Огляд головних дискусій у соцмережах за березень 2021
Ми продовжуємо нашу рубрику #FBsrach – огляд головних дискусій у соціальних мережах, який публікуємо щотижня. На сайт викладаємо повний архів за місяць, який складається з 4 тижневих оглядів. Можливо, ці добірки допоможуть вам подивитись на минулий місяць більш загально та відділити інформаційний шум і маніпуляції від справді важливих подій і новин.
ПЕРШИЙ ТИЖДЕНЬ
1 березня – почалася реєстрація на вакцинацію через сайт і гарячу лінію, хоча терміни і перебіг не зовсім зрозумілі. На разі повідомляється про щеплення 3000 людей. Міністр Степанов вакцинувався в прямому ефірі, що мало б за його словами рекламувати вакцинацію. Тим часом депутат від ОПЗЖ Рабінович опублікував карту без Криму для ілюстрації свого (і російського) бачення мовної ситуації в Україні. Житомирську область внесено до червоної зони. Багато дискусій викликала заява Зеленського про суд в смартфоні, який він анонсував для «зменшення корупції».
2 березня – обговорення щеплення Зеленського, яке він зробив на території мобільного госпіталю в Луганській області (крім теми публічної вакцинації, обговорюють також торс президента і біцепси). Також важливі дискусії точаться на тему, хто буде вакцинуватися, а хто ні, хоча масова вакцинація ще не почалася. Ще цього дня обговорювали інтерв’ю Медведчука, який запевняв, що санкції не заважають йому користуватися його майном і ювілей Горбачова, якому виповнилося 90 років (сперечалися про його роль в історії України та ставлення до анексії Криму). 49% українців стурбовані справою Стерненка згідно з опитуваннями LibertyReport.
3 березня – Держдеп ввів нові санкції проти Росії (США припиняють надавати допомогу РФ і виключають Росію зі списку країн, у які можна продавати зброю. Також Білий дім припиняє будь-які програми іноземного військового фінансування за участі Росії). Цього дня святкуємо день письменника. Вітаємо всіх причетних! Також рівно рік тому в Україні стався перший випадок зараження коронавірусом. Дискусії щодо щеплення і вакцини CoviShield тривають, до українців навіть звернулася посолка Великої Британії Мелінда Сіммонс. Вона запевнила, що «вакцина Covishield і Oxford-AstraZeneca ідентичні, і припущення, що вони відрізняються за формулою, категорично неправильні».
4 березня – в Україні за минулу добу виявили 10 тисяч хворих на коронавірус, Шмигаль каже, що це «третя хвиля» коронавірусу й анонсує можливий локдаун. Тим часом соціальні мережі обговорюють слова Мендель про те, що «Зеленський готовий кинути виклик будь-якому олігарху» і чи справді це так. Міністр закордонних справ Словаччини вибачився за максимально невдалий «жарт» прем’єр-міністра Словаччини. Той сказав, що в обмін на вакцину Словаччина обіцяла Росії Закарпаття.
5 березня – цього дня народився Михайло Вербицький – автор музики державного гімну України, Володимир Івасюк – відомий український композитор, виконавець та поет, якого імовірно вбили працівники КДБ за патріотичну позицію, та Роман Шухевич – український політик, політичний діяч та головнокомандувач УПА. Найбільше обговорень отримала цього дня новина, що США наклали санкції на Коломойського та його родину за «причетність до корупційних дій, що підривали верховенство права та віру української громадськості в демократичні інститути». Тим часом в українському фейсбуці точиться активне обговорення теми сексуальної освіти і вібраторів, яке почалося через пост помічниці голови ЦВК Анжели Єременко в її блозі Bad Mama (дописувачка пізніше написала, що залишає посаду).
6 березня – Німеччина з 31 травня закриває рахунки Russia Today. Далай-лама вакцинувався вакциною CoviShield. У соціальних мережах продовжують дискутувати про вакцинацію, права жінок (перед 8 березня) і відпочинок Арахамії на Мальдівах, фото з відпустки якого просочилися в соціальні мережі.
