Огляд головних дискусій у соціальних мережах за липень
Ми продовжуємо нашу рубрику #FBsrach – огляд головних дискусій у соціальних мережах, який публікуємо щотижня. На сайт викладаємо повний архів за місяць, який складається з 4 тижневих оглядів. Можливо, ці добірки допоможуть вам подивитись на минулий місяць більш загально та відділити інформаційний шум і маніпуляції від справді важливих подій і новин.
ПЕРШИЙ ТИЖДЕНЬ
1 липня – в Києві обирають запобіжний захід Порошенку. На вулиці багато народу на мітингу проти політичних переслідувань, а в соціальних мережах багато обговорень фрази Венедиктової, що «Порошенко має довести свою невинуватість у суді». Суд запобіжний захід не обрав і продовжить свою роботу 8 липня. Країни Євросоюзу погодили список із 14 країн, які вважаються «безпечними», і громадяни яких зможуть перетинати кордони блоку з 1 липня. У список увійшли Чорногорія, Сербія, Грузія, Канада, Алжир, Австралія, Японія, Марокко, Нова Зеландія, Руанда, Південна Корея, Таїланд, Туніс, Уругвай. України в списку немає, що означає, що в’їзд до країн ЄС нам поки заборонений (журбинка). Тим часом Київ посилює карантин – заклади будуть працювати тільки до 22:00 (у фейсбуку обговорення, що саме в цей час коронавірус «виходить на полювання»). Також обговорювалися слова Єрмака, що для «захисту державної безпеки» в ОП готують закон про покарання за публікацію таємних розмов чиновників (а що таке?) Але найголовніша новина, яку обговорюватимуть цілий тиждень (а наслідки, швидше за все, буде мати значно довше) стала відставка голови Національного банку України Якова Смолія. Він написав заяву про звільнення, причиною ж своєї відставки назвав «систематичний політичний тиск». Нагадаємо читачам, що саме незалежність НБУ і відсутність на цю інституцію того самого тиску була однією з важливих умов співпраці України з МВФ та з низкою міжнародних партнерів, міжнародних інвесторів, тощо. Новина про відставку Смолія з’явилася через декілька годин після того, як Україна завершила перше після карантину розміщення євробондів на $1,75 млрд. У цей день ми ще не знали, що угода не відбудеться. Тим часом на фейсбук сторінці Офісу Президента опублікували пост про те, що незалежність НБУ є дуже важливою, але користувачі соцмережі сприйняли його більше в контексті того, що президент планує відставку прийняти. Також з’явився пост і англійською мовою – певно, для дуже здивованих такими подіями міжнародних партнерів.
2 липня – пост англійською на сторінці ОП, очевидно, не досяг своєї мети заспокоєння міжнародних партнерів, тому що на ранок уже були готові заяви від послів Великої Сімки, які заявили, що «Незалежний Нацбанк – фундаментальне досягнення для України, що зменшило корупцію, сприяло зростанню й врятувало збанкрутілий банківський сектор. Підрив цієї надважливої інституції був би великим кроком назад і поставив би під загрозу надійність реформ України і їхню підтримку». Також гендиректор інвесткомпанії Dragon Capital Томаш Фіала заявив, що компанія призупиняє нові інвестиції в Україну, а угода з розміщення єврооблігацій, яку вчора провів Мінфін, насьогодні скасована. В усіх соціальних мережах бурхливе обговорення подій і наслідків, які може мати ця відставка. Кількість вживання слів «емісія» і «дефолт» зашкалює, з’являються меми з мільйонними гривнями, деякі згадують минуле в 90-х і мільйонні зарплати. Також соціальними мережами гуляють ̶«̶т̶е̶м̶н̶и̶к̶и̶»̶ тези про ситуацію від ОП для депутатів, які опублікував TheBabel, і які навіть після цього прописують слово в слово депутати і деякі блогери. Також з’являються нібито листування депутатів СН про ситуацію і нові кандидатури на голову НБУ. Цікаво, що у відставці Смолія там вбачають провину Порошенка, на голову НБУ обговорюють навіть кандидатуру Яценюка, а Арахамія хвилюється за нове призначення, бо каже, що їхня «кадрова тенденція – кожне нове призначення гірше за попереднє». Тим часом президент зареєстрував Проєкт Постанови про звільнення Смолія, а в соціальних мережах залишилося трохи сил, щоб писати про Міжнародний день собак. І вже під вечір прийшла ще одна новина, яка знову спровокувала обурення і нерозуміння – ДБР вилучило прилади для наведення ЗРК на ціль («клістрони») і тим самим, за заявою Командування Повітряних сил ЗСУ, «підриває систему ППО України». Через спровоковане обговорення висловилося і ДБР, яке написало, що вже повернули 3 прилади, ще повернуть 4 і планують провести внутрішнє розслідування цієї ситуації.
