15 липня – Рада Європейського Союзу внесла Україну у список держав, для яких рекомендовано зняти ковідні обмеження на в’їзд у країни ЄС. У США оголосили перший вирок у справі «штурм Капітолію» – Пол Ходкінс отримав 8 місяців позбавлення волі. 21 липня – США та Німеччина офіційно домовилися про закінчення будівництва «Північного потоку 2». У підписаній після зустрічі Байдена і Меркель декларації заявлена підтримка територіальної цілісності України, і є певні застереження до Росії, хоча, якщо перекладати з офіційної мови, то конкретики щодо нас там небагато. Народні депутати України ухвалили заяву до США і ЄС про неприпустимість запуску «Північного потоку 2», на яку отримали відповідь від США, що на даному етапі завершення його будівництва «неможливо зупинити». У Токіо почалася Олімпіада.

 

Серпень:

У Києві зник голова Білоруського дому Віталій Шишов, який вийшов на пробіжку і більше на зв’язок не виходив. Пізніше його знайшли повішеним у київському парку. Його колеги та соціальні мережі не сумніваються, що це вбивство, за яким стоять білоруські спецслужби, і вимагають від української влади жорсткої позиції щодо Білорусі. Юлії Кузьменко пом’якшили арешт із цілодобового на нічний, Чауса відправили під цілодобовий домашній арешт, Антона Геращенка звільнили з посади заступника глави МВС, а Мустафу Найєма призначили заступником міністра інфраструктури. 8 серпня – важкий день для української культури. Помер Олександр Ройтбурд – геніальний український митець, активний культурний діяч і директор Одеського художнього музею. У соціальних мережах багато говорять про новий майданчик біля ОП, який нібито є рефлексією на роботи Марії Приймаченко. Дописувачі обговорюють самі фігури звірів і птахів, а також причини їхнього встановлення, серед яких найпоширенішою є – страх перед масовими зібраннями на Банковій. Суд конфіскував у Іллі Киви 1,2 млн., «зароблені» на жомовій ямі. Юлія Мендель знову в центрі обговорень у соціальних мережах. Цього разу через її допис «нові Майдани – нові банани», яким вона обурила учасників Революції Гідності, прирівнявши нашу боротьбу за свободу із будуванням «бананових республік». 15 серпня – бойовики радикального руху Талібан взяли столицю Афганістану Кабул і оголосили про свою перемогу у Афганістані. З Афганістану евакуюють людей, в аеропортах тиснява, а таліби катаються на дитячих карусельках і радіють тренажерній залі в колишньому президентському палаці в Кабулі. Україна на перших шпальтах західної преси: український спецназ організував у Кабулі евакуацію афганських перекладачів, які працювали з канадійцями. Після теракту всі (крім наших військових, звісно) боялися виходити в місто, щоб допомогти перекладачам, яких був готовий прийняти Уряд Канади, щойно вони дістануться до аеропорту. У Кривому Розі знайшли мертвим мера міста Костянтина Павлова. У Києві репетиції параду з літаками та велике святкування 30-річчя Незалежності України з парадом і делегаціями президентів із різних країн. Багато схвальних відгуків отримала промова Зеленського на параді, а ось відеоролик – навпаки, критику через замовчування в ньому багато частин нашої історії – зокрема, історії боротьби за державність, а також історії героїв. Також обговорюються нагородження – найгучніше, певно, говорять про присвоєння «Героя України» Монатику. Деркач, Шарій, Гужва та пов’язані з ними рішенням РНБО потрапили у санкційний список. 31 серпня – Володимир Зеленський і перша леді Олена Зеленська прибули до Вашингтона на запрошення Джозефа Байдена. Дякуючи українському бізнесу і небайдужим громадянам, вдалось зібрати понад 20 мільйонів гривень на реставрацію Костелу святого Миколая, який зайнявся і отримав значні пошкодження.

 

Вересень:

Український плавець Максим Крипак став найтитулованішим спортсменом Паралімпіади 2020 ще до її закінчення. 5 вересня – Нарімана Джеляла катували добу в окупованому Криму і висунули звинувачення за статтями «диверсія» і «сприяння злочину» (15 років). У Львові розпочався щорічний Форум видавців. Але найбільш гучною новиною для соціальних мереж стала можлива хвороба путіна на коронавірус і відкриття факультету ТікТоку в Київському інституті культури. 18 вересня – у Афганістані таліби заборонили дівчаткам вчитися в школі, а афганські журналісти просять у світової спільноти про допомогу. В Україні зростає захворюваність на Сovid – знову ведуться розмови про новий локдаун, а так званий адаптивний карантин продовжено до кінця року. 22 вересня – в Києві стріляли по машині першого помічника Зеленського Сергія Шефіра. Він вижив, постраждав водій авто. 23 вересня – ВР ухвалює (і ухвалить) в другому читанні і в цілому закон «про олігархів» (законопроєкт номер 5599). В соціальних мережах триває обговорення цього закону, який через не обговорені правки містить протиріччя, а також незрозумілі норми, які можна трактувати занадто широко. 25 вересня – ДАСУ провело аудит УКФ і ні більше, ні менше поклало всю відповідальність за «порушення» на колишню директорку фонду Юлію Федів, що викликало низку заяв у соціальних мережах. 26 вересня – Усик переміг Джошуа, що викликало небачені дискусії в українському Facebook на тему радіти за повернення в Україну чемпіонських поясів чи критикувати Усика за його політичну позицію і заяви про «Крим божий». Спойлер: однозначної відповіді в соціальних мережах, як завжди, не знайшлося. 27 вересня – Андрію Антоненку змінили запобіжний захід із цілодобового на нічний домашній арешт (ну, хоч щось). У Білорусі айтішник Андрій Зельцер, у квартиру якого вривалися кгбшники в цивільному, поцілив у одного з них. Після цього чоловіка застрелили.

