Огляд головних дискусій у соціальних мережах за травень
Ми продовжуємо нашу рубрику #FBsrach – огляд головних дискусій у соціальних мережах, який публікуємо щотижня. На сайт викладаємо повний архів за місяць, який складається з 4 тижневих оглядів. Можливо, ці добірки допоможуть вам подивитись на минулий місяць більш загально та відділити інформаційний шум і маніпуляції від справді важливих подій і новин.
Перший Тиждень
1 травня – день праці, дощі, пікніки і саджання картоплі. Багато обговорень отримав мер Черкас, який вивів місто з карантину, відкрив маленькі магазинчики й емоційно прокоментував своє рішення, за що отримав реакцію і від Авакова, і від Зеленського. Ця подія взагалі отримала багато різнопланового обговорення – хтось підтримав мера; хтось не підтримав, але написав, що до таких дій призвела невідрефлексована історія з «Велюром»; хтось називав це «велюровою революцією» регіонів; хтось обговорював лексику Президента, і чи можна вважати погрозами фразу про «передаю привіт»; хтось підкреслює важливість недопущення боротьби центр – регіони; а дехто нагадує, шо вічний пошук українцями політичних месій закінчується погано. Незважаючи на дискусії, мер Черкас отримав багато компліментарних мемів (найвідоміший про порівняння з фільмом «Черкаси»). Мукачево і Дніпро теж послабили карантин, не дочекавшись 12 травня. Тим часом пік епідемії пройшли Швейцарія, Австрія, Австралія, Ліхтенштейн, Німеччина, Нова Зеландія, Ісландія, Гібралтар, Андорра, Монако, Данія, Мальта, Чехія, Чорногорія, Азербайджан, Фінляндія, Хорватія, Ізраїль, Греція, Італія, Північна Македонія, Ірландія, Латвія, Литва, Люксембург, Іспанія, Словаччина. В Україні поки, на жаль, кількість виявлених хворих щодня досить стабільна і коливається в межах 400 – 500 людей.
2 травня – річниця трагедії в Одесі. Саме цього дня 2014 року одесити відбили російську провокацію і не допустили окупації регіону. На таке важливе питання українці чекали більш чіткої реакції Президента, який натомість поставив питання «хто винен?». Ця промова викликала бурхливі обговорення і критику, тому що за багато років ми всі дуже добре знаємо, що саме Росія напала на Україну, і тільки вона винна в смертях десятків тисяч наших співвітчизників, в анексії Криму, в окупації територій Донецької і Луганської областей, в регулярних спробах дестабілізації, провокаціях, нападах і терористичних актах. Порадувало, що МЗС України має чітку позицію з цього приводу – «Події 2 травня 2014 року в Одесі стали черговим елементом у ланцюгу провокацій РФ в рамках реалізації провального проєкту «Новоросія», спрямованого на дестабілізацію українського Сходу і Півдня та дезінтеграції України». Тим часом у Києві відбувся мітинг рестораторів під ОП, де вони розгорнули імпровізований літній майданчик, а в Північній Кореї «ожив» Кім Чен Ин, фото якого показали при відкритті заводу добрив (ех, така інтрига пропала).
3 травня – українська кінопремія «Золота Дзиґа» вручає премії в онлайн режимі з прямою трансляцією. Вітаємо всіх переможців! Мер Черкас впевнений, що за послаблення карантину йому нічого не буде, а депутат Тищенко написав пост, в якому обіцяє сплатити штраф (якщо штраф буде, бо наразі ніякої інформації про це немає) і власноруч готувати обіди київським лікарям до кінця карантину.