7 березня – російські окупаційні формування блокують дорожні коридори через КПВВ «Щастя», «Золоте», «Гнутове», «Майорське» та «Мар’їнка». В Києві сильний вітер, через що навіть приспустили національний прапор, в Ізраїлі почали відкривати ресторани та бари, а також відзвітували про вакцинацію 40% населення, а в Швейцарії проходить референдум щодо носіння паранджі – більшість проти. Тим часом у твіттері Мендель сперечалася з економістом Аслундом, який піддав сумніву тезу, що Зеленський готовий «кинути виклик олігархам» і запитував про Коломойського.
І про найголовніше:
На російсько-українській війні цього тижня бойових втрат немає. Слава Україні!
Другий тиждень
8 березня – Міжнародний жіночий день. Вітаємо рух святкування цього свята від цукерково-букетного вітання жінок до збільшення їхніх прав. У цей день були й традиційні дискусії з приводу привітань чиновників, деякі з яких (наприклад, міністр освіти Шкарлет) все ще вітають зі «святом весни, молодості та краси». У Києві відбувся Марш жінок, темою якого цього року була ратифікація Стамбульської конвенції. Крім обговорення прав жінок і традиційних суперечок на цю тему, тиждень у цілому світі почався з обговорення інтерв’ю Меган Маркл і принца Гаррі Опрі Вінфрі. У довгому інтерв’ю Опрі (першому після офіційної відмови від виконання королівських обов’язків) Меган Маркл розказувала про складності свого життя в палаці, думки про самогубство та навіть звинуватила королівську родину в расизмі (хоча ні вона, ні Гаррі так і не сказали, про кого конкретно розказана ними історія). Інтерв’ю обговорювали не один день, причому реакції американської та британської публіки різко розділилися. У Британії реакція була досить критичною, а соціальні опитування, проведені одразу після інтерв’ю показали, що недовіри до монархії в країні не стало більше.
9 березня – цього дня в 1814 році народився Тарас Шевченко або, як написав прем’єр-міністр Шмигаль «Тарасу Григоровичу сьогодні виповнилося б 207 років». Вітаємо, батьку! Без тебе ми б були «і ми не ми, і я не я», а з тобою ми «боремось і поборемо»! Цього дня, крім цитування поезії та статей про Тараса Григоровича, відбулося традиційне оголошення лавреатів Шевченківської премії, якими стали: Станіслав Асєєв «В ізоляції» (номінація «журналістика і публіцистика»), фільм «Атлантида» режисера Валентина Васяновича («кіномистецтво»), Борис Михайлов «Випробування смертю» («візуальне мистецтво»), Оксана Луцишина «Іван і Феба» («література»), проєкт музичної агенції «Ухо» «Архітектура голосу» («музичне мистецтво»), вистава «Verbа» («театральне мистецтво»). Вітаємо і рекомендуємо вам до читання, перегляду і вивчення. Також обговорювали цього дня заяву голови РНБО Данілова, що другою мовою в Україні має стати англійська, допит Медведчука (слідчі СБУ кажуть, що питання стосувалися в тому числі й так званих плівок Медведчука-Суркова), а також заяву Зеленського, що якщо зустрічі «нормандської четвірки» не буде, то він проведе зустрічі з усіма окремо (надіємося, мова не йде про особисту зустріч із путіним?)
