“Формула Саллівана”, Телеграм-канали і Остап Стахів: теорії змови стали зброєю у війні
“У чому проблема побудувати зрозумілий для бізнесу та населення графік відключень? Генерації у нас надлишок, проблема в передачі. Бо вже починаю придивлятися до конспірології щодо експорту електроенергії”, – написав один колега у Facebook. Він вочевидь не фанат конспірології та має почуття гумору, але постійні перепади електрики кого завгодно зведуть з розуму.
Інший колега так прямо і пише: у Вінниці днями влучань не було, а подачу електрики різко скоротили. Отже, Зеленський продає її Молдові, аби вразити Майю Санду. Олена Зеленська в Італії мала б насторожитись. При цьому він поширює аж два меседжі російської пропаганди: про продаж електрики за кордон і про розкішне життя Зеленської в Італії. Спроби підірвати довіру до влади в Україні – те, над чим Росія постійно працює.
Я далека від ідеалізації влади, включно з чинною. Але посіяти недовіру до неї – одна з топ-цілей пропаганди в усіх війнах. Вдасться – далі хаос, розпад і капітуляція. Росія зазвичай діє гібридно – поєднує воєнні та невоєнні засоби впливу. Зруйнувавши всі об’єкти енергетики, до яких змогла дотягнутися, вона закидає інфопростір конспірологічними причинами блекаутів.
Це дуже вигідний Росії привід. Люди болюче адаптуються до нового життя: хтось відмовляється від ранкової кави, а хтось втрачає роботу. Це новий спад економіки, якій і так скрутно. Емоційна нестабільність – родючий ґрунт для сумнівів.
Не кажучи вже про шанс опинитися без тепла, світла і всіх комунпослуг. Цю картину барвисто малюють Телеграм-канали, які вдають із себе українські. Хоча їхній зв’язок із Росією відомий, це не заважає любителям “зради” їх читати. Вони продукують теорії змови, як військовий завод – патрони. Зараз цей “завод” працює у три зміни. Лише за останній місяць були такі історії:
– під парламентські вибори-2023 (для Телеграм-каналів їхнє проведення – уже вирішена справа) Кличко “збирає під себе” усіх мерів, аби скласти політичну конкуренцію “Слузі народу”, а також пропонує союз і квоту 25% у партії Залужному, який є “гравцем західного лобі” проти Зеленського. Всередині партії влади посилилися чвари між групами впливу, пов’язані з цими ж гіпотетичними виборами;
– українська влада пообіцяла ЄС не випускати біженців у Європу в обмін на продовження економічної підтримки;
– росіяни відійшли з Херсона в рамках “великої угоди” зі США (“формули Саллівана”), інакше Україна не дала б 50-60 тисячам росіян втекти цілими. Тепер Україна зобов’язана заморозити бойові дії по всій лінії фронту;
– Захід хоче заморозити “українську кризу”, домовившись про постачання електрики з ЗАЕС, попри російську окупацію. Тоді ситуація піде за “карабахським сценарієм” (а це – “зрада”);
– невдовзі Україну чекає апокаліпсис і повний блекаут через енергетичну кризу, в якій винен Зеленський, хоча місцева влада намагається робити адекватні кроки. Мовляв, в ОП дали вказівку місцевій владі, експертам та медіа до останнього заспокоювати населення і не сіяти паніку, “повторяя трек с вторжением России 24 февраля”. Британська розвідка попереджала про удари ще влітку, але влада нічого не зробила, та й Захід не допоміг оборонятися;
– Україна продає електрику Молдові (інколи – країнам ЄС);
– ракети по Польщі випустила Україна, щоб випросити більше коштів у конгресу США;
– США тиснуть на ЄС і Британію, щоб ті скоротили допомогу Україні. Прем’єр Британії Ріші Сунак планує значно зменшити її. Саме США замінили Ліз Трасс на Сунака з метою “зрушити перемовини з Україною з мертвої точки”;
– у Вашингтоні визначилися, що війна має закінчитися перемовинами, а не рішучою воєнною поразкою. Тому Росія і країни Заходу уклали таємний договір, за яким Україна має йти на поступки;
– у південних областях України вимикають електрику, аби забезпечити нею Захід України.
Найсвіжіша теорія змови – Захід втомився від України і починає зменшувати допомогу, бо Зеленський не хоче йти на “план Саллівана” – конспірологічний план умиротворення, який США таємно нав’язує Україні. Так пише частина каналів. Інша додає “перцю”: ріст світової економіки сповільнився, ресурси подорожчали, а Франція тим часом надала Україні сотню дешевих генераторів, а мала би дати великих і дорогих. Це знак, що “Україну зливають”.
