Огляд головних дискусій у соцмережах за січень 2021

Ми продовжуємо нашу рубрику #FBsrach – огляд головних дискусій у соціальних мережах, який публікуємо щотижня. На сайт викладаємо повний архів за місяць, який складається з 4 тижневих оглядів. Можливо, ці добірки допоможуть вам подивитись на минулий місяць більш загально та відділити інформаційний шум і маніпуляції від справді важливих подій і новин.

ПЕРШИЙ ТИЖДЕНЬ

1 січня – З Новим 2021 роком! Вітаємо всіх наших читачів і бажаємо, щоб новий рік став для вас щасливим і сприяв розвитку критичного мислення). Традиційно в цей день маємо перший срач року про новорічне привітання президента. Цього разу Зеленський зробив привітання у формі діалогу з дітьми. Дописувачі в соціальних мережах говорять про маніпулятивність такого підходу, а також обговорюють етичність ненормованої роботи дітей, дописи про яку гуляють соціальними мережами. Британія за годину до Нового року вийшла з єдиного ринку та остаточно перестала бути членом ЄС. Також з нового року закінчила вести свій просвітницький блоґ Уляна Супрун («Конфліктуйте і не робіть компромісів зі злом. Думайте про суспільство та країну, а не лише про себе. Ухвалюйте рішення так, наче цього більше ні від кого очікувати. Візьміть відповідальність за все, що відбувається навколо, і не чекайте, що це зробить хтось інший»).
2 січня – Сенат США прийняв оборонний бюджет, в якому закладено військову підтримку України на 250 млн доларів. Медведчук каже, що в Україні подали документи на реєстрацію російської вакцини від коронавірусу «Супутник V», але його слова спростовує головний санлікар Ляшко.
3 січня – українці постять фото ялинок і святкових столів, хоча – спойлер – ця тиша триватиме не довго.
4 січня – в мережі з’явилися записи КГБ Білорусі розмов глави Комітету держбезпеки Білорусі у 2008-2012 роках Вадима Зайцева, на яких обговорюється можливість вбивства Павла Шеремета. Ці записи викликали великі обговорення в тому числі через так звану справу Шеремета, за якою в Україні досі триває слідство над Антоненком, Дугар і Кузьменко. Соціальні мережі обговорюють, що ці плівки мають вплинути на перебіг справи (за якою, нагадуємо Андрій Антоненко вже рік сидить під вартою), але в МВС вже заявили, що вони стосуються «замовників, а не виконавців». Також в цей день мережу збурила нова інформація щодо анонсованого локдауну, а саме те, що деякі продукти чомусь не будуть продаватися в супермаркетах – це викликало багато жартів і мемів, хоча, як виявилося пізніше, – це все були не жарти.
5 січня – день народження Василя Стуса! Вітаємо! Також в цей день річниця надання Україні Томосу – події, яка створила Православну церкву України і сильно не сподобалася Росії.
6 січня – сталася подія, яка сколихнула весь світ і навіть відірвала українців від приготування куті і різдвяної вечері. Учасники мітингу на підтримку Дональда Трампа прорвалися штурмом в Капітолій, де Конгрес мав оголошувати результати виборів, перемогу на яких отримав Джо Байден. Світлини цієї події облетіли весь світ – люди з розмальованими обличчями, в костюмах, з прапорами Конфедерації і навіть Грузії (скоріше за все помилково куплений замість прапору штату Джорджія) і хлопець з рогами, який моментально став зіркою інтернету. Ним виявився «аризонський шаман» і в минулому актор Джейк Анжелі, прихильник теорії змови QAnon. Почалося все з виступу Трампа коло Білого дому, де зібралися його прихильники з промовою «Save America», протягом якої він закликав усіх іти в бік Капітолію. Далі стався штурм, який перервав засідання двох Палат Конгресу. Протестувальників не змогла зупинити поліція, задіяли вогнепальну зброю, внаслідок штурму загинуло 5 людей. Протестувальники були в Капітолії більше двох годин, за цей час Байден виступив з промовою, віце-президент Пенс засудив штурм Капітолію і викликав Національну гвардію, медіа назвали цю подію «спробою державного перевороту», а в Twitter на 12 годин заблокували Трампа (перед цим всі соціальні медіа видалили його виступ перед Білим домом). Ввечері засідання Сенату поновилося.