3 липня – в Києві апеляційний суд у справі Стерненка, який залишив запобіжний захід без змін. Під судом вже традиційний мітинг. Верховна Рада проголосувала за відставку Смолія. Голоси дали партії «СН», «ОПЗЖ», «За майбутнє», «Довіра» і «Батьківщина». «Голос» і «ЄС» голосували проти. Також ВР майже без обговорення ухвалила вступ без ЗНО для дітей з тимчасово окупованих територій України у всі українські виші (нагадаємо, що раніше діти з тимчасово окупованих територій мали можливість вступу без ЗНО лише у деякі ВНЗ). Ця новина стала резонансною і бурхливо обговорювалася в соціальних мережах, було сказано багато аргументів і за, і проти – шкода, що таку дискусію не проводять у ВР до ухвалення законів. Олена Зеленська одужала від коронавірусу, і її виписали з лікарні.
4 липня – в Києві акція «200 днів брехні» на підтримку Антоненка і Кузьменко, які 200 днів вже сидять у СІЗО. Колона формувалася в парку Шевченка і далі рушила в Урядовий квартал. Мітинг збігся з Днем національної поліції України. Окружний адмінсуд Києва дозволив російському реперу Елджею в’їзд в Україну, який був заборонений через незаконне відвідування анексованого Криму, а також змусив СБУ виплатити компенсацію (це як, взагалі?) Багато обговорень і панічних постів викликали слова Зеленського, що він «не бачить причин стримувати курс гривні». Тим часом Росія «обнулилась» – поправки до Конституції підтримали майже 80% росіян, і вони набрали чинності 4 липня. А ми вітаємо з Днем незалежності США!
5 липня – День Військово-Морських Сил ЗСУ. Президент взяв участь в урочистих заходах і сказав, що «ми не пробачимо тих, хто не дозволив морякам захищати Крим від окупантів», що знову почало дискусію про події 2014 року. Також в цей день ми святкували звільнення Слав’янська і Краматорська, і хоча Зеленський назвав це звільненням від «незаконних збройних формувань», але ми точно знаємо, що то були російські окупаційні війська.
На сьогодні в Україні підтверджені 49043 випадки коронавірусу (+543 за останню добу), вилікувалися 21703, померло від вірусу – 1262 людей.
І про найголовніше:
На російсько-українській війні 1 липня загинув Присяжний Олександр, військовослужбовець підрозділу 26 ОАБр. Вічна пам’ять героям!