10 березня – цього дня в 1787 році народився ватажок українських козацько-гайдамацьких загонів, якого називали «українським Робін Гудом» – Устим Кармелюк. А в соціальних мережах майже цілий день обговорювали інтерв’ю спікерки ОП Юлії Мендель, яке вона дала для YouTube каналу Бацман. Найбільше дискусій викликали епітети, які спікерка вживала про різних політиків або політичних гравців: так Порошенко «підлий, небезпечний», Аваков «досвідчений, сильний, хитрий», Кучма і Кравчук «мудрі, патріотичні», Коломойський «гедоніст», а Зеленський «перфекціоніст, найкращий президент і масштабна людина». Тим часом посол Ізраїлю виступив проти присвоєння ім’я Шухевича стадіону в Тернополі, на що відреагувало наше Міністерство закордонних справ і наголосило, що «дипломати повинні працювати над зміцненням дружби та взаємної поваги, а не навпаки». Також з’явилася і реакція британського двору на інтерв’ю Меган Маркл і Гаррі («вся сім’я була засмучена дізнатися», наскільки складними були останні кілька років для Гаррі та Меган»). Обговорювали також цього дня чутки нібито про паніку в ОП щодо анонсованого фільму Bellingcat про «вагнергейт», а також те, що в The New York Times опублікувала рецепт борщу пенсіонерки Ольги Габро з села Борщів Радомишльський району Житомирської області. Пані Ольго, лупайте сю скалу!
11 березня – РНБО, що стала останнім часом головним ньюзмейкером в країні, зібралася в четвер, замість п’ятниці. Серед рішень – доручення СБУ перевірити, чи були держзрадою «Харківські угоди» 2010 року, повернення у власність держави «Мотор Січ», продовження санкцій на 3 роки щодо російських банків. Також цього дня продовжували обговорювати вакцинацію, перебіг якої, насправді, не дуже зрозумілий, і лише час від часу з’являються фото/відео публічних людей та депутатів, які вакцинуються, за їхніми словами, для популяризації вакцинації; дискутували з приводу того, що Pfizer готовий виробляти вакцину в Індії (універсальна виявилась тема і для тих, хто підтримує вакцинацію індійською вакциною, і для тих, хто виступає проти), дивувалися словам Добкіна, що Київ «петлюрівське місто», а також спостерігали за операцією СБУ і податкової із закриття мережі заправок Glusco, яке не всюди відбувалось мирно. Стерненко написав третій лист із СІЗО, Гордон анонсував 15 березня «великі випробування для України», а російські окупанти продовжують робити панічні заяви в ЗМІ, нібито ЗСУ планує на них якийсь масований наступ.
12 березня – рівно рік тому в Україні запровадили карантин. А за останню добу в Україні було зафіксовано 12 946 нових випадків COVID-19. У Києві сніг і багато жартів про бабака Тимка, який цього року вангував ранню весну. З гарних новин згадаємо премію Women in Arts, яку вручили цього дня в Києві, і лавреатками якої стали: Аліна Клейтман (номінація «жінки у візуальному мистецтві»), Софія Андрухович («жінки в літературі»), Тамара Трунова («жінки в театрі»), Оксана Линів («жінки в музиці»), Віра Балданюк («жінки в культурній журналістиці»), Юлія Федів («жінки в культурному менеджменті»), Ірина Цілик («жінки в кіно»). Вітаємо! Також цього дня працівники КДБ Білорусі в м. Гродно затримали білоруського журналіста та волонтера міжнародної волонтерської спільноти InformNapalm Дениса Івашина. У 2014 році він був активним учасником Революції Гідності на Майдані в Києві, а потім долучився до InformNapalm як OSINT-розслідувач і перекладач, став головним редактором білоруськомовної версії цього міжнародного волонтерського ресурсу. Закликаємо вас до максимального поширення цієї інформації в Україні та за кордоном.
13 березня – «Буковель» закрили на карантин, також МОЗ оновило перелік «червоних зон», у яких опинилася Житомирська, Закарпатська, Івано-Франківська та Чернівецька області. Партія СН провела з’їзд, на якому Давид Арахамія сказав, що «партія буде просити Зеленського йти на другий президентський термін», а Дубінський увійшов до нового керівного органу партії (Національна рада громад).
14 березня – День добровольця. Вітаємо всіх причетних і дуже дякуємо всім вам за те, що живемо у незалежній країні. У соціальних мережах цього дня вітали добровольців, постили млинці й просили пробачення. Тим часом в The Washington Post вийшла стаття, в якій стверджують, що Байден відкладає розмову із Зеленським через низку очікувань, а саме «бажання спонукати боротися з повальною корупцією, що життєво важливо для стабілізації економіки та збереження хиткої незалежності від Росії».