7 січня – в Україні Різдво у християн східного обряду. Вітаємо всіх, хто святкує! А весь світ продовжує обговорювати вчорашні події в США і вангує, до чого це все призведе.
8 січня – в Україні почався анонсований локдаун і дійсно виявилося, що деякі товари (серед яких лампочки, шкарпетки, батарейки і навіть презервативи) переносять ковід значно сильніше, за інші, і тому їх можна купити лише онлайн (це сарказм). І поки українці постять фото з «запріщонкою» і називають український локдаун «шляхом самурая, в якого немає мети» Зеленський катається на лижах в Буковелі та селфиться з охочими. У США ж затримали перших 40 людей за штурм Капітолію, їх звинувачують у незаконному проникненні до державної установи. Один з підозрюваних попросив надати йому перекладача з російської мови (упс), хоча сам він участь у штурмі заперечує. Тим часом Twitter назавжди заблокував акаунт Трампа через «прославлення насильства» та «ризик розпалювання ворожнечі». Якщо він повернеться до соцмережі з новим акаунтом, його теж обіцяють заблокувати. Також в цей день страшна річниця – 8 січня 2020 у небі над Іраном збито літак авіакомпанії МАУ, 176 осіб загинули. Світла пам’ять!
9 січня – продовжуємо обговорювати відсутність шкарпеток в супермаркетах, етичність/неетичність і наслідки блокування Трампа в соціальних мережах (особливо, кажуть, обурюються росіяни, які чогось дуже хвилюються за свободу слова в США). Тим часом в світі проходить вакцинація від коронавірусу і в цей день вакцинували королеву Британії. В Україні теж обговорюють вакцини, зокрема нову інформацію про «фірми-прокладки», які будуть задіяні в вакцинації.
10 січня – прихильники Трампа мігрували в Parler – альтернативний сервіс мікроблогінгу після блокування в фейсбуку і твітері. Google та Apple викидають Parler зі своїх магазинів, а Амазон повідомив Parler про відключення від своїх сервісів через порушення правил користування. В США знову обговорюють імпічмент Трампа. В Україні ж протестують проти підвищення тарифів, обговорюють, де який локдаун (у певних містах від нього відмовилися, дехто просто ігнорує), а також постять фоточки натовпів у Буковелі і на інших курортах.

Другий тиждень

11 січня – найбільше обговорення в соціальних мережах отримала заява міністра охорони здоров’я Степанова, що треба було завчасно купити собі шкарпетки перед локдауном. Цитата Степанова про «раніше треба було думати» стала популярною і обросла різними темами для обговорення – від логіки українского локдауну до загальної ситуації в країні. У Полтаві мітинги через збільшення тарифів (Арахамія вже обіцяє план заходів із їхнього зменшення, що повертає експертів до питання ринку газу), також обговорюється вакцинація у світі і в Україні, а конгресмени від Демократичної партії США планують розпочати процедуру імпічменту президента США Дональда Трампа. Вечірнє обговорення стало гарячим через нові американські санкції, до яких потрапили семеро українців, які, на думку влади США, є «частиною пов’язаної з Росією мережі іноземного впливу, яка має стосунок до Андрія Деркача». Серед цих політиків Олександр Дубінський, Костянтин Кулик, Олександр Онищенко, Антон Симоненко, Дмитро Ковальчук, Андрій Теліженко та Петро Журавель. Також у цей день у РФ загинули строковики 147-го автобату, який у 2014 перекидав ЗРК «БУК» на Донбас. Офіційна версія загибелі – масштабна ДТП.