ДРУГИЙ ТИЖДЕНЬ
6 липня – День винаходу бікіні і Міжнародний день поцілунків (вітаємо всіх, хто цілується в бікіні!). У Києві закладам харчування дозволили працювати після 22:00 (нагадаємо, це обмеження діяло через епідемію коронавірусу, хоча у соціальних мережах не могли зрозуміти логіку вечірньої активізації вірусу). Також 6 липня Литва святкує День Державності, з чим ми вітаємо і дякуємо всім литовцям, які підтримують Україну і словом, і ділом (За вашу і нашу свободу!). З Кремля лунають обурені крики Козака, який каже, що до цього часу українська сторона вже нібито мала змінити Конституцію і внести туди «особливий статус Донбасу». Він прямим текстом пояснює (для тих, хто ще сумнівався), що мова йде про перетворення Донбасу на «державу в державі». В Греції арештовано наших туристів, які якось туди влетіли попри заборону відвідування ЄС через коронавірус, а Зеленський вважає, що всі керівники банків, з якими він спілкувався «достатньо спокійно сприймають звільнення голови Нацбанку», а про долар по 100 каже, що це «якась фантастика». Тим часом виконувачкою обов’язків глави Нацбанку буде Катерина Рожкова, яка заявляє, що НБУ буде керуватися червоними лініями, які відстоював Смолій – «незалежність НБУ», «забезпечення макрофінансової стабільності», «недопустимість адміністративного втручання в ринкові відносини» і «недопустимість повернення збанкрутілих банків колишнім власникам». Також в цей день помер відомий композитор Енніо Морріконе, і соціальні мережі вшановували пам’ять його творчістю (Світла пам’ять!). А після вечірнього ефіру на ТБ обговорення перейшло до виступу депутатки Верещук, яка стверджувала, що нібито Порошенко вітав з чимось путіна, а протягом рекламної паузи таки виявилося, що джерелом цієї новини є Пєсков (прессекретар путіна). Але найбільш масові обговорення в соціальних мережах таки отримала історія з «гавном на палочці», яку ми навіть не хочемо описувати, тому – хто пропустив, гугліть (хоча краще не треба).
7 липня – Конституційний Суд України судить українську мову, тобто розглядає конституційність Закону про мову. Нагадаємо, ще рік тому 51 народний депутат підписав заяву з вимогою відмінити закон про мову, як неконституційний (про політичні уподобання цих депутатів не важко здогадатися, скажемо тільки, що це депутати і старого, і нового скликання ВР). Касаційний цивільний суд, відмовився задовольнити позов Шарія, що судився через те, що його назвали «кремлівським проектом», тому багато ЗМІ і блогерів скористалися в цей день своїм правом на таке формулювання. Адвокати Андрія Антоненка, який вже більше 200 днів сидить в СІЗО через підозру у справі Шеремета заявляють про катування: у Андрія болять зуби, йому не надають медичну допомогу, а також ускладнилася варикозна хвороба ніг, і до нього не допускають лікаря, який оперував його. Також багато коментарів отримала заява президента про те, що він порушив законодавство, не задекларувавши зміни в своєму майновому стані («отримання коштів для погашення вартості облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) загальною сумою у 5,1 млн грн та здійснення витрат на придбання ОВДП в сумі 5,2 млн грн.»). Під цим дописом згадують передвиборчі слогани президента про «порушу закон і сам піду», а деякі запитують, як це Зеленський купляє акції ОВДП, які депутати від СН часто критикували і називали «фінансовою пірамідою» і спекуляціями «соросят».
8 липня – День родини, тому соціальні мережі заповнені родинними фото і подяками (Вітаємо!). В Києві знову суд над Порошенком і мітинг. Голова групи слідчих, які вели «справи Порошенка», Олег Корецький дав інтерв’ю ЗМІ і заявив про безперспективність деяких справ. Він заявив, що одну «закрив щойно». І справді в цей день суд залишив без розгляду подання прокуратури і ДБР проти Порошенка, що є фактичною перемогою колишнього президента. А тим часом слідчі ДБР вручили підозру колишньому начальнику прикордонної військової частини за пропуск на той час президента Порошенка і його близьких через кордон без проходження контролю під час польоту на Мальдіви. Кабінет міністрів призначив Тараса Кременя новим Уповноваженим із захисту державної мови, а СБУ зробило заяву, в якій просить Гонтарєву не рекомендувати МВФ вести жорсткіші переговори з Україною – ця заява активно обговорюється в фейсбуці з запитаннями, чи можна це вважати погрозами і чи не є більшою загрозою національній безпеці України такі різкі звільнення голови Нацбанку або пропозиції багатьох політиків взагалі відмовитися від співпраці з МВФ? Також не могло залишитися без обговорення і рішення Подільского райсуду, який зобов’язав журналістів Bihus.info спростувати інформацію «про причетність до корупційних схем в Укроборонпромі Ігоря Гладковського» (нагадаємо, мова йде про так звану «справу Свинарчуків», яку активно обговорювали перед президентськими виборами).
