Огляд головних дискусій у соцмережах за серпень 2021

Ми продовжуємо нашу рубрику #FBsrach – огляд головних дискусій у соціальних мережах, який публікуємо щотижня. На сайт викладаємо повний архів за місяць, який складається з 4 тижневих оглядів. Можливо, ці добірки допоможуть вам подивитись на минулий місяць більш загально та відділити інформаційний шум і маніпуляції від справді важливих подій і новин.

Перший тиждень

1 серпня – у Андрія Шевченка закінчився контракт головного тренера збірної України з футболу. Цю посаду він обіймав 5 років. Тим часом вусатий і самопроголошений президент Білорусі (який сказав білоруським спортсменам, що без медалей з Олімпіади вони можуть не повертатися) фактично викрадає з Токіо Христину Тімановську, яка виступила з критикою влади. Її терміново хотіли посадити в літак, але їй вдалося залишитися під захистом токійської поліції. Тим часом в України перше «срібло» на Олімпіаді в Токіо. Його виборов наш плавець Михайло Романчук. Вітаємо!

2 серпня – в цей день 1993 року народився Сергій Нігоян – герой Революції гідності, який віддав своє життя за нашу з вами свободу, коли йому був усього 21 рік. Вічна пам’ять! У Києві зник голова Білоруського дому Віталій Шишов, який вийшов на пробіжку і більше на зв’язок не виходив. Тим часом білоруська спортсменка Христина Цімановська, яку (як ми писали минулого тижня), хотіли насильно повернути в Білорусь, отримала гуманітарну візу в Польщі, а її чоловік утік в Україну. Також резонансні обговорення точаться в соціальних мережах навколо побиття Євгена Гончаренка службовцем УДО. Хлопець виходив з гей-клубу, а нападнику може загрожувати до 8 років позбавлення волі. Юнацька Національна збірна України посіла перше місце на Чемпіонаті світу зі змішаних єдиноборств ММА, який цими днями відбувся у місті Софія, Болгарія. Вітаємо!

3 серпня – голову Білоруського дому Віталія Шишова знайшли повішеним у київському парку. Його колеги та соціальні мережі не сумніваються, що це вбивство, за яким стоять білоруські спецслужби, і вимагають від української влади жорсткої позиції щодо Білорусі. Тим часом триває гостросюжетний сюрреалістичний серіал «Чаус». У новій серії детективи НАБУ затримали його в лікарні «Феофанія». А в Токіо у нас вже 7 медаль – цього разу бронзу виборола борчиня Алла Черкасова у вільній боротьбі до 68 кг. Вітаємо!

4 серпня – Юлії Кузьменко пом’якшили арешт з цілодобового на нічний, Чауса відправили під цілодобовий домашній арешт, Антона Геращенка звільнили з посади заступника глави МВС, а Мустафу Наєма призначили заступником міністра інфраструктури. Також цього дня українець Парвіз Насібов здобув срібло з греко-римської боротьби на Олімпіаді в Токіо. Вітаємо! А найбільш резонансною подією для соціальних мереж стало відео, де чоловік з нібито бойовою гранатою зайшов до Кабміну і погрожував його підірвати. Він виявився військовим ООС, який пройшов важкі бої, мав поранення та нагороди. На відео видно, що чоловік ніяких особливих вимог не висував, просив евакуювати людей, але повторював, що його ніхто не чує і «так жити не можна!» Пізніше він здався. Також триває зашквар після фестивалю «Тепле місто», де польський блек-метал гурту «Batushka» одні звинувачують в нешанобливому ставленні до релігії, а інші кажуть, що то сатира і сарказм, а «образа почуттів вірних» занадто вже російський конструкт.

5 серпня – Мессі йде з «Барселони» після 21 року гри за цей клуб. На Олімпіаді у нас знову срібна медаль каратистки Анжеліки Терлюги, а також бронза каноїстки Людмили Лузан. Вітаємо! Помер Євген Марчук, 4-ий прем’єр-міністр України, політик і державник. Світла пам’ять! Проти Литви здійснюється гібридна агресія з боку Росії. Мінськ збільшує кількість авіарейсів з Іраку, Сирії, Афганістану та інших країн, з яких прибувають мігранти, і свідомо відправляє їх щоночі на литовський кордон. Уряд вже оголосив екстремальну ситуацію. До охорони кордону залучаються резервісти та добровольці. «Сотні українських добровольців будуть готові вирушити до Литви, щоб допомогти захистити її кордони!» – про це заявив директор Міжнародного центру протидії російській пропаганді, учасник бойових дій, офіцер 95-ї окремої десантно-штурмової бригади Юрій Кочевенко на своїй сторінці у Facebook.

