Огляд головних дискусій у соцмережах за січень 2022

Ми продовжуємо нашу рубрику #FBsrach – огляд головних дискусій у соціальних мережах, який публікуємо щотижня. На сайт викладаємо повний архів за місяць. Можливо, ці добірки допоможуть вам подивитись на минулий місяць більш загально та відділити інформаційний шум і маніпуляції від справді важливих подій і новин.


1 січня – З Новим роком всіх нас! Також цього дня українці святкують день народження Степана Бандери, і ми вітаємо вас статтею про людину, якої найбільше бояться росіяни. Україна закрила доступ до своїх внутрішніх вод для російських кораблів. Росія почала говорити про «зрив переговорів» з США після закликів послів до Вашингтона опублікувати список можливих санкцій, якщо Росія почне масове вторгнення в Україну. Також цього дня вже щорічне обговорення «олів’є» – їсти чи не їсти, додавати яблука чи ні.

2 січня – в Україні всі охочі отримали можливість зробити бустерну дозу вакцини від коронавірусу. Багато обговорень в соціальних мережах стосувалися випадоку в Миколаївській області, де жінка вбила чоловіка, який на неї напав на дискотеці. Поліція назвала жінку «зловмисницею», а її дії кваліфікували, як «умисний злочин». Тим часом окупанти блокують рух на майже всіх дорожніх коридорах КПВВ на Сході України. Але найбільше новин, за якими слідкують в соціальних мережах, надходять з Казахстану. Там почалися протести після стрибка цін на скраплений газ, яким заправляються багато машин в регіоні. Протести почалися в Жанаозені та поширилися на інші регіони. Реакція поліції в Алмати була дуже жорсткою. Українці різко стали експертами з політичної ситуації в Казахстані та уважно слідкують за подіями.

3 січня – Зеленський з Байденом провели телефонну розмову, яка тривала півтори години. Обговорювали підтримку США України. Байден пообіцяв «рішучу відповідь», якщо Росія вторгнеться в Україну. Цього дня виповнилося 130 років з дня народження письменника Джона Рональда Руела Толкіна. Вітаємо всіх поціновувачів його творчості!

4 січня – В Алмати та на Заході Казахстану ввели надзвичайний стан. А в українських мережах вирували обговорення приїзду Зеленського в Буковель, і те, що він поселився в одному готелі з Коломойським. Дочку Медведчука не пустили навчатися у Швейцарію через санкції.

5 січня – в Казахстані уряд відправили у відставку, в Алмати протестувальники захопили адміністрацію, Токаєв оголосив надзвичайний стан у столиці і попросив «допомоги» від «миротворців» ОДКБ – зараз вже говорять про регулярні російські війська, які направляють на придушення протестів. Ці війська нібито «через загрозу національній безпеці та суверенітету, викликані втручанням ззовні», хоча втручання ззовні будуть проводити якраз вони, бо протести носять внутрішній характер. Тим часом в Казахстані почали падати пам’ятники, а протести придушуються дуже жорстоко. Повідомляється про загиблих, як з боку протестувальників, так і з боку силовиків. В Україні з візитом Верховний представник ЄС із питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Разом з міністром МЗС він пролетів по лінії розмежування та відвідав зону російсько-української війни на Сході України. Playboy Ukraine заговорив українською 💙💛 (ну що тут скажеш – нарешті).

6 січня – день народження Василя Стуса, великого українського поета і дисидента, вбитого совєтською владою за свою позицію. В Україні заблокували рахунки АрселорМіттал. Суд ухвалив рішення арештувати майно Порошенка, серед арештованих активів – телеканал «Прямий» та «5-ий». Вночі помер відомий український художник, куратор і дослідник українського народного мистецтва Остап Лозинський. Світла пам’ять! Українці святкують Різдво за юліанським календарем. Вітаємо!

