Школа критичного мислення від четвертого брата. Урок 2: Мій профіль – моя фортеця?

Привіт! Це Нестор або четвертий брат – ваш невідомий казковий герой, який живе не у світі фантазій, а в брутальній реальності. Сьогодні поговоримо про соціальні мережі.

 

Ви задумувалися над тим, що означає слово «мережа»? Перше значення у Словнику української мови – риболовна сіть. Тобто первісно це слово позначало щось, що використовували як пастку.

 

Як усе починалось

Соціальні мережі набули розквіту у 2010-х. Спочатку вони стартували як зручний інструмент спілкування, у якому ви можете віднайти давніх друзів, посилати повідомлення в реальному часі, продемонструвати свою актуальну зовнішність, словом, жити суспільним життям, не встаючи з дивану.

 

Однак цей винахід настільки всім припав до душі, що туди ломанулося дуже багато людей, і кількість користувачів збільшується щороку. У певний момент у соцмережах почало сидіти більше людей, ніж у телевізорах. І це був перелом.

 

Як я говорив у першому уроці, основна цінність інформаційного суспільства – це увага людей. Чому? Бо на ній можна гарно заробити, впарюючи вам рекламу. А ще увага дає можливість маніпулювати вами. І якщо ви думаєте, що розум і хитрість не дозволить обвести вас довкола пальця, то колобок теж так думав.

 

Як заплутують у мережі

Соціальні мережі весь час працюють над тим, щоб ви просиджували в них максимальну кількість часу. Їхні алгоритми ретельно підбирають інформацію у стрічку новин, яку слід показати саме вам, щоб ви не могли відірватися. Як це працює?

 

Алгоритми вивчають вашу поведінку в мережі – що ви лайкаєте, чим цікавитеся, на що звертаєте увагу (навіть час, який ви витрачаєте на перегляд певного допису фіксується й аналізується) – і створюють ваш емоційний психологічний портрет: що вас цікавить, що привертає увагу. Наприклад, Максим любить дорогі куртки, тому йому можна показувати рекламу одягу, а Віолета постить фотки з татухами, тому от їй добірка тематичних матеріалів.

 

Алгоритми Фейсбука працюють таким чином, що якщо у дописі буде лінк на якийсь зовнішній ресурс, то алгоритми зроблять так, щоб це побачила мінімальна кількість друзів. Бо ж вони можуть перейти за лінком і покинути Фейсбук.

 

Соціальні мережі визначають внутрішню політику. Деякі, наприклад, борються з мовою ненависті та оголеністю. Пишуть спеціальні алгоритми, що виловлюють оголені зображення та образливі слова і вилучають та карають банами авторів таких дописів. Також у мережах існує інститут скарг, що дозволяє одним користувачам жалітися на інших.

 

У соціальних мережах ви вибираєте друзів і фоловите цікавих вам людей. Відфренджуєте і баните неприємних. Це призводить до того, що ви опиняєтеся в інформаційній бульбашці, тобто в закритому середовищі однодумців. Інформаційна бульбашка небезпечна тим, що ви можете не бачити альтернативний погляд на реальність.

 

Непевні мережеві сусіди

Соціальні мережі – це величезне море людей. І окрім рекламодавців, які впарюють товар, там широко представлені діячі, які намагаються впарити ідеї (політичні, соціальні, культурні, які завгодно).

 

Вони користуються великим арсеналом інструментів. Наприклад, звертаються за послугами інфлюенсерів, тобто користувачів соцмереж із великою кількістю підписників, залучають маніпулятивні ЗМІ (про це детальніше на наступних уроках).

 

У правильності ідей переконують кількістю. І тут у нагоді стають боти. Бот – це фейковий екаунт несправжньої людини.  

 

Можна узагальнити чотири види ботів.

 

  1.     Найпримітивніші не мають фотографій, не подають про себе ніякої інформації, нічого не постять і називають себе поширеними іменами та прізвищами – Іван Коваленко, Марія Петренко (іноді з помилками). Вони активізуються тільки під певні хвилі репостів і в коментарях.
  2.     Боти з фотографіями (як правило, краденими, опублікованими по кілька відразу, зробленими в одну пору року), на сторінках різні перепости, що створюють ілюзію активності.
  3.     Майже живі боти: регулярно оновлюють фото, мають якусь біографію, пишуть власні дописи.
  4.     Боти, що зламують, купують або беруть в оренду реальні акаунти (цей метод нерідко використовують для шахрайства).

 

Ботами керують автоматизовано за допомогою спеціальних програм або ж вручну. Людину, яка керує ботами, називають тролем. Бувають як індивідуальні тролі, так і цілі центри, що працюють за робочим графіком, так звані ботоферми

 

Боти можуть масово залайкати та підтримати схвальними коментарями якусь ідею, таким чином допомогти її поширити. Ботів також можна нацькувати на конкуруючу ідею, і вони зафлудять дописи гнівними коментарями.

 

Якщо непідготовлена людина бачить ідею, яку масово підтримують або масово гейтять, то вона може піддатися стадному інстинкту і піти за більшістю.

