Українська соцмережа Sl8

Розмови і мрії про українську соцмережу кружляють у нашому інформаційному просторі давно. Було навіть кілька спроб, які, на жаль, не прижилися. Але процес триває, і з’являються нові амбітні проєкти з цікавими рішеннями. Одним із таких є Sl8, соціальна мережа без набридливих алгоритмів, але з власною криптою. Ми поспілкувалися з CEO проєкту Дмитром Івановим про ідею, концепцію та функціонування мережі. 

 

Як виникла ідея створити нову соцмережу?

Усе почалося з простої ідеї: люди – багатогранні. Одна і та сама людина може писати про політику, творчість, котиків, астрономію тощо. І людей, яких цікавить лише щось одне, можуть відштовхувати інші прояви особистості. Мабуть, у всіх нас є випадки взаємного бану через політичну або культурну позицію улюблених авторів контенту або просто відписки через захаращену нецікавими темами публікацій стрічку. Жодна з наявних соцмереж не вирішує цю проблему повністю. Концепція Sl8 дозволяє позбутися цього недоліку, додавши категоризацію пластів, на які можна підписуватися окремо. Пласти – це хештеги, доведені до досконалості. Ми хотіли створити простір, в якому можна підписуватися не на всю людину цілком (бо в усіх проявах ми любимо й цінуємо тільки найближчих), а на певні її вподобання та прояви. Таким чином можна створити для себе максимально комфортну стрічку без зайвого “баласту” нецікавих постів.

 

Чим ще ваша соцмережа краща за світових гігантів?

У Sl8 вже існує повністю робоча криптоскладова. При створенні акаунту до нього прив’язується криптогаманець, і користувачі отримують лайки безпосередньо токенами. У кожного нового користувача є бонусні токени (безкоштовні, це найближче до звичайних лайків), проте на знак особливого захвату контентом можна винагородити авторів грошовим лайком. У Sl8 є дві основні “валюти”: SLX (Slax), що має стабільний курс 1 цент долара США, та SSLX (StarSlax), що торгується у мережі Stellar та має плаваючий курс. Обидва ці токени можна вивести через біржу та обміняти на гривні на свою картку. Впровадження криптовалюти не вдалося навіть Facebook, хоча проєкт Libra/Diem був давно і гучно анонсований. Інша перевага Sl8, яка, мабуть, навіть важливіша для користувачів за криптовалюту – це відсутність збору персональних даних. Історії про те, як людина щось сказала біля телефону, а потім її браузер забитий рекламою цього “чогось”, давно вже перейшли з анекдотів у звичну реальність. Sl8 повністю відмовляється від полювання за інформацією про користувачів, бо вона нам не потрібна. Соцмережа отримує свою комісію з лайків-транзакцій, у подальшому отримуватиме прибуток від продажу преміум-підписок і не потребує під виглядом псевдобезкоштовності продавати дані рекламодавцям. Третя вагома перевага – це відсутність маніпулятивного алгоритмічного формування стрічки. Стрічку користувачі формують самі, підписуючись на пласти контенту цікавих їм людей. Раніше можна було обирати дописувачів з розділу Discovery – загальної стрічки мережі, де усі пости відсортовані за датою створення. Зараз цей розділ переробляється та буде змінений на інший, але не менш прозорий та цікавий. У Sl8 неможливо буде “порізати” собі охоплення поста, випадково поставивши посилання на іншу соцмережу, або зачепивши чутливу тему. Усі, хто підписані на пласт, в якому опубліковано пост, побачать його. Інша перевага відсутності алгоритмів – людська модерація, а не приховування публікації за кодовими словами. Неможливо буде “закенселити” людину навалою автоматичних скарг. Це додасть роботи команді модераторів та буде одним зі складних елементів масштабування мережі, проте вільне слово – один з головних принципів Sl8.

 

Перелік пластів закритий чи можна додавати нові? Які зараз найпопулярніші?

Пласти настільки ж унікальні, як і наші користувачі. Власники профілів самі придумують назву, опис та зображення обкладинки. Єдине обмеження наразі – це їхня кількість (не більше семи), проте планується розширення цього функціоналу, тож із часом у користувачів буде можливість доплюсовувати додаткові. До війни найпопулярнішими були пласти з фото природи, рецептами, науково-популярним контентом і, звісно, політикою. Користувачі навіть започаткували покажчики найцікавішого: каталог пластів на фан-сайті та внутрішній дайджест “ГодноTimes” з переліком найкращих постів дня.

