Огляд головних дискусій у соцмережах за листопад 2021

Ми продовжуємо нашу рубрику #FBsrach – огляд головних дискусій у соціальних мережах, який публікуємо щотижня. На сайт викладаємо повний архів за місяць. Можливо, ці добірки допоможуть вам подивитись на минулий місяць більш загально та відділити інформаційний шум і маніпуляції від справді важливих подій і новин.


1 листопада – українці перевели годинники на зимовий час. Також цього дня Київ увійшов в «червону» зону і зараз при користуванні транспортом, в кафе, ресторанах і в магазинах мають перевіряти сертифікат. У соціальних мережах тривають дискусії – в кого вже перевіряли, як працюють сертифікати, чи є це порушенням прав та наскільки порожніми стали вагони метро. Тим часом на позачергових виборах мера Харкова виграв Ігор Терехов. Громадська мережа «Опора» повідомляє про дуже малу явку на вибори (28%) і про фальсифікації при підрахунку голосів на дев’яти дільницях. А мемами в соціальних мережах обросла світлина Порошенка з ножем, яку він виставив в соціальних мережах і написав, що зібрав три відра опеньків.

2 листопада – Печерський суд Києва обрав запобіжний захід Медведчуку у вигляді особистих зобов’язань, позаяк термін домашнього арешту закінчився. Але Медведчук все одно залишається під домашнім арештом за іншою справою – державна зрада, пов’язана з видобутком нафти і газу в Чорному морі. Тим часом Зеленський зустрівся з Байденом під час свого візиту у Велику Британію – обговорювали безпекову ситуацію на Донбасі та стягнення Росією своїх військ до наших кордонів. Також цього дня обговорювалося, що Дмитро Ярош став радником головнокомандувача ЗСУ Залужного. У Києві пошкодили скульптуру «Їжачка в тумані» в сквері на вулиці Рейтарській. Скульптуру відправили на реставрацію.

3 листопада – мітинг проти вакцинації та карантинних обмежень під ВР. Тим часом Парламент отримав подання Зеленського на призначення Олексія Резнікова міністром оборони (нагадаємо, раніше його було звільнено з посади віцепрем’єра). В Україні залишилося тільки дві «жовті» області – Закарпатська і Кіровоградська. Цього дня святкуємо день ракетних військ і артилерії. Вітаємо всіх причетних! Також доєднуємося до численних привітань соціальних мереж для нашого Митця — Леся Подерв’янського.

4 листопада – три роки без Гандзюк. Світла пам’ять. У Києво-Печерській лаврі виник конфлікт між митрополитом Павлом і журналістами, які знімали гасіння пожежі. В них вирвали телефон, а Павло сказав «нічого не віддавати». У рамках декомунізації перейменували 12 київських вулиць. Серед інших, тепер у Києві офіційно є Арт-сквер імені Василя Сліпака і вулиця Олеся Бабія, поета, автора тексту пісні, що стала гімном Збройних Сил України. Але найбільше обговорень цього дня отримав «фак» з трибуни ВР, який показав Гео Лерос в бік Зеленського, який теж був у залі та назвав його «найбільшим зрадником в країні». Нагадаємо, що в Парламенті вже бились, обіймалися, носили один одного з букетами квітів, голосували руками, але середній палець з трибуни ніби ще не показували.

5 листопада – пішов з життя Віталій Малахов, художній керівник театру на Подолі. Світла пам’ять! Цього дня Зеленський ввів до складу РНБО нових міністрів: міністра з питань стратегічних галузей промисловості України Павла Рябікіна, першу віцепрем’єрку — міністра економіки України Юлію Свириденко, міністра оборони Олексія Резнікова. Київська міська прокуратура повідомила про підозру шістьом особам, які підробляли сертифікати негативних тестів на ковід. ЄС також цього дня виключив Україну з «зеленого списку» для подорожей. Зеленський підписав багатостраждальний закон про олігархів, а в соціальних мережах обговорюють нові пігулки від Pfizer, де заявили, що PAXLOVID на 89% знижує ризик госпіталізації та смерті від COVID-19. Тим часом Разумков створює у ВР нове міжфракційне об’єднання «Розумна політика», за попередньою інформацією туди увійдуть 25 депутатів з СН, Батьківщини та позафракційних.

