Огляд головних дискусій у соцмережах за жовтень

Ми продовжуємо нашу рубрику #FBsrach – огляд головних дискусій у соціальних мережах, який публікуємо щотижня. На сайт викладаємо повний архів за місяць, який складається з 4 тижневих оглядів. Можливо, ці добірки допоможуть вам подивитись на минулий місяць більш загально та відділити інформаційний шум і маніпуляції від справді важливих подій і новин.

ПЕРШИЙ ТИЖДЕНЬ

1 жовтня – на Луганщині тривають масштабні пожежі, уражено вже понад 11 тисяч гектарів землі, є поранені, 9 людей загинуло. Зеленський заявив, що не пов’язує ці пожежі з обстрілами бойовиків, а багато дописів у соціальних мережах з цим не погоджуються. Лукашенку не подобається поведінка Києва, яку він вважає «не дружньою» (ну, нічого, буває), а путін, Макрон і Трамп зробили спільну заяву щодо Нагірного Карабаху, де всі дружно все засуджують (це ще раз доводить, що сам конфлікт підсилює позиції Росії на міжнародній арені, що, звісно, погано).

2 жовтня – президент США і його дружина захворіли на ковід, а ЄС запровадив санкції проти Білорусі. Обурення викликало висування партією «Слуга народу» кандидатом в мери Миколаєва Єгора Клецова, який є в базі «Миротворця» і звинувачується в підтримці бойовиків так званої ДНР. Також у цей день ми згадуємо 30 років Революції на граніті – голодування студентів, яке почалося 2 жовтня 1990 року і стало першим масовим мирним повстанням українців за свої права у новітній історії. Сколихнуло соціальні мережі і розслідування Бігуса, в якому він на основі листування звинувачує нардепа Дубинського в розробці фейків проти Майдану, зокрема, відомого фейку про «повій Майдану». Також обговорювалися і нові плівки, які оприлюднив Гео Лерос, в яких він звинувачує Зеленського і Єрмака в тому, що вони нібито покривають корупційні дії Дениса Комарницького (в ОП від звинувачень відмовляються).

3 жовтня – в Нагірному Карабасі тривають активні бойові дії, зокрема, Азербайджан взяв під свій контроль населений пункт Мадагіз та заявив про його перейменування. Петра Порошенка госпіталізовано з двостороннім запаленням легень (бажаємо одужання!), а в соціальних мережах багато хто з дописувачів фіксує дивну активність – багато репостів із російських сайтів із рецептами, порадами щодо трав і народних способів лікування (таку активність у соціальних мережах вже прозвали «куркумою»). Тим часом пожежі на Луганщині не вщухають, а кількість жертв збільшилася до 11 людей. Співчуття родинам загиблих!

4 жовтня – День вчителя. Вітаємо всіх причетних до освітньої сфери в Україні і надіємося на продовження реформи освіти в Україні, бо інакше нам буде дуже важко (і це ще дипломатичне формулювання). Тим часом Добкін знявся з виборів у Харкові, як до цього знявся з виборів у Києві, а на виборах у США Байден поки на 10% випереджає Трампа (українські мережі, правда, малюють мемчики, що на другому місці в США Пальчевський, якому наші дослідження вангують якісь неочікувані відсотки в Києві).

ДРУГИЙ ТИЖДЕНЬ

5 жовтня – депутати Європарламенту написали лист Арахамії, де натякають, що через згортання реформ можуть відібрати безвіз у деяких політиків і олігархів, а Зеленський анонсував із 2021 року режим paperless. Також соціальні мережі обговорюють витрачені на дороги гроші з коронавірусного фонду через збільшення кількості хворих, а також слова Шмигаля, що через 15 років Україна не зможе виплачувати пенсії. З хороших новин обговорювали, що Балух, якого побили 8 вересня, прийшов до тями в лікарні, а з тривожних – що Катерині Рожковій і Дмитру Сологубу з НБУ висловили недовіру і догану. Друга подія обговорюється в контексті збільшення тиску на незалежність НБУ, а також через справи проти Коломойського, які курувала Рожкова.

