Огляд головних дискусій у соцмережах за листопад 2020

Ми продовжуємо нашу рубрику #FBsrach – огляд головних дискусій у соціальних мережах, який публікуємо щотижня. На сайт викладаємо повний архів за місяць, який складається з 4 тижневих оглядів. Можливо, ці добірки допоможуть вам подивитись на минулий місяць більш загально та відділити інформаційний шум і маніпуляції від справді важливих подій і новин.

ПЕРШИЙ ТИЖДЕНЬ

1 листопада – в Україні триває зростання кількості нових випадків захворювання на ковід (за минулу добу понад 8 000), Укрзалізниця припиняє продаж квитків із нових «червоних зон». У Грузії почалися масові протести, опозиційні партії вийшли на площу Руставелі перед Парламентом і закликають не визнавати результати виборів – оголосили мобілізацію громадян. Стверджують, що вночі були переписані протоколи з результатами. У Мінську теж відбувається традиційна для неділі акція протесту, яку жорстоко розганяють, у соціальних мережах фото силовиків зі зброєю, кулемети і броньована техніка. Тримайтеся, ми з вами! Живе Білорусь!

2 листопада – теракт у Відні. Повідомляють про чотирьох загиблих, а також про понад 20 поранених людей. Нападника ліквідували, ще вісьмох підозрюваних арештували. Тим часом Зеленський виступив на ICTV у програмі “Свобода слова”, де сказав, що готовий розпустити ВР, якщо вона не проголосує його законопроєкт про розпуск Конституційного Суду. У соціальних мережах активно обговорюють це рішення, а також аудіо звернення Зеленського до депутатів “Слуги народу”, в якому він теж говорив про розпуск Верховної Ради і лякав депутатів “кровопролиттям”. Також президент з офіційної сторінки звернувся до Саріка (виявилося, що це Сарік Андреасян – російський КВНщик і режисер), якому розповідав, що таке російська пропаганда, і що Україна не постачає фосфорні бомби Азербайджану, про що у цього росіянина були свої фантазії.

3 листопада – вибори в США (спойлер – ця тема, взагалі, стане темою цілого тижня). Соціальні мережі активно дискутують, хто буде кращим президентом, враховуючи інтереси України, і розбираються в досить складній виборчій системі Штатів. Також цього дня через вкид з анонімного телеграм каналу обговорювали, чи живий новообраний мер Харкова Кернес (“мер чи вмер?” – таким мемом обросло це обговорення). Під кінець дня друг Кернеса Павло Фукс в інтерв’ю НВ сказав, що Кернес живий. Міністр охорони здоров`я Степанов каже, що “настав час особистої відповідальності кожного в боротьбі з коронавірусом”, а ще 3 листопада – день народження українського письменника, якого в народі називають Пророком і Митцем. Із днем народження, пане Лесь Подерв’янський! Многая літа і дох@$уя масла! Але найкраща новина прийшла до нас майже вночі – нацгвардійця Марківа звільнив у Італії апеляційний суд, і Марків летить в Україну. Вітаємо і дякуємо всім, хто долучився до цього звільнення!

4 листопада – підрахунок голосів у США максимально напружений, кандидати йдуть дуже щільно, а Трамп вже пише капслоком у Твіттері про фальсифікацію. Триває підрахунок голосів у штатах Вісконсин, Мічиган і Пенсильванія – ці штати стануть вирішальними для перемоги одного з кандидатів. Марків прилетів в Україну і зустрівся в ОП із Зеленським, а також дав перше інтерв’ю після повернення. Тим часом в Україні знову рекордні показники захворюваності на ковід і Степанов уже анонсує можливий “карантин вихідного дня”.

5 листопада – Україна перетнула позначку в 9500 випадків нових захворювань на коронавірус, після якої Зеленський ще раніше анонсував можливий локдаун. Зараз про локдаун поки не говорять, але “карантин вихідного дня” стає дедалі реальнішим. Степанов пояснює, що йдеться про закриття ТРЦ, басейнів, спортивних майданчиків і заборону масових заходів. Підрахунок голосів у США ще триває, хоча перемога Байдена стає дедалі більш очевидною, бо він переміг у штатах Вісконсин і Мічиган. Тим часом Єрмак починає говорити про “вільну економічну зону на Донбасі” на 30 років, а Кравчук анонсує “план миру”, що знову викликає багато дискусій у соціальних мережах.