Другий Тиждень
4 травня – неофіційний день «Зоряних війн» (нехай прибуде з вами сила!) Кабінет міністрів провів позачергове засідання, на якому продовжив карантин до 22 травня, але зняв деякі карантинні обмеження з 12 травня. Можна буде гуляти в парках, відкрити літні майданчики і торгувати на виніс (зі збереженням певних обмежень і санітарних норм), відкриються перукарні і маленькі магазинчики. Режим носіння масок зберігається, також зберігаються всі транспортні обмеження. Садочки і школи теж на цьому етапі зачинені. Шмигаль вважає, що Україна виходить на «плато», хоча звідки береться такий аналіз, не дуже зрозуміло. Сивохо в інтерв’ю сказав, що головною проблемою є не російське вторгнення в Україну, а «війна в головах українців» («У мене немає бажання закінчувати війну в голові путіна, я хочу закінчити її в головах жителів України»), чим, звісно, визвав чергову хвилю обурення на свою адресу в соціальних мережах. До зашкварів також можна віднести інформацію, що телеканал для окупованих територій «Дом» відмовився транслювати протягом 8-9 травня тематичний контент, створений Українським інститутом національної пам’яті про Другу світову війну, про що заявив голова Інституту Дробович. Але найбільше обурення і дискусій викликала в соціальних мережах інформація про можливий арешт Сергія Стерненка, за нібито «навмисне вбивство». Занепокоєння також викликає заява Єрмака про розширення Тристороньої групи в Мінську. А тим часом перед Білим домом мітингують далекобійники за можливість працювати, а українські соціальні мережі обговорюють мем про «гетеросексуального гомосапіенса».
5 травня – найгучнішою новиною цього дня стала можлива зупинка медичної реформи, другий етап якої розкритикував Зеленського у своєму відеозверненні. Нагадаємо, медична реформа з 1 квітня перейшла до другого етапу, протягом якого будуть реформовані лікарні і поліклініки. Соціальні мережі, журналісти і лікарі обговорюють можливе згортання реформи дуже емоційно – хтось пояснює реформу, хтось натякає на корупційні зиски лобістів припинення, хтось звинувачує президента в популізмі, а хтось перепощує, що «раніше гроші ходили за пацієнтом, а зараз знову підуть за головним лікарем». Лукашенко тим часом вирішив не скасовувати парад на 9 травня в Мінську, перехопивши пальму першості в Росії в цьому парадобєсному питанні. Юлія Тимошенко задекларувала 5,5 мільйонів доларів, які, за її словами, отримала за конпенсацію «збитку, заподіяного політичними репресіями 2011 – 2014 років». А соціальними мережами шириться внутрішня переписка партії «Слуга народу», в якій Арахамія говорить, що не можна допустити, щоб Порошенко отримав «політичні дивіденди» від законопроекту про страхування медиків, і треба терміново внести свій. І найбільш важливою, певно, новиною стало розширення української делегації в Тристоронній групі в Мінську, до якої зараз увійшли віце-прем’єр-міністр України – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков, голова Комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва, депутат Олександр Мережко, заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Юлія Свириденко, голова Комітету Верховної Ради України з питань правової політики, депутат Андрій Костін, заступник міністра оборони України Олександр Поліщук, голова Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, народний депутат України Галина Третьякова. До чого призведе таке розширення – поки сказати важко, але те, що його похвалив Лавров, дає підозри, що ні до чого хорошого.
6 травня – День піхоти. Вітаємо всіх наших піхотинців! Проти колишнього генерального прокурора Рябошапки відкрили кримінальну справу за нібито недостовірне декларування. Боксери Усик і Ломаченко знялися в російському фільмі про православну віру і заявили, що ми «одиннарод». Літак «Мрія» привіз гуманітарну допомогу, яку «Нафтогаз» придбав для передачі медзакладам України. Компанія наголошує, що всі товари захисту є не для продажу. Також цього дня святкують Міжнародний день без дієт (смачного!) Не пропустили соціальні мережі і обговорення заяви заступника керівника ОП Жовкви, що «гумор став сильним інструментом Володимира Зеленського в міжнародній дипломатії». Також виявилося, що цитати «Краще 5 років помилок, ніж 50 років саботажу», яка так сподобалася виборцям Зеленського, і яку приписували Вацлаву Гавелу – Гавел ніколи не говорив. Чи можна зараз вважати, що «5 років помилок» не краще, наразі не відомо.
7 травня – Саакашвілі все-таки призначили головою Виконавчого комітету реформ.
Міжнародний валютний фонд і Україна, замість трирічної програми EFF, укладуть короткострокову програму stand-by на 18 місяців. Соціальні мережі розділилися в аналізах – зрада це чи перемога. Офіційні джерела самого МВФ кажуть, що в сучасній економічній ситуації – це вимушений крок «через безпрецедентну невизначеність, яка пов’язана з економічними і фінансовими перспективами і необхідністю зосередити політичні пріоритети на найближчому стримуванні та стабілізації».