І про найголовніше:
На російсько-українській війні 10 березня загинув Володимир Онопрієнко, старший солдат, командир бойової машини 24 ОШБ «Айдар» 53 ОМБр. 12 грудня загинув Олександр Пекур, військовослужбовець ЗС України (підрозділ не уточнено) і Костянтин Колесніков, капітан поліції, начальник сектору реагування поліції Слов’янського відділу поліції відділу поліції №4. Вічна пам’ять героям!
Третій Тиждень
15 березня – цього дня 1939 року було проголошено незалежність Карпатської України. Слава і пам’ять героям Карпатської України! Також цього дня мав відбутися анонсований «бабах» Гордона, але вийшло інтерв’ю з Бутусовим, яке повідомило, що «бабах» переноситься на 5 квітня, тобто на день виходу фільму від Bellingcat про операцію «вагнерівців». Також обговорювалося те, що Дубінського вигнали з партії «Слуга народу», головний санітарний лікар захворів на коронавірус після щеплення (насправді, антитіла після щеплення з’являються не зразу, тому лікарі наполягають, що ця новина не має дискредитувати вакцинацію), а Литвин балотується на ректора КНУ імені Шевченка (спойлер – він не виграв). Але, певно, найбільше дискусій та інформаційного обговорення отримала передача на телеканалі «Дім/Дом» з Мендель у ролі ведучої в програмі «Взляд с Банковой» (багато хто саме після цих обговорень дізнався, що у нас працює російськомовний канал для тимчасово окупованих територій).
16 березня – сьогодні 7 років окупаційним діям Росії під назвою «референдум» у Криму. У США розсекретили доповідь Національного комітету розвідки США з приводу втручання у вибори президента США 2020 року. У доповіді йдеться про те, що не Україна втручалася у вибори, а окремі українські суб’єкти під російським впливом, а в цілому саме Росія звинувачується у «ворожому впливі на виборчий процес». Також про Росію згадується 14 разів і в стратегічній доповіді Великої Британії і майже завжди в негативному контексті. Цього дня також обговорювали довибори в Івано-Франківській області (Маруся Звіробій знімає свою кандидатуру на користь Кошулинського), дискусії щодо ситуації навколо конкурсу в УКФ (багато хто вважає цю ситуацію атакою на Юлію Федів і незалежність інституції й постить тематичні аватарки про підтримку), а також суд над Андрієм Антоненком, який уже вкотре переноситься (нагадуємо, що його тримають під вартою вже понад рік).
17 березня – День святого Патріка. Ірландське свято, яке дедалі частіше переселяється в наші паби та на світлини в соціальні мережі. Привід вшанувати Патріка дав цього дня Байден, який на запитання, чи вважає він путіна вбивцею – відповів однозначно «так». Ми це, звісно ж, знали, але завжди приємно, що однодумців стає більше. Смішно, що путін відповів на це у своєму стилі старих совкових анекдотів і дитячих віршів «хто так обзивається, той сам так називається», чим спричинив багато мемів (хоча, які меми можуть бути про маніяка?)
18 березня – в Україні починаються розмови про третю хвилю пандемії коронавірусу. За минулу добу підтвердили 15 тисяч нових випадків COVID-19, госпіталізували понад 4 тисяч осіб. У Києві Кличко повідомив, що запроваджує локдаун із 20 березня до 9 квітня. Міністри закордонних справ G7 записали потужну заяву підтримки України в протистоянні російській агресії та на річницю окупації Криму: «Ми, міністри закордонних справ G7, Канади, Франції, Німеччини, Італії, Японії, Сполученого Королівства, США та Верховний представник ЄС спільно засуджуємо дії Росії, які надалі спрямовані на підрив суверенітету, територіальної цілісності та незалежності України… Ми беззастережно засуджуємо тимчасову окупацію Росією Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Спроби Росії легітимізувати її не визнаються і ніколи не будуть визнані… Росія — сторона конфлікту на Сході України, а не посередник». Тим часом в інстаграмі точиться неприємний скандал зі світлинами «роману» восьмирічної дівчинки, до якого підключився і дитячий омбудсмен Микола Кулеба, а також екаунт дівчинки заблокували в соціальній мережі Likee.