6 жовтня – в Киргизстані протестувальники зайняли будівлю мерії і уряду, колишнього президента протестувальники звинувачують у фальсифікації виборів. Тим не менше, в соціальних мережах експерти з політичної ситуації в цій країні з’явилися значно пізніше, ніж експерти із ситуації в Білорусі. Обурення викликала апеляція Ріфмайстера, який вже 300 днів перебуває в СІЗО, і якого знову залишили під вартою до 23 жовтня. Люди блокували виїзд із суду і навіть відбулися сутички з правоохоронцями. Тим часом Зеленський прибув у Брюссель на саміт Україна – Європейський Союз, борщ – зараз офіційно нематеріальна культурна спадщина України, а Трамп каже, що видужав від ковіду за три дні і почувається більш здоровим, ніж 20 років тому.

7 жовтня – розшифровка «чорних скриньок» Ан-26, катастрофа сталася внаслідок відмови в роботі одного з блоків системи управління двигуна. Гео Лерос опублікував нові плівки з нібито розмовами Тищенка і Комарницького, а новим очільником Національної академії наук України став Анатолій Загородній (за нього проголосували 426 із 637 голосуючих). Також у цей день уже традиційно обговорювали гроші Порошенка, стан якого погіршився, а саме – скільки він витрачає на своє лікування від ковіду.

8 жовтня – в Україні понад 5000 випадків нових захворювань за останню добу (обговорюються тимчасові госпіталі). Зеленський поїхав у Британію і, звісно ж, не минулося без обговорення фото з принцесою і зовнішнього вигляду першої леді, хоча більш важливою новиною, певно, є підписана Угода про політичне співробітництво, вільну торгівлю та стратегічне партнерство, яка замінить Угоду про асоціацію у торгівлі з Британією після Брексіту (кажуть, новій угоді зраділи виробники шотландського віскі). Тим часом Лукашенко каже, що демонстрації в Білорусі підвищують ризик захворювання на ковід, а з Киргизстану повідомляють, що не знають де перебувають президент і прем’єр-міністр.

9 жовтня – ВС каже, що президент України повинен спілкуватися державною мовою під час виконання конституційних обов`язків. Також у цей день соціальні мережі обговорювали результати 14 пітчингу Держкіно, а також нові «карантинні зони» (до червоної зони потрапили Суми та Канів).

10 жовтня – білоруські політв’язні зустрілися з Лукашенком (для цього їх випустили з камер), а українці радіють спільним військовим навчанням з Британією на есмінці та обурюються пропозиції Медведчука закуповувати російську вакцину від ковіду. Тим часом обговорювалася також пропозиція Шкарлета перевести школярів і студентів на дистанційне навчання. Азербайджан і Вірменія домовилися при перемир’я, але воно було зірване вже до кінця дня (обидві сторони звинувачують іншу).

11 жовтня – в Білорусі знову масові протести, понад сто людей затримані, при розгоні використовувалися водомети. Обговорюються заяви про тимчасовий госпіталь у Палаці спорту в Києві, дистанційне навчання для студентів і передчасні канікули для школярів.

ТРЕТІЙ ТИЖДЕНЬ

12 жовтня – Зеленський у Лондоні дав інтерв’ю для програми HARDTalk зі Стівеном Сакуром, яке стало дуже резонансним і активно обговорювалося в мережі. Найбільше обговорювалася підготовленість журналіста, його знання українського контексту і не компліментарні запитання, а також несподіваний сміх Зеленського в кінці інтерв’ю у відповідь на репліку, що президентський рейтинг падає. Інтерв’ю обросло короткими версіями, мемами, розбором польотів і обговорювалося не один день. У Білорусі тривають протести і затримання, за останню добу там затримано понад 700 людей, а ЄС погодився накласти санкції особисто на Лукашенка. Тим часом Порошенка виписали з лікарні, де він лікувався від коронавірусу, а депутати внесли понад 2500 поправок до держбюджету.

13 жовтня – Зеленський продовжує формувати порядок денний обговорень у соціальних мережах цього тижня, випустивши ролик, в якому закликає виборців прийти на дільниці, де він поставить їм «5 питань», а також говорить про «народовладдя». Які це будуть питання, у відео не сказано, але почалися бурхливі обговорення на тему законності цієї процедури (дехто вже назвав опитування «незаконним референдумом»), і для чого, взагалі, призведе така технологія (поки соціальні мережі схиляються до думки, що вона для мобілізації аполітичного електорату, який поступово розчаровується у своєму кандидатові і може, взагалі, не прийти на вибори). Цікаво, що президент продовжує звертатися до нас на «ти», як і на політичній рекламі своєї партії, що теж призводить до дискусій. Також багатьох блогерів і експертів лякає можливе звільнення Сологуба і Рожкової з правління НБУ, через яке вангується погіршення співпраці з МВФ. Також обросла обговореннями і закрита зустріч Зеленського з новим головою розвідки Великої Британії Річардом Муром, на якій, за неперевіреною інформацією в ЗМІ, могла йти мова про оточення президента (цю гіпотезу доповнюють повідомленням, що представників ОП на зустрічі не було).