Парламент проголосував за законопроект про виплату медикам, якщо вони захворіють на Covid-19, але за законопроектом від СН виплати можливі тільки тим медикам, які внаслідок хвороби отримають інвалідність. Зате смерть від коронавірусу прирівнюється до загибелі на фронті. Печерський районний суд міста Києва відмовив прокурорам у продовженні запобіжного заходу для волонтерки Марусі Звіробій. Тим часом Усика і Ломаченко внесли в базу «Миротворець», а також їм запропонували російське громадянство. І трохи новин з паралельної реальності – в соціальних мережах і російських медіа продовжує масово поширюватися інформація, що через коронавірус Білл Гейтс хоче «чіпувати» все населення у світі. Пишуть, що в Україні «чіпують» спільно з масонськими організаціями, а у Львові вже все запущено на широку ногу. Звучить, звісно, дуже смішно, але кількість перепостів і лайків цієї чухні лякає! Лякає також, що Рада з питань телебачення і радіомовлення вирішила не призначати позапланову перевірку телеканалу «1+1» за поширення фейку про роботу в Україні таємних американських біолабораторій, звідки нібито можуть походити небезпечні віруси. Хоча те, що це фейк, визнала.
8 травня – День пам’яті і примирення. Вшановування жертв Другої світової війни разом з усім світом. Президент приїхав у Луганськ, де на українсько-російському кордоні відвідав меморіальний комплекс «Україна – визволителям». У фракції ОПЗЖ хочуть скасувати заборону на георгіївську стрічку, а якась школярка в Росії простояла на гвіздках понад годину в совєтській військовій формі і слухала військові пісні (рукаліцо). Тим часом очільник міністерства охорони здоров`я Степанов написав пост про критику медичної реформи і попередньої влади. За цим постом соціальні мережі роблять висновок, що згортання медреформи все-таки буде. Антоненко і Кузьменко сидять у СІЗО вже 150 днів за звинуваченням у нібито вбивстві Шеремета, хоча доказів проти них у справі недостатньо.
Читайте також:“Хто почав другу світову?”
9 травня – День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. За опитування КМІС, понад половина українців вважають відповідальними за початок Другої світової війни і СРСР, і нацистську Німеччину, 51% не знають про існування пропагандистської російської акції «Безсмертний полк», 61% українців не підтримують участь українських політиків у парадах у Москві. Вже непогано, хоча хотілося б, щоб ці цифри ставали дедалі більш промовистими, особливо щодо останньої тези. Тим не менше цього дня ми отримали багато постів від українських політиків, які викликали дискусії в соціальних мережах – це і фото Разумкова, який пише про «перемогу і мирне небо», і привітання Венедиктової, для якого вона вибрала пісню саме Кобзона, і масові заходи ОПЗЖ коло «вічного вогню», які можна назвати також не дотриманням карантинних обмежень. Тим часом в Одесі поліція і активісти заблокували автопробіг до «Дня перемоги» від ОПЗЖ. Президент цього дня відвідав Закарпаття, де анонсував проєкт з чотирма дзвонами в чотирьох точках України (Дзвін Пам’яті на Луганщині, Дзвін Перемоги на Закарпатті, Дзвін Миру в Донецьку і Дзвін Єдності в Сімферополі).
10 травня – головний санітарний лікар України Ляшко сказав, що закриття парків – це була не медична рекомендація, а радше спроба викликати у людей тривогу. Ця заява викликала дуже багато обурення в соціальних мережах і запитань, як з таким підходом до комунікації, взагалі, продовжувати карантин. Триває обговорення теми трудової міграції: Посольство Великої Британії в Україні стверджує, що офіційний Київ повідомив партнерів про заборону для виїзду своїх громадян без окремого дозволу міністерства закордонних справ.
11 травня – в Україні вихідний день, кафе і ресторани виставляють столики і літні тераси, гуляти в парках вже можна, тому обговорень в соціальних мережах поменшало. Хоча трохи обговорень і мемів все-таки отримала відмова Усика провести бій з борцем вільного стилю Богданом Грицаєм, на який він викликав Усика після його появи в російському кіно і проросійських заяв.
Тривали обговорення, чи справді програма «Дія» злила в інтернет велику базу персональних даних українців (розробники програми це заперечують), та продовження обговорення скандального інтерв’ю Гордона зі скандальною Поклонською, яке відбулося минулого тижня. Тим часом прес-секретарка «95 кварталу» Тетяна Руденко увійшла в наглядову раду ТБ, а заявники в справі «плівок брата Єрмака» повідомляють, що їм спалили мотоцикл і кинули гранату у автівку. Продовжує дивувати нас своєю позицією Усик, який каже, що з України нікуди їхати не збирається, бо в нього в паспорті написано «українець». Що за невідомий тип паспорта із вписаною національністю є у боксера, поки невідомо. Тим часом литовські депутати пропонують вписати 17 вересня, як День агресії СРСР проти Європи.