6 серпня – починається традиційний щорічний срач через концертну програму до Дня Незалежності, в соціальних мережах дискутують про гурти та виконавців, які цього року будуть виступати на святковому концерті (судячи з анонсів, деякі виконавці, справді, мають досить опосередкований стосунок і до України, і до Незалежності). Ветерану Володимиру Прохничу, який нібито захоплював Кабмін, на початку тижня обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. У Моршині повністю вакциновано 66% дорослого населення – це найбільший відсоток по всій Україні.

7 серпня – день народження Пантелеймона Куліша, видатного українського письменника і культурного діяча. Можна відсвяткувати прочитавши щось із творів або листування автора. Українка Ярослава Магучіх виборола «бронзу» в стрибках у висоту, але відразу потрапила в скандал через світлину з російською спортсменкою, яка є капітаном Збройних сил Росії. Розголос дійшов до Міноборони, тому що Магучіх є молодшим сержантом Збройних сил України, а світлина моментально стала тиражуватися російськими пропагандистськими ЗМІ.

8 серпня – важкий день для української культури. Помер Олександр Ройтбурд – геніальний український митець, активний культурний діяч і директор Одеського художнього музею. Дуже велика втрата для всієї країни та й багато теплих слів і спогадів в соціальних мережах. Світла пам’ять! 08.08.2008 розпочалась п’ятиденна російсько-грузинська війна, під час якої Росія окупувала 20% території Грузії. Певно тільки зараз ми повністю відчуваємо біль і солідарності з грузинами через цю подію та бажаємо їм перемоги! Також цього дня в соціальних мережах багато говорять про новий майданчик біля ОП, який нібито є рефлексією на роботи Марії Приймаченко. Дописувачі обговорюють самі фігури звірів і птахів, а також причини їхнього встановлення, серед яких найпоширенішою є страх перед масовими зібраннями на Банковій. Тим часом Україна здобула 19 медалей на Олімпіаді в Токіо, і давайте згадаємо всіх наших спортивних героїв. Золото: Жан Беленюк (боротьба). Срібло: Парвіз Насібов (боротьба), Анжеліка Терлюга (карате), Олена Старікова (велотрек), Михайло Романчук (плавання), Людмила Лузан та Анастасія Четверікова (веслування), Олександр Хижняк (бокс). Бронза: Станіслав Горуна (карате), Ірина Коляденко (боротьба), Марта Федіна та Анастасія Савчук (артистичне плавання), Алла Черкасова (боротьба), Еліна Світоліна (теніс), Людмила Лузан (веслування), Ігор Рейзлін (фехтування), Олена Костевич та Олег Омельчук (стрільба), Дар’я Білодід (дзюдо), Ярослава Магучіх (стрибки у висоту), Команда із синхронного плавання, Михайло Романчук (плавання). Дякуємо за емоції та вітаємо!

На сьогодні в Україні підтверджені 2259451 випадок коронавірусу (+300), вилікувалися 2191202, померли від вірусу – 53100 людей.

І про найголовніше:
На російсько-українській війні 5 серпня загинув Цибульський Олександр Васильович, військовослужбовець 301 ОДКБ 47 ОІБр. 7 серпня загинув Семеняка Ярослав Володимирович, молодший сержант, військовослужбовець 58 ОМПБр.
Вічна пам’ять Героям і смерть ворогам!

Другий тиждень

9 серпня – за офіційними повідомленнями в Україні 6 538 718 людей вакциновані від COVID-19 (одну дозу отримали 4 137 071 людини, повністю імунізовані – 2 401 647 людей). У Білорусі зі шкільної програми виключили Алексієвич, Набокова та Солженіцина, а СNN заявляє, що почали будувати табори для політичних в’язнів. Тим часом у соціальних мережах тривають дискусії про фото з обіймами нашої бронзової призерки Олімпіади Магучіх із російською спортсменкою (і за сумісництвом офіцеркою Збройних сил РФ) Марією Ласіцкене. Хмизу у вогонь підкинув і олімпійський призер Станіслав Горуна, який написав, що “спорт поза політикою”, чим спровокував багато постів, які пояснювали, чому ця теза не працює.

