Україна заґуґлена

Можна довго і нудно сперечатися про ефективність зовнішньої політики, однак у цій царині не усі результати видно відразу і неозброєним оком. Велика частина залишається за кадром. Зовнішня політика може мати наслідки, запрограмовані на десятиліття вперед. Взяти хоча б Будапештський меморандум. Цей милий папірчик підписали ще у 1994 році, а відчутні наслідки з’явилися аж у 2014, коли один з підписантів окупував Крим і поліз на Донбас! Тому давайте краще поглянемо не на зовнішню політику per se, а на інформаційні спалахи, пов’язані з нашою країною. У сучасному постправднутому світі вони доволі важливі. Бо зі спалахів, що засвічують бульбашки фільтрів, формується імідж країни. Найкраще їх видно в статистиці запитів Google.  

У світлі останнього міжнародного скандалу локомотивом ґуґління України став наш гарант. Історія з телефонною розмовою з Трампом, імовірним шантажем та процедурою імпічменту гаранта американського спровокувала рекордний інтерес до прізвища «Zelensky» у США. 

Саме на період 22-28 вересня припадає пік ґуґління прізвища нашого Президента в Америці. Під час другого туру українських президентських виборів у США ґуґлили Зеленського на 60 % менше, під час першого туру на 90 %. В інші періоди це прізвище не цікавило Америку, взагалі.

Вслід за прізвищем «Zelensky» 22-28 вересня пошуковий запит «Ukraine» також злетів до рекордних висот. Наша країна також цікавила Штати 25 листопада 2018 року (у нас запровадили воєнний стан), щоправда, тоді інтерес був на 70 % меншим. Другий тур наших президентських виборів цікавив аж на 80 % менше, ніж під час Трампового телефоноґейту. 

У Британії трохи інші пріоритети. Тут нашу країну найбільше ґуґлили під час запровадження воєнного стану та 26 травня, причому цей пік не був раптовим, він зростав поступово і поступово спадав. Знаєте, що стало причиною? Фінал Ліги Чемпіонів у Києві. Хоча тоді в Британії Україну ґуґлили на половину менше, ніж під час запровадження воєнного стану. Скандал з Трампом у Британії не настільки цікавив пересічних громадян, але маленький пік таки був (на 60 % менший, ніж під час воєнного стану).

Німеччину також Україна найбільше зацікавила під час воєнного стану і на половину менше під час двох турів наших президентських виборів, і ще менше під час трампівського скандалу.

У Франції та ж сама історія – найбільше цікавив воєнний стан, потім два тури президентських виборів. 

А як щодо наших сусідів? Польських користувачів Google Україна також цікавила під час запровадження воєнного стану, на 70 % менше під час наших президентських виборів і на 60 % менше під час трампівського скандалу.  

  Зовсім інші піки в Росії. Тут найбільше ґуґлили запит  «Украина» під час першого туру наших виборів, потім на 20 % менше під час другого. Запровадження воєнного стану не зацікавило росіян настільки, як європейців – гуглили на 40 % менше, ніж під час першого туру президентських виборів. 

Прикметно, що в Росії більше за Зеленського цікавляться, наприклад, його творінням – серіалом «Свати». Запити на цей серіал стабільно удвічі більші. Тільки три рази запит «Зеленский» серйозно випередив «Сватів» – під час двох турів президентських виборів і під час інавгурації. По всій Росії картина однакова, і лиш в Чукотському автономному окрузі запит «Зеленский» значно популярніший за «Сватів». Щось цей серіал явно не до душі тамтешнім мешканцям.

Якщо ж подивитися на максимальний часовий відрізок (Google надає статистику з 2004 року), то у США пік ґуґління запиту «Україна» припадає на лютий 2014 року – початок окупації та війни. У Британії також аналогічний пік, але є ще два: червень 2012 (всього на 30 % менше, ніж у 2014) – це, звісно, Євро 2012 – та червень 2016 – знову чемпіонат Європи з футболу (ми тоді були у групі з Північною Ірландією).

Пік зацікавленості Україною в Німеччині – у березні 2014 року – на місяць пізніше, ніж у США та Британії. Однак пік тут триваліший, спад зацікавленості тільки у лютому 2015 року. Другий великий пік – червень 2016 (той самий чемпіонат Європи, у групі ми були також з Німеччиною).

У Франції пік зацікавлення Україною – листопад 2013 – початок Євромайдану. Далі два однакові піки – Євро 2012 і початок війни.

У Росії «Украина» найактивніше ґуґлили з лютого 2014 до лютого 2015.  Більше ми їх не цікавили.

Висновки тут напрошуються не дуже втішні. А як же Євробачення? А як же наші культурні здобутки та перемоги? 

Світ цікавиться нами у двох випадках – війна і футбол. Піночет був ще тим піарником – кривавий переворот на стадіоні – це просто хіт ґуґління. От тільки у часи Піночета не було Google. 

📌 Читай нас також у Telegram. Підписуйся на канал.

Журналіст

Залиште коментар

three × one =