Третій Тиждень
12 травня – широку і запальну дискусію в соціальних мережах отримав флешмоб у 25 містах України від представників культурних організацій під гаслом «Якщо нас не чують – нас побачать», які вимагають від влади плану дій виходу з карантину і наголошують, що більше ніж 250 000 працівників культурної галузі через карантин залишилися без роботи і не знають, коли до неї повернуться. Але запеклі дискусії викликав не зміст, а саме форма флешмобу, яку багато українців вважають занадто подібною до акції «Промені гідності», якою щороку вшановують загиблих на Майдані. Тим часом у Росії фіксують багато хворих на коронавірус у російській армії через тренування до параду на 9 травня, з коронавірусом також госпіталізований Пєсков з дружиною.
13 травня – закон про банки, який уже відомий усім під назвою «антиколомойський» увалено! Це дає Україні шанс на допомогу МВФ, яку моментально почали віртуально ділити депутати на ток-шоу, а українці в інтернеті. Є навіть пропозиція просто роздати всім по мільйону доларів (як економічна грамотність деяких українців еволюціонувала від бажання приносити золоті зуби на Майдан до бажання мільйона доларів в кишені, поки не зрозуміло). Також дискусію викликають і побоювання, що закон можуть оскаржити в Конституційному Суді, а деякі депутати і навіть фракції вже виступили з такими заявами. Верховна Рада продовжила блокування російських соціальних мереж в Україні, але не змогла ухвалити постанову про звернення України до світу з нагоди річниці завершення Другої світової війни, в якій, зокрема, йшлося про недопущення спроб РФ привласнити собі цю перемогу. Виконавчий директор «Нафтогазу» Юрій Вітренко заявив, що отримав повідомлення про звільнення з компанії, що теж призвело до дискусій, чи вплине це звільнення на позицію «Нафтогазу» в протидії Росії, бо сам Вітренко пояснює своє звільнення саме такими аргументами. В Україні новий скандал з немовлятами, через відео клініки «Біотех» з дітьми від українських сурогатних матерів, яких не можуть забрати за кордон через карантин, і які зараз перебувають у київському готелі (як менш дико сформулювати речення з цією новиною, ми в редакції не знаємо). А тим часом соціальні мережі дискутують щодо цитати з інтерв’ю колишнього головного прокурора Рябошапки, який сказав, що підтримка всього українського за минулої влади була більшою, ніж є за сьогоднішньої.
14 травня – в МОЗ дали дозвіл на поновлення роботи метрополітену з 25 травня, але з обмеженнями. Українська діаспора листом звернулася до президента Зеленського з вимогою зберегти демократію, припинити тиск на опозицію та дискредитацію патріотів Майдану, волонтерів, Юлії Кузьменко, Андрія Антоненка та Яни Дугарь. Саакашвілі знову шукає молодих реформаторів через анкетування в інтернеті. У Вашингтоні карантин продовжили щонайменше до 8 червня, а в Україні нова гаряча дискусія через вітчизняний апарат штучної вентиляції легень, на який, судячи з брифінгу Степанова, Міністерство охорони здоров’я дає дозвіл на виробництво. І до несподіваних новини – Лукашенко заявив, що знову (вшосте) хоче балотуватися на президента і вже подав документи.
15 травня – Словенія стала першою європейською країною, яка оголосила про офіційне закінчення епідемії COVID-19, а в США відмовляються від російських «благодійних» апаратів штучного дихання через їхнє несподіване загоряння (чого зразу «несподіване»?). У Києві новий спалах захворювання на COVID-19 – захворіли понад 80 вихованок Дарницького будинку-інтернату для дівчаток. В українських соціальних мережах шириться кампанія зі збору підписів для ратифікації Стамбульської Конвенції про запобігання домашньому насильству, а Зеленський підписав указ про продовження санкцій щодо російських соцмереж. Також соціальні мережі з подивом зустріли думку нового (чи оновленого) реформатора Саакашвілі, що Україна може відмовитися від співпраці з МВФ, бо «потенційно досить сильна». Тим часом прем’єр-міністр Шмигаль говорить про вже фінальний етап перемовин з Міжнародним Валютним Фондом і очікує транш в кінці травня. Українці ж в цей день святкують День сім’ї, річницю декомунізації, День народження Гетьмана Скоропадського, вихід на український ринок компанії IKEA (поки онлайн) і те, що німецький незалежний регулятор ухвалив рішення про відмову надати проекту «Північний потік-2» виняток із законодавства ЄС! А в паралельній реальності так звана «ЛНР» видала так званий підручник з так званої історії, який називається «Історія ЛНР від давніх часів і до сьогодні» (як розвивалася історія «ЛНР» в «давні часи», поки не відомо).
