Сквер Гармонії

Дезінформація – це великий виклик не тільки під час війни, але і в часи миру миру. Це універсальна і глобальна проблема, що призводить до соціальної напруги. Дезінформацію використовують не лише для омани противника на полі бою, але і в брудному піарі, і для втручання у вибори.

Є різні способи боротьби з нею – фільтрувати інформаційні потоки і спростовувати вкиди, запроваджувати цензуру, розвивати медіаграмотність. Освітні превентивні підходи можуть бути доволі ефективними.

Один із них базується на теорії  «психологічної вакцинації», розробленій у 1960-ті психологом Вільямом Макґвайром. Згідно з теорією, вакцина – це ослаблена версія патогена, яку вводять в організм, щоб той виробив антидоти, які спрацюють при майбутньому контакті з неослабленим патогеном.  Так само людей можна знайомити з дезінформацією зсередини, занурювати їх у процес створення та вкидання фейків, щоб, коли вони зіткнуться зі справжніми, їх уберіг антидот, вироблений під час вакцинації.

За цим принципом кембриджські дослідники Йон Розенбік і Сандер ван дер Лінден у 2019 році  розробили онлайн гру «Bad New», у якій гравці потрапляли у змодельоване середовище соціальної мережі і опановували техніки дезінформації: видавання себе за інших людей або організації, провокування страху або гніву, поляризація, поширення теорій змови, газлайтинг, тролінг. Ця гра вийшла також шведською, німецькою, польською та грецькою мовами. До і після гри гравцям демонстрували кілька твітів і просили оцінити їхню правдивість. У всіх країнах зібрані дані засвідчили, що після гри, тобто «своєрідного щеплення», гравці почали суттєво краще бачити неправдиву інформацію. Причому цей ефект збережено у всіх вікових, соціальних і політичних групах у всіх країнах. Відмінності є, але вони незначні.

Після цього автори розробили ще одну гру під назвою «Сквер Гармонії».

Це також гра про фейкові новини. Місце дії – ідилічний сквер Гармонії, довкола якого живуть мешканці, що дуже переймаються демократією. Гравця наймають директором з дезінформації. Протягом 4 коротких етапів його робота – порушити мир і рівновагу скверу, провокуючи внутрішні поділи і нацьковуючи мешканців одних на одних. Гравець опановує 5 технік маніпулювання, які активно використовують при політичній дезінформації:

  1. Тролінг людей, навмисні провокації на емоційну реакцію, що викликає обурення.
  2. Використання емоційної мови, спроба налякати або розлютити людей через певну тему.
  3. Штучне збільшення популярності певних повідомлень через ботів у соціальних мережах.
  4. Створення та розповсюдження теорій змови.
  5. Поляризація аудиторії шляхом навмисного підкреслення та збільшення міжгрупових відмінностей.

Гра розрахована на осіб від 15 років. У ній є прив’язки до реалій справжнього світу, але сценарій повністю вигаданий. 22 вересня у Києві презентували українськомовну версію, яка стала сімнадцятою. Над нею працювала команда проєкту УКМЦ – Uchoose.info.  Гумор і алюзії адаптовано до нашого контексту.

До створення цієї гри долучився Центр глобальної взаємодії Держдепартаменту США, Агентство кібербезпеки та захисту інфраструктури Департаменту внутрішньої безпеки США, DROG та Кембриджський університет. 

Розробники так само дослідили ефект «вакцинації» цієї гри. І, як і випадку з попередньою грою, люди стають менш вразливі до політичної дезінформації і фейків.

Пограти можна тут: harmonysquare.game/ua 

 


*Проєкт підтримано посольством Сполучених Штатів Америки в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.

             

Ми говоримо про медіа гігієну, критичне мислення, логіку і розвіювання стереотипів. Тут ми жартуємо і хуліганимо, малюємо смішні картинки, знімаємо веселі відео і співпрацюємо з найкращими, на нашу думку, авторами. Ми говоримо про складні теми, але не шукаємо простих рішень, а тільки просту і цікаву форму.

Залиште коментар

5 + eighteen =