10 серпня – після 20 місяців перерви Юлія Кузьменко почала повернення у свою професійну діяльність у Центрі дитячої кардіології та кардіохірургії. Вітаємо! Але найбільшого розголосу в соціальних мережах отримав дрифт на Софійській площі, після якого залишилися сліди на бруківці. Компанія “Red Bull” без дозволу знімала відео, в якому брала участь також реперка Alyona Alyona, чемпіон України з дрифтингу Олександр Гринчук і коментатор кіберспортивних змагань Віталій Волочай. Поліція почала розслідування інциденту, соціальні мережі то обурюються ситуацією, а то постять прибирання (яке на початку не дуже вдавалося), а всі учасники події виправдовуються і кажуть, що не так зрозуміли зйомки, наміри та наслідки. І до хороших новин – Командувачем Десантно-штурмових Військ став Лицар ордену Богдана Хмельницького, бойовий командир – Максим Миргородський із псевдо “Майк”. Вітаємо всіх нас!

11 серпня – в Одесі прощання з Олександром Ройтбурдом. Світла пам’ять! На Софійській площі тривають прибирання, а в соціальних мережах їхнє обговорення. Так до прибирання на волонтерських засадах долучилася фірма “Biosphere Professional”, а пізніше і реперка Alyona Alyona. А тим часом вирує вже новий скандал, наслідки якого, швидше за все, очистити буде не так легко. Викладача Київського університету Карпенка-Карого Володимира Талашка (більшості він відомий як зірка фільму “В бой идут одни старики”) звинувачують у сексуальних домаганнях його колишні студентки й абітурієнтки. Викладача відсторонили від викладання, а в соціальних мережах дедалі більше студенток почали розповідати про схожі ситуації в наших вишах. Багато дописувачів також обурюються коментарями під зізнаннями дівчат, в яких більше звинувачень самих жертв, ніж підтримки. Тим часом в Україні за добу в понад тисячі людей виявлено коронавірус, і знову починаються розмови про осінній карантин.

12 серпня – незважаючи на заяви секретаря РНБО, що вихід на український ринок мережі супермаркетів “Mere” неможливий – мережа з червня працює в Україні та планує розширюватися. Соціальні мережі вангують Сергію Реброву тренерство в Національній збірній із футболу, але він пише, що таких пропозицій поки не отримував. Тим часом затриманого у Німеччині британця Девіда Сміта підозрюють у шпигунстві на Росію. Він працював у посольстві Британії в Берліні, а світлини з його помешкання показують захоплення нацистською історією та символікою, а також спецпідрозділом “Беркут” – нашивка якого посідає чільне місце в рамочці на книжковій полиці (також на світлині бачимо чашку із символікою так званої “ЛНР”).

13 серпня – Меркель зустрінеться з путіним ДО зустрічі із Зеленським (говорити, звісно ж, будуть про “Північний потік 2”). Тим часом суд конфіскував у Іллі Киви 1,2 млн грн, “зароблені” на жомовій ямі. Багато обговорень отримала новина, що до нашого олімпійського чемпіона і депутата Жана Беленюка підійшли невідомі з расистськими образами та погрозами. До бійки, на щастя, не дійшло, але історія, звісно ж, отримала розголос у наших соціальних мережах і ЗМІ, а також миттєво потрапила в російські ЗМІ. Цей інцидент розслідує поліція після заяви депутатів від “СН”.

14 серпня – Юлія Мендель знову в центрі обговорень у соціальних мережах. Цього разу через її допис “нові Майдани – нові банани”, яким вона обурила учасників Революції Гідності, прирівнявши нашу боротьбу за свободу з будуванням “бананових республік”. Також цього дня відзначаємо День шульги, а християни східного обряду святкують Маковія. У Туреччині розбився літак, орендований у Росії для гасіння пожеж, які охопили Туреччину останнім часом. В Одесі почався кінофестиваль, а під ОП триває акція від “Нацкорпусу”, на якій якісь молодики жорстоко побили фотокора видання “Букви” Олександра Кужельного. Пізніше лідери “Нацкорпусу” заявили, що напад засуджують і перед журналістом вибачилися. Поліція відкрила кримінальне провадження.

