Огляд головних дискусій у соцмережах за 2021 рік. Частина 1

Сьогодні публікуємо першу частину #FBsrach – 2021, тобто огляду головних дискусій у соціальних мережах за першу частину минулого року. Звісно, що у всіх нас своє оточення і свої теми для обговорення, тому ця рубрика не може бути репрезентативною, але ми згадали найбільш голосні тренди 2021. Може, ця добірка допоможе вам подивитися на минулий рік більш загально та відділити інформаційний шум і маніпуляції від справді важливих подій і новин.


Топ #FBsrach за 2021 рік. Частина 1: січень – червень

Січень:

З’явилися перші повідомлення про можливий зрив ОП операції із затримання «вагнерівців». Bellingcat анонсував свій фільм на цю тему. З січня нового року закінчила вести свій просвітницький блог Уляна Супрун. Сталася подія, яка сколихнула весь світ – учасники мітингу у підтримку Дональда Трампа прорвалися штурмом у Капітолій, де Конгрес мав оголошувати результати виборів, перемогу в яких отримав Джо Байден. 16 січня в Україні набрав чинності так званий «мовний закон», який зобов’язує надавати послуги в Україні українською мовою. Вітаємо нас всіх! 20 січня – у Вашингтоні відбулася інавгурація 46-го Президента США Джо Байдена. Соціальні мережі підірвало розслідування Навального про палац Путіна, який будується вже понад десятиліття коло Геленджика і є прикладом безумної корупції без смаку і змісту. Україна готується і дискутує про вакцинацію.

 

Лютий:

1 лютого – в Україні відкрився перший магазин IKEA. Магазин працює в новому для мережі форматі «міського магазину». Зеленський ввів у дію РНБОшні санкції проти рупорів російської пропаганди – ZIK, 112 та Ньюзван. Англійський суд зобов’язав Коломойського виплатити ПриватБанку мільйон фунтів стерлінгів до 15 березня цього року. Парламент 295 голосами ухвалив постанову до річниці Революції гідності: «Революція Гідності — один з ключових моментів українського державотворення та виразник національної ідеї свободи. Герої Небесної Сотні — українці та іноземці, віддали життя під час Революції Гідності, захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України. Пам’ять про їхній героїчний чин є частиною історії національного державотворення…». Шмигаль заявив, що Україна повертається до адаптивного карантину через нові спалахи коронавірусу в Західних областях (у Івано-Франківській області вже запроваджена «червона зона»). NASA успішно посадили на Марс марсохід Perseverance. Степанов анонсував, що в Індії вже відвантажили для України 500 000 доз вакцини AstraZeneca. 23 лютого – вирок Сергію Стерненку. Приморський районний суд Одеси присудив Стерненку 7 років ув’язнення і взяття під варту в залі суду (а також конфіскацію половини майна) за статтями «розбій, незаконне позбавлення волі та незаконне носіння вогнепальної зброї». Це призведе до низки мітингів протесту. 24 лютого – в Україні зробили перше щеплення проти коронавірусу (лікарю-реаніматологу Черкаської обласної лікарні Євгену Горенку. 25 лютого – 150 років від дня народження української поетеси, драматургині, перекладачки і неймовірно яскравої та потужної жінки – Лесі Українки.

 

 

Березень:

Початок вакцинації в Україні. Вакцинуються публічні люди. У прямому ефірі вакцинувався і Зеленський. Почали з вакцини Covishield. В українському фейсбуці точиться активне обговорення теми сексуальної освіти і вібраторів, яке почалася через пост помічниці ЦВК Анжели Єременко у своєму блозі Bad Mama (дописувачка пізніше написала, що залишає свою посаду). Обговорення інтерв’ю Меган Маркл і принца Гаррі Опрі Вінфрі. У довгому інтерв’ю Опрі (першому після офіційної відмови від виконання королівських обов’язків) Меган Маркл розказувала про складнощі свого життя в палаці, думки про самогубство та навіть звинуватила королівську родину в расизмі. В Україні визначилися з переможцями Шевченківської премії. Байден на запитання, чи вважає він путіна вбивцею – відповів однозначно «так». Протести на Банковій за звільнення політв’язнів і святкування дня народження Сергія Стерненка. Протести закінчилися обмальованим фасадом ОП, підпаленою табличкою офісу (і написом «лох» на ній), а також арештом Влада Сорда – ветерана і власника видавництва «Дім химер». Думки щодо протестів у соціальних мережах розділилися, двері з Банкової почали ходити на ефіри телеканалів, а багато учасників протестів продовжували отримувати повістки і домашній арешт. Зокрема, пам’ятаємо згадки про «Чорний квадрат» Малевича через суд над активістом «Захистимо Протасів Яр» Романом Ратушним, де такого стилю фотографії були доказами обвинувачення. У прямому ефірі відбувся перший конкурс на посаду директорки/директора УКФ, який закінчився нічим. Багато хто з професійної спільноти обурювалися і організацією конкурсу, і рівнем претенденток/претендентів, і компетенцією Наглядової Ради.

