Чотири кити медіаграмотності

Тема медіаграмотності – наскрізна для нашого видання. Про неї ми писали не раз, але під кінець року хочеться зробити певний підсумок і заодно розповісти про нові здобутки в цій галузі. 

Отже, для зручності розглянемо чотири основні вектори, за якими варто розвивати медіаграмотність.  

  1. Особисті навички 

Тут важливо довести до автоматизму перевірку базових параметрів: достовірність та авторитетність джерела інформації, дата публікації, якість та експертність самого матеріалу, наявність емоційного забарвлення. Якщо йдеться про соцмережі, то вміння бачити ботів і тролів, усвідомлення алгоритмів і бульбашок фільтрів, імовірного застосування фейків, фотошопу, діпфейків і витворів штучного інтелекту.  

Медіаграмотність напряму пов’язана з критичним мисленням, яке вимагає постійного самоаналізу та самовдосконалення. Отже, тут не місце для впевненості у власній компетенції. Потрібно постійно ставити собі запитання на кшталт: «Чи можу я бути упередженим у сприйнятті цієї новини?» «Чи може тут бути якийсь неочевидний для мене фейк чи маніпуляція?»

Також важливий фактор – перерви та дистанціювання. Користувачам рекомендують робити паузи або обмежувати час, проведений у соціальних мережах, щоб уникати інформаційного перевантаження й емоційної виснажливості. Це доволі важко зробити в умовах повномасштабної війни, але можна принаймні спробувати якісь мінімальні обмеження.

  1. Інструментарій

Технології маніпуляцій та дезінформації удосконалюються постійно, тому власних навичок та інтуїції може виявитися недостатньо. Але для цього існує ціла низка інструментів, які також постійно допрацьовуються. 

По-перше, будь-яку інформацію можна перевірити в пошуковику, щоб знайти її першоджерело. Зображення можна також заґуґлити в https://images.google.com/ і побачити, коли вони вперше опубліковані у мережі і, можливо, знайти інші версії цього самого зображення, якщо воно було відфотошоплене. Перевірити домени сайтів можна за допомогою оцих програм: (https://dnslytics.com/reverse-analytics/ та https://search.censys.io/). 

Уже існують сервіси для перевірки тексту, чи він не згенерований штучним інтелектом (https://www.scribbr.com/ai-detector/, щоправда, поки без української мови) та сервіси перевірки відео на діпфейковість (https://scanner.deepware.ai/). InVid розробили спеціальний плагін, який допомагатиме автоматично ідентифікувати фейкові відео та зображення (поки тільки у бетаверсії – https://www.invid-project.eu/tools-and-services/invid-verification-plugin/).

Також існують фактчекінгові організації, які постійно моніторять інформаційний простір, виловлюють фейки і спростовують їх. В Україні цим займається, наприклад, Stopfake,  VoxCheck

У Google також є відповідний сервіс: https://toolbox.google.com/factcheck/explorer/search/list:recent;hl=uk, де за ключовими словами можна перевірити найновіші фейки, спростовані фактчекерами. 

Не всі ці сервіси досконалі, але вони постійно оновлюються та доповнюються.

  1. Освіта

Дезінформація та фейки, як і будь-які способи введення в оману, застосовуються активно через те, що вони ефективні. Щойно медіаграмотність у суспільстві зросте до високого рівня, ці методи втратять сенс. Саме тому надзвичайно важливий освітній компонент, мета якого – прищепити навички медіаграмотності з юного віку в максимально широких колах. 

У питаннях дезінформації так само працює принцип вакцинації: людям демонструють типові техніки маніпуляцій і фейків, і це підвищує їхню стійкість до таких впливів у майбутньому. Як і у випадку з хворобами, вакцинацію краще проходити в ранньому віці. 

У 2021 році Міністерство культури розробило Національний проєкт з медіагрмотності «Фільтр».  У шкільній освіті з часом також мали би з’явитися відповідні курси. А поки існують авторські освітні програми на кшталт нашої «Школи критичного мислення від четвертого брата» .

  1. Гейміфікація

Четвертий вектор – це гейміфікація, тобто ігрова форма популяризації медіаграмотності. Освітній процес – не завжди привабливий і захопливий, а старше покоління він може взагалі відштовхувати через стереотип, буцім освіта – це справа дітей. Саме тому ігрова форма дуже важлива. Існують різні види симуляторів, які показують гравцям, як створюють інформаційні вкиди, і який вони мають ефект. Гарний приклад – це ігри Harmony square та Bad News, вікторини на кшталт наших квізів.

Журналіст

Залиште коментар

1 × two =