Можна відмахнутися від цих речей – ми ж з вами розумні люди і бачимо, що деякі з цих сюжетів не піддаються перевірці, а деякі вже спростував час. Я б так і зробила, якби не бачила в соцмережах і не чула в розмовах дослівно ці фрази. Не від ботів, а від знайомих. Теорії змови успішно пішли в народ.
Їх просувають не лише Телеграм-канали, а й тролі та боти в соцмережах, “експерти” і блогери, які роблять на цьому ім’я і потрапляють у політику. Тоді це стає геть небезпечним, бо там вони впливають на долю міст чи країн.
Пандемія коронавірусу дала нам цілу плеяду зірок конспірології. Найвідоміші – Антон Гура і Остап Стахів, якому СБУ торік оголосила підозру у “діях, спрямованих на повалення конституційного ладу та захоплення влади”. Він балотувався на міського голову Львова і обійшов чотирьох кандидатів. Дональд Трамп прийшов до влади у США, використовуючи теорії змови “піцагейт” та QAnon. Схоже, ці люди зачіпають якісь чутливі струни в душах людей.
Цікаво, що з 24 лютого 2022 Стахів і Гура зі знавців Covid перекваліфікувалися на воєнних та економічних експертів. Тепер вони сіють проросійські теорії змови про війну. Але і тут нічого дивного. Дослідження показують, що “ковідні” конспірологи часто просувають російські меседжі. Росія підтримує ультраправі та антивакцинаторські рухи. Мета – очевидна: розділяй і володарюй.
Теорії змови є серйозною загрозою. Про це говорить і викриття в Німеччині підпільної мережі райхсбюргерів, яка планувала державний переворот. Ще 5 років тому вона мала 17 тисяч членів. Райхсбюргери вважають, що ФРН – це фейк, а справжньою державою є Німецький Райх або імперія. Вишенька на торті – організація планувала вести переговори з Росією.
Чому ж теорії змови такі успішні, і що з ними робити?
Касс Санстайн у класичній праці 2009 року пише, що під час жахливих подій більшості людей бракує інформації, яка б їх пояснювала. Виникає спокуса приписати їх якимось поганцям. Ще важче опиратися, якщо інші роблять те саме. Конспірологія шириться, як лавина. Навіть факти, що мали б її руйнувати, сприймають як її докази. Тому їх важко спростувати людям “ззовні” і урядам.
Сучасні вчені пишуть, що теорії змови наповнюють світогляд людини сенсом і метою. Це – форма миттєвого задоволення, як куріння чи азартні ігри. Люди захищають своє его, виправдовують свою нелогічну поведінку і почуваються учасниками захоплюючої пригоди. Утім ці психологічні бонуси – ненадовго. Реальність наздожене “віруючих”, коли вони зроблять вибір, за який вони і все суспільство дорого заплатять.
Хто вірить у теорії змови?
Найвразливіші – люди з “конспірологічним мисленням”. Група вчених із чотирьох країн підсумували все, що відомо науці про те, чому люди вірять у теорії змови. Таких причин – цілий список.
1. Хибна логіка, вкорінена у стилях мислення. Приклади логічних помилок:
– підтверджувальне упередження або confirmation bias (фокус на доказах, які підкріплюють теорію, та ігнорування суперечливих доказів);
– пошук оманливих закономірностей у випадкових подіях;
– хибні припущення, на кшталт “нічого не буває випадково” або “великі події мусять мати великі причини”;
– готовність триматися взаємно несумісних переконань (наприклад, що принцеса Діана все ще жива і що її вбили).
2. Відносно низький рівень аналітичного мислення та високий – інтуїтивного. Люди, схильні повільно і без емоцій обдумувати все, рідше вірять у змови. Хто мислить швидко, інтуїтивно та емоційно – частіше. Ці люди рішучіші, ніж їхні опоненти. Стійкіші – люди з кращими математичними та мовними навичками, бо вони швидше “вирулюють” у потоці інформації. Це доводять експерименти.
3. Віра в змову пов’язана зі схильністю “оживляти” речі, приписувати їм мету та свідомість. Це веде до відчуття, що за випадковими подіями стоять “ляльководи”.
4. У змови частіше вірять “темні” особистості, схильні до параної та нарцисизму. Вони люблять сперечатися, мислять нелогічно, мають незадоволені потреби в контролі, владі, приналежності та самоповазі. Повіривши у змову в неконтрольованій ситуації, вони ніби повертають собі цей контроль.
5. Коли конспірологи об’єднуються, вони проявляють груповий нарцисизм.
Що в теоріях змови приваблює в них повірити?
