Пишіть листи
Передбачалось, що месенджери та соціальні мережі на екранах усюдисущих смартфонів мали б суттєво покращити якість нашого онлайн життя та електронного спілкування. Але бувають моменти, коли я гостро відчуваю справжню неспроможність почути і бути почутим.
Звідки зʼявляється це відчуття глухоти та німоти? Непрозорі алгоритми – це зло. Але окрім алгоритмів, у соціальних мережах фундаментальна проблема – це викривлення спілкування як результат широкого вжитку форматів так званої успішної комунікації, з обовʼязковим застосуванням яскравих шаблонів, з неухильним дотриманням ритуалу ретельного відбору «правильних» світлин, з підсвідомим пошуком схвалення. За цією стандартизацію спілкування абсолютно неможливо побачити людину, зрозуміти що насправді думає ваш знайомий, що відчуває, чим живе.
Месенджери мають інші негаразди. Чати рясно посипані уламками відчуттів, уривками думок. Відсутня цілісність, відсутнє сприйняття загального контексту. Чат поверховий, візуально розірваний, переважно незакінчений. На тлі величезного запиту на якісну комунікацію кількість месенджерів зростає так само, як і кількість повідомлень, але виглядає так, що якість комунікації невпинно знижується.
Як відповідь на недоліки соціальних мереж і месенджерів наново відкриваю для себе диво людського генія – електронну пошту. Після відкриття додатку і натискання кнопки «створити» – починається приємна практика вдумливої, якісної комунікації. Інтерфейс допомагає сфокусуватися, побачити перед собою обличчя конкретних отримувачів. Немає візуальної конкуренції з іншими чатами, з іншими постами. В одному листі можна висвітлити майже все, додати потрібні файли, світлини тощо.
Можливо, це буде йти проти загальних практик, буде контрінтуїтивно, але використовувати електронну пошту особливо раджу у приватній комунікації. Не з колегами, а з друзями. Створіть розсилку для друзів або просто знайомих. Сама вправа додавання людей до дружньої розсилки допоможе вам розібратися хто для вас важливий серед безлічі людей, які вас оточують.
Пишіть, що насправді вас цікавить: ідеї, теми, напрями, книги тощо. Чим ви живете, що з вами відбувається і відбулось. Не забувайте сформулювати питання, які вас цікавлять. Можливо, хтось також переймається вашою темою, і згодом можна буде створити спільне коло знань для дослідження, обміну досвідом, ідеями. Додайте важливі для вас сумніви. Вкажіть де потрібна допомога.
Робіть розсилку регулярно: раз на квартал, раз на рік, або коли у вашому житті відбулись суттєві зміни. Що таке суттєві зміни, кожний вирішує сам. Це може бути зміна місця проживання, розлучення або нова робота. Електронна пошта – приватний простір. Якщо треба, імена одержувачів можна сховати. Не треба хвилюватися, що за вами стежать незнайомці, випадкові люди, божевільні тролі чи платні боти. Ви не маєте відповідати високим очікуванням коментаторів соціальних мереж. Ви можете бути слабким, справжнім, щирим.
Ви не залежите від алгоритмів соцмереж. Ваші листи обовʼязково прочитають. Правильне використання електронної пошти у приватному спілкування має неабиякий психотерапевтичний ефект. Також продумані розсилки у приватному житті мають серйозну користь для розвитку громадянського суспільства. Ви будуєте довіру та змістовні містки з конкретними людьми. Ви будуєте канали комунікації, які допоможуть посилити та облаштувати вашу соціальну комірку.
Вища ліга – це листи, написані власною рукою. Фізичний лист – це багатовимірна культурна практика. Лише вибір листівки чого вартий! Папір, дизайн і навіть запах відродять забуті емоції та чуттєву насолоду. Пишіть листи – це ефективно, корисно і цікаво.
А ми нагадуємо, що в “Обираєш Ти!” є щомісячний дайджест — розсилка найцікавіших матеріалів за місяць. Підписуйтеся, щоб нічого не проґавити 😉
*ілюстрація Наталі Шульги “Як ти?”