12 січня – обговорення ефективності вакцини виробника Sinovac, яка нібито буде закуплена для України. Обговорюється, що вона має ефективність менше 60%, і точаться дискусії, чому ми закуповуємо саме її. В Україні з робочим візитом президентка Молдови Мая Санду, після зустрічі з якою Зеленський анонсував будівництво магістралі, якою з Києва до Кишенева можна буде доїхати за п’ять годин (амбіційні «реформи доріг» тривають). Як і продовжується тема тарифів: неоднозначно були сприйняті слова в. о. міністра енергетики Юрія Вітренка, який запропонував повернути ручне регулювання цін державою і знизити ціни для всіх домогосподарств. Фактично йдеться про повернення ПСО, яке, на думку багатьох експертів, убиває ринок газу. Нагадуємо, що ринок газу є однією з вимог МВФ і досягнення, до якого Україна довго йшла. Також у цей день – День українського політв’язня, і ми згадуємо всіх українців, хто підпадав і підпадає під політичні репресії.
13 січня – Палата представників США вдруге оголосила імпічмент Трампу. У соціальних мережах Зеленського повідомлення, що з його ініціативи ціни на газ все таки будуть зменшені.
14 січня – в Києві випав сніг, що вже традиційно є сенсаційною новиною (в січні) для всіх дописувачів у соціальних мережах. Тому менш поміченою пройшла новина, що Європейський суд з прав людини ухвалив рішення у справі «Україна проти Росії» і визнав прийнятною скаргу на порушення прав людини в Криму через окупацію. Тим часом про зниження тарифів на газ Уряд провів консультації з МВФ і каже, що «треба шукати компроміс».
15 січня – багато обговорень було через слова в.о. міністра енергетики Вітренка, який у своєму дописі про вирішення проблем на ринку газу, серед інших пунктів, підтвердив, що не бачить нічого поганого в закупівлі газу від «незалежних» російських компаній. Що це за такі «незалежні» компанії в РФ, звідки вони взялися (якщо за російським законодавством тільки «Газпром» має право на експорт трубопровідного газу), звідки взялася ідея знову зв’язуватися з росіянами в газовому питанні (після 5 років енергетичної незалежності), і чи пов’язані такі заяви і зустріч нормандських радників у Берліні, яка відбулася нещодавно – активно обговорювалося. Також у цей день після всіх довгих дискусій про зменшення тарифів з’явилася чітка заява міністра фінансів, що без МВФ Україна не зможе віддати рекордні борги в 2021 році, яких тільки за грудень у нас понад 100 млрд грн. З гарних новин – на Netflix уперше вийшов фільм одразу з українською озвучкою та українськими субтитрами. Першою стала стрічка «За дротами» (Outside the Wire) – новий бойовик від режисера «Плану втечі» зі Сталлоне та Шварценеґґером.
16 січня – цей день настав! В Україні набрав чинності так званий «мовний закон», який забов`язує надавати послуги в Україні українською мовою. У соціальних мережах багато українців діляться своїми інсайтами переходу на українську мову, радіють, але не минулося і від пристрасті про нібито «ущємлєніє» російськомовних. Закликаємо всіх наших читачів бути толерантними до тих, хто починає спілкуватися українською, і підтримувати їх! Також цього дня обговорювали інтерв’ю Ляшка (санітарного лікаря), який каже, що то бізнес просив зробити продаж шкарпеток і побутової хімії онлайн, ЄС пропонує запровадити «паспорт вакцинації», а Україна увійшла в п’ятірку найбільш нещасливих країн світу (хоча список і «щасливих» і «нещасних» країн показує, що ні ступінь економічного розвитку, ні регіон безпосередньо не впливають на те, як сприймають люди своє життя). «Кіборги вистояли – не вистояв бетон» – під таким гаслом ми вшановуємо 6 річницю захисту Донецького аеропорту, який наші військові втримували 242 дні. Пам’ятаємо кожного героя!