19 березня – день народження видатної української поетеси Ліни Костенко. Вітаємо пані Ліну і нагадуємо всім читачам, як би було класно, щоб ми всі були «взаємно красивими». В українських соціальних мережах багато обговорення і захоплень через виступ литовського президента Гітанаса Наусєда, який виступав у ВР українською («мовою, яку переслідували») і запевнив нас у дружбі та підтримці Литви (дякуємо дружній Литві, ви завжди нас дуже підтримуєте). Також литовський президент наголосив, що Україна має бути енергетично незалежною від Росії, в тому ж числі не купувати електроенергію Білоруської АЕС, позаяк загалом це – проєкт Кремля (цікаво, чого це нам має пояснювати президент іншої країни?) І прекрасна новина в цей день – Стус переміг! Київський апеляційний суд виніс вирішальне рішення у справі про заборону поширення книги «Кримінальна справа Василя Стуса» Вахтанга Кіпіані. На фронті тим часом відбувається загострення, і збільшується кількість провокацій від російських окупаційних військ. РНБО вже традиційно в п’ятницю вийшла із санкціями – цього разу проти Януковича, Азарова та групи топ чиновників-регіоналів. Також запропоновані «максимальні санкції» проти 19 компаній, які працюють у сфері надрокористування. Київ і Київська область потрапили до «червоної» карантинної зони.
20 березня – Міжнародний день щастя і день народження гетьмана Івана Мазепи. Тим часом у соціальних мережах точиться дискусія про перехід/не перехід на літній час і через відео Саші Грей про борщ (хтось радіє, що вона назвала борщ українським, хтось обурюється, що вона не дуже переконливо відділила українську страву від російської, а хтось уперше побачив Сашу Грей на кухні). Але найбільше обговорень та просто палаючих дискусій викликали протести на Банковій за звільнення політв’язнів і святкування дня народження Сергія Стерненка. Протести закінчилися обмальованим фасадом ОП, підпаленою табличкою офісу (і написом «лох» на ній), а також арештом Влада Сорда – ветерана і власника видавництва «Дім химер» (адвокати затриманого повідомляють про порушення процедури арешту та вручення підозри). Думки в соціальних мережах щодо протестів розійшлися настільки максимально протилежно і призвели, якщо чесно, до такого розколу патріотичної фейсбук спільноти, що, певно, перевершили всі очікування ворогів.
21 березня – День поезії, а також продовження бурхливого обговорення вчорашнього протесту на Банковій. Тим часом в ОП вже оцінили збитки у 2 мільйони гривень, хоча клінінгові компанії озвучують ціни в рази і десятки разів менші. Також фракція «Слуги народу» ініціює позачергове засідання ВР для розгляду подій, які сталися коло ОП, бо вважається, певно, що це найважливіша нині подія в країні. Також цього дня весь світ підтримує людей із синдромом Дауна, інклюзивну освіту та їхню інтеграцію в суспільство. Для цього дописувачі проводять флешмоб і вдягають різні шкарпетки, щоб солідаризуватися із сонячними людьми.
І про найголовніше:
На російсько-українській війні 18 березня загинув Віктор Пасєка, молодший сержант, командир бойової машини, командир відділення 2 гірсько-штурмової роти 109 ОГШБ 10 ОГШБр., 19 березня загинув Андрій Грабар, молодший сержант підрозділу 36 ОБрМП., а 20 березня загинув Кирило Биковський, військовослужбовець ЗС України (підрозділ не уточнено). Вічна пам’ять героям!