9 липня – опубліковано розмову нібито Порошенка з нібито путіним. Цей злив опублікував депутат Деркач, якого багато дописувачів і ЗМІ пов’язують з російськими спецслужбами через його навчання і роботу в органах КГБ за совка. Розмову дуже активно обговорювали цілий день – чи це монтаж, чи ні, чи занадто вона компліментарна, чи просто дипломатична тощо. Від себе хочемо нагадати, що всі зливи, особливо якщо є ризики, що це зливи з Росії – можуть мати ознаки інформаційної спецоперації (не першої і не останньої протягом війни), тому будьте обережні і стримані, не «вірте, не лайкайте, не репостьте», як ми рекомендуємо в нашій статті про медіа гігієну (https://uchoose.uacrisis.org/
10 липня – Тимошенко і Ляшко вирішили записати відео в машині про підтримку на місцевих виборах, але щось пішло не так, і відео транслювалося догори дригом, під ліричні відступи Ляшка «Валєра, куди їхать?» (звісно це не могло не спровокувати багато жартів і обговорень в соціальних мережах). Також в цей день почалося активне обговорення ситуації з «СтопФейком» і «Забороною», яка почалася зі статті «Заборони», в якій видання звинуватило «СтопФейк» в блокуванні їх статті і симпатії до неонацистів. «СтопФейк» звинувачення відкидає і каже, що не має можливості блокувати пости на фейсбуці, стаття була заблокована напряму фейсбуком і потім розблокована. В контексті цих обговорень варто нагадати, що «СтопФейк» – це професійна спільнота, яка виловлює російські інформаційні вкиди з початку війни, і з березня спільно з VoxCheck вона стала партнером фейсбуку у новій програмі з протидії дезінформації в Україні, що для України є дуже важливим досягненням в інформаційній війні з Росією. А тим часом Зеленський просить ВР не скасовувати обмеження зарплат чиновників на період карантину у 47 тисяч гривень, а МВФ заявило, що для виконання програми Stand by і отримання другого траншу Україна має «зберегти теперішню модель незалежності Нацбанку» і «не відходити від принципів плаваючого валютного курсу».
11 липня – Нідерланди подадуть позов проти Росії до Європейського суду з прав людини у зв’язку зі збитим над Донбасом МН17 (вітаємо всіх, хто боровся і бореться за справедливість і невідворотність покарання за цей злочин!). Окружний адміністративний суд Києва відмовив у задоволенні позову «Партії Шарія» до НАЗК щодо держфінансування, а у Туреччині Айя-Софію хочуть зробити діючою мечеттю, що скоріше за все призведе до знищення унікальних візантійських мозаїк і втрату цього музею для світової культурної спадщини. Вибух обурення в соціальних мережах також викликало відео українських школярів після складання ЗНО, які заявляють, що «Крим – це Росія» і ображають кримських татар. Після скандалу відео видалили, школярі написали вибачення, а учнів запросили в Офіс кримськотатарського народу і пообіцяли вручити кожному книги з історії Криму. Також соціальні мережі починають кількаденне обговорення переїзду Зеленського на державну дачу.