7 січня – українці увійшли в довгий період різдвяного святкового марафону, а понад 70 літаків цілодобово перекидають спецпідрозділи РФ у Казахстан (https://informnapalm.org/ua/ponad-70-litakiv/), прикриваючись нелегітимним рішенням Ради Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ) та залучаючи до цього процесу союзників з регіонального військового блоку. Киргизстан та Таджикистан теж відправляють свій контингент в Казахстан. Столтенберг каже, що НАТО має бути готовим до провалу діалогу з Росією (тут ми і слово діалог взяли б в лапки).

8 січня – з Казахстану продовжує надходити інформація про жертви серед протестувальників. Офіційно Казахстан каже про 18 загиблих силовиків і 26 протестувальників, але журналісти стверджують, що жертв серед протестувальників значно більше. Токаєв рапортує, що майже придушив протести і оголосив день жалоби, що максимально цинічно в цій ситуації. В Казахстані затримано тисячі людей за офіційними даними МЗС Казахстану.

9 січня – МОЗ Казахстану повідомило про загибель 164 людей, внаслідок придушення протестів. Пізніше МЗС Казахстану цю інформацію спростувало (хоча не дуже вже в це спростування віриться). Російські війська продовжують прибувати до Казахстану і брати під контроль стратегічні об’єкти в країні. Російська делегація прибула до Швейцарії для участі в переговорах стосовно так званих «гарантій безпеки», мова зокрема може йти і про безглузді гарантії, що Україна не вступить в НАТО. Тим часом в багатьох регіонах України випав сніг, а українці збираються з 10 січня почати робочий тиждень після довгих вихідних.

 

10 січня – найбільша подія, за якою всі слідкують – переговори Росії та США в Женеві. Українським соціальним мережам сподобалася влучна відповідь євродепутата Радослава Сікорського на закиди росіян, що після розвалу совку ми всі «осиротіли» («Усвідомте, російське посольство, раз і назавжди, мовою, яку ви можете зрозуміти. Ми не осиротіли, тому що ви не були нашим татком. Швидше серійним гвалтівником. Ось чому за вами не сумують. А якщо спробуєте ще раз, отримаєте по яйцях»). Тим часом суд продовжив термін перебування Медведчука під домашнім арештом на два місяці, а соціальні мережі заговорили про «продуктові картки» з легкої руки радника президента з економічних питань Олега Устенка (якщо чесно – такі розмови лякають). Також українці цього дня трохи жартували, що Зеленський загубився в Буковелі.

11 січня – в Конгресі США від республіканців зареєстровано законопроєкт, який може оголосити Україну «країною НАТО-плюс», що полегшить надання нам безпекової та збройної допомоги. Тим часом Росія каже, що то вона так тренується, нарощуючи свої війська коло наших кордонів. Токаєв в Казахстані оголосив, що з 13 січня відбудеться виведення з країни «миротворчих» сил ОДКБ.

12 січня – День українського політв’язня. На жаль, дуже актуальний для нас усіх день, бо і в окупованому Криму, і на окупованих територіях Донеччини та Луганщини ми маємо політичних в’язнів мордорівського режиму. Цього дня відбулася пресконференція Генсека НАТО Столтенберга, який повідомив, що Альянс відмовив Росії у задоволенні її вимог, які стосуються в тому ж числі у не розширенні НАТО на СХІД («Безглуздих вимог» додамо від себе). Це хороша новина! А ось погана (на думку багатьох дописувачів в соціальних мережах) новина в тому, що Уряд ввів державне регулювання цін на ряд продуктів, що призведе на думку експертів до їх подальшого здорожчання або дефіциту, бо принципи совєтської економіки – це завжди дефіцит і погані продукти. Також цього дня виповнилося 112 років від Дня народження неперевершеної української мисткині Марії Приймаченко.