6 листопада – Байден здобуває Джорджію, що робить майже остаточною його перемогу на виборах. Трамп кричить капслоком і закликає зупинити підрахунок голосів, а вся Україна опинилася або в помаранчевій або в червоній зоні. ЄС запровадив персональні санкції проти Лукашенка, український фейсбук і далі обговорює “план миру Кравчука”, а на фронті загострення. Також ВР не змогла призначити одного із суддів КС – забракло голосів. Вечір у фейсбуці минув у реакціях на смерть сатирика Жванецького – хтось сумував, а хтось згадував орден із рук Путіна, який Жванецький отримав у 2019 році.

7 листопада – Байдена оголосили переможцем на президентських виборах у США! Вітаємо! І вітаємо не тільки ми, а і велика частина українських блогерів і лідерів думок, які постять свої світлини з новим президентом і сперечаються, хто його найкращий друг. Також ми вітаємо Вікторію Спартц – першу в історії українку, яка представлятиме штат Індіана у Палаті Представників Конгресу США. Страшні новини з Кривого Рогу – там чоловік напав із ножем на перехожих, є двоє загиблих і поранені (підозрюваного затримали). Тим часом співачка Ольга Полякова коментує свій виступ із Кіркоровим, який отримав багато нарікань у соціальних мережах, характерним “виступати буду, де захочу і з ким захочу” і “артисти хочуть миру”. Уже в шістьох країнах виявили коронавірус у норок (Данія каже, що вірус міг мутувати і потім при повторній передачі людині бути більш небезпечним).

8 листопада – у Мінську затримали понад 1000 осіб на традиційних уже недільних масових заходах протесту, президент Азербайджану Ільхам Алієв заявив про взяття під контроль Шуші, що пізніше спростував представник Міністерства оборони Вірменії, а проти демонстрантів у Грузії, які вимагають проведення нових парламентських виборів, застосували водомети. Така ось непроста неділя. Тим часом Байден звернувся до нації, говорив про єдність, просив прихильників Трампа дати йому шанс, а також говорив про важливість перемоги над коронавірусом.

ДРУГИЙ ТИЖДЕНЬ

9 листопада – у цей день 1989 року впала Берлінська стіна, яка була символом совєтської окупації і поділу Європи. В Україні День української писемності та мови, тому багато дописувачів пишуть про мову, а дехто пише всеукраїнський радіодиктант. Окрім диктанту і написання слова “енелятко”, цього дня обговорювали мирний план для Донбасу на 10 років, який анонсував Кравчук, а також повернення в ЗСУ системи закупівлі послуг харчування 2008 – 2015 років, що багато хто вже назвав припиненням реформи харчування в армії. Зі світових новин найбільше обговорюється підрахунок голосів у США й інформація, що вакцина, розроблена американським Pfizer Inc спільно з німецькою компанією BioNTech є на більш ніж 90% ефективною після перших випробувань (тримаємо кулачки!) А під вечір масове обговорення отримала звістка про те, що Зеленський і Єрмак захворіли на ковід, яка підняла багато емоцій, деякі з яких навіть стали темою відео Зеленського, де він закликав усіх до “людяності” (чим, звісно, спровокував знову багато коментарів уже на цю тему). У Вірменії збили російський гелікоптер Мі-24. Відповідальність за це взяла на себе азербайджанська сторона і вибачилася. Поліція Харкова відкрила кримінальне провадження за фактом зникнення міського голови Геннадія Кернеса.

10 листопада – вночі підписали договір Путіна-Алієва-Пашиняна про припинення війни в Нагірному Карабаху. Зранку обговорення цього договору велося на всіх майданчиках. В опублікованому документі все виглядає, як капітуляція Вірменії і хитра перемога Росії, інтереси (і армія) якої з’являються на боці і Вірменії, і Азербайджану (плюс додаткові репутаційні бонуси “миротворця”). Дехто говорить, що це помста путіна за вірменський Майдан і бажання Пашиняна вести більш європейську політику, а тим часом у Вірменії масові протести (захоплено парламент, уряд, резиденцію прем’єра). В Україні за минулу добу 10842 нових випадки коронавірусу, Зеленський анонсував програму “здорова нація”, а серед чиновників знову почалила бродити ідея про друкування грошей. Також із учорашнього дня поліція розшукувала новообраного мера Харкова Кернеса, і сьогодні він знайшовся в лікарні Шаріте. Світлину, на якій зображена схожа людина в досить слабкому стані, опублікував його друг. У цей день померла мати Марини Порошенко. Щирі співчуття!