16 травня – День Європи (вітаємо всіх, хто докладається до нашого руху в європейському напрямі)! Німеччина сьогодні оголосила, що відмовляється від обов’язкового карантину для жителів Євросоюзу, Шенгенської зони та Британії. А тим часом в Україні сильне обурення в соціальних мережах викликав факт, шо у зв’язку з коронавірусом у свої сім’ї з інтернатів повернулися 42 000 дітей (в яке пекло, швидше за все, повернулися ці діти, не важко собі уявити). Зеленський розширив список санкцій, включивши до нього низку російських музеїв, університетів, наукових установ та громадських організацій (під санкціями, зокрема, опинилися Ермітаж, Музей образотворчих мистецтв імені Пушкіна і Московський державний університет). Новина цікава в тому контексті, що якраз у цей день соціальні мережі обговорювали постановку МХАТУ про (не повірите!) Захарченка (так-так, того самого ватажка так званої «ДНР»). Тим часом в МОЗ вирішили таки не закуповувати українські апарати ШВЛ, про які нещодавно велися бурхливі дискусії, а в ОП розказали, які теми порушив Єрмак і Саакашвілі на онлайн зустрічі з послами G7 – мова йшла про продовження співпраці з МВФ, а також виконання Україною Мінських домовленостей. З останнього найбільше обговорень отримала заява, що скоро Україна покаже групу представників Донецької і Луганської областей (хто будуть ці люди, поки не обговорюється).
17 травня – в Україні день вшанування жертв політичних репресій. Кількість загиблих від терору Совєтського союзу в Україні важко порахувати, але мова йде про мільйони розстріляних, депортованих, заморених голодом жителів України різних національностей і віросповідань. Вічна пам’ять! У цей день Зеленський відвідав заповідник «Биківнянські могили». Також соціальні мережі обговорюють (і не побоїмося цього слова, святкують) іншу дату – а саме 10 років з дня героїчного бою Януковича з вінком (вітаємо вінок з перемогою!) Обговорюється також заява міністра охорони здоров’я Степанова, що широке тестування на коронавірус не проводиться, бо може викликати «оманливе відчуття безпеки». Цікаво, чому у Європі широке тестування мало інші наслідки? Також у цей день українські соціальні мережі згадують день народження Валерії Новодворської – дисидентка і вірна подруга України.
І про найголовніше:
13 травня загинув Карпика Олександр Віталійович, старший солдат, хімік відділення радіаційного, хімічного, біологічного захисту 12 ОПОЗ. Також 13 травня загинув Супріган Андрій Валерійович, майор, заступник командира 47-го (імовірно) окремого загону спецпризначення та Кузьменко Дмитро Павлович, сержант, військовослужбовець 47-го (імовірно) окремого загону спецпризначення. Вічна пам’ять!
Третій Тиждень
18 травня – 75 річниця депортації кримських татар, День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Уночі на будівлі ОП було розміщено світлову проєкцію з кримськотатарською символікою, а вдень президент провів зустріч із представниками кримських татар і пообіцяв, що свята Курбан-Байрам та Рамазан-Байрам стануть державними, а в Києві побудують мечеть. Тим часом у Києві під СБУ відбуваються яскраві протести (з фаєрами та музикою) проти вручення підозри Стерненку. Повістку вручати передумали, а СБУ у своїх соціальних мережах написала, що і не планували (викликали для «проведення окремих слідчих та процесуальних дій»). Також цього дня обговорювали 100 років із дня народження Папи Римського Івана Павла ІІ і святкували Міжнародний день музеїв. Але найгучніша подія відбулася ввечері, коли Гордон опублікував інтерв’ю з Гіркіним (терористом і колишнім «ватажком» так званої ДНР). Це інтерв’ю майже зразу викликало протести під офісом Гордона, а сам він записав відеозвернення, що це, на його думку, ніяка не зрада національних інтересів і не пропаганда тероризму, а співпраця з СБУ і «флешки вже в Гаазі». Як передавали флешки в Гаагу (потягом чи літаком?), і що на них було (невже посмішки Гордона і кивання на слова терориста) – відповіді немає.