 

Жовтень:

Затримання Саакашвілі в Грузії, куди він прилетів, незважаючи на ризик арешту. У столиці відбувся «Марш за Київ», який об’єднав майже 40 громадських організацій і міських ініціатив. Головне гасло маршу «Київ – місто для людей». Черговий витік документів Pandora Papers показав, що десяток українців приховують свої активи у Великій Британії. В Україні вийшов фільм «Офшор 95», де журналісти «Слідство. Інфо» розслідують документи, в яких ідеться про офшорні схеми на 40 млн. доларів через фірми Зеленського та його команди в 2012 році, коли «Квартал» переходив працювати на «1+1». Стався глобальний збій роботи Facebook, Instagram, Whatsap і FB Messenger. Нинішній збій у роботі Facebook користувачі називають найтривалішим за всю його історію (десь 5 годин), а за даними Forbes, статки Цукерберга зменшилися на 6,4 мільярда доларів. Вшанування 80-роковин трагедії у Бабиному Яру. На заходах були присутні Зеленський, президент Ізраїлю і президент Німеччини. 7 жовтня – ВР проголосувала за відставку Разумкова. Головою ВР став Руслан Стефанчук. 9 жовтня – Медведчуку оголосили нову підозру – «у державній зраді та вчиненні за попередньою змовою групою осіб сприяння діяльності терористичних організацій», а СБУ оприлюднила чергову серію записів розмов Медведчука з російським керівництвом. Українські підлітки в різних локаціях і регіонах України співають повстанську пісню «Батько наш Бандера, Україна – мати», записують відео та викладають у ТікТок. Цей тренд започаткували львівські школярки, і він став таким популярним, що хештег вже має понад 5 мільйонів охоплення. Звісно ж, не минулося без російських пропагандистів, які присвятили нашим підліткам цілу програму на російському телебаченні. 12 жовтня – Україна і ЄС підписали таке довгоочікуване «відкрите небо», угоду про спільний авіапростір, яка була парафована ще з 2013 року. У соціальних мережах несеться обговорення серіалу «Гра в кальмара», який уже побив усі рекорди популярності на Netflix і зараз захопив увагу українців. 26 жовтня – наші військові на фронті вперше застосували турецький Bayraktar TB2 і знищили гармату бойовиків. 30 жовтня – саміт лідерів G20 стартував у Римі. Основні теми для обговорення – кліматичні зміни і Сovid19.

 

Листопад:

1 листопада – українці перевели годинники на зимовий час. Також цього дня Київ увійшов у «червону» зону із перевіркою сертифікатів вакцинації при користуванні транспортом, в кафе, ресторанах і в магазинах. Мітинг проти вакцинації і карантинних обмежень під ВР. 17 листопада – Bellingcat опублікували першу частину розслідування операції спецслужб України із затримання «вагнерівців», під час якої, ймовірно, була спроба вивести з Росії й арештувати в Україні злочинців і терористів, які воювали на Сході України. Інформація щодо цієї справи вже довгий час є приводом чуток, пліток і звинувачень Офісу Президента. Нагадаємо, що раніше ОП повністю спростовував навіть існування такої операції, але з новими фактами розслідування його позиція стає дедалі заплутанішою і повною протиріч. Перша частина статті присвячена вербовці бойовиків. Також із посиланням на слова ексголови розвідки Василя Бурби міститься інформація, що саме Андрій Єрмак переніс спецоперацію, аби не зірвати домовленості з Росією про перемир’я. На «Свободі слова Савіка Шустера» Василь Бурба назвав коло осіб, яким звітував під час операції щодо «вагнерівців». Програма, взагалі, виявилася не дуже компліментарною для ОП, що доводить і те, що представники Офісу Президента на неї не прийшли. «Голос Америки» і «The New York Times» пишуть, що розвідка США попереджає союзників, що немає пакету економічних і військових заходів, які б могли стримати Росію. За інформацією ЗМІ, Росія ще не визначилася зі своїми планами, але США накопичення військ на наших кордонах «не вважають блефом». Тим часом вантажний корабель США з двома катерами Island пройшли протоку Дарданелли і є допомогою США Україні для посилення Військово-морських сил. Розвідка США поділилася з ЄС даними і картами, які свідчать про можливий сценарій широкомасштабної наступальної операції проти України. 21 листопада – День Гідності і Свободи! 26 листопада – пресмарафон Зеленського. Президент провів зустріч із представниками понад 30 українських медіа, а його цитати обговорювалися цього дня та ще декілька днів поспіль. На початку інтерв’ю він заявив про нібито «переворот» 1-2 грудня, про який в ОП є аудіоінформація, і в який «втягують Ахметова, але це буде для нього помилка», також він розказав ще один варіант версії про скасування операції із затримання «вагнерівців», назвав Бурбу «авантюристом», виклав свою версію святкування дня народження Єрмака, а також у президента була досить різка суперечка з журналістом Юрієм Бутусовим. 27 листопада – у Європі вже з’явився новий штам коронавірусу, який назвали «Омікрон». У День пам’яті жертв Голодомору молоді та відомі інстаграмблогери зібралися у львівському Будинку вчених на святкування дня народження Олександра Заліска, про яке він пафосно повідомив у своїй інсті, а також всі учасники постили світлини і відео в сторіс. Святкування було гучним, а на одній зі сторіс Володимира Остапчука, який був ведучим на цьому дні народження, на тлі накритого столу з’явився напис: «Голодна блогерська туса». Саме під такою назвою буде палати цей скандал майже цілий тиждень, бо цей напис у День пам’яті обурив багатьох українців. Від співпраці із Заліском і багатьма блогерами, які були на цій «тусі», майже за день відмовилися купа українських брендів – серед них Метро, Pepsi, Нова Пошта, Фокстрот та інші. Це призвело до вибачень учасників (сам Заліско на початку скандалу казав, що йому просто заздрять) і сльозних постів в інстаграмі.