 

Квітень:

2 квітня – Байден подзвонив Зеленському. Це справді найбільша новина дня, тому що розмова була досить довгоочікуваною і навіть символічною. Очільник США запевнив, що Україна ніколи не залишиться наодинці з агресією Росії. Локдаун у Києві продовжили до 30 квітня. Цього місяця українці стежили за візитом Зеленського в Париж і обговорювали деталі в соціальних мережах. Зустріч відбувалася з президентом Франції Емануелем Макроном і канцлеркою Німеччини Ангелою Меркель та мала публічну і не публічні частини. За результатами зустрічі Меркель, Макрон і Зеленський закликали Росію відвести війська від кордонів з Україною. Що обговорювали на закритій частині, ми можемо лише здогадуватися, але соціальні мережі зійшлися, що українські інтереси не постраждали, і ніякі капітуляційні рішення не були ухвалені (з чим нас всіх і вітаємо). Чехія висилає 18 російських дипломатів, обвинувачує Росію в організації вибухів на військових складах у селі Врбутіце і шукає відомих любителів шпілєй «Петрова і Баширова». Велике розслідування щодо Коломойського, яке опублікували в США на основі раніше закритих судових документів, звітів федеральних розслідувальних органів (в основному розслідування стосується нерухомості і підприємств Коломойського та партнерів у США, а також походження коштів). 21 квітня – весь світ святкує 95 років Королеви Єлизавети II. 24 квітня – Андрій Антоненко, який є підозрюваним у «справі Шеремета», сидить уже 500 днів, хоча докази проти нього, навіть на думку минулого генпрокурора, є недостатніми і непереконливими. Соціальні мережі обговорювали захист дисертації Іллі Киви, тема якої була «Механізми впливу громадянського суспільства на державне регулювання правоохоронної діяльності (на прикладі країн ЄС та України)», а сам захист відбувся успішно – всі члени комісії проголосували «за». Уряд звільнив Андрія Коболєва з посади голови правління «Нафтогазу». У соціальних мережах обговорюють законність такого рішення (Уряд не може звільняти голову правління, це може зробити тільки Наглядова Рада, і тому Уряд звільнив Наглядову Раду на дві доби, а вже потім звільнив Коболєва), обговорюють шкоду стратегічному курсу України, а також шкоду реформі корпоративного управління державними підприємствами. Також ухвалено рішення призначення з 29 квітня 2021 головою правління Юрія Вітренка. Наглядова Рада «Нафтогазу» в повному складі пішла у відставку і заявила про «руйнацію корпоративного управління», а також написала у своєму зверненні про порушення закону «про запобігання корупції». Мустафу Найєма звільнено з «Укроборонпрому». Як і Андрій Коболєв, він про своє звільнення дізнався несподівано, коли рішення вже було ухвалене. Зеленський пропонує путіну зустрітися у…Ватикані. 30 квітня – це сталося! Андрію Антоненку змінили запобіжний захід із «тримання під вартою» на «домашній арешт». Нагадаємо, Андрій провів у СІЗО трохи більше 500 днів. Також тривають гучні звільнення з посад  – Юлія Мендель залишає посаду речниці Зеленського.