В основі багатьох теорій змови лежать кілька припущень, які дають людям почуватися розумними чи особливими:
– ті, хто вірить у них, мають секретні знання, надто складні для “мейнстриму”. Це результат їхнього власного дослідження;
– ці люди є гнучкими вільнодумцями порівняно зі сліпою, вівцеподібною більшістю. Вони допомагають натовпу прокинутися;
– ці люди виконують важливу місію та представляють відважну революційну меншість, яка говорить правду владі.
Учені визнають: більше дослідників вивчають причини віри у змови, ніж те, як зменшити цю віру та її наслідки. Бо деякі з цих причин ведуть у глухий кут: як вплинути на психічні відхилення людини, її спосіб мислення чи характер?
Але є дещо, на що можна вплинути. Теорії змови краще плодяться там, де “спільноти не довіряють елітам, тому що їм не можна довіряти”. Тобто у корумпованому суспільстві теорія змови виникне швидше, ніж у чесному і прозорому. Люди роблять усе можливе, аби зрозуміти складні події. Економічна нерівність, популізм урядів спонукають повірити у змову одних груп проти інших: еліти проти решти, впливових проти бідних. Війни або економічні кризи ще більше провокують винуватити у всьому ворожі групи.
Що ж з цим робити владі і її комунікаторам?
Процитую ще трохи: “Це створює калейдоскопічний моральний всесвіт: теорії змови водночас нелогічні та логічні; істина і священна, і відносна; конспірологічні переконання завдають шкоди і можуть задовольнити важливі психологічні потреби. Науковці можуть перемикатися між потребою боротися проти деструктивних помилок і чутливістю до ідеї, що найкращим довгостроковим вирішенням системної недовіри є демонстрація справжньої надійності політичних, економічних та інституційних систем”.
Більше прозорості, більше довіри. Влада має давати чітку і максимально вичерпну інформацію з питань, які хвилюють суспільство. Частина впливу теорій змови походить саме з браку важливої інформації. Пробіли в ній недовго залишаються порожніми і швидко заповнюються теоріями змов та чутками.
Що робити, якщо ваші близькі вірять у теорії змов?
1. Говоріть із близькими. Не піднімайте міст, а киньте їм рятувальне коло, навіть якщо ви живете в різних реальностях. Хоча б скажіть, що ви готові поговорити про це з людиною, коли вона зможе.
2. Заохочуйте критичне мислення. Люди, які вірять у теорії змов, часто кажуть: “Я роблю власні дослідження”. Проблема в тому, що це, як правило, – перегляд маргінальних відео на YouTube, стеження за випадковими людьми у Facebook і вибір доказів із упереджених акаунтів у Twitter, пише психолог Джован Байфорд. Але це дає їм завищену самооцінку. Тому немає сенсу називати їх невігласами або бомбардувати правдивими даними в надії, що вони змінять думку. Вас сприймуть як жертву змови.
Ставте відкриті запитання зі щирою цікавістю до того, у що людина вірить і чому. Такі люди часто вважають себе здоровими скептиками та дослідниками-самоучками. Цей дух сумніву може стати ключем до раціонального мислення. Можливо, вони поцікавляться й іншими точками зору на цю тему.
3. Розвінчуйте теорії змови на випередження, а не коли вони вже поширилися. Це – як щеплення проти неправди. Коли людина вже прийняла теорію змови у свій світогляд, їй важко зрозуміти її небезпеку.
4. Дізнайтеся більше про теорію змови, в яку вірять ваші близькі: які їхні основні аргументи та звідки вони взялися? Це дасть вам можливість краще зрозуміти цю людину.
5. Якщо відчуваєте, що безпека або здоров’я людини під загрозою, допоможіть їй. Якщо хтось хоче здійснити масовий напад або завдати собі шкоди, повідомте про це правоохоронні органи.
6. Не списуйте людину з рахунків. Будьте поруч. Наскільки можливо, проявляйте турботу, співчуття та співпереживання. Якщо стає важко, зробіть перерву, але не зачиняйте двері повністю. Людині, як ніколи, потрібні будуть близькі, коли вона припинить вірити у змову.
Кейт Старберд, директор факультету CIP та доцент UW Human Centered Design & Engineering, каже: теорії змови – це кроляча нора. Шукаючи щось у Google, людина дедалі більше грузне у цьому, особливо в поляризованому політичному просторі. Сама вона з неї не вибереться, тому будьте готові допомогти.
Читайте також ТЕОРІЇ ЗМОВИ: АБЕТКА ЗДОРОВОГО СКЕПТИКА
Навчайтеся у ШКОЛІ КРИТИЧНОГО МИСЛЕННЯ ВІД ЧЕТВЕРТОГО БРАТА.
👉 УРОК 7: КІЛЬКА СЛІВ ПРО КОНСПІРОЛОГІЮ
Стежте за новими матеріалами від Uchoose через наші канали у Facebook, Twitter і Telegram.