13 січня – можемо сказати, що весь тиждень попри всі новини фоново в соціальних мережах обговорюється повернення в Україну Петра Порошенка. Є інформація про його можливий арешт і наслідки цієї події активно обговорюються. Хтось збирається зустрічати Порошенка в Жулянах, хтось обговорює політичні переслідування в Україні, хтось каже, що можлива дестабілізація буде на руку Росії тощо. Але цього дня стався такий активний зашквар через нове шкільне меню від українського шеф-кухаря Євгена Клопотенка, що був забутий і Порошенко, і переговори в Женеві. Нове шкільне меню розроблялося в зв’язку з новими рекомендаціями МОЗ і в ньому зменшена кількість солі, цукру, ковбас тощо, а зроблений акцент на здоровому харчуванні та цікавих стравах світової кухні. Все це неабияк збурило українців і декілька днів вирував справжній кулінарний холівар, на який перемкнулися майже всі, включаючи колишніх експертів по Казахстану. Також цього дня в Україні святкують Старий Новий рік, хоча саме це словосполучення неабияк дивує іноземців. І маємо цього дня переможну новину – Фалкон 9 компанії SpaceX доправив на орбіту український супутник «Січ-2-30». І назва красива, і подія крута!

14 січня – в Україні масштабна кібератака на державні сайти (офіційні вебсайти МЗС, МОН, КМУ, Мінагро) і «Дію». Хакери залишили повідомлення російською, українською та польською, але не думаємо, що треба в цій атаці підозрювати якісь інші країни, крім Росії. Також цього дня обговорювали колишнього російського опозиціонера, а зараз ярого пропагандиста Красовського, який тикав там якісь дулі в екран і погрожував Україні військами (не рекомендуємо до перегляду, ці нервові зриви не варті ваших нервових клітин).

15 січня – Петро Порошенко опублікував відеозвернення, що повертається в Україну 17 січня о 09:10. На цей день Печерський суд Києва призначив засідання, на якому обиратимуть йому запобіжний захід. Андрія Шевченка офіційно звільнили з посади очільника італійського «Дженоа». Після цього Зеленський кличе спортсмена повертатися в Україну.

16 січня – День пам’яті захисників Донецького аеропорту. «Люди витримали – не витримав бетон» – ця фраза вже стала присвятою до цього дня, коли ми вшановуємо подвиг наших кіборгів, які тримали оборону Донецького аеропорту 242 дні. Тим часом у «сусідів» чергове загострення – Пєсков каже, що Росія не може миритися з «вторгненням НАТО в Україну», і тому залишає свої війська біля наших кордонів 🤦‍♀️ Тим часом Мінцифра підтвердила здогадку українців, що згідно з доказами за кібератакою на українські державні сайти стояла Росія.

17 січня – в Україну повертається Порошенко, а в Жулянах уже зібралися тисячі людей на його підтримку. Незважаючи на досить критичний момент на проходженні кордону, коли прикордонниця забрала у п’ятого президента паспорт, Порошенка все-таки не арештували, а він сам приїхав на судове засідання, на якому йому мали обирати запобіжний захід. Під Печерським судом знову зібрався мітинг, який тривав майже цілий день. Прокуратура вимагала позбавлення волі або мільярд гривень застави. Тим часом суддя провела в нарадчій кімнаті близько чотирьох годин, а пізніше повідомила, що їй стало погано, і викликали швидку. Засідання перенесли на 19 січня, а в суді та на вулиці колядували. Звісно ж, усі ці події дуже емоційно обговорювалися в соціальних мережах. Багато хто обвинувачував нинішню владу не лише в політичних переслідуваннях, але й в безвідповідальній безпековій політиці всередині країни в складний момент можливої атаки Росії. Також соціальні мережі обговорювали звільнення Арестовича з посади радника Офісу Президента.

18 січня – Велика Британія почала в Україну поставки протитанкових гранатометів NLAW. Це велика партія унікальної зброї, яка застосовується для ведення бою в місті, і яка не має аналогів у Росії. Як пише експертна преса, NLAW – це Джавеліни для коротких відстаней, які вражають ціль за технологією «вистрілив і забув», це дорога зброя для ближнього бою. Ввечері багато українців святкували Бабин вечір, тому в стрічці соціальних мереж перемішалися пампухи, обговорення зброї, подяки Королеві Великої Британії та чутки про провокації Росії на Водохреще.