Четвертий тиждень
22 березня – в соціальних мережах ОП активно комунікують про клінінгові компанії та бюджети для відмивання фарби після акцій протесту в суботу, суд над Владом Сордом про обрання йому запобіжного заходу поки переноситься, а МВС «анонсує», що будуть нові підозри й затримання. Тим часом комісія з надзвичайних ситуацій Львова ухвалила рішення про продовження посиленого карантину до 4 квітня (загалом в Україні 7 областей у «червоній зоні»), в Україні створене Бюро економічної безпеки (основною функцією якого, обіцяють, буде аналітична робота, а не силові повноваження), а Велика Британія створює бригаду для таємних спецоперацій по цілому світі (з акцентом на Росії) за типом американських «зелених беретів». У світовій науці сталася непересічна подія – відкрита нова елементарна частинка – оддерон (до відкриття долучилися і вчені українського походження). Також цього дня обговорювали кризу в партії «Голос», Ярослав Юрчишин повідомив про можливе виключення шістьох членів через не погоджені політичні позиції.
23 березня – Уряд ухвалив постанову про носіння масок у «червоній зоні» навіть на вулиці (пізніше були уточнення, що обов’язковим це є, коли немає можливості тримати соціальну дистанцію). Тим часом МВС виклало в соціальні мережі відео, яким нібито ілюструються події на Банковій та звинувачуються ще декілька протестувальників. Підозру вже вручили Сергію Філімонову, лідеру руху «Гонор», а Владислава Сорда суд відправив на цілодобовий домашній арешт. Також суд знову залишив під вартою Андрія Антоненка, який в ув’язненні вже понад рік. Багато дискусій викликала інформація, що Юлія Федів не буде брати участь у конкурсі на посаду УКФ (спойлер: це тільки початок справді гарячого обговорення). Також цього дня соціальні мережі багато дивувалися і робили мемчики через публікацію на сайті МОН, за інформацією з якої Ілля Кива хоче стати кандидатом наук і пише роботу на тему «Механізми впливу громадянського суспільства на державне регулювання правоохоронної діяльності». Тайванський контейнеровоз сів на мілину і заблокував Суецький канал, сотні суден стоять у черзі та втрачають значні гроші (через Суецький канал ведеться 12% всієї світової торгівлі). Тим часом позитивна новина – у столичному метрополітені вперше за допомогою дефібрилятора врятували життя 56-річного чоловіка.
24 березня – секретар РНБО Данілов закликає не називати Донецьку і Луганську області «Донбасом», бо це нав’язаний нам ворогами термін. Кличко каже, що транспорт у Києві зупиняти у зв’язку з локдауном не буде, але просить користуватися ним лише за крайньої потреби. Підозру за протести на Банковій вручили Роману Ратушному, активісту і голові ініціативи «Захистимо Протасів Яр».
Обурення українських соціальних мереж викликала інтерактивна карта штабу Навального, яка закликала людей вийти на мітинги в різних частинах Росії, і на якій чомусь був і наш Крим (звісно ж, «найліберальніший» російський політик відмовився прибрати Крим на вимогу Рефата Чубарова). Але найбільше, певно, дискутували сьогодні про долю УКФ, позаяк у прямому ефірі відбувався конкурс на посаду директорки/директора, який закінчився нічим. Багато хто з професійної спільноти обурювався й організацією конкурсу, і рівнем претенденток/претендентів, і компетенцією Наглядової Ради, і, взагалі, хвилювалися за подальшу незалежність та професійність однієї з найпотужніших інституцій культури в Україні, вибудуваної після Майдану. Тримаємо кулаки та надіємося на більш професійний наступний конкурс!