14 жовтня – День Захисників України! Вітаємо всіх, хто захищав і захищає Україну і нашу Незалежність. І військових, і волонтерів, і чесних журналістів, і тих, хто всі ці роки робив проукраїнський вибір на виборах і своєю працею будував модерну та сильну Україну. Героям Слава!
На жаль, цього дня сталася і дуже трагічна історія – в лікарні від опіків помер Микола Микитенко, військовослужбовець, який підпалив себе через незгоду з політикою в країні та, на його думку, капітулянтськими і проросійськими настроями. Вічна пам’ять! Не обійшли обговорення і фото Зеленського з фронту, які опублікував у соціальних мережах ОП. На них президент і голова ОП Єрмак їдять, а військові, які сидять поряд, ні. Багато хто потім виставляв фото з іншого ракурсу, де видно, що трапеза була спільною, але дискусія вже почалася і виявилася досить бурхливою.

15 жовтня – Зеленський озвучив усі п’ять запитань. Серед них – довічний термін для корупціонерів, створення вільної економічної зони на Донбасі, легалізація медичного канабісу, скорочення кількості депутатів ВР і навіть запитання про Будапештський меморандум. Соціальні мережі активно обговорюють цю інформацію: одні звинувачують президента в популізмі, інші в маніпулятивності перед виборами, а треті стверджують, що це вдалий піар хід, який допоможе партії Зеленського, яка втрачає рейтинги. Також важливою темою є законність такого опитування і його фінансування (поки мова йде про якісь приватні гроші). Також у цей день змінився поділ на карантинні зони, зокрема, до «червоної зони» потрапило 7 обласних центрів, серед яких Харків, Івано-Франківськ, Полтава, Тернопіль, Чернівці.

16 жовтня – спецслужби Великої Британії, Німеччини і Франції заявили, що впевнені в причетності ФСБ РФ до отруєння Навального (а ми і не сумнівалися, в принципі), і через цей висновок країни ЄС запровадили санкції проти голови ФСБ Олександра Бортнікова. Тим часом в українському сегменті Інстаграму всіх сколихнула новина про смерть від коронавірусу чоловіка відомої блогерки Софії Стужук. Активності обговоренню додало те, що і жінка, і її чоловік досить скептично ставилися до карантинних застережень. Тим часом статистика щодо захворюваності на коронавірус в Україні зростає, з’являється інформація про переповненість лікарень по всій країні.

17 жовтня – в Україні 6410 нових хворих на коронавірус за останню добу. А на Майдані українці прощаються з Миколою Микитенком («Вороном»), активістом Самооборони Майдану, воїном-добровольцем, волонтером. Світла пам’ять! Тим часом у Києві страшні зливи і соціальні мережі заповнені світлинами, які нагадують недоступну на даний момент Венецію.

18 жовтня – Ломаченко програв титул абсолютного чемпіона в легкій вазі американцю Лопесу. Ця інформація бурхливо обговорювалася в соціальних мережах, зокрема, і через політичні погляди боксера. Також гуляли соціальними мережами світлини родини із Сумщини, представники якої балотуються всі від різних партій.
Українцям заборонений в’їзд у ЄС, тому що Україна не відповідає жодному з трьох критеріїв і потрапила в так звану «сіру зону». Серед критеріїв – кількість тестувань, інцидентність захворювань і частка позитивних тестів. Тим часом у Франції тисячі людей вийшли на вулиці, щоб вшанувати пам’ять вчителя історії Самюеля Паті, вбитого за те, що він показав учням карикатури на пророка Магомеда. На заходах були присутні мер Парижа і міністр внутрішніх справ Франції. У Білорусі ж тривають протести, і, як щонеділі, на вулицях тисячі людей під біло-червоно-білими прапорами. Також тривають жорстокі розгони й арешти демонстрантів. Живе Білорусь!