19 січня – саме цього дня 8 років тому почалися протистояння на Грушевського, які визначили другу, більш радикальну фазу Майдану. Тому цього дня ми святкуємо не лише Водохреще, а і пам’ятаємо «Вогняне Водохреще» на Груші. Цього дня поновилося судове засідання над Порошенком про обрання йому запобіжного заходу, знову воно тривало цілий день, і знову перед судом було багато людей. Закінчилося засідання тим, що суддя не підтримав арешт Порошенка і відпустив його «під особисті зобов’язання». Також дуже важливою подією сьогодні став приїзд у Київ Блінкена. Блінкен рекомендував «українцям об’єднатися перед лицем військової агресії» і ми цілком долучаємося до його поради.

20 січня – Івано-Франківськ може опинитися в «червоній зоні» з коронавірусу, США і Британія оприлюднили нові знімки нарощування російських військ біля наших кордонів, США наклали санкції на депутатів від ОПЗЖ. Цього дня соціальні мережі обговорювали звернення Зеленського до нації, яке він записав увечері минулого дня. У своєму зверненні президент із раціонального рекомендує не піддаватися паніці (що ми повністю підтримуємо!), а ось далі там щось вже пішло не дуже раціональне – про якісь шашлики тощо.

21 січня – в Києві почалася операція, яку приписують російському нагнітанню настроїв – нібито «заміновано» багато шкіл. До того про таке повідомляли зі Львова і Рівного. В Україну приїхали спецпризначенні з Британії. Лондон відправив до України близько 30 бійців Сил спецоперацій, які будуть навчати українських військових поводженню з новою зброєю, яку вони надали Україні. Після заяви про «шашлики» Зеленський несподівано видав в інтерв’ю «The Washington Post», що Харків може бути окуповано, що, звісно ж, збурило харків’ян і навіть мера Харкова, який сказав, що ніхто Харків не збирається нікому віддавати, і, взагалі, це українське місто. Литва, Латвія та Естонія передають Україні STINGER й JAVELIN – це рішення вже ухвалене, а зброю нададуть Києву найближчим часом. Тим часом Україна не зникає з перших шпальт усіх світових видань – наприклад, CNN до Києва відрядив Clarissa Ward, Chief international correspondent.

22 січня – День Соборності України! Вітаємо! 103 роки тому на Софійській площі у Києві був проголошений Універсал про Злуку між ЗУНР (Галичина, Буковина, Закарпаття) та УНР (Наддніпрянщина) в єдину соборну Україну. «…Віднині є тільки одна незалежна Українська Народна Республіка. Віднині український народ увільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об’єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної, незалежної української держави, на добро і щастя українського народу», – шматочок тексту з Акту злуки, засвідчений Універсалом про об’єднання УНР і ЗУНР в єдину Велику Україну 22 січня 1919 р. Невідомі виклали в мережу багато даних, які, за їхніми словами, вони отримали через злам додатку «Дія», так це чи ні – наразі невідомо, але під дописами про цей злам чогось з’явилося забагато ботів, які своїм запереченням і активністю додали підозр у правдивості даних. Трошки неприємних новин прийшло з Німеччини, де очільник Військово-морських сил, віцеадмірал Кай-Ахім Шенбах наговорив купу проросійських меседжів і про Крим, і про путіна, «який заслуговує на повагу». З хорошого – віцеадмірал зараз буде поважати путіна не на офіційній посаді, тому що він вже до вечора подав у відставку. Також цього дня вісім років тому перші Герої загинули на Майдані. Це були Сергій Нігоян, Михайло Жизневський та Юрій Вербицький. Вічна пам’ять! І не забувайте, що поставити свічку пам’яті їм щороку можна на Грушевського.