 

Травень:

2 травня – християни східного обряду святкують Великдень! Держсекретар США Ентоні Блінкен приїхав у Київ. Також до Києва приїхала Вікторія Нуланд. Блінкен і Нуланд зустрічалися із Зеленським і з головою Парламенту. Соціальні мережі обговорюють, що Україну не запросили на саміт НАТО, який відбудеться в липні, а також два світоглядні скандали з двома Анастасіями: DJ Nastia, яка є дружиною Лещенка, поїхала виступати в Росію на фестиваль у клуб Mutabor (і виставила звідти світлини), а дочка судді Печерського суду Анастасія Константінова обурилася скасуванням концертів Басти і розказує нам свої уявлення про причини анексії Криму. До другого інциденту можна додати, що вже ввечері блогерка буквально зачитала свої вибачення, певно, після політінформації вдома. 10 травня – загострення на Близькому Сході. Із Сектору Гази був здійснений ракетний обстріл Ізраїлю. Відповідальність взяло на себе терористичне угрупування «Ісламський джихад». У відповідь Ізраїль завдав ударів по об’єктах ХАМАС. 11 травня – Генеральна прокуратура України підписала підозру Медведчуку та нардепу ОПЗЖ Козаку в державній зраді! На квартирі Медведчука обшуки, соціальні мережі обговорюють, чи відбудеться суд над одіозним нардепом, чи він виїде з країни. Медведчук з країни не виїхав, а суд вирішив присудити йому цілодобовий домашній арешт із браслетом. Із сектора Гази масовано обстрілюють Ізраїль. У соціальних мережах світлини та відео сотень ракет, більшість із яких перехоплює ізраїльська система ППО «Залізний купол». Триває протистояння між ОП і мером Києва Кличком, журналісти пишуть, що в Офісі Президента підшукують кандидатуру на голову КМДА. Відбувся фінальний відбір на Євробачення – від України поїде гурт Go_A з піснею «Шум». 19 травня – депутатом ВР став Аксьонов, депутати блокували трибуну, щоб він не зміг скласти присягу, але він склав її з місця під крики «Ганьба» (ця новина обурила багатьох і не тільки у Верховній Раді). 20 травня – два роки президентства Зеленського і його підсумкова пресконференція, яку провели масштабно на фоні літаків «Антонов» (хоча уважні дописувачі зауважили, що один літак був без двигуна, а інший без крил). На пресконференції Зеленський анонсував святкування 30 років Незалежності (буде парад!), розказував про свої досягнення, погрожував олігархам, а також на запитання, чи буде встановлена справедливість щодо Антоненка й інших фігурантів «справи Шеремета», сказав, що «доказів стовідсоткових, що вони невинні ще немає» (нагадуємо, що презумпція невинуватості каже нам, що докази мають бути у винуватості, а не навпаки). 22 травня – вечірнє вболівання за Євробачення не оминуло і соціальні мережі – виграла Італія, а українська пісня посіла п’яте місце. Пізніше пісня українського гурту Go_A «Шум» посіла перше місце в рейтингу світових трендів Spotify.  Самопроголошений президент Білорусі Лукашенко посадив за допомогою військового винищувача і повідомлення про нібито замінування літака, на якому летів колишній редактор каналу NЕХТА Роман Протасєвіч. Літак мав летіти з Греції в Литву, але різко розвернувся і сів у Мінську. Протасєвіча було затримано, ще, крім нього, в літак не сіло четверо пасажирів, які, на думку дописувачів, могли бути представниками спецслужб Білорусі. Авіакомпанії змінюють маршрути, щоб оминати повітряний простір країни-терориста, ЄС і США заявляють про додаткові санкції, а країни одна за одною відмовляються приймати рейси Belavia. Україна також оперативно заявила про те, що готується рішення про припинення авіасполучення між Україною і Білоруссю, а з СН виключили Євгенія Шевченка, який їздив до Лукашенка і схвально коментував арешт Протасєвіча. 27 травня – анонсований Зеленським «закон проти олігархів» опублікували в медіа, і його вже називають законом «проти медіа», тому що дуже багато читачів і експертів бачить в ньому ризики ручного управління, а не реальної деолігархізації. 29 травня – Лукашенко зустрівся з путіним. Традиційно попросив грошей і анонсовано їх отримав за заявами з Москви.