19 травня – продовження обговорення в соціальних мережах інтерв’ю Гордона з Гіркіним. СБУ сказала, що це інтерв’ю «є ініціативою журналіста Дмитра Гордона», але інформацію вони вивчають. У ВР ухвалили за основу законопроєкт про перейменування «Дня захисника України» на «День захисників України», а також законопроєкт про іномовлення, який дозволить транслювати канал «Дім/Дом» на окупованому Донбасі і в Криму. Соціальні мережі обговорюють, що зняття мовних квот на цей продукт (раніше обов’язковим було мінімум 50% англомовного контенту) фактично легалізують російськомовний канал в Україні. Депутат Андрій Деркач оприлюднив записи розмови нібито Порошенка і Байдена 2015 – 2016 років, які, на його думку, показують «зовнішнє управління країни», і є «державною зрадою». У штабі Джо Байдена відреагували на записи і назвавши їх «діркою від бублика» й інформаційною атакою Росії, натякнувши на зв’язок Деркача з цією країною. Соціальні ж мережі хвилюються, що найбільше шкоди ця історія може завдати українсько-американським відносинам і позбавити Україну двопалатної підтримки в Сенаті, яка для нас всі ці роки була критично важливою. Ці серйозні і важливі новини фейсбук обговорював на фоні мемів про плетену маску депутатки Богуцької і мімімі відео про екскурсію пінгвінів зоопарку Канзас-Сіті в музей.
20 травня – річна пресконференція Зеленського, на якій президент багато говорив про плани, а також натякнув, що на всі плани може не вистачити однієї каденції, і він готовий подумати про другий термін, якщо буде «підтримка народу». Обговорення пресконференції тривало цілий день. До пресконференції обговорювали, кого з журналістів і видань не акредитували (коротко – «Схеми», Яніна Соколова, «Бабель», «Главком», «Україна Молода», «Тиждень», «Букви»), під час пресконференції обговорювали питання журналістів, пріоритетність для тих чи інших видань, а після – цитували відповіді, шукали в них смисли і вангували подальші дії влади. Тим часом карантин в Україні продовжено до 22 червня, але названо «адаптивним». Уже з 22 травня буде впроваджено низку пом’якшень – почне свою роботу транспорт (цікаво, чи завелося вже в метро якесь альтернативне суспільство, як в коміксах?), відкриють готелі, почнуться спортивні змагання і богослужіння – все це з карантинними обмеженнями. Тим часом Гордон почав натякати, що хоче зробити інтерв’ю з Януковичем.
21 травня – Міжнародний день вишиванки. Неймовірну красу стрічки, на жаль, розбавив емоційний скандал на сторінці українського виробника ETNODIM, де запостили фото президента і першої леді у своїх виробах і отримали багато критики читачів, які сприйняли це фото як вияв політичної позиції і уподобань. Тим часом Нацрада питань з телебачення і радіомовлення «виявила», що телеканал «Еспресо» 4,93% часу мовлення транслював програми «ВВС news Україна» і «Радіо Свобода», які Нацрада чомусь трактує як «програми іноземного виробництва». Зараз на канал чекає позапланова перевірка. Також увечері в прямому ефірі вручили премію імені Георгія Ґонґадзе для українських журналістів, лауреатом якої став Павло Казарін (вітаємо!)
22 травня – Україна підписала меморандум у справі про захоплення Росією українських моряків для передачі в суд ООН (це дуже важлива і гарна новина!) Трагічна ж подія сталася на Житомирщині, де власник ставка, на якому відпочивала компанія, нібито розстріляв сімох чоловіків із рушниці. Серед загиблих були ветерани і волонтери. Підозрюваний затриманий. Тим часом «справа Шеремета», за словами адвокатів, передається в суд, і досудове слідство закінчено.