23 січня – МЗС Великої Британії повідомило про плани Росії поставити в Україні свій окупаційний уряд на чолі з Євгеном Мураєвим. Ми повідомляємо, що Росії треба перестати вживати настільки галюциногенні препарати, а трохи детокснутись після свят. З позитивного – український гумор в стресових ситуаціях просто розквітає, тому маємо на ці теми купу мемів і жартів, які, надіємося, нам всім допомагають не панікувати, зберігати спокій, чистити кулемет і тримати документи в одній папочці. Тримаймося!

 

24 січня – рейтинг партії ЄС вперше більший за партію СН (18,9% і 13,7%) – за рейтингами від КМІС. Рейтинг Зеленського все ще найвищий (23%), але 64,7% опитуваних вважають, що країна рухається в неправильному напрямку. Багато розмов і напруги навколо евакуації сімей дипломатів Великої Британії та США, тим часом НАТО відправляє на східні рубежі додаткові сили, зокрема, кораблі та винищувачі. Волонтери білоруської редакції InformNapalm звернули увагу на деталі, які можуть вказувати на приховане перекидання російських підрозділів із Казахстану до Білорусі під легендою повернення білоруських військових. Анонсується, що Шевченко скоро стане головним тренером збірної Польщі, яка зіграє перший матч за два місяці зі збірною Росії.

25 січня – в Україну продовжує надходити військова допомога від союзників. Так США передали близько 300 протитанкових комплексів Javelin. Міністр оборони Чехії Яна Чернохова зробила заяву: “Якщо до Чеської Республіки звернуться із проханням відправити чеських солдатів до України, ми розглянемо цю можливість. Ми повинні допомогти Україні”. Обговорюють символізм жесту Польщі, яка привезе в Київ меч Сагайдачного до 400-річчя смерті гетьмана. Джонсон вважає, що Росія має план блискавичної війни на території України, ситуація “досить похмура”, але війна не є неминучою. У Зеленського день народження, а під Парламентом велика акція протесту SaveФОП, учасники якої протестують проти використання касових апаратів, і на якій були спроби ламати паркан, між мітингувальниками і поліцією сталися сутички.

26 січня – в соціальних мережах флешмоб єднання. Українці масово ставлять на аватарки український прапор, що додало натхнення в цей тривожний час. НАТО у своїй письмовій відповіді Росії на її дурні ультиматуми відмовив не приймати Україну в НАТО, як цього хотіли в Кремлі. У Держдепі США вважають, що путін готовий напасти до середини лютого, а в МЗС просять “не нагнітати”. Уряд Чехії ухвалив рішення про передачу Україні 4000 артилерійських снарядів. Також у соціальних мережах обговорюються менш проукраїнські позиції Німеччини і Хорватії (президент якої підтримав вимоги Росії, але нагадаємо, прем’єр-міністр країни, який фактично має більшу владу, вибачився перед українцями).

27 січня – страшна новина з Дніпра. Строковик Артем Рябчук на території заводу “Південмаш” розстріляв караул, убив 4 нацгвардійців і жінку вахтерку, а потім сам здався в руки поліції. Ще три нацгвардійця у важкому стані. Причини дій нацгвардійця розслідують, хоча сам він говорить про “дідівщину”. Командувач Нацгвардії Микола Балан через цей інцидент подав у відставку. Тим часом “Єдина Росія” закликала відкрито надати бандформуванням на Донбасі сучасну зрою. Нібито у відповідь на поставки озброєння США та Великої Британії для України. Лицемірненько, але цілком у дусі бензоколонки. Верховна рада України не працюватиме наступного тижня в пленарному форматі. Тільки робота в комітетах через Zoom. Кажуть, що в Парламенті спалах коронавірусу, хоча багато хто обурюється через тривожний період в безпековій ситуації.

