Запоріжжя
Потрапляння Запоріжжя в список населених пунктів, назви яких, на думку Національної комісії зі стандартів державної мови, не відповідають цим стандартам, щонайменше, викликало здивування. Це рішення розкритикував Уповноважений із захисту державної мови та відомі мовознавці. Під час пресконференції представниця комісії повідомила, що комісія отримала листа від мешканців міста з проханням перейменувати його на Запорожжя. Однак існує консенсус, що це назва історичної території, де за дніпровськими порогами жили запорожці. Деякі мовознавці пояснюють, що старіше слово “порог” перетворилося на “поріг” відносно недавно. Шевельов вважав, що вимова слів з “і” – явище кінця ХVІІ століття (Січ тоді вже давно існувала). Тож можна зрозуміти, як Запорожжя перетворилося на Запоріжжя. Власне, і сама комісія визнає, що обидві форми правильні.
Найімовірніше, після критики громадськості та профільних інституцій суперечливе рішення відкличуть, у справу втрутиться МОН, або ж комісія задовільниться обґрунтуванням доцільності лишити все, як є. Так чи інакше, перейменування Запоріжжя не видається ані реальним, ані потрібним. Єдине, чим, мабуть, закінчиться ця історія, – неприємним осадом. Адже ненароком чи свідомо комісія дала привід засумніватися в користі важливих процесів деколонізації, створила ґрунт для безлічі мемів, які переводять на сміх серйозну розмову про ідентичність. Колись дурними жартами про “спалахуйку” і “дротохід” нас уже вчили зневажати свою мову і мали непогані успіхи. Не хотілося б, аби це повторювалося.
Читайте також ЧИ ПЕРЕТВОРИТЬСЯ ОДЕСА НА ХАДЖИБЕЙ? ДЕЛІКАТНА ДЕКОЛОНІЗАЦІЯ
*на обкладинці використана ілюстрація Андрія Єрмоленка
Пилипко
Там є ще одна проблема. У Запорізькій області таку назву, крім облцентру, мають іще чотири населені пункти. Варто було б перейменувати бодай частину з них. Думаю, що, рекомендуючи обґрунтування назви або перейменування, комісія брала до уваги і цей факт.
Ростислав
Цікаво, чи дивилися експерти додаток до рішення? Там три населених пункти “Запоріжжя” і два “Нове Запоріжжя”. Проста ідея що села із назвою міста-обласного центру це щонайменше незручно, а взагалі відкриває широкі можливості для шахрайства і омани неуважних громадян (яких, доречи, більшість населення) – то нецікаво і не резонансно.