25 березня – у цей день 1999 року за нез’ясованих обставин в автокатастрофі загинув В’ячеслав Чорновіл, український політик, лідер Народного Руху, ініціатор проголошення Декларації про державний суверенітет України та Акта проголошення Незалежності України. Світла пам’ять! Також 25 березня Білорусь святкує День волі – це неофіційне свято, але ми віримо, що колись наші сусіди зможуть святкувати його легально і без масових затримань. Жыве Білорусь! До речі, тематична виставка відкрилася (поки онлайн) в Мистецькому Арсеналі. Новини«з-за поребріка» – Державна дума ухвалила законодавчі зміни, які дають можливість путіну займати «російський трон» до 2036 року. Тим часом у наших соціальних мережах обговорювали те, що Володимир Бугров став ректором Університету ім. Шевченка; плітки, що Індія припиняє постачання Covishild, бо пріоритетно забезпечує своїх громадян під час чергового сплеску епідемії (хоча наші соціальні мережі в такий варіант не вірять, а партії звинувачують одна іншу), а також припинення СБУ діяльності приватної військової компанії, яка «діяла під прикриттям охоронних фірм і громадських організацій» (її можливими організаторами називають Семена Семенченка та Євгена Шевченка).
26 березня – на фронті в районі Шуми загинули четверо наших військовослужбовців через мінометний обстріл росіянами. Вічна пам’ять!
За інформацією з ОП, Зеленський і Єрмак провели консультації з керівниками країн «нормандської четвірки». Президент також підписав Стратегію воєнної безпеки, яка передбачає, що Росія може вторгнутись на територію України, та визначає РФ як воєнного противника нашої держави. 71% українців вважать, що коронавірус – це штучно створений вірус, а в «Мівіні» більше не буде пакетика з олією (так, ця новина теж не залишила байдужим український фейсбук). А ввечері цілий ефір «Право на владу» присвятили протестам на Банковій, які відбулися минулої суботи, і за якими вже вручені підозри протестувальникам (цього дня підозри вручили ще Ігорю Поташенкову та Олегу Кобезькому). Також, певно, вперше для цього ток-шоу мовчазним учасником дискусії стали Двері з Банкової. Так, ті самі розмальовані двері з Офісу Президента з розбитими шибками, які приніс до студії Антон Геращенко. Світлини зі студії швидко облетіли всі соціальні мережі, а галерея «Речовий доказ» звернулася, щоб виставити двері на аукціон як арт-об’єкт сучасного мистецтва акціонізму. Також на ефірі звучали різні думки щодо протестів і їхніх учасників, але найбільше дискусій отримали репліки Арестовича про те, що «політично мотивованих ув’язнень поки вистачить».
27 березня – Всесвітній День театру. Вітаємо всіх причетних! Найбільш обговорюваною новиною цього дня стало скасування Зеленським Указу Януковича 2013 року про призначення Тупицького суддею Конституційного Суду України. Соціальні мережі дискутують, наскільки таке рішення є законним, і які правові й демократичні наслідки воно може мати. Також в Україні після довгих дискусій лишили перехід на літній час, який відбудеться в ніч проти 28 березня. Тим часом компанія SpaceX вже дев’ятий раз запустила Falcon 9.
28 березня – В Україні тривають довибори у ВР на окрузі #50 у Донецькій області та на окрузі #87 на Івано-Франківщині. Обурення соціальних мереж викликала кандидатура можливого переможця на окрузі #50, про якого стало відомо, що він був в 2014 році організатором так званого «референдуму ДНР» у селищі Новодонецьке. Також у соціальних мережах обговорюють пам’ятник Гоголю на Андріївському узвозі, який викликав досить негативну реакцію від мистецької спільноти. Трагічна новина – від важкої хвороби помер Ігор Гофман – видатний український кіборг. Вічна пам’ять!
