Школа критичного мислення від четвертого брата. Урок 3: Як знаходити потрібну інформацію

Привіт! Це Нестор, четвертий брат, який свідомо покинув казковий світ, і це мій курс цифрової реальності. На минулому уроці ми говорили про соцмережі, на цьому поговоримо про мистецтво пошуку необхідної інформації.

Як уже було сказано на першому уроці, наш час відзначається гігантською кількістю інформації, що зростає щодня. У цьому океані відбувається жорстка конкуренція за нашу увагу, тому дуже часто важко знайти саме те, що нам потрібно.

 

Базові інструменти

Із чого ми, як правило, починаємо пошук інформації? Із пошуковика. Найпопулярніший у нашій країні Google (понад 90%). Цей пошуковик розуміє нас із півслова. Це означає, що навіть за ключовими словами і навіть, якщо ми зробимо у запиті помилку, він усе одно нас зрозуміє. Однак є кілька моментів, що можуть покращити роботу.

 

1. Мова. У налаштуваннях пошуковика можна вказати, якою мовою ви хочете отримати результат. Якщо ви цього не зробите, то отримаєте результат мовою, якою буде більше матеріалу (і який рейтинговіший). Тому часто російськомовні джерела виграватимуть конкуренцію, оскільки наші мови (а відповідно і запити) подібні. Наприклад, слово «парламент» пишеться однаково двома мовами.

2. Різновиди інформації. Під віконцем пошуку можна уточнити, що саме ви шукаєте: зображення, новини, карту, відео і т.д. Для пошуку спеціалізованої інформації існують інші сервіси. Скажімо, для наукових статей, авіаквитків, готелів, шопінґу тощо.  

3. Спеціальні символи. Пошуковики передбачають використання спеціальних символів, що мають визначені функції.

 

Лапки «» використовують для того, щоб пошуковик шукав саме задану фразу, а не набір слів, що можуть трапитися окремо в тексті. Тобто запит «сироп з авокадо» покаже сторінки, де буквально фігурує саме ця фраза, а цей же запит без лапок видасть результат, де окремо траплятимуться слова «сироп» і «авокадо».

Дефіс/мінус використовують для того, щоб відфільтрувати результат у двозначних словах. Наприклад, «Кучма» – це прізвище експрезидента або назва головного убору. Якщо шукаєте політика, то в пошук убийте Кучма Леонід, якщо головний убір, то Кучма -Леонід.

Існує також можливість знайти інформацію про певну особу або поняття, тільки з якогось конкретного сайту. Для цього до запиту треба додавати site: і адресу сайту. Наприклад, Зеленський site:uareview.com.

Можна також гуглити два запити одночасно, використовуючи АБО/ OR. Наприклад, білий шоколад АБО чорний шоколад.

 

4. Пошук за типом файлів. Іноді ми шукаємо якісь специфічні файли, скажімо pdf. Додавання в запиті filetype:pdf  допоможе відфільтрувати файли цього типу.

5. Пошук за часом. Якщо ви шукаєте якусь конкретну новину, де фігурує та чи інша особа, а вона на слуху багато років, або вам потрібна інформація за певний період, а вона постійно змінюється, то в пошуку можна уточнити час (результати за годину, минулі 24 години, за минулий місяць, рік або вибраний часовий проміжок).

6.Пошук за зображенням. Є також можливість залити конкретне зображення, і пошуковик видасть результат, звідки воно може бути.

 

 Ще один базовий інструмент, до якого звертаються спраглі знань – це Вікіпедія. Пошуковик часто видає результати з Вікі в перших рядках.

Ця онлайн-енциклопедія, що постійно вдосконалюється небайдужими волонтерами, також має свої особливості. По-перше, інформацію там можна відредагувати з маніпулятивною метою, і це можуть не відразу помітити модератори. По-друге, мова Вікіпедії також має суттєве значення, бо українську Вікі редагують українці, а російську – росіяни. Тому, якщо ви вирішите прочитати про якісь суперечливі історичні або політичні питання, то інформація може суттєво відрізнятися. Буває так, що в українській Вікі інформація бідніша або відсутня, але ніхто ж не забороняє зазирнути в англійську. Іноді доцільно порівнювати інформацію з різних Вікіпедій, пам’ятаючи, що цей ресурс – не істина в останній інстанції.

 

SEO (Search Engine optimization)

Оптимізація для пошукових систем – це один із важливих інструментів, який допомагає конкурувати за увагу. Пошуковики, як і соцмережі, працюють за складними алгоритмами. Вони намагаються відсіяти недобросовісні сайти і подавати в перших рядках результатів пошуку найточнішу та найбажанішу інформацію.