 

Грудень:

Зеленський виступав зі своїм щорічним посланням у Верховній Раді, головний меседж якого був, що в Україні все дуже-дуже добре. Також позитивною новиною, про яку писало багато дописувачів у Facebook стало присвоєння «Героя України» і нагородження орденом «Золота Зірка» Дмитра Коцюбайла, відомого за позивним «Да Вінчі» (вітаємо!). Росія планує заборонити розширення НАТО на Схід, подавши свої пропозиції щодо нового пакту про європейську безпеку. Із цього почнеться шантаж НАТО, який тривав майже цілий місяць. Зеленський зустрівся в Брюсселі з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом. 23 грудня – путін на щорічній пресконференції сказав, що «Ленін створив Україну», чим дав можливість українцям добре розважитися, придумуючи меми і жарти на цю тему. Із менш смішного – путін також знову говорить про якісь можливі провокації з нашого боку, що може означати лише те, що Росія готує нам провокації сама, щоб добитися ескалації. 25 грудня – рівно тридцять років тому, 25 грудня 1991 року, СРСР припинив своє існування. Вітаємо всіх вільних людей України і всіх країн, які вирвалися з цієї окупації і тиранії!

  

І про найголовніше:

Із липня 2021 року на російсько-українській війні загинуло 58 людей:  Письменний Юрій Васильович, Сосницький Андрій Сергійович, Бродовський Богдан Віталійович, Рибачук Володимир Миколайович, Курасов Євгеній Олександрович, Яськів Володимир Богданович,  Бєляєв Андрій Левонтійович, Юрков Олександр Олександрович, Горбенко Олександр Олександрович, Панфілов Андрій Вікторович,  Сівоконь Дмитро Володимирович,  Бохін Олександр Олександрович,  Зябрєв Сергій Анатолійович, Мельничук Сергій Володимирович, Цибульський Олександр Васильович,  Семеняка Ярослав Володимирович, Кайданович Олексій,  Яшин Петро В’ячеславович, Орос Олександр Васильович, Мазур Артем Львович,  Савенко Геннадій Іванович, Островський Василь Степанович,  Михайлов Юрій Олександрович, Аксьонов Олександр Васильович,  Пітько В’ячеслав Павлович,  Вискребець Андрій Вікторович, Задорожний Роман Андрійович, Куленкo Олексій Валентинoвич, Герман Денис Сергійович,  Голуб Артур Володимирович, Чепурний Валентин Валерійович,  Данилів Дем’ян Петрович, Аксьонов Віктор Анатолійович, Молостов Віктор Михайлович,  Стрижак Олексій Володимирович,  Халіков Георгій Журович,  Рачугін Віктор, Єлисєєв Сергій Валерійович,  Алхімова Тетяна Вікторівна, Павлисько Віталій Миколайович,  Феняк Володимир Анатолiйович, Прусов Руслан Халілович, Федосеєв Вадим Вікторович, Фахруддінов Олександр, Мрачковський Уберт Валерійович, Абразовський Руслан Валерійович, Полторацький Олексiй Володимирович,  Алхаслі Алі Наіб, Геровкін Валерій Євгенович, Ниров Руслан Хамедбійович,  Лисий Григорій Леонідович, Запорожець Станіслав Олександрович, Гаврик Сергій Іванович, Богуславський Станіслав Андрійович.


Художниця, кураторка

Залиште коментар

one × five =