6 листопада – українець Захарєєв став чемпіоном світу з боксу і переміг російського спортсмена. Вітаємо! З боку російських окупаційних військ були зафіксовані порушення режиму припинення вогню, один раз із застосуванням безпілотника. США закликають Німеччину використати «Північний потік 2» для тиску на Росію та недопущення ескалації у війні між Україною і Росією. Тим часом Байден відрядив у Москву директора ЦРУ Білла Бернза, щоб попередити, що США помічають і уважно стежать за нарощуванням російських військ біля кордону з Україною. Також цього дня в Україні рекордна кількість смертей від коронавірусу – близько 800 людей за добу.

7 листопада – на фронті загострення один військовослужбовець загинув, є поранені. Наші військові збили один з БПЛА російських окупаційних військ, які протягом двох діб використовувалися, порушуючи режим припинення вогню. Тим часом в Україну прибула нова партія вакцини Moderna, а Ляшко обіцяє тим, хто купив підробні сертифікати вакцинації «ковідну амністію» – каже, що шукаються шляхи, як провакцинувати цих людей (наразі це неможливо, тому що фейкова вакцинація заноситься в систему, як справжня). Тим часом множаться випадки підробних сертифікатів у «Дії», які вже важко відрізнити при перевірці.

15 листопада – Глави МЗС Німеччини і Франції в Брюсселі зробили спільну заяву з нашим міністром закордонних справ через посилення активності російських військ на наших кордонах. Заявляють про серйозні наслідки для Росії у разі нової спроби підриву територіальної цілісності України, а нас закликають до «стриманості». Найгучнішим інфоприводом дня в соціальних мережах стала «Вовина тисяча» – обіцяна президентом тисяча гривень кожному вакцинованому, хто зареєструвався в «Дії». Витратити ці гроші можна буде на «певний перелік послуг». Як працюватиме цей інструмент і як він вплине на наш бюджет, наразі невідомо, але аналогії з «Юлинею тисячею» дописувачі вже провели. Також соціальні мережі активно обговорювали підвищення цін у громадському транспорті в Києві з 8 до 20 гривень, а власникам «картки киянина» – до 12 гривень. Соціальні мережі сперечаються, що саме вважається «карткою киянина», бо таку саму назву має і синій проїзний (спойлер: пізніше вирішили зростання цін перенести на весну).

16 листопада – День працівників радіо, телебачення і зв’язку. Вітаємо всіх причетних, а оскільки всі ми зараз собі радіо і телебачення, то, певно, і всіх нас. Збірна України з футболу порадувала всіх фанатів і, обігравши на виїзді команду Боснії і Герцеговини, вийшла в плей-офф кваліфікації Чемпіонату світу 2022. Тим часом СБУ повідомила про підозру лідеру «антивакцинаторів» Остапу Стахіву і заблокувала його ресурси. Обшуки також відбулися в Іллі Киви – слідчі дії тривають за підозрою у справі «незаконного поводження зі зброєю».

17 листопада – Bellingcat опублікували першу частину розслідування операції спецслужб України щодо «вагнерівців», під час якої, ймовірно, була спроба вивести з Росії і арештувати в Україні злочинців і терористів, які воювали на Сході України. Інформація щодо цієї справи вже довгий час є приводом чуток, пліток і звинувачень Офісу Президента. Нагадаємо, що раніше ОП повністю спростовував навіть наявність такої операції, але з новими фактами розслідування його позиція стає дедалі заплутанішою і повною протиріч. Перша частина статті присвячена вербовці бойовиків. Також із посиланням на слова ексголови розвідки Василя Бурби міститься інформація, що саме Андрій Єрмак переніс спецоперацію, аби не зірвати домовленості з Росією про перемир’я. Ми так розуміємо, що це лише початок історії, яку вже прозвали «вагнергейтом». Тим часом Киву позбавили наукового звання, бо його робота визнана такою, що не має «наукової новизни». Затримка сертифікації «Північного потоку 2» може відкласти його експлуатацію до весни наступного року. А ми вітаємо всіх студентів із Днем студента!

18 листопада – в мережах обговорюються деталі операції із затримання «вагнерівців», журналістка Яніна Соколова оприлюднила документи, які підтверджують підготовку та перенесення операції «Авеню», за що радник ОП Подоляк звинувачує її в «серйозному та болючому ударі по Україні» (не дуже зрозумілий посил після всіх статей на цю тему). З понеділка 22 листопада школи Києва повертаються до очного навчання. Також святкуємо сьогодні Всесвітній день філософії.