12 липня – уже другий день поспіль кількість українців, які одужали від коронавірусної інфекції, значно перевищує кількість тих, хто захворів. З хороших новин також обговорювалося, що на слуханнях Конгресу США американці заявили, що вступ Грузії та України до НАТО – запорука миру і безпеки в Європі. Це, звісно, не гарантує нам вступ в НАТО вже завтра, але такі заяви додають оптимізму. Християни східного обряду святкують свято Петра і Павла, а в соціальних мережах вітають іменинників. Тим часом українці отримали новий мем від ОП, а саме «Луцьку область» замість Волинської у підписі до відео про візити Зеленського в регіони.
На сьогодні в Україні підтверджено 54133 випадки коронавірусу (+612 за останню добу), вилікувалися 26503, померло від вірусу – 1398 людей.
І про найголовніше:
На російсько-українській війні 6 липня загинув Крашаниця Олег Борисович, підполковник, офіцер з інженерного забезпечення ОЗСП «Азов» НГУ, інструктор з інженерно-саперної справи, 8 липня загинув Шило Олег Олегович, солдат, стрілець-помічник гранатометника 30 ОМБр., 10 липня Матвіїв Тарас Тарасович, молодший лейтенант, командир взводу 24 ОМБр.
Вічна пам’ять героям!
ТРЕТІЙ ТИЖДЕНЬ
13 липня – загострення на війні. У цей день втрати і обстріли на декількох ділянках фронту. Під час спроби евакуації тіла загиблого військовослужбовця і допомоги пораненому під спланований обстріл потрапила група військових медиків, які домовлялися про «режим тиші» для евакуації і мали всі розпізнавальні знаки. Один військовий медик загинув, є поранені, а тіло пораненого морпіха залишилося на полі бою. Соціальні мережі вимагали реакцію Головнокомандувача, але Банкова мовчала добу, тим часом, як міжнародні партнери у своїх заявах чітко проартикулювали воєнний злочин Росії. Також таку чіткість ми побачили і від українського Генштабу. У «справі Шеремета» Антоненка і Кузьменко знову залишили під вартою, але є гарні новини щодо Яни Дугарь – з неї зняли електронний браслет і обмеження пересування. Обурення і обговорення викликала нова спроба протягнути в зал ВР законопроєкт 2362 від депутата Бужанського, який може продовжити викладання російською в школах (нагадаємо, воно має закінчитися у вересні цього року). Багато українців ще з ночі стежили за виборами президента в Польщі, переможця в яких було важко визначити навіть екзитполу. У результаті з мінімальною перевагою переміг чинний президент Польщі Дуда. Також цей день запам’ятався палкою дискусією про фірмовий стиль проєкту «Мандруй Україною», який здався багатьом дописувачам і професіоналам занадто російським (на нашу думку, всі конструктивні суперечки щодо культури – популяризують культуру. Головне в обговореннях провокувати аргументи, а не образи!)
14 липня – ОП зробив заяву щодо загострення на фронті і сказав, що президент «тримає під особистим контролем» вбивство нашого медика, а дописувачі в соціальних мережах закидають президенту послідовне уникання називати Росію – країною агресором (так у цій заяві Росія названа «тією стороною»). Також Зеленський повідомив про свою телефонну розмову з директоркою-розпорядницею МВФ Крісталіною Георгієвою, в якій пообіцяв, що до кінця тижня запропонує кандидатуру на пост Голови НБУ. Тим часом молоді співробітники НБУ записали відеозвернення про важливість продовження незалежного курсу НБУ, а ВР легалізувала ігровий бізнес (зараз ігрові автомати з`являтимуться в тризіркових і вище готелях, а всі експерти обговорюють плюси, мінуси і особливо протиріччя закону, яких знайшлося немало). У Франції національне свято – День взяття Бастилії, в Парижі парад (вітаємо!) Триває обговорення мовного законопроєкту, від Бужанського, який запланований для голосування цього тижня. Проукраїнські сили збирають мітинги під ВР, а деякі депутати від СН пишуть дописи в соціальних мережах про те, що не підтримують цього законопроєкту. На російсько-українській війні знову сильні обстріли, є поранені.