17 січня – в мережі обговорюються анонсовані перші закони Байдена (серед них приєднання до Паризької кліматичної угоди, скасування заборони на поїздки в країни з переважно мусульманською більшістю тощо). В Україні романтичний сніг, дописувачі діляться світлинами зимових розваг і пейзажів у стилі Брейгеля. І все би нічого, але друга половина дня була чогось зайнята новинами виключно з Росії, куди повернувся Навальний, який драматично цитував фільм «Брат 2», а після прибуття був арештований. Тому будемо протистояти цій навалі російських новин і пропонуємо вам порадіти за Анастасію Волкову із Запоріжжя, яка увійшла в топ 100 найвпливовіших жінок світу за версією ВВС. Вона створила стартап, який допомагає аграріям відстежувати стан посівів, виявляти проблемні ділянки, визначати необхідні заходи для покращень. Вітаємо!
І про найголовніше:
На російсько-українській війні 11 січня загинув Андрієнко Олег Віталійович, старший солдат, стрілець – помічник гранатометника підрозділу 37 ОМПБ 56 ОМПБр. Вічна пам’ять!

Третій тиждень

18 січня – Ілон Маск став найбагатшою людиною світу, а в Україні обурюються виправданням Олексія Святогора, який особисто зізнався у вбивстві понад тисячі безпритульних собак. Шевченківський районний суд Києва назвав такі заяви “суб’єктивною думкою, яка не може вважатись пропагандою жорстокого ставлення” до тварин. Білорусі відмовили у проведенні Чемпіонату світу з хокею, а Зеленський під час селекторної наради каже, що “вакцинація – це виклик для всього світу” (і наскільки ми розуміємо, майже весь світ цей виклик вже прийняв). Тим часом точаться дискусії навколо гумористичного шоу “Ліга сміху”, реклама російського сезону якого вийшла на 2021 рік.
19 січня – річниця Хрещення вогнем на Майдані. Саме в цей день після місяців мирного протистояння почалися бої на вулиці Грушевського. Християни східного обряду святкують Водохреще, а в соціальних мережах точиться щорічна дискусія “купатись чи не купатись?”. Спойлер – оскільки навіть ПЦУ вже каже, що пірнати в ополонку можна, але не треба це вважати релігійним обрядом, то таких світлин із кожним роком стає дедалі менше. Офіс генерального прокурора відкрив справи проти Дубінського про “ухилення від сплати податків”, а Литва забороняє народному артисту України Філіпу Кіркорову в’їзд до країни через виступи в окупованому Криму. У наших соціальних мережах з’явився новий мем через помилку SMMниці Укрзалізниці, яка випадково написала приватне повідомлення на офіційному Телеграм-каналі. Повідомлення було: «Поставила на фб приміські. Наступну поставлю через годину – по молоко збігаю». Це спричинило багато гумористичних дописів від різних українських компаній, в тому числі Театру на Подолі, Укрпошти, Prozorro. Можемо номінувати цю історію на приз за наймиліший мемчик у цьому році.
20 січня – у Вашингтоні відбулася інавгурація 46-го Президента США. Цю подію дивилися і коментували в усьому світі. Обговорювали і одяг, і виступи, і промови – гімн співала Леді Ґаґа, в сукнях було багато фіолетового кольору, всі були в масках, а виступ молодої поетеси Аманди Горман, наймолодшої лавреатки премії молодих поетів США та студентки Гарварду вразив своєю емоційністю та свіжістю і присутніх, і глядачів. Також справжнім хітом і мемом події стали дрескод і рукавички Сенатора Сандерса, які цілий тиждень будуть фігурувати в смішних світлинах і відео. До речі, Сандерс вже вирішив монетизувати славу і випустив світшот зі своїм фото з інавгурації. Тим часом Трамп написав прощальне відеозвернення, де зазначив, що “рух, який ми почали, тільки починається”. Усіх українців, які чекали “післясвят” попереджаємо, що ще Івана, а російські і частково українські соціальні мережі підірвало розслідування Навального про палац Путіна, який будується вже понад десятиліття коло Геленджика і є прикладом шаленої корупції без смаку і змісту. Для нас корупція в Росії – не таємниця, тому не будемо тут довго зупинятися. Також цього дня маємо свій власний зашквар у соціальних мережах, а саме відео тіктокерки Таїсії Онацької, в якому вона в нібито в жартівливій формі на Майдані обирає різні країни і у виборі Росія/Україна обирає Росію. Ця історія мала багато етапів, настрої змінювалися: російськомовні відео замінялися українськомовними з поясненнями, потім звинувачувався український військовослужбовець Анатолій Штефан. У результаті іронічно відреагувало навіть Міністерство оборони України, а багато рекламодавців (серед яких АЛЛО, Торчин, Borjomi, Nestle, Hard Kyiv та Prometheus) відмовилися від співпраці з блогеркою.