28 січня – Річард Бренсон мільярдер та засновник корпорації Virgin закликає лідерів бізнесу об’єднатися та відстояти інтереси України: “Навіть якщо це має свою ціну, всі ми повинні дати чіткий сигнал, що одностороння агресія завжди неприйнятна і що світова бізнес-спільнота підтримуватиме весь спектр санкцій проти будь-якої країни, яка прагне порушити суверенітет іншої”. Цікаво, що бізнесмен у своїй заяві зауважив, що ніхто з його російських партнерів заяву не підтримав (а ми і не сумнівалися). Тим часом топовим обговоренням у соціальних мережах стала пресконференція Зеленського для іноземних журналістів. Багатьох здивували меседжі президента, в яких він інколи звинувачував Захід, що вони “сіють паніку”, а більшість співчували синхронному перекладачу, тому що часто меседжі Зеленського були досить суперечливими і плутаними.

29 січня – День пам’яті Героїв Крут! Вічна пам’ять героям, які загинули, відчайдушно обороняючи Київ. Тим часом іноземні видання починають публікувати статті за результатами вчорашньої пресконференції, в яких позиція Зеленського виглядає досить контрпродуктивно. Напружує також, що російське посольство теж цитує меседжі Зеленського про те, що напруження на кордонах майже таке, як рік тому (наш ОП чомусь лайкнув цей допис). Українська режисерка Марина Ер Горбач отримала нагороду за найкращу режисуру фільму “Клондайк” на престижному кінофестивалі Санденс. Вітаємо і підтримуємо українське кіно!

30 січня – і далі лунають заяви про можливі безпрецедентні санкції Заходу для Росії у випадку широкомасштабного вторгнення до України. А на Майдані за ініціативи партії “Демсокира” українці дякують союзникам за надання Україні сучасної зброї. Дякуємо дистанційно і ми, і нагадуємо, яку допомогу ми отримали:

🇬🇧 Британія: понад 2000 ПТРК NLAW безкоштовно. Паралельно продає два протимінні кораблі та будує ще кілька невеликих кораблів для ВМС ЗСУ.

🇺🇸 США: близько 400 протитанкових комплексів Javelin та ракети до них, стрілецька зброя, загалом понад 170 тонн летального озброєння.

🇹🇷 Туреччина: продала невизначену кількість (десятки) бойових дронів Bayraktar, паралельно будує для нас корвет.
🇨🇿 Чехія: 152-мм снаряди безкоштовно, раніше продавала БМП, САУ та кулемети.

🇪🇪🇱🇻🇱🇹 Естонія, Латвія та Литва — ПТРК Джавелін та ЗРК Стінгер. Литва раніше передавала велику кількість набоїв для АК, Естонія — 2400 пістолетів ПМ.

🇨🇦 Канада: за інформацією ЗМІ, може передати зброю для загонів територіальної оборони. Також країна може передати нам протитанкові гранатомети Carl Gustaf, міномети та стрілецьку зброю.

🇵🇱 Польща: ця країна заявила, що допомога Україні буде непублічною. Поляки доволі гостро критикують Німеччину, яка блокує постачання нам зброї з інших країн.

І про найголовніше:

На російсько-українській війні  10 січня загинув Супрун Ілля Костянтинович, лейтенант, військовослужбовець підрозділу 25 ОПДБр. Також 10 січня загинув Петренко Віталій Іванович, старший солдат, військовослужбовець підрозділу 25 ОПДБр. 11 січня загинув Кучеренко Віктор Геннадійович, старший солдат, військовослужбовець 17 ОТБр. 18 січня загинув військовослужбовець ЗС України. Ім’я і підрозділ не уточнено. Вічна пам’ять Героям і смерть ворогам!


Ми говоримо про медіа гігієну, критичне мислення, логіку і розвіювання стереотипів. Тут ми жартуємо і хуліганимо, малюємо смішні картинки, знімаємо веселі відео і співпрацюємо з найкращими, на нашу думку, авторами. Ми говоримо про складні теми, але не шукаємо простих рішень, а тільки просту і цікаву форму.

Залиште коментар

two × 5 =