Школа критичного мислення від четвертого брата. Урок 7: Кілька слів про конспірологію

Привіт! Це знову Нестор, скажу вам по секрету, що я четвертий неказковий брат і розкажу сьогодні про світову закулісу і її казковість.

Вам, напевно, доводилося чути історії про те, що світом править купка обраних масонів, що на землі живуть рептилоїди, що людство збираються таємно чіпувати, або, що коронавірус розробили в лабораторії для зменшення населення нашої планети.

Усе це теорії змови. Якщо їх добряче проаналізувати, то вони мають доволі казковий вигляд. Наука та незаангажовані дослідження їх цілком спростовують, але адептів цих теорій не так уже і мало. Думаю, ви з ними стикалися.

 

Як розпізнати конспірологічну теорію?

– Вона дає прості відповіді на складні та заплутані питання. Часто з’являється там, де офіційні джерела пояснюють щось недостатньо чітко або погано.

– Увесь негатив приписується групі «ворогів» та їхнім поплічникам.

– Вона завжди крутиться довкола таємного знання, яке нібито старанно приховують.

– Людей, які не вірять у ці теорії, звинувачують у сліпоті та промитості мізків. 

– Теорію змови доводять за допомогою кругової доказової бази: протилежні докази і брак доказів подаються як справжні докази в її правдивості (світова закуліса приховує та заперечує докази свого правління, значить це точно правда!)

– Вона часто спирається на анонімні свідчення (невідомий працівник адміністрації/лабораторії/генштабу злив таємну інформацію, що насправді…)

 

Види теорії змов

Джессі Вокер розрізняє 5 видів теорій змов:

  1.     «Ворог зовні» (на спільноту чигають зовнішні вороги).
  2.     «Ворог усередині» (у самій спільноті є вороги).
  3.     «Ворог зверху» (нами керують вороги).
  4.     «Ворог знизу» (звичайні люди, робітники тощо планують бунт).
  5.     «Доброчинні змови» (невідомі добрі сили діють таємно, щоб чинити добро).

 

Майкл Баркун класифікує трішки інакше:

 

  1.     Подієві теорії змови: які пояснюють якісь незрозумілі сенсаційні події (вбивство Кеннеді, теракти 11 вересня 2001 року, появу коронавірусу).
  2.     Систематичні теорії змови: про таємні закулісні організації, що діють роками (масони, рептилоїди, ілюмінати і т.д.).
  3.     Суперконспірологічні теорії: вони поєднують у собі багато різних подій і вибудовують складну систему, яка все пояснює (масони запустили коронавірус, бо запущений ними СНІД не спрацював).

 

Чим шкідливі теорії змов?

Ви чули про нещодавній штурм Капітолію в США? Це справа рук прибічників теорії змови QAnon. Рух антивакцинаторів, люди, що не вірять в існування коронавірусу, СНІДу, борці з ГМО, мережею 5G та іншими науковими винаходами – усе це жертви конспірологічних теорій. Їхнє поширення прямо виливається в підвищену смертність, гальмування наукового прогресу або навіть у заворушення та сутички, як це було у Вашинґтоні. І все це будується на нераціональній вірі в чутки. Теорії змови призводять до формування упереджень, соціальної напруги, конфліктів, полювання на відьом і геноцидів. Не вірите? А як щодо теорії, що євреї використовують кров іновірців у своїх ритуалах? Ця конспірологічна теорія свого часу доволі сильно підігріла антисемітські настрої.

 

Чому теорії змови популярні?

 У їхній основі лежить таке психологічне явище як апофенія – здатність бачити образи, тенденції та зв’язки у випадковій інформації. Ви бачили коли-небудь у хмарі форму обличчя або якоїсь тварини? Це апофенія. Якщо підкидувати монету, і три рази випаде лицева сторона, то той, хто підкидує, буде думати, що наступного разу значно менш імовірно монета знову випаде так само, хоча шанс усе одно 50 на 50. Гравець почав вибудовувати в голові систему. Це також апофенія.

 

А тепер уявіть, що стається якась незрозуміла сенсаційна подія, а офіційні пояснення непереконливі. Щоб якось собі все пояснити, людина може вдатися до апофенії і почати вірити в якісь надумані причини та взаємозв’язки. Якщо ж перед особою стоїть загроза – наприклад, невідома хвороба – то вмикається ще один захисний механізм: заперечення. Якщо не зрозуміло, як побороти хворобу, краще її заперечувати, так спокійніше (причому цей механізм несвідомий).

 

Із появою соціальних мереж люди, схильні до описаних реакцій, отримали можливість гуртуватися і спілкуватися. Це дало поштовх великій популярності теорій змов. Їхні адепти придумують дедалі нові докази на підтвердження своїх здогадок, підбадьорюють одні одних, замикаються у власних інформаційних бульбашках.

 

Деякі політики спекулюють на теоріях змов і підігрівають їх, щоб використати у політичній боротьбі. Свіжий приклад – це Дональд Трамп і його відносини з рухом QAnon. Теорії змови – це також зброя в інформаційних війнах, про які ми поговоримо на наступному уроці.

 

Як протидіяти?

Прибічники теорій змов подібні на релігійних фанатиків. Переконати їх у чомусь дуже важко. Важливо самим не попастися на гачок конспірології. Найкращий антидот – гарна освіта і критичне мислення. Здоровий скептицизм і незручні запитання можуть розбити теорію змови, якщо в неї не вірити сліпо. Освічена людина відрізнить казочки від неказочок. Послухайте мене, вашого чіпованого масонського рептилоїда.

 

Квіз до уроку 7: про конспірологію

Яка з цих ознак не характерна для теорії змови?
Оперування фактами.
Покликання на анонімне джерело інформації.
Визначення групи «ворогів».
Залучення складних математичних розрахунків.

Правильно!

Неправильно!

Яке з цих тверджень не походить із теорії змов?
Світом править сім’я Ротшильдів.
СНІД розробили в лабораторії в Африці.
Американці не висаджувалися на Місяці.
Усама бен Ладен помер під час операції американського спецназу в Пакистані.

Правильно!

Неправильно!

24 серпня – День незалежності України і День прапора Ліберії. Про що це свідчить?
Що Україну і Ліберію створила закуліса.
Ліберійський прапор подібний на американський, а Україна дружить зі США, тому це все американці зробили!
Простий збіг.
Україна та Ліберія мають енергетичний зв’язок на рівні егрегора.

Правильно!

Неправильно!

Де конспірологи не будуть шукати ворогів?
У самому собі.
За межами країни.
Усередині країни.
У верхівці влади.

Правильно!

Неправильно!

Диктатор Х по-різному виглядає на відео-записах кількох років. Що на це може відповісти конспірологічна теорія?
Там просто було різне освітлення.
Якість відео відрізняється.
У диктатора є двійники.
Відео знімали на різні камери.

Правильно!

Неправильно!

Share the quiz to show your results !

Subscribe to see your results

Квіз про конспірологію

Мій результат – %%score%% з %%total%% правильних відповідей

%%description%%

%%description%%

Loading...


Додаткові джерела:

Журналіст

Коментар

  • Олександра

    05.11.2023

    Дякую.

  • Наталія

    08.11.2023

    Дякую

  • Юліана

    09.11.2023

    дякую

Залиште коментар

nineteen − twelve =