21 січня – 21 день 21 року 21 століття. Цього дня 1919 року відбулися Всенародні збори в місті Хусті, які ухвалили рішення про приєднання Закарпаття до Української Народної Республіки. Він відомий як Всенародний конгрес угорських русинів (або Закарпатські всенародні збори). На з’їзд прибуло 420 делегатів від 175 населених пунктів Закарпаття. Практично всі виступаючі вимагали возз’єднання з Україною. А в наш час першими законами Байден наказав зупинити будівництво стіни на кордоні з Мексикою, зупинив заборону на в’їзд до США з мусульманських країн, а також повернув США до Паризької кліматичної угоди та ВООЗ. Також у мережах триває обговорення китайської вакцини, яку хочуть закупити для України. Нагадаємо, що ще раніше стало відомо, що вакцину будуть купувати через фірму Богатирьової, а міністр Степанов казав, що це умова китайської сторони. Українські журналісти сконтактували з відділом міжнародної співпраці китайської компанії Sinovac, представились приватною фірмою, де, за словами представника китайської компанії, саме український Уряд порадив співпрацювати через компанію “Лекхім”, бо зазвичай компанія працює напряму з владою. Хто кого обманює – обговорювали цього дня у фейсбуці.
22 січня – День Соборності України. Вітаємо всіх нас! У соціальних мережах формують символічний онлайн ланцюг єдності від Києва до Криму. Також у цей день згадуємо Сергія Нігояна, Михайла Жизневського і Романа Сеника – перших убитих на Майдані. Вічна пам’ять героям! Кличко заявив, що займається закупівлею вакцини для вразливих груп населення в Києві, а в українських соціальних мережах найгучніше обговорення було через блокування каналу Geek Journal холдингом 1+1. Чотири з трьох можливих страйків “плюси” кинули блогеру Тайлеру Андерсену нібито через використання їхнього відео, хоча багато хто помітив, що страйки стосувалися матеріалів, в яких блогер критично ставиться до фільмів, які випускає медіахолдинг. Хештег #saveGeekJournal вийшов у топи всіх соціальних мереж, до акції приєдналися майже всі українські блогери, діячі культури і навіть політики. У результаті всі страйки з каналу Тайлера прибрали, а багато хто познайомився з цікавим українськомовним блогером на YоuTube. У Харкові сталася страшна трагедія – від пожежі загинуло 15 мешканців нелегального будинку для літніх людей. Зеленський оголосив день жалоби.
23 січня – СБУ затримала офіцера СБУ за спробу вбивства заступника голови СБУ, яке, за оприлюдненою інформацією, готував інший заступник голови СБУ. Ця заплутана і досить шокуюча історія стала найбільш обговорюваною в цей день. Не обійшли наші соціальні мережі і суперечки щодо масових протестів у Росії, де відбуваються несанкціоновані мітинги з лозунгами проти корупції і за звільнення Навального. Деякі протестувальники були з йоршиками для унітазу (певно, вразилися дорогими туалетними наборами у фільмі-розслідуванні про палац Путіна). Від себе тільки можемо нагадати цитату з інтерв’ю Подерв’янського, що, щоб менше розчаровуватися, українцям треба менше зачаровуватися. Також у цей день сумна дата – 100 років тому чекісти вбили відомого українського композитора Леонтовича. Світла пам’ять!
