“Удалиться в сторону Японского моря”: як СРСР збив корейський літак

У Радянському Союзі вислови кремлівських старців і брехливі заяви пропаганди часто перетворювалися на те, що зараз ми називаємо мемами. Наприклад ,“удалиться в сторону Японского моря” означало померти, загинути, зникнути назавжди. З’явився цей моторошний мем 38 років тому – після того, як СРСР збив над Сахаліном південнокорейський “Боїнг-747”. На борту було 269 людей. 1 вересня 1983 року літак авіакомпанії “Korean Airlines” здійснював рейс Нью-Йорк – Сеул із дозаправкою в Анкориджі. Вилетівши з Аляски, лайнер помилково відхилився від курсу і мав нещастя залетіти в повітряний простір СРСР. За спеціальними вогнями радянські пілоти зрозуміли, що це цивільний літак, але все одно отримали наказ збити його. Світ був шокований, президент США Рейган назвав це “актом варварства та нелюдської жорстокості”.

Обкладинка журналу “Time” за 12 вересня 1983 року

 

Москва тим часом традиційно відбріхувалася. Спочатку ТАСС повідомив, що “…літак-порушник на сигнали не відповідав і продовжував політ у бік Японського моря”. Згодом версії (як і у випадку з MH-17) змінювалися кілька разів. Так з’явилося сумнозвісне “удалиться в сторону Японского моря“.

 

Провину за трагедію не визнав ані СРСР, ані нинішня Росія. Ба’ більше, щойно прийшовши до влади, Путін нагородив пілота, який випустив ракету, і його генерала медалями “За заслуги перед Вітчизною”. У російському та світовому інформаційному просторі досі просуваються московські вигадки про цей злочин. Схожі Росія використовувала і після знищення малайзійського лайнера над Україною. Якщо в 2014 році Кремль запускав брехню про те, що люди в літаку, буцімто, вже були мертві, то в 1983 році казали, що на борту, взагалі, не було пасажирів. 

 

За кілька років до катастрофи над Сахаліном Радянський Союз уже збивав південнокорейський пасажирський літак, але в іншій частині світу – над Кольським півостровом.

 

 

Тоді “Боїнг-707” летів із Парижа в Сеул також через Аляску і, збившись із курсу, опинився над СРСР. Такий самий винищувач, як і через кілька років, випустив по лайнеру дві ракети. На щастя, винищувачі загубили підбитий літак у хмарах, а південнокорейські пілоти змогли посадити його на замерзле озеро в Карелії. Соромно, та двоє людей загинули від осколків ракет, теплові головки самонаведення яких створили на заводі “Арсенал” у Києві. Такою була ціна окупації та бездержавності, коли нашими мізками, нашими руками та від нашого імені “імперія зла” вбивала невинних людей по всьому світу.


Український кризовий медіа-центр

Залиште коментар

8 + four =