ЧЕТВЕРТИЙ ТИЖДЕНЬ

26 жовтня – обговорення результатів місцевих виборів. Кияни дискутують про можливе друге місце Попова, кожна партія обговорює свої відсотки, соціальні мережі обурюються результатами проросійських партій і обговорюють, що СН програла мерські вибори у багатьох регіонах. В обласні і міські ради найбільше депутатів буде від СН, на другому місце – ЄС, на третьому – ОПЗЖ. Мери багатьох міст виграють у першому турі (зокрема, в Києві, Харкові, Івано-Франківську тощо). Також обговорюється дуже низька явка українців на ці вибори. Тим часом Ердоган критично висловився про слова Макрона про радикальний іслам і закликав бойкотувати товари з Франції (нагадаємо, що промова Макрона стосувалася вбивства французького викладача за те, що той показував дітям карикатури Charlie Hebdo), а в Польщі почалися протести проти повної заборони Конституційним Судом абортів (нагадаємо, аборти в Польщі законні тільки в трьох випадках, серед яких кримінальний злочин, ризик життя жінки і можливі проблеми зі здоров’ям у дитини). Комічні новини прийшли з Росії, де пропагандистка Скабєєва, обговорюючи результати опитування «5 питань від президента» (яке ОПОРА назвала незаконною агітацією і таким, що проводилося, не керуючись соціологію) про легалізацію медичного канабісу вперше помітила, що ми не «адін народ» і навіть не «браття» (ну хоч зараз почали це потроху розуміти).

27 жовтня – Конституційний Суд скасував е-декларування, кримінальну відповідальність за незаконне збагачення, а також визнав неконституційними контрольні повноваження Національного агентства з запобігання корупції і ще низку антикорупційних норм. Ця новина стала найсенсаційнішою цього дня і вплинула на перебіг усіх подій цього тижня (і боїмося, це тільки початок). На відкат антикорупційної реформи дуже швидко відреагували як міжнародні інституції і партнери, опозиційні партії, так і просто блогери і дописувачі в соціальних мережах. Обговорюється і співпраця з МВФ, і безвіз. Також обговорюється обмеження для деяких ЗМІ від прес-служби ВР (наприклад, позбавили акредитації «Слідство інфо», «Громадське Донбас»), а також чутки про фальсифікації з підрахунками голосів і помилки в заповненні бюлетенів.

28 жовтня – НАЗК 28 жовтня о 18:00 закрило реєстр електронних декларацій через рішення КС, а на сайті ОП з’явилася відповідь на петицію про ліквідацію Окружного адміністративного суду Києва. Від ковіду помер мер Борисполя Анатолій Федорчук (вибори мера у місті відбудуться повторно).

29 жовтня – Уряд наказав відновити доступ громадян до е-декларацій, а з-за кордону продовжують надходити «стривоження» щодо рішень КС, якими, за їхніми (і не тільки) словами, скасовується антикорупційні реформи в Україні, що може призвести до втрати міжнародної підтримки і безвізу. Зеленський скликав термінове закрите засідання РНБО через цю ситуацію.

30 жовтня – в Україні конституційна криза. Зеленський подав законопроєкт про припинення повноважень усіх суддів КС. Партії «ЄС», «Голос» і «Батьківщина» вважають такий законопроєкт неконституційним і спробою узурпації влади, голова КС Тупицький дає прес конференцію, де називає законопроєкт Зеленського таким, «що має ознаки конституційного перевороту», в соціальних мережах складні і бурхливі дискусії, під КС масовий мітинг. Соціальні мережі, які не дискутують з питання КС – дискутують про заборону абортів у Польщі, а в Європі ж країни продовжують закриватися на другий локдаун – сьогодні про це оголосила Франція і Німеччина. Тим часом командувач Об’єднаних Сил випустив заяву про зрив «режиму тиші» на фронті і прицільні обстріли ворогом українських позицій. На Майдані ж смертельна ДТП. Водій з’їхав із дороги і збив на смерть двох людей (тест на алкоголь негативний, кажуть, що водій був без свідомості і їхав з лікарні). Деталі ще уточнюються.

31 жовтня – тривають експертні і не дуже обговорення виходу з конституційної кризи. У ВР немає голосів на законопроєкт Зеленського, і що ще можна зробити в цій ситуації, щоб не втратити міжнародну підтримку і продовжити реформи – наразі невідомо. Тим часом КС терміново хоче розглядати закон про мову 3 листопада на закритому засіданні (судячи з останніх подій, у цій новині мало позитиву). У Варшаві масові мітинги проти повної заборони абортів. Помер перший Джеймс Бонд – Шон Коннері.


Художниця, кураторка

Залиште коментар

eighteen − 1 =