5 книжок для персональної культурної українізації. Або чи достатня твоя культурна русофобія?

Зараз у суспільстві багато говориться про деколонізацію і дерусифікацію. І це прекрасно, бо ці теми є дуже важливими, і ми в Uchoose працюємо над ними вже декілька років. Усе, що стосується очищення нашої пам’яті від імперських, штучних, часто просто фейкових і ворожих наративів – це велика робота, яку варто робити і заради нас, і заради наших дітей. Але всім нам відомо, що російска імперія не лише нав’язувала нам своїх кривавих героїв і псевдо вєлікіх письменників – вона ще активно замовчувала і перекручувала біографії наших митців, політичних діячів, героїв.

Великою частиною дерусифікації і деколонізації, на мою думку, є не лише прибирання з наших вулиць ЇХНІХ імен, а і вивчення, очищення і популяризація НАШИХ. Про це і поговоримо.

Так, це дуже багато роботи над собою, тому що русскіє десятиліттями (ба навіть століттями) переписували історію, створювали тисячі томів фейкових біографій, крали, анексували нашу культуру, стирали пам’ять та ідентичність.

На щастя, маємо, починаючи з 2014 року, не лише інтерес до вивчення української історії та культури, а й багато дослідників і нових видань, які можуть допомогти нам стерти з нашої пам’яті імперську маячню і натомість набратися цікавих, реальних і крутих історій, переглянути відомі постаті, відкрити для себе нові та зануритися в справді захопливий світ української культури, яка не називає себе «вєлікой» (так ні одна культура у світі себе не називає), але є неймовірно багатою, унікальною і при цьому вписаною у європейський культурний контекст.

Нещодавно закінчився Книжковий Арсенал, який є знаковою подією для Києва і всієї України, тому, задумуючи цю статтю, я вирішила розказати про ТОП 5 книжок, які, на мою думку, можуть допомогти дерусифікувати, деколонізувати і при цьому українізувати ваше культурне сприйняття. Ніби непогана ідея) А, може, і потягнути на літній челендж до Дня Незалежності.

1.  Почнемо з наболілого. Хоча градус суперечок навколо Малевича вже не такий, як був у 2014 році, а світові музеї масово переписують Малевича з «російського» на «українського художника» – все-таки пересвідчитися в тому, що Малевич вважав себе українцем, а також більше зрозуміти його, його творчість і його вплив на світове мистецтво – варто. Дмитро Горбачов наш найвідоміший малевичезнавець, дуже потужна постать і наш живий класик. Тому буду рекомендувати його збірку «”Він та я були українці” МАЛЕВИЧ ТА УКРАЇНА», яка видана у видавництві «Родовід». Це антологія, яку склав Дмитро Омелянович, в якій ви знайдете і автобіографічні статті самого Малевича, і статті дослідників його творчості в Україні і світі. Звертаю вашу увагу, що у видавництві на цю тему є ще розкішна книжка про Малевича Жана-Клода Маркаде, також його щоденник Київського періоду, коли Малевич викладав у Київській Академії мистецтв, а також нове видання «Автобіографічні записки 1918-1933».

 

2.  Друга книжка дуже підійде тим, хто не хоче поки занурюватися у велику біографію або дослідження, але хоче таку собі карту до вивчення українського мистецтва, яку потім можна доповнювати у своєму темпі. Це книжка відомої української мистецтвознавчині Діани Клочко «65 українських шедеврів. Визнані і наявні». Книга вийшла у видавництві ArtHuss, в якому, взагалі, дуже багато крутої артлітератури. В анотації до книги багато разів зазначено, що це суб’єктивний погляд авторки та її інтерпретації, але я вам скажу – читайте і вивчайте: книжка класно написана, жива, твори класні, митці підібрані виважено. Усе в нашому світі суб’єктивне, але суб’єктивний погляд пані Діани дуже професійний і легкий водночас. Мені, насправді, такої хрестоматії дуже не вистачало, щоб рекомендувати її тим людям, які не знають, із чого почати своє занурення в українське мистецтво, і питають пораду.

 

3. Соня Делоне для дітей – про таке я колись лише мріяла, коли побачила величезну книжку про Фріду Кало з іграми і розмальовками в книгарні Центру Помпіду в Парижі. Видавництво «Дух і літера» випустили дуже приємну і цікаву книжку про, певно, найяскравішу українську мисткиню Соню Делоне, про її творчість, життя і цікаві експерименти з мистецтвом і світом. Насправді, життя Делоне настільки цікаве, що читати про неї можна, як у форматі для дітей, так і у форматі детективу, любовного або пригодницького роману – тому думаю, якщо ви почнете, то наступною вашою книгою буде вже велика доросла біографія про цю непересічну жінку. Авторка Юлія Стахівська, назва «Соня та гра кольорів».

 

4. У кого є можливість та натхнення читати великі та важливі біографічні дослідження, то я не витримаю і порекомендую вам аж чотири великі книжки в одному (четвертому) пункті. І не подумайте, що мені доплачує видавництво «Родовід», але вони за останні декілька років випустили просто максимально потужні біографії таких великих стовпів українського мистецтва, як Олександра Екстер, Федір Кричевський, спогади і рефлексії Яблонської та велику збірку про Нарбута. Кожна книжка тут шедевр, кожна постать тут легенда! Це величезні томи (розкішно ілюстровані, що, попереджаю, вплине на ціну), які, насправді, читаються, як захопливі романи, бо і життя митців було дуже цікаве, і події відбуваються в переломні часи української історії. За всіма цими біографіями можна буквально вивчати історію України.

 

5.  Ну, і останній пункт я спеціально підібрала для тих, хто поки не дуже може читати, особливо великі книжки. Це «Українська мальовка», яка вийшла у видавництві «Сумна вівця». Ви зможете почитати коротенько про українські шедеври і мати терапевтичне розмальовування з користю і спокоєм. Як то кажуть, «йод ще не пити». 


*на обкладинці диптих “Червона нитка життя” Олесі Драшкаби

Художниця, кураторка

Коментар

  • аліна

    08.07.2023

    Дякую, це насправді дуже потрібна для усіх нас стаття!

Залиште коментар

six − one =