Фейсбукогігієна

Як часто ви прибираєте свій фейсбук? А вологе прибирання? Тарганів давно труїли? Щурі ще не завелися? Такі питання й аналогії не зовсім позбавлені сенсу, якщо подивитися, що саме водиться на акаунтах українських користувачів фейсбуку.

Дехто може закинути, мовляв, фейсбук – це тільки одна з багатьох соцмереж, чому так пильно до неї приглядатися, але на сьогодні нею користується близько 15 млн українців, майже третина населення – це доволі потужний інформаційний канал.  

Волонтерський просвітницький проєкт “Як не стати овочем” провів масштабне дослідження дотримання інформаційної гігієни у фейсбуці в червні-серпні 2020 р.

Вибірка – 3049 акаунтів українського сегменту соцмережі, відібраних у 250 найбільш відвідуваних групах і пабліках з урахуванням регіональної локації. Для аналізу бралися акаунти з відкритими дописами та інформацією про стать, вік і місце проживання, з відсутніми ознаками ботів, з авдиторією меншою за 1000, на яких за місяць зроблено принаймні 10 дій – like/share/repost.

Дослідження показало, що 54% українських фейсбукерів порушують базову інформаційну гігієну (тобто публікують матеріали з посиланням на сайти-сміттярки, посилання на тексти з маніпулятивною інформацією, фейки, включно з маркованими самим фейсбуком як “недостовірна інформація”, грають у тести та ігри, що вимагають доступ до їхніх даних).

Види порушень та закономірності

Якщо розглянути кожен із цих видів порушення інформаційної гігієни окремо, то

34% українців публікують маніпулятивні заголовки;

29% – поширюють посилання на сайти-сміттярки;

13% – публікують фейки  (46% із них фейсбук маркує як недостовірну інформацію);

10% – проходять тести, які крадуть дані.

Дослідники помітили певні закономірності:

– що більше дописів публікує користувач, то більше їх не відповідає правилам інформаційної гігієни;

– що старший/а користувач/ка, то більше порушення інформаційної гігієни (25-35 років – 45,6%, 56+ років – 70,7%);

– інформаційну гігієну частіше порушують на Сході (60,1%) та Півдні (57,8%), найменше на Півночі (47,6%), проте різниця невелика.

Десятка найпопулярніших інформаційних сторінок, на які підписані українці, така:

1. BBCcCNN.

2. Zavistka – сторінка новин.

3. РБК.

4. ТСН.

5. Актуальна мережа новин. 

6. Новини України та світу.

7. Бджола.

8. Ukrainianwall.com.

9. Nametests.com русский.

10. Gazeta.ua.

Із цього списку тільки три джерела репрезентують класичні медіа (РБК, ТСН, Gazeta.ua), усі інші викликають питання.

Найпопулярніша сторінка BBCcCNN має 2 373 159 підписників. Вона створена 23 січня 2015 р. і 9 (!!!) разів змінювала назву. Відкрили її як “Lisopuii:: Лісопуй” потім 7 разів змінювалося написання назви BBCCNN (BBCCNNv, BBCCCNv BBCCCNn тощо). 23 листопада 2015 фейсбук-сторінка почала називатися “BBCсCNN – новини України на саьогодні”, а помилку в назві виправили 3 грудня 2015 р.

Заголовки на цьому сайті такі (зі збереженням орфографії): “Росія сьогодні nрощається з ведучим “Поле чудес” Леонідом Якубовичем, вранці повідомили що сталося” (насправді, він живий); “СКОРО ВСЕ ЗМІНИТЬСЯ: Гучне пророкування найсильнішого астролога, переможця “Битви екстрасенсів” вразило всю Україну”; “Не зміг прийняти втрату: На Росії чоловік р0зстріляв і 3ару6ав сокир0ю дружuну, яка вирішила від нього піти”.

На інтернет-сторінці “BBCcCNN” в самому низу можемо прочитати чесне попередження: “Думка автора статті не відображає думку редакції. Редакція не несе відповідальності за обґрунтованість і тлумачення думки автора, а сайт є лише носієм інформації”.

Проведене дослідження тільки підтвердило сумний гігієнічний стан в українському фейсбуці. Тішить, що трошки менше половини користувачів таки вміють мити руки з милом і травити тарганів.

Звісно, маніпулятивні заголовки розпізнає не кожен. Для цього потрібні певні навички і досвід, але усім під силу не заходити на маловідоме джерело інформації або не давати доступ до своїх персональних даних. Ці правила такі ж прості, як і заборона руху на червоне світло.

У чисто вимитому фейсбуці так само приємно, як і в охайному помешканні. Спробуйте поприбирати і пропагуйте чистоту серед старшого покоління.


Журналіст

Залиште коментар

11 − six =