15 серпня – бойовики радикального руху “Талібан” захопили столицю Афганістану Кабул і оголосили про свою перемогу в країні. Ці події спричинили стрімке збільшення коментаторів і “експертів” з теми Афганістану в українському Facebook, а деякі дописувачі примудрилися бачити якісь паралелі та навіть позитивні напрацювання “Талібану” в контексті української боротьби проти окупантів. Закликаємо наших читачів бути критично мислячими, фільтрувати інформацію і не піддаватися на сумнівні теорії та паралелі. Інша новина, яка збурила соціальні мережі (і не тільки) – у Кривому Розі знайшли мертвим мера міста Костянтина Павлова. Президент очікувано заявив, що бере ситуацію “під особистий контроль”. Але маємо і надихаючу новину – хлопчика, який 14 серпня загубився в Карпатах, знайшли живого і неушкодженого. Олексій Стефанців, 2015 року народження, загубився на маршруті на Говерлу поблизу Ворохти. Його шукали добу, і знайшла група волонтерів на маршруті в бік гори Кукул.

На сьогодні в Україні підтверджені 2266329 випадків коронавірусу (+417), вилікувалися 2197075, померли від вірусу – 53269 людей.

І про найголовніше:
На російсько-українській війні 11 серпня загинув Кайданович Олексій, старший солдат, військовослужбовець 54 ОРБ. Також 11 серпня загинув Яшин Петро В’ячеславович, старший лейтенант, інженер ремонтного батальйону 1 ОТБр. та Орос Олександр Васильович, солдат, військовослужбовець 24 ОМБр.
Вічна пам’ять Героям і смерть ворогам!

Третій та четвертий тиждень

16 серпня – з Афганістану евакуюють людей, в аеропортах тиснява, а таліби катаються на дитячих карусельках і радіють тренажерній залі в колишньому президентському палаці Кабула. Україна евакуювала 80 людей: вісьмох українців, а також громадян ще кількох країн. Афганська громада зібралася під Білим домом із проханням втрутитися в ситуацію – у США заявили, що 20 років підтримували, фінансували і озброювали владу Афганістану, яка так і не змогла захистити свою державу.

17 серпня – в цей день народився український музикант Кузьма Скрябін. Світла пам’ять! На Інститутській з’явилися декорації, які символізували совєтську епоху, а також радянські мемчики, такі як морозиво, газвода, хрущовки тощо. Це обурило багатьох українців, які порахували, що місце розстрілу Небесної сотні – не місце для таких декорацій (тим більше, що таким чином були закриті портрети героїв). Ці споруди наробили багато шуму в соціальних мережах, а ближче до другої половини дня були демонтовані – спочатку небайдужими, а потім уже офіційно. Кажуть – планували знімати ролик до Дня Незалежності про історію України. Тим часом Ріффу продовжили цілодобовий домашній арешт.

18 серпня – Україна евакуювала з Афганістану кінорежисерку Сахру Карімі та її родину, тепер вони в Києві. Сахра Карімі – перша жінка, яка очолила АфганФільм. У Раду знову вирішили протягнути так званий «Великий герб України» – дискусії про непотрібність такого кроку несуться соціальними мережами під хештегом #НашГербТризуб. Також обурили багатьох і світлини Тілля Ліндеманна (соліста групи «Rammstein»), який виступить на військово-патріотичному фестивалі «Спаська вежа», який проводить МО РФ. А в Києві перша репетиція параду, яка подарувала світу нове виконання пісні про путіна від наших десантників.

19 серпня – 30 років тому відбувся так званий «серпневий путч», ГКЧП, а по телевізору показували «Лебедине озеро». УКФ виділяє 2.5 мільйони гривень на проєкт «Гопак у небі» (спойлер: потім виявилося, що гопаку в небі так і не було – були парашутисти і люди, які танцювали гопак на землі). Тим часом у Херсоні впав 70-метровий флагшток, який встановили до Дня Незалежності та мали урочисто відкрити 23 серпня (конструкція розчавила припаркований поруч Lexus).