         ЗМІ, інтернет-торгівці, спеціалізовані ресурси – усі конкурують між собою і б’ються за те, щоб алгоритми видавали саме їхні ресурси в топі пошуку. Про це слід пам’ятати. Бо те, що в топі пошуку, без сумніву, відповідає критеріям SEO, але це не обов’язково може бути тим, що ви шукаєте. Не полінуйтеся проглядати наступні сторінки результатів пошуку.

        

Пошукова історія

Ще один важливий момент: Google видає персоналізовані результати пошуку, тобто ваш результат може відрізнятися від результату ваших друзів, навіть якщо запит був ідентичний.

Окрім того, пошуковик добре пам’ятає, що ви шукали годину тому, минулого тижня і минулого року. Досить вбити перші літери запиту, як перед вами з’явиться історія ваших пошуків. Якщо ви гуглили якісь товари, то вони відразу з’являться на всіх банерах контекстної реклами, куди б ви не зайшли. Для тих, кого напружує око великого брата, у браузерах є функція «анонімний режим». Відверті антиґуґлівські партизани використовують пошуковик Duckduckgo, що дбає про приватність користувачів і не видає персоналізовані результати пошуку.

Серед наших співвітчизників існує стереотип, що гуглити треба російською, бо так буде більше інформації. Так, справді, російськомовного контенту в рази більше. Але значно більше англомовного. Ви ж знаєте англійську? Не лінуйтеся її застосовувати.

КВІЗ ДО УРОКУ 3: Як знаходити потрібну інформацію

Який найпопулярніший пошуковик в Україні?
Gogol
Goggle
Google
Gogle

Правильно!

Неправильно!

Як уберегтися від запису пошукової історії?
Гуглити з вимкненим світлом
Гуглити китайською мовою
Використати анонімний перегляд
Гуглити з помилками

Правильно!

Неправильно!

Який запит видасть найточнішу інформацію про мустангів?
Мустанг
Мустанг що це?
Мустанг что это?
Мустанг -Форд

Правильно!

Неправильно!

Ви шукаєте інформацію про те, де би купити новий ґаджет. Які магазини будуть у перших рядках пошуковика?
Ті, де ґаджет найдешевший.
Ті, де ґаджет найякісніший.
Ті, що найкраще знають наш ринок.
Ті, що вміють найкраще працювати з алгоритмами.

Правильно!

Неправильно!

Вам трапилася підозріла фотографія, і ви хочете перевірити, чи не вкрадена вона. Які ваші дії?
Зробити запит «крадені фотографії»
Скористатися пошуком за фотографією
Описати фотографію на форумі зниклих речей
Запостити фотографію в Інстаграмі з питанням: «Хтось бачив, звідки це?»

Правильно!

Неправильно!

Share the quiz to show your results !

Subscribe to see your results

Квіз: як знаходити потрібну інформацію

Мій результат – %%score%% з %%total%% правильних відповідей

%%description%%

%%description%%

Loading...


Додаткові джерела
  1. https://www.google.com/intl/uk/search/howsearchworks/
  2. https://uchoose.uacrisis.org/inform-algorytm/
  3. https://www.youtube.com/watch?v=7y0PFntQAv0
  4. https://www.lifehack.org/articles/technology/20-tips-use-google-search-efficiently.html
  5. https://www.ted.com/talks/andreas_ekstrom_the_moral_bias_behind_your_search_results/transcript?language=en

Ми говоримо про медіа гігієну, критичне мислення, логіку і розвіювання стереотипів. Тут ми жартуємо і хуліганимо, малюємо смішні картинки, знімаємо веселі відео і співпрацюємо з найкращими, на нашу думку, авторами. Ми говоримо про складні теми, але не шукаємо простих рішень, а тільки просту і цікаву форму.

Коментар

  • Вяліна Наталія

    31.05.2022

    Як уже було сказано на першому уроці, наш час відзначається гігантською кількістю інформації, що зростає щодня. У цьому океані відбувається жорстка конкуренція за нашу увагу, тому дуже часто важко знайти саме те, що нам потрібно.Саме третій урок дає можливість нам правильно і точно відшукувати ту чи іншу інформацію.

  • Наталя

    02.09.2022

    Що до мустанга-це не тільки автомобіль,так що питання,а вірніше відповідь,вважаю не корректною

  • Олександра

    04.11.2023

    Дякую.

  • Наталія

    08.11.2023

    Дякую

Залиште коментар

2 + 14 =