Ще раз про інформаційну гігієну
Пандемія COVID 19 уже триває більшу частину 2020 року. Маска стала неодмінною частиною гардеробу, а антисептик – необхідним аксесуаром для виходу в місто. З’явилися нові форми безконтактного етикету, розміри приватного простору в публічних місцях суттєво розширилися.
Ці культурологічні зміни тісно пов’язані з гігієною. Коронавірус привернув увагу до правил, що були актуальними і до його появи. Просто грім ударив, і мужик перехрестився.
А ми вирішили нагадати про правила інформаційної гігієни. Вони аж ніяк не втратили актуальності, але щоб поглянути на них із трохи іншого ракурсу, проведемо аналогію з правилами коронавірусної гігієни. Отже, як правильно поводитися в інформаційному просторі?
Перед виходом у інформаційний простір одягайте маску критичного мислення
Звичайну маску не варто носити під носом, бо так інфекція потрапить в організм значно швидше. Так само маску критичного мислення слід застосовувати до аналізу всієї інформації: стежте за тим, щоб вона щільно прилягала до усіх каналів сприйняття. Маска критичного мислення повинна бути завжди свіжою (критичне мислення – це процес постійного самовдосконалення). Прочищайте її від стереотипів.
Щедро використовуйте антисептик фактчекінгу
Фактчекінг, тобто перевірка першоджерела, зіставлення інформації з різних джерел, пошук і оцінка альтернативної інформації т.д. – це справжній антисептик, що допомагає викрити фейки, маніпуляції чи елементарне медійне недбальство. Інформація, знезаражена фактчекінгом, базпечна для вживання.
Дотримуйтеся інтелектуальної дистанції
Інтелектуальна дистанція – це здоровий скептицизм. Вона виключає сліпу і беззаперечну віру авторитетам (вони також можуть помилятися, тому дистанція може вберегти). Інтелектуальна дистанція – це також уникання емоцій. Емоції заважають тверезо оцінювати інформацію.
Уникайте осередків інформаційних інфекцій
Якщо ви кілька разів підловили якесь джерело інформації – медіа чи впливового блогера на поширенні фейків, темників, ворожих наративів, перекручень тощо, то краще уникати це джерело інформації.
Якщо самі підхопили інформаційний вірус, не поширюйте його
Звісно, самому важко зрозуміти, що ви підхопили заразу. Як правило, це усвідомлення приходить, якщо приходить взагалі, значно пізніше. Проте є одна дієва порада. Якщо вам трапилася якась сенсаційна інформація, то не поспішайте її поширювати, почекайте день, за цей час може виявитися, що з нею щось не так, а ви не станете мимовільним співучасником інформаційної кампанії.
Сприймайте інформацію безконтактно
Деякі інформаційні вкиди спроєктовані так, щоб спровокувати бурхливу реакцію та коментарі. Коментарі та поширення піднімають рейтинг і інтенсифікують поширення вкиду. Безконтактна реакція (невстрявання у дискусії) ламає цей алгоритм.
Пам’ятайте, що антитіла до інформаційних вірусів поступово зникають
Якщо ви тертий калач в інформаційному просторі і бачите фейк за кілометр, то не забувайте, що творці фейків та інформаційних маніпуляцій постійно вдосконалюють свої технології, і ваші антитіла з часом можуть не спрацювати.
Дотримання цих інструкцій суттєво знизить епідеміологічну загрозу в інформаційному просторі. Від викривленої інформації неможливо померти, але викривлена інформація може спонукати до дій, внаслідок яких можна нашкодити собі та іншим або і покинути цей світ. Саме тому інформаційна гігієна не менш важлива за гігієну побутову. Не хворійте!
- Читайте також: “Бар’єри критичного мислення“
- Запрошуємо пограти у першу політичну гру від Uchoose.
- Долучайтеся до наших сторінок у соцмережах Facebook, Twitter та Telegram.