15 липня – онлайн аукціон з продажу готелю «Дніпро» через програму ProZorro (1 мільярд 111 млн 111 тисяч 222 грн – фінальна ціна приватизації. Ця ціна в десятки разів перевищує стартову). А в соціальних мережах два «відео-шедеври» претендували на хіт обговорень – ролик Добкіна на байку, який під пісню «Києве мій» хоче балотуватися в мери Києва, і демонстрація попи Миколи Тищенка під пісню «Попа, як у Кім» (оце в російськомовної попси широкий діапазон тем, хто би міг подумати), який теж претендує на цю посаду. Музичні новини цього дня продовжив вихід на український ринок музичного майданчика Spotify (вітаємо тих, хто довго цього чекав). Стежать українці і за протестами в Білорусі, які почалися через недопущення до виборів опозиційних кандидатів. Наша ж опозиція б’є на спалах через те, що Державна прикордонна служба України усувається від подальшої участі в проєкті «Підтримка ЄС у посиленні інтегрованого управління кордонами в Україні» (це і наближення до стандартів Шенгенської зони і 55 мільйонів євро допомоги від ЄС). З минулого тижня триває гучна історія з виданнями «Заборона» і «СтопФейк» (ми писали подробиці минулого тижня). На цей день є заява від журналістської «Ініціативи 34» та Human Right Watch з вимогою захистити безпеку Катерини Сергацкової після того, як вона залишила Київ і написала, що хвилюється за своє життя і безпеку родини.
16 липня – 30 років тому в Україні ухвалили Декларацію про державний суверенітет, що розпочало утвердження України як самостійної держави (вітаємо всіх нас!) У ВР святкові церемонії і промови. Під Радою масовий мітинг проти законопроєкту, поданого депутатом Бужанським (голосування перенесли). А тим часом депутати проголосували за призначення Кирила Шевченка головою НБУ. «За» голосували всі партії, крім «ЄС» і «Голосу», тому в обговоренні цієї кандидатури соціальні мережі часто вказують на «олігархічний консенсус», що, звісно, не може дуже надихати в контексті незалежного НБУ. Також цього дня кияни дізналися, хто буде кандидатом від СН на мерських виборах у Києві. Нею (кандидаткою) стала Ірина Верещук, яка відома своїми виступами на ток шоу. До однозначно хороших новин можна віднести звернення Голови Держдепу США Помпео про підготовку додаткових санкцій для інвесторів Північного потоку 2 і Турецького потоку.
17 липня – роковини збиття МH17. Світла пам’ять всім загиблим і покарання винним. Під ВР триває мітинг про мову (законопроєкт не проголосували, що є перемогою!), а партія «Голос» заявила, що переходять в опозицію до чинної влади, тому що «монобільшість зрадила цінностям». До гучних обговорень цього дня відносимо і фільм-розслідування про суддів ОАЗК від НАБУ і СБУ, а також оголошення підозри голові Окружного адміністративного суду Києва Павлу Вовку, заступнику голови суду Євгену Аблову, п’ятьом іншим суддям і главі Держсудової адміністрації Зиновію Холоднюку (їм інкримінують «створення злочинної організації та захоплення влади»). Закон про оборонні закупівлі ухвалено (вважається, що цей закон має мінімізувати корупційні ризики в секторі оборони та забезпечити відкритість і прозорість процедур і їхній контроль).
18 липня – путін оголосив раптову перевірку військ біля кордонів України, до якої залучені до 150 тисяч військових. Іншими словами, Росія нарощує свої війська коло наших кордонів. А кому пощастило з гарною погодою, міг милуватися рідкісною кометою Neowise. Вона є однією з небагатьох комет 21 століття, яку можна побачити неозброєним оком.