24 січня – шість років тому російські війська випустили по українському Маріуполю дві касети “Градів”, убивши одночасно 30 людей і поранивши ще близько 150-ти. Світла пам’ять загиблим! І не забуваймо, що Росія – це країна-агресор!
І про найголовніше:
На російсько-українській війні 21 січня загинув Отрєп’єв Олександр Сергійович, старший матрос, навідник відділення батальйону 36 ОБрМП Морської піхоти України ВМС ЗС України. Вічна пам’ять героям!

Четвертий тиждень

25 січня – день закінчення шкарпеточного локдауну і день народження Зеленського (“43 за паспортом, 30 в душі” написав Зеленський у своїх соціальних мережах і виклав фото зі спортзалу). У цей день також обговорювали новий образ Юлії Тимошенко, заяву Арахамії, що в лідерів ОПЗЖ “проукраїнська позиція” (це в яких питаннях?), а також те, що Зеленський просив нардепа Дубінського вийти з фракції, але той відмовився (нагадаємо, що Дубінський потрапив під санкції США). Тим часом ОАСК задовільнив позов Портнова про перегляд історії Майдану в українських підручниках.
26 січня – Парламент у другому читанні і в цілому схвалив закон про референдум. Голосувала “за” партія “Слуги народу” і “Довіра”. В обговореннях у соціальних мережах точиться багато дискусій навколо цього законопроекту – одні називають його виконанням передвиборчих обіцянок президента, інші вказують на ризики таких законів під час війни і пропагандистських атак, треті кажуть, що це руйнація парламентаризму. Нагадаємо, що історія теж показує нам багато референдумів, які були використані на свою користь тиранами, популістами і просто окупантами. Тим часом у соціальних мережах ОП пишуть, що Зеленський “продовжує отримувати привітання”, а в українському фейсбуці триває зашквар із викладачкою університету Драгоманова Більченко, яка виступає проти мовного закону і, судячи з її світлин, дружить із терористом Прілєпіним. Висловило свою позицію і Міністерство освіти, але, якщо чесно, яка це позиція, ми з їхнього допису не зрозуміли. Також цього дня відбулася розмова президента США Джо Байдена і путіна. Звісно ж, російські і американські адміністрації опублікували різні версії розмови, але ми орієнтуємося на слова речниці Білого дому, яка пише, шо Байден “наголосив на підтримці територіальної цілісності України перед російською агресією” (серед інших тем – кібератака на США, найманці Росії в Афганістані, втручання у вибори 2020, отруєння Навального та протести в Росії). Із початку пандемії в усьому світі було зафіксовано понад 100 мільйонів випадків коронавірусу.
27 січня – День пам’яті жертв Голокосту. Вічна пам’ять усім замордованим! Також нагадуємо, що саме 27 січня 1945 року браму табору Аушвіц відкрили солдати 100-ї Львівської дивізії з батальйону майбутнього Героя України, полтавця Анатолія Шапіро. У цей день обговорювали також нові соціологічні дослідження КМІС, які показали, що за Зеленського голові проголосувати 19,8% українців. В окупований Донбас їдуть російські пропагандисти для проведення якогось там форуму. Тим часом адвокат Порошенка каже, що проти Байдена в Україні відкрили дві нових справи (рука-ліцо), а Тимошенко вже анонсувала п’ять референдумів, які її партія вважає за необхідне провести в Україні. У мережу потрапили фото концтабору бойовиків у Донецьку “Ізоляція”.