20 серпня – репетиція параду в Києві, кияни насолоджуються літаками, які вперше будуть задіяні в параді. Кличка викликали на РНБОУ, але його звільнення, про яке багато писали, не сталося. А ось Деркач, Шарій, Гужва та пов’язані з ними рішенням РНБО потрапили у санкційний список.

21 серпня – в цей день 1968 року радянські війська окупували Чехословаччину, що призвело до масових протестів у Празі, світлини з яких згадували цього дня. Україна закупила британського криголама James Clark Ross для антарктичної станції Академік Вернадський. Зеленський зустрівся з Патріархом Варфоломієм, який уперше прибув до України (Зеленський сказав, що один із видів гібридної зброї проти України – релігійний), а тим часом стався скандал на закритті Одеського кінофестивалю, де кінорежисер Тері Гілліам сказав: «Thank you, Odessa, thank you, Russia!». Другий евакуаційний борт з Кабула – 83 людини в безпеці в Україні. Серед них – громадяни України, журналісти «Wall Street Journal» і «Радіо Свобода», які були в найбільшій небезпеці, діти, жінки. А у вечірньому Києві концерт до Дня Незалежності «Ковчег».

22 серпня – в Україну продовжують приїжджати лідери багатьох країн для урочистостей до 30 річниці Незалежності. А соціальні мережі обговорюють премію «Національна легенда», якою нагороджували вперше діячів культури. Не будемо перелічувати, кого нагородили, скажемо, кого на нашу думку НЕ нагородили – Сліпака й Івасюка, які віддали своє життя творчості та боротьбі за нашу Незалежність.

23 серпня – День прапора! Вітаємо всіх нас! Наш прапор – наша гордість, краса і #більшеНіжСимвол. Цього дня в Києві відбувається дуже важлива подія, від якої знатно підгорає в російський пропагандонів – саміт «Кримська платформа». Делегації з 46 країн на весь світ ще раз визнають, що Крим – це Україна, обговорюють план дій щодо деокупації, а також дізнаються більше про різноманітність культури та історії півострова. Також у Києві відбувся Київський саміт перших леді та джентльменів на території Софії Київської

24 серпня – 30 років відновлення Незалежності України! Вітаємо! У Києві військовий парад, а в Одесі парад на воді. Масові та красиві заходи святкування – море усміхнених і, головне, вільних людей! У небі був парад авіації, який, певно, нікого не зміг залишити байдужим. Пролетіла над Києвом і «Мрія», і АН-70, і навіть авіація наших країн-партнерів. Трошки пізніше Києвом пройшов Марш патріотів – уже традиційний марш ветеранів, волонтерів і небайдужих. Не зовсім зіпсувало святкування і голосування за «великий герб України» – на щастя, 300 голосів не знайшлося (хоча кілька сотень таки було((.

25 серпня – офіційні святкування закінчилися, і соціальні мережі рефлексують. Багато схвальних відгуків отримала промова Зеленського на параді, а ось відео ролик – навпаки, критику через замовчування в ньому багато частин нашої історії – зокрема, історії державності, а також історії героїв. Також обговорюються нагородження – найгучніше, певно, говорять про надання «Героя України» Монатику. Президентка Естонії Керсті Кальюлайд дала інтерв’ю, в якому сказала багато неприємних для України речей (що нам 20 років не вистачить, щоб вступити в ЄС, що естонцям не варто інвестувати в Україну) – певно, тому українські соціальні мережі знайшли її світлини з путіним, який, мабуть, видається президентці більш проєвропейським (сарказм). Тим часом маємо перше «золото» на Паралімпійських іграх у Токіо-2020 – Єлизавета Мерешко завоювала його в дисципліні плавання 50 м вільним стилем. Ще медалі цього дня отримали: срібло – Артем Манько (фехтування на візках, шабля), Олена Федота (фехтування на візках, шабля), Антон Коль (плавання, 100 м на спині), Максим Крипак (плавання, 50 м вільним стилем), Олексій Вірченко (плавання, 100 м батерфляєм); бронза – Анна Гонтар (плавання, 50 м вільним стилем), Євгенія Бреус (фехтування на візках, шабля). Вітаємо! Ви супер круті!