19 липня – традиційне недільне зниження активності і драматичності обговорюваних тем. З чим вас і вітаємо)
На сьогодні в Україні підтверджені 59493 випадки коронавірусу (+651 за останню добу), вилікувалися 31439, померло від вірусу – 1498 людей.
І про найголовніше:
На російсько-українській війні 13 липня загинув Чумаченко Євген Олександрович, солдат, військовослужбовець 79 ОДШБр. Також 13 липня загинув Красногрудь Дмитро Анатолійович, лейтенант, командир розвідвзводу 137 ОБМП 35 ОБрМП і Ілін Микола (позивний «Естонець»), Військовий медик 137 ОБМП 35 ОБрМП.
Вічна пам’ять героям!
ЧЕТВЕРТИЙ ТИЖДЕНЬ
20 липня – річниця вбивства Павла Шеремета, в Києві встановлений меморіал, авторства відомого українського скульптора Назара Білика. Проведені ДНК тести ідентифікували тіло військового медика, яке російські окупаційні війська передали Україні 17 липня. Це Миколи Ілін (Естонець). Вічна пам’ять героям! Нагадаємо, що 13 липня евакуаційну групу розстріляли російські окупаційні війська, внаслідок чого загинув медик, і був поранений морпіх. Незважаючи на всі розмови про домовленості ОБСЄ і «особисті контролі» – тіла військовослужбовців і пораненого не вдалося забрати нашій стороні. У цей день також обговорювали представлення Шевченка в НБУ і його перші заяви, які були про продовження незалежного курсу НБУ, тим часом, як голова парламентського комітету фінансів Гетьманцев заявив, що в девальвації гривні на 10% не бачить «нічого страшного».
21 липня – російські найманці передали Україні тіло Ярослава Журавля, який отримав поранення 13 липня поблизу Зайцевого. Те, що чотири дні наш поранений військовослужбовець помирав на полі бою, викликало обурення і стало найбільш трагічною подією тижня. Світла пам’ять герою і велика надія, що ми більше ніколи не будемо відчувати себе настільки безпорадними і зневіреними, як того дня. Також у цей день вся Україна стежила за «Луцьким терористом», який захопив маршрутку з людьми і цілий день не відпускав їх, висуваючи вимоги до представників усіх гілок влади, лідерів церков і президента. Терористом виявився Максим Кривош, який у своїх соціальних мережах декларує проросійські і екстремістські погляди, а свої дії називає «боротьбою із системою». Він здався ввечері, заручників звільнили, а до цього Зеленський записав відео на вимогу Кривоша, в якому прорекламував фільм «Земляни». Обговорення і терориста, і операції звільнення, і правильність/хибність дій президента тривало майже цілий вечір і наступний день (діапазон думок від «відкрив скриню Пандори» до «людяність і гуманізм»). Також за мотивами цієї історії МВС України анонсувало посилення заходів безпеки в західних областях (чому саме ці області були вибрані – незрозуміло). Суддя Вовк каже про «зовнішнє управління», а депутата ОПЗЖ Волошина облили зеленкою після його заяви про «відсутність суверенітету» України.
22 липня – дописувачі в соціальних мережах порівнювали відео затримання «луцького терориста» з різних ракурсів і обговорювали достовірності всіх фактів учорашнього інциденту у Луцьку. Також досить різні версії про штурм надають і різні силові структури. Трагічні новини на цьому не закінчилися – поліція Києва знайшла мертвим керівника громадської організації «Дім милосердя» Олексія Кучапіна, про зникнення якого напередодні повідомили його родичі й колеги. Соціальними мережами шириться інформація про підозрілі факти його зникнення, смерті і розслідування, а також про заяви самого Олексія, що в нього конфлікт із правоохоронцями через безхатьків, які живуть коло залізничного вокзалу. Також під вечір з’явилася інформація, що Тристороння контактна група (Україна, Росія, ОБСЄ) погодила режим «повного та всеосяжного припинення вогню». Цей режим тиші відрізняється від попередніх (які, нагадуємо, всі регулярно порушує Росія) тим, що заборонена навіть розвідка і патрулювання з дронів. Сивохо на цю тему написав дуже радісний пост, який на думку багатьох залишає ще менше оптимізму і віри в успішність цього плану. Тим часом у Києві прощаються з Миколою Іліним (Естонцем).