Звісно ж, війна усе змінила. Зараз найпопулярніше – це політика, новини з фронту, військова аналітика та аукціони і збори на армію. Багато підписників у сторінки InformNapalm та благодійного фонду Sl8 – UAF Coin.

 

Чи передбачається якась цензура для контенту? Зокрема для порнографічного та екстремістсько-терористичного?

Так. Sl8 – це платформа вільного слова, проте ми не збираємося порушувати закони щодо розміщення неприпустимого контенту. Таких дописів у мережі не буде. До того ж у роботі багаторівнева система модерування, без алгоритмів, що реагують на ключові слова. Особливо вона стане у нагоді після виходу проєкту на міжнародний ринок, коли в мережі з’явиться багато дописів різними мовами, малозрозумілих для, наприклад, українських модераторів.

 

Скільки зараз зареєстрованих користувачів? Скільки користувачів ви хочете мати за рік, три, п’ять і десять років? У яких країнах плануєте присутність насамперед?

Наразі у Sl8 понад 26 000 користувачів. Просто зараз ми розпочинаємо роботу з українською спільнотою інфлюенсерів, запрошуючи їх на платформу. За інфлюенсерами прийдуть їхні аудиторії, тож ми очікуємо швидкого зростання кількості користувачів. У першому кварталі 2023 року ми плануємо залучення до мережі вже міжнародних інфлюенсерів та пропорційного зростання користувачів. Нас цікавить глобальна присутність. У сучасному світі онлайн-технологій вже давно розмиваються поняття окремих країн.

 

СММники уже почали заходити у мережу для просування своїх бізнесів?

Так. І не лише СММники. У Sl8 є власник компанії з виробництва електробайків, представники агробізнесу, власники кав’ярень та майстерень. Кілька офіційних ЗМІ вже публікують релізи у мережі на рівні з Facebook та Twitter.

 

Опишіть топ-користувачів мережі. Скільки у них фоловерів?

Пишаємося мати таких користувачів як художники Макс Мошковський та Юрій Журавель, гурти KOZAK SYSTEM та МеріЛінор, політичних діячів та волонтерів.

Деякі користувачі мають від 5000 до 20 000 підписників.

 

Чи хтось з користувачів уже заробив якісь суттєві суми у Слейт? 

Статистику зібраних коштів можуть бачити лише самі користувачі, в нас її немає. Але деякі з користувачів інколи отримують сотні та тисячі SSLX токенів на пост у вигляді вподобань. А є і такі публікації, які зібрали по декілька сотень доларів у вигляді донатів.

 

Чи аналізували ви досвід інших українських соцмереж, які прогоріли? Що робите для того, щоб не повторити їхню долю?

Так, звісно, аналізували і багато вчилися і на помилках, і на успіхах. Однією з найцікавіших мереж, що провалилися, ми вважаємо Nimses. Вона швидко злетіла завдяки хайпу та незвичному позиціонуванню, проте нереалістична бізнес-модель швидко призвела до гіперінфляції внутрішньої валюти. Наша токеноміка проста, але надійна. Існує обмежена кількість токенів, більше, ніж уже створено, не може бути. Завдяки повзучій пропозиції поставки токенів на ринок (Crawling Coin Offering) і команда, і користувачі точно знають скільки токенів мережі Sl8 вийде на ринок наступного місяця чи року, бо з’являються вони там поступово, рівними частинами.

Більшість інших українських соцмереж, на нашу думку, забагато використовували формулювання “купуй, бо українське”, виправдовуючи ним відверту сирість. А деякі (особливо після заборони користування ВКонтактє), були візуальними клонами російської соцмережі з дуже урізаним функціоналом, намагаючись компенсувати користувачам втрату їхніх акаунтів там або й просто пробуючи піднятись на тимчасово хайповій копії звичного користувачам інтерфейсу, не маючи ніякої унікальної ідеї за проєктом. Ми створюємо мережу, орієнтуючись на власну унікальну ідею та досвід успішних всесвітніх проєктів, беручи від них найкраще та додаючи власне – ще краще. Незважаючи на те, що ядро мережі українське, і, в першу чергу, розвивається зараз  вона в Україні, ми орієнтуємося на світові ринки. Ми не збираємося обмежувати українських користувачів, створювати для них резервацію. Скоріше, вони мають змогу пройти з нами шлях до успіху з самого початку та задати тон спільноти.