23 травня – на Хрещатику висадили туї. За один день про київські туї з’явилися пісні, вірші і меми, а дописи рясніли грою слів про «туєвий Хрещатик». «Київзеленбуд» каже, що туї висадили тимчасово, а реконструкція Хрещатика почнеться наступного року (від анонсів реконструкцій з таким підходом інколи стає страшнувато, а вам?)
24 травня – перша шпальта New York Times вийшла з іменами 1000 американців, які померли від COVID-19 (1% від усіх померлих у США). Серед цих імен видатні особистості, такі як Ромі Конн, який врятував 56 єврейських сімей від гестапо, і прості люди, короткі некрологи про яких розказують, що вони любили океан, вміли пекти дуже смачне печиво або щойно стали батьками. В Києві пройшов марш «Рік Зеленського. Ні капітуляції», протягом якого мітингувальники оцінювали річницю президентства Зеленського і дали їй менш позитивний відгук, ніж президент на своїй пресконференції. Мітинги відбулися на Майдані і коло ОП.
І про найголовніше:
На російсько-українській війні 20 травня загинув Губанов Сергій Леонідович, полковник поліції, командир БПСПОП «Луганськ-1» ГУНП в Луганській області. 21 травня загинув Сафонов Євген Миколайович, солдат протитанкового артилерійського взводу протитанкової артилерійської батареї протитанкового артилерійського дивізіону 93 ОМБр. Вічна пам’ять!
Четвертий Тиждень
26 травня – страшні новини в Кагарлику, де, за свідченнями, у відділку поліцейські катували і зґвалтували жінку, яку викликали як свідка. Соціальні мережі вже назвали цю новину «новою Врадієвкою». Після того, як історія набула розголосу, відділок було розформовано, двох поліцейських затримано, а ДБР проводить слідчі дії. Цей день був максимально насичений подіями, і левову частку уваги отримали події в Музеї Гончара, де Порошенко виставив свою колекцію картин, і куди з обшуками прийшло ДБР, за їхніми словами «з метою вручення повідомлення про виклик на допит». У результаті спецназ ДБР виламав двері і забрав митні декларації на картини. Про цю ситуацію бурхливо сперечалися цілий день, а фото спецпризначенців на фоні банерів коло музею стало вірусним. Також у цей день активно обговорювався арешт одеського поета і активіста Андрія Хаєцького в справі пожежі в Одеському коледжі економіки («порушення правил пожежної безпеки»), хоча, за словами його адвоката, він у той час вже там не працював і не ніс відповідальності за пожежну безпеку, згідно зі своєю посадовою інструкцією. Тим часом суд залишив Антоненка і Кузьменко, які нібито причетні до вбивства Шеремета, під вартою (вони вже перебувають у СІЗО 170 днів), а Яні Дугарь зібрали суму необхідної застави у фейсбуці за три години. Національна Рада з питань реформ змінила свою назву на «Офіс простих рішень і результатів», що спровокувало безліч мемів і жартів (хоча, насправді, все це вже не дуже смішно). Усі колишні посли США в Україні написали заяву про те, що спроби втягнути Україну у внутрішню політику США матимуть руйнівний вплив на українсько-американські відносини і на всіх нас. Також соціальні мережі в цей день відзначали День філолога, згадували річницю вбивства Симона Петлюри, продовжували обговорювати ситуацію навколо видавництва «Наш формат», а також обговорювали відео Богдана з козлом.
27 травня – спікер ВР Разумков сказав у інтерв’ю, що «закон про мову треба змінювати» (каже, то все політики хочуть «заробити бали» на мовному питанні), а в США Маск зробив спробу запустити в космос Crew Dragon з двома астронавтами на борту (запуск відклали у зв’язку з поганими погодними умовами). Під час онлайн-засідання ОБСЄ у Відні представник країни-агресора РФ намагався завадити виступам щодо ситуації в анексованому Криму. Наші дипломати кажуть, що таку істерику спричинило те, що ми напередодні підписали меморандум у справі про захоплення Росією українських моряків для передачі в суд ООН (ну, і прекрасно!) А ввечері соціальні мережі вчитувалися в програму виходу з кризи, анонсовану Шмигалем, де найбільше всіх зачепив пункт про «підтримку українського виробника» через «відмову від імпорту». Будемо надіятися, що це ми не так зрозуміли і прочитали, бо наслідки відмови від імпорту можуть бути дуже сумними.