19 листопада – на «Свободі слова Савіка Шустера» Василь Бурба назвав коло осіб, яким звітував в операції щодо «вагнерівців». Програма, взагалі, виявилася не дуже компліментарною для ОП, що доводить і те, що представники Офісу Президента на неї не прийшли. За заявою ОП, не прийшли, бо це «фейк, хайп», а також олігархічний канал, хоча раніше ніби цей аргумент нікого в ОП не лякав. Тим часом Ляшко каже, що Україна пройшла черговий пік захворювання на коронавірус, і кількість хворих потроху зменшується.

20 листопада – «Голос Америки» і «The New York Times» пишуть, що розвідка США попереджає союзників про відсутність пакету економічних і військових заходів, які б могли стримати Росію. Незважаючи на те, повідомляють вони, що Росія ще не визначилася зі своїми планами, Вашингтон накопичення військ на наших кордонах «не вважає блефом». Тим часом вантажний корабель США з двома катерами «Island», які є допомогою США Україні для посилення Військово-морських сил, пройшли протоку Дарданелли.

21 листопада – День Гідності і Свободи! У соціальних мережах світлини з початку Майдану 8 років тому, а на Майдані та коло ОП мітинг. На Майдані активісти розгорнули великий банер адресований Зеленському і Єрмаку. Також відбулася панахида за загиблими за нашу свободу. Вітаємо всіх нас із тим, що 8 років тому українці не дали Україні скотитися в російські сателіти та героїчно вибороли вкотре нашу Незалежність і Європейський шлях розвитку. Слава Героям! Тим часом керівник Головного управління розвідки України Кирило Буданов повідомляє, що Росія сконцентрувала понад 92 тисячі військовослужбовців біля кордонів з Україною. Данилов вважає, що це залякування перед переговорами, а речник президента РФ Пєсков заявляє, що «не можна виключати провокації» (коли Росія говорить про «провокації», це не дуже хороша новина).

22 листопада – продовжує надходити інформація про можливий наступ Росії. Розвідка США поділилася з ЄС даними і картами, з яких випливає можливий сценарій широкомасштабної наступальної операції проти України. Тим часом американський корабель з двома патрульними катерами Island увійшов до акваторії Чорного моря. Росія продовжує провокації на польському кордоні – польські прикордонники повідомили, що група із сотні агресивно налаштованих іноземців пробували прорватися через кордон. А в соціальних мережах мемом стала світлина, на якій Комаровський, Шустер, Гордон, Гройсман і Аваков сфотографувалися з мечами та сокирами, певно, після якихось історичних реконструкцій. Також цього дня в соціальних мережах відзначали День сина.

23 листопада – в Києві перший сніг, що завжди стає тимчасовою сенсацією для всіх соціальних мереж. Гео Лерос опублікував відео, на якому нібито Сергій Лещенко нюхає кокаїн, і хоча відео виглядає фейково (та і Лещенко заявив, що на відео не він), але ця тема обросла обговореннями у Facebook. Тим часом США готують додаткові санкції проти «Північного потоку-2», а два американські катери, які вже прибули в Україну, отримали назву «Фастів» і «Суми».

24 листопада – УП оприлюднила розслідування гучного святкування дня народження Єрмака в державній резиденції «Гута». В ОП заявляють, що святкування було не настільки гучним і довгим, як повідомляє видання, а Зеленський користувався резиденцією та гвинтокрилами «згідно зі звичайними протоколами» 🤷‍♀️. Тривожні повідомлення про рухи Росії навколо наших кордонів надійшли і від міжнародної групи журналістів Conflict Intelligence Team, які оприлюднили фото, відео і документи, що свідчать про скупчення військ, транспортування військової техніки в «кількості, що насторожує». Тим часом в урядовому кварталі мітинг антивакцинаторів, які вимагали звільнення Остапа Стахіва, а також чомусь тримали QR-коди, які вели на сайт «Єдиної Росії» (не дуже зрозумілий нам посил). Також цього дня 78 річниця з дня заснування військового ліцею імені Івана Богуна (вітаємо всіх причетних!), а також 30-а річниця смерті Фредді Меркюрі (не знаємо, як ви, а ми переслухали кілька треків виконавця).