 

В інтерв’ю ви згадуєте про додаткові сервіси, які плануєте інтегрувати у мережу. Можете поділитися планами?

Просто зараз в роботі інтеграція з YouTube. Користувачі зможуть переглядати відео у Sl8 так, як вони звикли в інших соцмережах. Пізніше ми додамо можливість завантажувати власні відео, спочатку короткі, потім довші. Також на черзі оновлення безпеки: це і двофакторна автентифікація, і авторизація через відбиток пальця чи FaceID, і навіть певні власні ідеї, які збираємось впровадити. Для бізнесу ми готуємо програму “токен як послуга” (token-as-a-service). Користувачі зможуть випускати власні криптотокени на базі Sl8, торгувати ними, пропонувати за них послуги чи знижки тощо. Один такий пілотний проєкт ми вже навіть запустили і розвиваємо. Наразі – це волонтерський проєкт, але він вже є показовим та дає можливість представникам бізнесу зрозуміти суть подібних сервісів. Планується багато додаткових “фішок” для користувачів з преміум-підписками, але вони, скоріше, додаватимуть комфорту або будуть корисними для професійних творців контенту. Безкоштовне користування Sl8 завжди буде легким і необмеженим для всіх. У подальшому, на наступних етапах розвитку, також плануються й маркетплейси товарів, послуг і талантів, розширення доступних форматів контенту й ще багато різних сервісів. Проте про них ми зможемо говорити вже ближче до їхньої реалізації.

 

Як вплинула на мережу війна?

Як і на всю країну: це шок. Звісно ж, у перші тижні і відвідуваність, і продажі токена різко впали – усім було не до того. Проте будь-яка криза це привід не опускати руки, а працювати вдвічі більше. У перші ж дні ми запустили волонтерський криптотокен UAF Coin. Ідея “токену як послуги” була запланована до реалізації на значно пізніші етапи, проте з початком війни стало зрозуміло, що такий інструмент для збору коштів може стати в нагоді та дуже сильно допомогти. UAF Coin став одночасно і методом збору допомоги ЗСУ, і нашим тестувальним майданчиком майбутнього сервісу. За місяці вторгнення проєкт UAF Coin (що виріс до офіційного благодійного фонду) зібрав понад півтора мільйони гривень на потреби ЗСУ: машини, оптику, тепловізори, медицину тощо. Наразі ми плануємо великий гуманітарний проєкт допомоги пораненим, психологічної реабілітації та підтримки родин бійців. А щодо, власне, платформи Sl8 – в останні два місяці ми не лише відновили відвідуваність, а й залучили багато нових користувачів. Серед наших топ-дописувачів багато військових та політичних аналітиків, багато тих, хто збирає та систематизує інформацію з різних джерел та мереж. Якісний контент, особливо в такі буремні часи – необхідний споживачам контенту. Він є цінним. В тому числі й у вигляді сум, які збираються публікаціями. Нещодавно ми закінчили другу частину публічного продажу токенів мережі “UAF Airdrop Event”. До кожного купленого токену Sl8 команда додавала десять вже оплачених нашим коштом токенів UAF, гроші з яких продовжували йти на ЗСУ. Це був другий в історії мережі sold out: усі п’ять мільйонів токенів були розпродані за півгодини до офіційного закінчення. Віримо в ЗСУ та перемогу над ворогом.

Журналіст

Коментар

  • Роман

    19.02.2023

    sl8.online/invite/h5YETR
    Інвайт код, долучайтесь)

  • Oleksi

    17.12.2023

    Привіт всім!
    Хочу поділитися своїм досвідом щодо цієї мережі. Я з ними вже 2 роки, це були не прості часи, але я вірю в проект. Якщо вам цікаво ви можете приєднатися до нього використавши мій код при реєстрації: K4FaPI

Залиште коментар

5 × three =