 

Червень:

3 червня – в Білорусі вийшло «інтерв’ю» з арештованим Романом Протасєвичем. «Інтерв’ю» це дійство називається чисто формально, бо фактично – це допит і публічні каяття в традиціях тоталітарних режимів. У кінці запису Роман плаче, і весь світ бачить його руки зі слідами кайданок. EASA (агентство з авіаційної безпеки Європейського Союзу) заборонило літати в небі над Білоруссю за винятком надзвичайних ситуацій. Чулися крики росіян через нашу форму на Чемпіонаті з футболу. Така бурхлива реакція російської пропаганди спровокувала українські соціальні мережі моментально цю форму полюбити і зробити флешмоб з лозунгами «Слава Україні! Героям слава!» на аватарках. 8 червня – в Києві відбувається акція «Розібрав – збери назад» про ситуацію навколо УКФ. Але найбільші дискусії точилися через опубліковану Бігусом четверту частину «плівок Медведчука»: що правда, а що ні, як їх трактувати, чи вважати це маніпуляцією, і чи важливе джерело плівок – сперечалися в соціальних мережах цього дня і ще декілька днів поспіль.

16 червня – частина (10 депутатів) фракції «Голос» заявила про створення депутатської групи «Справедливість» у Парламенті. Також висловили недовіру керівнику своєї фракції Железняку, який три місяці, за їхніми словами, відмовляє у скликанні засідання фракції на вимогу її членів. Ця заява викликала сум у багатьох виборців партії. 30 червня – Україна виграла у Швеції 2:1 та потрапила в ¼ Чемпіонату з футболу! Вітаємо всіх українців, це справді був фантастичний матч і справжня перемога.

 

І про найголовніше:

За першу половину 2021 року на російсько-українській війні загинула 71 людина: Слободянюк Вікторія Миколаївна, Остапович Іван Федорович,  Андрієнко Олег Віталійович, Отрєп’єв Олександр Сергійович,  Дзюбенко Роман Васильович, Зварич Петро Юрійович, Власенко Дмитро Леонідович,  Поліщук Назарій Іванович, Подвезенний Олексій Геннадійович,  Коляденко Ярослава Іванівна,  Глушко Олександр Вікторович,  Лященко Владислав Павлович, Войтенко Олександр Володимирович,  Олексієнко В’ячеслав Сергійович, Мироненко Дмитро Олегович,  Лебідь Микола Іванович,  Килюшик Василь Олегович, Капран Михайло Володимирович, Петраускас Сергій Сігітасович, Сардак Дмитро Романович, Сорочинський Сергій Олександрович, Моісєєнко Сергій Олександрович, Мірча Андрій, Литовка Олексій Олегович, Онопрієнко Володимир Володимирович, Пекур Олександр Валентинович, Колесніков Костянтин,  Бухтіяров Дмитро Юрійович, Пасєка Віктор Степанович, Грабар Андрій Володимирович,  Биковський Кирило Сергійович, Коваль Сергій Васильович, Барнич Сергій Михайлович, Абрамович Максим Олександрович, Гайченко Сергій Валерійович,  Саєнко Олексій Миколайович,  Сулима Сергій Олексійович,  Байтала Ігор Миколайович,  Горлатий Андрій Васильович, Кожем’яка Іван Андрійович,  Мороз Владислав Анатолійович,  Гелебрант Віктор Васильович, Миронов Денис Юрійович,  Стеблянко Максим Сергійович, Шпак Володимир Віталійович, Юшко Денис Павлович, Теперик Андрій Сергійович,  Карлійчук Ярослав Васильович, Мамчій Олексій Юрійович, Аншба Ігор Володимирович, Яковлєв Євген Володимирович, Шартава Давид (Дато) Мурманович, Луцик Олександр Анатолійович,  Бакаєв Владислав Олегович, Ковальовський Іван Іванович, Гуляк Роман Володимирович,  Москаленко Євген,  Товпич Микола Анатолійович, Товчигречка Дмитро Іванович,  Коробцов Сергій,  Опришко Юрій Леонідович, Городніченко Віктор Анатолійович,  Колесник Павло Сергійович,  Костюков Артем,  Остапчук Сергій, Ковальов Владислав Вікторович,  Польовий Максим Миколайович,  Шемчук Карина Олегівна, Бєлов Володимир Володимирович, Галуха Роман Андрійович, Гонар Андрій Миколайович, Олефір Олексій Васильович.


Художниця, кураторка

Залиште коментар

1 × one =