28 січня – ОАСК витоптав стежку до наших оглядів. У цей день рішенням цього суду була скасована постанова Кабміну, яка схвалювала нову редакцію українського правопису. Бойовики, терористи і російські пропагандисти в так званих “днр” і “лнр” представили так звану доктрину “російський Донбас”, якою декларують свої вологі мрії про захоплення всього регіону. Погана новина з ПАРЄ – там схвалили резолюцію про підтвердження повноважень російської делегації і не запровадили проти неї обмежень. Але, певно, найбільше обговорень у соціальних мережах було через видалення YouTube сторінок нардепа Дубінського у зв`язку з американськими санкціями. Тим часом дослідники аналітичного підрозділу видання The Economist стверджують, що Україна не матиме широкого доступу до вакцини від COVID-19 до 2023 року (там з нами в списку ще 85 країн, в переважній більшості, як ви здогадалися, це не європейські країни). А ось найшвидше, за розрахунками аналітиків, вакцинується ЄС, США, Сінгапур, ОАЕ та Гонконг (до кінця 2021 року). І гарна новина – “Завод Маяк” показав журналістам, як працює мультикаліберна платформа “КалашНаш” (комплектом деталей автомат Калашникова калібром 7,62х39 мм конвертується під натівський калібр 5,56х45 мм за дві хвилини і в будь-яких умовах).
29 січня – День пам’яті героїв Крут. Вічна пам’ять загиблим і постійне нагадування про героїзм наших курсантів, які своїм подвигом багато в чому переломили історію нашої країни. Відео-нагадування.
30 січня – День народження української Вікіпедії. За кількістю статей українська Вікі посідає сімнадцяте місце серед усіх мовних розділів і має понад 1 мільйон статей українською, причому саме в останні роки спостерігається шалений приріст. Вітаємо наших авторів і модераторів. Закликаємо вас теж долучатися до створення українськомовного контенту на теми, в яких ви є експертами. Також до хороших новин в цей день додався список номінантів на Оскар, куди від України потрапили аж дві стрічки і обидві про війну з Росією на Сході: документальний фільм Iryna Tsilyk “The Earth Is Blue As an Orange” і художній фільм Валентина Васяновича “Атлантида / Atlantis”. Тим часом Зеленський заявляє, що вакцинація буде безкоштовною, Ляшко, що встановлена дата вакцинації, а Степанов, що календарний план вакцинації сформований. Чим саме будемо вакцинуватися – наразі невідомо. А тим часом у Росії бізнесмен Аркадій Ротенберг каже, що “палац путіна”, про який ми дивилися кіно Навального минулого тижня, насправді, його (ню-ню).
31 січня – в Україні сніг, а в соціальних мережах світлини засніжених пейзажів, катання на санчатах і лижах. Зеленський дав інтерв’ю американському каналу НВО, де каже, що “трохи злий” на Трампа, питає Байдена “чому ми не в НАТО” і дуже шкодує, що доведеться просити у Європи вакцину, але впевнений, що нам Європа її дасть. Також у цей день соціальні мережі активно включилися у фейк про заборону в Україні Булгакова і Акуніна. Про заборону сказали декілька проросійських блогерів і проросійських каналів, хоча, насправді, і Булгаков, і Акунін продаються в Україні вільно, а заборонили одне (!) видання “Майстера і Маргарити”, з передмовою, в якій чомусь згадуються актори-пропагандисти і любителі їздити в окупований Крим. Тривають протести в Білорусі і Росії.
І про найголовніше:
На російсько-українській війні 30 січня загинув Дзюбенко Роман Васильович, молодший сержант, головний сержант – командир 1-го відділення 2-го взводу 2-ї мотопіхотної роти 22-го окремого мотопіхотного батальйону 92 ОМБр.
Вічна пам’ять героям!


Ми говоримо про медіа гігієну, критичне мислення, логіку і розвіювання стереотипів. Тут ми жартуємо і хуліганимо, малюємо смішні картинки, знімаємо веселі відео і співпрацюємо з найкращими, на нашу думку, авторами. Ми говоримо про складні теми, але не шукаємо простих рішень, а тільки просту і цікаву форму.

Залиште коментар

10 − three =