28 травня – Довженко центр повідомив про свою фінансову неспроможність через відсутність із початку року планового фінансування, а директор центру Іван Козленко подав заяву на звільнення. Це обурило соціальні мережі, які підтримували музей, писали про успіхи цієї організації, і звинувачували в недалекоглядності владу, яка не мислить стратегічно. Тим часом Андрія Хаєцького звільнили на поруки, а в Києві відбувається акція «Аваков, відкрий докази» з вимогою відкрити докази в справі Шеремета.
29 травня – «війна маршруточників» у Броварах. Зранку соціальні мережі і ЗМІ облетіли кадри перестрілки великої кількості озброєних людей, яка всім нагадала історії 90-х, тому вдень згадували ці страшні часи і обговорювали ефективність поліції в цій ситуації. Драматичні кадри бурхливих протестів з’являються з Міннеаполіса (США), які почалися через затримання і смерть 28 травня афроамериканця Джорджа Флойда. Поліцейських, які його арештовували, звільнили, і почато розслідування, але події стали дуже швидко розгортатися, і в соціальних медіа ширяться відео палаючого відділку поліції, сутичок і навіть пограбування магазинів. Також протести поширюються країною – Техас, Каліфорнія, Нью-Йорк, Джорджія, Кентуккі, Вірджинія, Колорадо і Вашингтон. Російська студія дизайну Лебедєва зробила герб Білорусі, куди вмістила всі свої імперські мемчики про цю країну (картопля, трактор, котики, волошки), а білоруські дизайнери у відповідь створили логотип Росії з горілкою, ведмедем, балалайкою і танками, які стріляють у всі боки. Вечір цього дня був присвячений обговоренню документа нібито плану стратегічної сесії Кабміну, який опублікувала УП. Згідно з цим документом, представники Уряду будуть обирати місію, візію і стратегію Кабінету Міністрів, голосувати за «хмару слів» за допомогою кольорових стікерів, а потім слухати промову президента (цікаво, чи будуть показувати це все в прямому ефірі?)
30 травня – У США тривають протести, зокрема, близько тисячі людей вийшли на протест до Білого дому і Конгресу, в деяких містах запроваджено комендантську годину та задіяні сили спецпризначенців і Національної гвардії. Президент Трамп розкритикував дії протестувальників у твітері, назвав їх «thugs» (головорізи, бандити) і анонсував жорсткіші дії поліції та, можливо, навіть військових. Через деякий час твітер закрив цей допис від прямого перегляду в стрічці. У Києві сильні зливи, які порівнюють із часом злив у Макондо, описаних у творах Маркеса. А паралельно з погодою соціальні мережі обговорюють декларацію Зеленського, який спільно з дружиною за рік задекларували прибуток у 28 мільйонів. І наймасштабнішою подією цього дня впевнено можна назвати вдалий запуск Ілоном Маском і його приватною компанією SpaceX на Міжнародну космічну станцію американського корабля Crew Dragon із двома астронавтами на борту. Цю подію українські мережі обговорювали також у контексті Роскосмосу, який останні 10 років мав монополію на запуск астронавтів на МКС, а Рогозін колись погрожував, що американці будуть доставляти своїх людей у космос «на батуті». Саме цього вислову стосується жарт Ілона Маска, що «батут працює!»
31 травня – День Києва, кияни і не тільки зізнаються українській столиці в коханні, Кличко разом зі Шварцнегером заспівали пісню «Як тебе не любити, Києве мій», а у відеозверненнях політиків почали з’являтися анонси майбутніх виборів мера Києва. Так Ткаченко і Дубінський оголосили про намір брати участь у праймеріз від СН на цю посаду. Пресслужба Військової служби правопорядку у ЗСУ повідомила про те, що вночі на Чонгарі було викрадено українського військовослужбовця (реакції на цю подію від президента поки немає). Астронавти вдало долетіли до МКС, а в паралельній реальності намісник Почаївської лаври заявив про «мікрочіпну вакцину, контрольовану 5G» (це мікрочіп у вакцині, на який діє інтернет-вишка – чи як цей набір слів розуміти?)
І про найголовніше:
На російсько-українській війні 26 травня загинув Лімборський Віталій Миколайович, молодший сержант, військовослужбовець 28 ОМБр. 28 травня в Краматорську раптово помер Межаков Юрій Володимирович, полковник (посмертно), командир 1 ОТБр.
Слідкуйте за новими матеріалами від Uchoose через наші канали у Facebook, Twitter та Telegram.