23 липня – Шабунін заявив про підпал його батьківського дому, який стався вночі. Зеленський прокоментував цю подію, заявивши, що це суспільство «не може отямитися після численних трагедій» і «не може відмовитися від нецивілізованих форм з’ясування стосунків», чим збурив дискусію в соціальних мережах про те, які такі потрясіння і яке таке суспільство мав на увазі президент. А в Полтаві викрадач авто Роман Скрипник, якого вже назвали «полтавським терористом», при спробі затримання погрожував гранатою, захопив заручника, обміняв його на поліцейського і зник у лісах. Олександр Погребиський провів ніч у СІЗО за нібито участь в інциденті обливання зеленкою депутата Волошина, цього дня йому обирали запобіжний захід. Рішення суду – особисті зобов’язання і порука депутатів. З’явилася інформація від засновника кіберкоманди NAVI Олександра Кохановського, що це він купив готель «Дніпро», і там буде кіберспортивна арена. Багато емоцій вирувало через призначення Луческу на пост головного тренера «Динамо» (Луческу, за словами фанів клубу, «неодноразово некоректно висловлювався на адресу «Динамо», і «це плювок в очі всім вболівальникам»).
24 липня – Держказначейство оприлюднило інформацію, що бюджет за січень-травень виконано з дефіцитом 18,8 млрд гривень («високосний рік» чи як?) Під Києвом розстріляли бізнесмена Ігоря Плекана. У машині із загиблим перебував його син, але вбивці його відпустили. Тим часом на Донбасі обстріли, а соціальні мережі обговорюють ефективність «режиму тиші», який почнеться 27 липня, та інформацію про «контролерів», які будуть стежити за військовими.
25 липня – в Україні знову антирекорд нових випадків коронавірусу (+1106 за останню добу), а Зеленський «взяв під особистий контроль» отримання Україною вакцини від COVID-19 (про це він заявив на плановій нараді щодо цієї теми). Також МОЗ повідомив, що в 9 областях України не можна послаблювати карантин.
26 липня – Зеленський поговорив із путіним про «тишу» і про децентралізацію в контексті «закону про особливий статус Донбасу». І ще одна трагічна новина – в Криму знайшли мертвим раніше зниклого трирічного сина політв’язня Руслана Сулейманова. Співчуття родичам загиблого. На Україну насувається спека, і в контексті подій цього тижня ця заява синоптиків звучить майже метафорично.
На сьогодні в Україні підтверджені 65656 випадків коронавірусу (+807 за останню добу), вилікувалися 36122, померли від вірусу – 1616 людей.
І про найголовніше:
Цього тижня ми дізналися про загибель Журавля Ярослава Сергійовича, сержанта, командира бойової машини — командира 3-го розвідувального відділення розвідвзводу 137 ОБМП 35 ОБрМП. 20 липня загинув Кравченко Василь Сергійович, старший матрос, старший стрілець десантно-штурмового взводу десантно-штурмової роти 503 ОБМП. 21 липня загинув Козій Артем Євгенійович, матрос, військовослужбовець 1 ОБМП 36 ОБрМП. Йому було 18 років. А 23 липня загинув Воронський Михайло Михайлович, солдат, водій-електрик артилерійського підрозділу 44 ОАБр.
Вічна пам’ять героям!
Слідкуйте за новими матеріалами від Uchoose через наші канали у Facebook і Twitter. А також читайте ТОП-публікації за липень на Uchoose.