25 листопада – цього дня народився відомий український письменник Іван Нечуй-Левицький (автор, зокрема, «Кайдашевої сім’ї»). Також цього дня на нас чекали милі міжнародні новини – Брітні Спірс у своєму Instagram опублікувала світлину нашого харківського кота Степана (хто не підписаний ще на Степана – мерщій в інсту). Тим часом у Львові за день зібрали голоси під петицією проти демонтажу пам’ятника Ксаверу Моцарту німецько-австрійського скульптора Себастьяна Швайкерта. Також цього дня відзначається День боротьби проти всіх форм насильства над жінками.

26 листопада – пресмарафон Зеленського. Президент провів зустріч із представниками понад 30 українських медіа, а його цитати обговорювалися цього дня, а відтак ще кілька днів. На початку інтерв’ю він заявив про нібито «переворот» 1 – 2 грудня, про який в ОП є аудіо інформація, і в який «втягують Ахметова, але це буде для нього помилка», також він озвучив ще одну версію того, як скасували операцію із затримання «вагнерівців», назвав Бурбу «авантюристом», виклав свою версію святкування дня народження Єрмака – «циган і ведмедів не викликали» (вибачте за неполіткоректність, але це цитата), а також у президента була досить різка суперечка з журналістом Юрієм Бутусовим. Базовою цитатою з багатогодинного марафону, яка запам’яталася багатьом коментаторам соціальних мереж стала – «армія мене поважає, народ мене любить», хоча реакції на це твердження розділилися. Після пресмарафону американський журналіст Крістофер Міллер оприлюднив свою інформацію щодо підготовки «держперевороту». Відповідно до його джерел, головним «куратором» є працівник ФСБ Лаптєв, а імена трьох українців, які нібито є на записах, – Олексій Васільєв, Василь Грицак, Едуард Федосов. Пізніше свою заяву зробив ексначальник ГУ МВС Едуард Федосов, який сказав, що ніякого відношення до «держперевороту» не має, живе в Києві, «Ахметова бачив по телевізору» і готовий прийти в будь-який правоохоронний відділ або пройти поліграф.

27 листопада – у Європі вже з’явився новий штам коронавірусу, який назвали «Омікрон», а соціальні мережі продовжують обговорювати пресмарафон Зеленського. Зокрема, з’явилася заява Андрія Богдана, в якій він спростовує заяву Зеленського, що Бурба відповідав за транспорт Майдану – «повірте, я перевірив, і він не відповідав ні за транспорт Майдану, ні за транспорт проти Майдану». Також несподівано з’явився в інформаційному полі Янукович, який чомусь вирішив оскаржити своє усунення від президентства і навіть подав позов до Окружного адміністративного суду Києва проти ВР України 🤦‍♀️. Але найголовніше і найважливіше в останню суботу листопада – День пам’яті жертв Голодомору. Українці цього дня запалюють свічку у вікні, як нагадування про недопущення геноциду, який принесла в Україну радянська влада, і внаслідок якого загинуло понад 7 мільйонів українців. Ці події неможливо пробачити і забути! Ніколи знову!

28 листопада – ДБР почало кримінальне провадження проти Юрія Бутусова за опубліковане ним відео з пострілами з гаубиці. На думку правоохоронців, це відео «завдає шкоди інформаційній безпеці України», хоча, на думку деяких дописувачів у соціальних мережах, це провадження є продовженням суперечки журналіста із Зеленським на пресмарафоні. У Києві відбулося вшанування пам’яті Павла Шеремета, якому цього дня виповнилося б 50 років. Світла пам’ять! Також цього дня Ханука – свято перемоги у війні між святістю і нечистотою, яке в перекладі з івриту означає «відданість». Веселої Хануки всім, хто святкує!

 


Ми говоримо про медіа гігієну, критичне мислення, логіку і розвіювання стереотипів. Тут ми жартуємо і хуліганимо, малюємо смішні картинки, знімаємо веселі відео і співпрацюємо з найкращими, на нашу думку, авторами. Ми говоримо про складні теми, але не шукаємо простих рішень, а тільки просту і цікаву форму.

Залиште коментар

5 × three =