 

Автоматизовані атаки ботів легко розпізнати, особливо якщо їх ведуть непрофесіонали. Різні боти можуть поширювати дослівно однакові коментарі, переплутати рід (від імені бота-жінки писати «я підтримав») і т. д. Також ботів легко вирахувати за тим, що вони френдять одні одних.

 

Соціальні мережі намагаються побороти це явище, і щороку мільйонами ліквідовують екаунти ботів, але це, як гідра – зрізав одну голову, виростають чотири.

 

Для популяризації певних ідей часом можуть використати інформаційні кампанії та підключити весь арсенал інструментів: платна реклама, дописи інфлюенсерів, армії ботів.

 

Заходи безпеки

Головне правило – пасивна реакція. Якщо ви вирішите засудити певну ідею і зробите її репост із гнівними коментарями, то, навпаки, долучитеся до її поширення. Ігнор у цьому випадку принесе більше збитків, ніж гнівна реакція. Також не варто вступати в дискусії з ботами. По-перше, ви спілкуєтеся з фейком. По-друге, ваша реакція – це і є їхня мета. 

 

Ваш профіль у соцмережі не таке уже і безпечне місце. Навіть якщо ви придумаєте гарний пароль, його можуть зламати. Фахівці радять використовувати двофакторний вхід: це коли після правильно введеного паролю вам приходить одноразовий код для входу на мобільний.

 

Також варто час від часу робити аудит друзів і підписок: дивитися чи нема у вас випадково підписок на якісь ліві сторінки (або чи часом сторінка, на яку ви підписалися раніше, не була зламана або куплена і не змінила своєї діяльності), чи нема у вас у друзях ботів, чи інфлюенсери, на яких ви підписані, варті довіри і не грішать замовними матеріалами.

 

Ще один важливий момент – це тести й аплікашки. Ці програми дуже часто використовують для збору персональних даних. От ви пройшли тест «Яка я сьогодні гречка» або встановили фільтр, що домальовує вам свиняче рильце на фотографіях, і надали доступ розробникам тесту й аплікашки до списку своїх контактів, фото і т.д. А потім ця інформація піде в бази даних рекламістів чи на створення ботів.

 

Якщо підсумувати, то ваш екаунт соціальної мережі – це як квартира. Треба поставити гарний замок, уважно ставитися до того, кого пускати в гості та бажано регулярно прибирати, щоб не завелися таргани.

КВІЗ ДО УРОКУ 2: Мій профіль – моя фортеця?

Інфлюенсерку Мівіну Самохвалову та інфлюенсера Романа Кебабника підловили на тому, що в їхніх дописах слово в слово повторюються речення. Про що це свідчить?
Вони зустрічаються
Вони підхопили коронавірус
Вони працюють на одного замовника
У них просто сходяться думки

Правильно!

Неправильно!

Що найкраще зробити, коли побачите такий допис?

ШОК! РЕПОСТ!!! Свирид Голопупенко розказав всю правду про владу! Нас тримають за ідіотів!


1,5 к лайків, 377 шерів

 
Написати гнівний коментар
Зробити репост із засудженням і спростуванням
Нічого не зробити
Зібрати список усіх, хто лайкнув і поширив

Правильно!

Неправильно!

Ви побачили патріотичний флешмоб. На карті України складають живий ланцюг з аватарок від Чопа до Луганська. Ваші дії?
А покажіть умови участі?
Я що, не патріот/ка?! Агов друзі, долучайтеся!
Інші собі як знають, а мені не шкода долучитися.
Зараз я ще кілька ботів створю, і так ще швидше той ланцюг заповнимо!

Правильно!

Неправильно!

Перед вами чотири екаунти без аватарок. Який із них найімовірніше належить ботові?
Пвтро Степанків
Iza Iza
Наталія Сонечко
Іван Кожедуб

Правильно!

Неправильно!

Що вирощують на ботофермі?
Ботокс
Ботулізм
Інформаційні кампанії
Бонуси

Правильно!

Неправильно!

Share the quiz to show your results !

Subscribe to see your results

Квіз: Мій профіль – моя фортеця?

Мій результат – %%score%% з %%total%% правильних відповідей

%%description%%

%%description%%

Loading...


 

Додаткові джерела
  1. texty.org.ua/articles/102257/spovid-internet-trolya-vyvodymo-zhertvu-na-novyj-riven-ahresiyi
  2. hromadske.ua/posts/ya-bot-film-rozsliduvannya-pro-te-yak-pracyuyut-ukrayinski-botofermi-ta-hto-z-politikiv-koristuyetsya-yihnimi-poslugami
  3. www.thesocialdilemma.com
  4. sproutsocial.com/insights/facebook-algorithm

Ми говоримо про медіа гігієну, критичне мислення, логіку і розвіювання стереотипів. Тут ми жартуємо і хуліганимо, малюємо смішні картинки, знімаємо веселі відео і співпрацюємо з найкращими, на нашу думку, авторами. Ми говоримо про складні теми, але не шукаємо простих рішень, а тільки просту і цікаву форму.

Коментар

  • Анна Петрак

    18.02.2022

    Дякую!
    Цікава і дуже важлива інформація.
    Дізналась для себе багато нового.Тепер можу і буду використовувати .

  • Олександра

    04.11.2023

    Дякую.

  • Наталія

    08.11.2023

    Дякую

Залиште коментар

17 + sixteen =