26 серпня – міністр фінансів Сергій Марченко каже, що нинішнім 40-річним пенсія від держави не світить. Ну, в принципі ми про це підозрювали. У Кабулі сталися два вибухи від смертників поблизу аеропорту – пізніше повідомили, що кількість жертв може доходити до 200 осіб.

27 серпня – вітаємо ще з одним «золотом» на Паралімпіаді в Токіо – Мар’яна Шевчук отримала медаль у паверліфтингу. Загалом за три дні у нас 13 нагород. А ось столицею найпалкіших дискусій цього дня став Львів, де на площі Маланюка було урочисте відкриття скульптури піаністу та композитору Францу Ксаверу Моцарту, яку створив австрійський скульптор Себастіан Швайкерт. Скульптура називається «син у величезній татовій перуці», і вона зроблена в традиційній для скульптора динамічній пластичній манері. Франц Ксавер у 17 років переїхав до Львова, де одержав вигідну пропозицію давати лекції музики донькам графа Баворовського в містечку Підкамінь неподалік Рогатина. Пам’ятник відкривала, зокрема, наша відома диригентка Оксана Линів. Скандал щодо цього пам’ятника тривав кілька днів, і майже здобув славу Театру на Подолі, а ми обов’язково відпишемо вам, який він має вигляд наживо, коли будемо у Львові.

28 серпня – День авіації України! Вітаємо! І погані новини – російські військові обстріляли Авдіївку і околиці – 8 наших отримали поранення. Під час обстрілу противник застосовував міномети й артилерію калібром 120 і 122 мм відповідно, що заборонено Мінськими угодами. Прикметно і сумно, що офіційної реакції ОП немає. У соціальних мережах також обговорювали нову заяву колишньої викладачки Євгенії Більченко, яка хвалилася дружбою з бойовиками ДНР – вона думала, що після її звільнення їй допоможе ОПЗЖ або Росія, але цього не сталося («подмога не пришла»). Україна на Паралімпіаді в Токіо здобула одразу 5 золотих медалей у плаванні – Єлизавета Мерешко (плавання 100 м брасом), Михайло Сербін (100 м на спині), Євгеній Богодайко (100 м брасом), Максим Крипак (100 м вільним стилем), Денис Дубров (200 м у комплексному плаванні). Вітаємо!

29 серпня – День пам’яті захисників України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України. Цього дня згадуємо загиблих у боях за Іловайськ. 7 років тому частини збройних сил Росії, що вторглися до України, обстріляли коридор, яким виходили українські бійці з Іловайська. У період з 7 до 31 серпня загинули близько 368 українських бійців. Не забудемо, не пробачимо! Слава героям!

На сьогодні в Україні підтверджені 2284940 випадків коронавірусу (+749), вилікувалися 2206683, померли від вірусу – 53738 людей.

І про найголовніше:
На російсько-українській війні 16 серпня загинув Мазур Артем Львович, старший солдат, заступник командира бойової машини – навідник-оператор 1 механізованого відділення 3 механізованого батальйону 28 ОМБр. 18 серпня загинув Савенко Геннадій Іванович, старший лейтенант, військовослужбовець Самарського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки м. Дніпро. 19 серпня загинув Островський Василь Степанович, старший солдат, командир мотопіхотного відділення 24 ОМБр. 22 серпня загинув Михайлов Юрій Олександрович, лейтенант, командир взводу 28 ОМБр. 23 серпня загинув Аксьонов Олександр Васильович, молодший сержант, військовослужбовець 131 ОРБ. 24 серпня загинув Пітько В’ячеслав Павлович, старший сержант, командир відділення 74 ОРБ. 27 серпня загинув Вискребець Андрій Вікторович, військовослужбовець 74 ОРБ.

Вічна пам’ять Героям і смерть ворогам!

 


Ми говоримо про медіа гігієну, критичне мислення, логіку і розвіювання стереотипів. Тут ми жартуємо і хуліганимо, малюємо смішні картинки, знімаємо веселі відео і співпрацюємо з найкращими, на нашу думку, авторами. Ми говоримо про складні теми, але не шукаємо простих рішень, а тільки просту і цікаву форму.

Залиште коментар

11 + 12 =