29 березня – день згадки про «Чорний квадрат» Малевича через суд над активістом «Захистимо Протасів Яр» Романом Ратушним. Саме цей шедевр супрематизму або карту зоряного неба нагадали спільноті докази проти Романа на суді, на якому йому обрали запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту з носінням електронного браслету. На знак підтримки в соціальних мережах дописувачі ставили собі «Чорний квадрат» на аватарки. Нагадаємо, зараз відбуваються суди з обрання запобіжного заходу учасникам акції на Банковій, деяким учасникам якої загрожує від 3 до 7 років тюрми. Суперконтейнеровіз Evergreen, нарешті, зняли з мілини (аналітики кажуть, що за 6 днів блокування каналу це завдало збитків світовій економіці приблизно на 200 млрд доларів). Тим часом Європейська Комісія розглядає формат роботи «паспортів вакцинації» – це ще поки не запуск процесу, а розмови про алгоритми такої дії. У Києві зі свого помешкання був викрадений і вбитий активіст Олександр Мандич («Ташкент»), на довиборах до ВР на Донеччині переміг Андрій Аксьонов, який був організатором «референдуму» у так званій «ДНР» у 2014 році та, за інформацією журналістів, має російський паспорт. У соціальних мережах дедалі більше говорять про розпад партії «Голос» (десять депутатів партії оприлюднили спільну заяву, що не сходяться ціннісно з керівництвом партії та вимагають З’їзду і перевиборів). І останні новини про славнозвісні Двері з Банкової, які вже стали селебріті – їх не будуть продавати на аукціоні як витвір мистецтва, тому що будуть реставрувати і економити кошти – про це заявили в ОП.
30 березня – 23 роки тому померла українська співачка та патріотка Квітка Цісик. Світла пам’ять. Лувр відкрив онлайн велику частину своєї колекції, яку можна подивитися на його сайті. Наразі там 482 тисячі творів мистецтва, і архів буде постійно оновлюватися та збільшуватися (ех, чи, може, нам це замінити справжні відвідини Лувру?) В Україні обговорюють строки й швидкість вакцинації – друга людина отримала другу дозу щеплення, а всього за день було зроблено 14 433 щеплення. Але найбільше обговорень та дискусій отримало позачергове засідання ВР, яке відбулося не через пандемію, вакцинацію або загострення на фронті, а через все ті ж Двері з Банкової, а точніше через протести, які відбулися минулого тижня. На позачерговому засіданні «засудили» протести й навіть ухвалили постанову з вимогою до МВС розслідувати, «хто замовник, і які політичні сили за цим стоять» (постанова набрала 237 голосів, здебільшого, від монобільшості). У соціальних мережах обговорюють непересічність такої події в Парламенті (зазвичай протести засуджує на рівні Парламенту тільки північний сусід), дискутують про цінності Парламенту (який є інституцією демократії та засуджує інструмент демократії – мирний протест), а також жартують із деяких виступів (наприклад, із пропозиції «криміналізувати слово «лох»).
31 березня – депутатка від партії СН Анна Колісник протягом засідання ВР і доповіді Хомчака про загострення на фронті написала в чатику «надо валіть із етой страни». І хоча депутатка вже заявила, що писала про відпустку на травневі, але не всі дописувачі соціальних мереж їй повірили. Київ готується з 5 квітня до більш суворих карантинних обмежень, а саме до закриття шкіл, дитсадків і громадського транспорту, який буде працювати виключно за спецперепустками. Канцлерка Німеччини Ангела Меркель та Президент Франції Еммануель Макрон провели відеоконференцію з путіним. Обговорювали питання України, але Зеленського на зустріч не запросили, що є першим порушення принципу «не говорити про Україну без України» з початку війни.
І про найголовніше:
На російсько-українській війні 26 березня внаслідок російської агресії загинули Сергій Коваль, підполковник, командир загону пошуку та знешкодження саморобних вибухових пристроїв 143 Центру розмінування, Сергій Барнич, військовослужбовець 10 ОГШБр., Максим Абрамович, старший сержант, військовослужбовець 10 ОГШБр та Сергій Гайченко, старший солдат, командир БМП підрозділу 10 ОГШБр.
Вічна пам’ять героям!
- Грайте у Першу політичну гру.
- Грайте у Антикорупційну інтерактивну гру “Непідкупність”.
- Відкривайте нові терміни у #дваабзаци.
- Читайте інші цікаві матеріали на нашому ресурсі.
- Долучайтеся до наших сторінок у соцмережах Facebook, Twitter та Telegram.