11 листопада – в Києві мітинги проти “карантину вихідного дня”. Ресторатори, представники малого і середнього бізнесу та культури кажуть, що такий частковий локдаун може мати руйнівні наслідки для їхнього бізнесу й економіки України. Тим не менше, “карантин вихідного дня” запровадили – нові обмеження будуть діяти з 00:00 суботи до 00:00 понеділка, починаючи з 14 листопада. Працювати дозволено лише продуктовим магазинам, аптекам, транспорту, АЗС і ветеринарним аптекам. Тим часом нашу антарктичну станцію “Академік Вернадський” замело снігом (висота 169 – 170 см снігового покрову є рекордом для цьогорічної зимівлі).

12 листопада – Зеленський і Єрмак лікуються у Феофанії (тут теж не минулося без емоційних обговорень, особливо через інформацію з ОП, що в обох перебіг хвороби з легкими симптомами). Також на ковід захворів Разумков і Стефанчук. Резонансною була й заява представника президента в КС депутата Веніславського, який вважає, що “в Україні має бути суто президентська форма правління”.

13 листопада – мери міст відмовляються виконувати рішення про “карантин вихідного дня”. Про це вже заявили мери Львова, Дніпра, Тернополя, Черкас, Житомира, Чернігова, Мукачева, Миколаєва. Усі з різних причин – у когось нема кворуму, в когось захворіла комісія, а у Львові виявилося, що вже нема вихідних (“до 30 листопада субота та неділя на території Львова оголошені робочими днями для закладів громадського харчування, торговельно-розважальних центрів, закладів культури, спортивних залів, фітнес-центрів та ринків”).

14 листопада – цього дня по всій Україні мав би початися “карантин вихідного дня”. Натомість розпочався він далеко не всюди, і соціальні мережі обговорюють, чи розцінювати такі дії як втрату довіри до центральної влади. Зеленський у своєму відеозверненні вважає, що це передвиборча технологія мерів перед другим туром. Тим часом в Україні вже 12000 нових випадків захворювання за добу. 15 листопада – День працівника сільського господарства. Зеленський записав романтичний пост про хрущів, соняхи і “кучеряву кукурудзу”, який моментально обріс мемами. В Одесі другий тур місцевих виборів, з Білорусі знову надходять страшні відео побиття беззахисних людей по цілому місту, а в Молдові Мая Санду перемогла пропутінського Додона в другому турі виборів президента.

15 листопада – світ відзначає День ув’язненого письменника або День порожніх стільців (Empty Chair Day). Нагадаємо, що в тюрмах РФ утримують близько 99 громадян України за політичними мотивами (з них – 76 кримських татар, зокрема, 8 громадянських журналістів), і, щонайменше, 234 українці перебувають у полоні в ОРДЛО. #EmptyChairDay.

ТРЕТІЙ ТИЖДЕНЬ

16 листопада – Київський апеляційний суд скасував рішення про заочний арешт Януковича, що, звісно, викликало обурення в суспільстві. У Верховній Раді хочуть скасувати “карантин вихідного дня” і дозволити роботу барів, ресторанів, ТРЦ тощо. Про це зареєстрували проєкт постанови. Гучні обговорення викликали слова заступниці міністра охорони здоров’я Микитчак на тему карантину, яка порадила підприємцям “шукати альтернативні джерела доходів” і “йти працювати в лікарні”. Ці фрази за день обросли мемами і жартами про якість лікування в таких лікарів-ФОПів. Тим часом надходять приємні новини з Молдови – нова президентка дала перше інтерв’ю, в якому підтвердила прозахідний курс країни і сказала, що, без сумнівів, Крим – це Україна.

17 листопада – в Києві перший сніг, а це завжди максимально резонансна новина для соціальних мереж. Раді не вистачило голосів, щоб скасувати “карантин вихідного дня” – не підтримала, в основному, партія СН ( 34 депутати “за”, 9 – “проти”, 139 – “утрималися”), голосів опозиційних партій не вистачило. Тим часом під Радою мітинг ФОПів проти касових апаратів. Мітингувальники намагалися прорватися до ВР, дійшло до сутичок із правоохоронцями з використанням сльозогінного газу. На 85 році життя помер відомий український режисер Роман Віктюк.

18 листопада – компанія Pfizer повідомила, що після отримання нових даних її вакцина проти коронавірусу ефективна на 95%, а не на 90%, як повідомляли раніше. Мітинги ФОПів під Радою тривають, а на Суспільному відбулися повноцінні дебати кандидатів на посаду міського голови Львова Синютки і Садового (насправді, це великий крок для цивілізованої демократії в Україні, з чим ми львів’ян і вітаємо). Обговорювали в цей день і вже регулярні відео Зеленського з “Феофанії”, в яких він говорив про МВФ, коронавірус, критикував попередників і радів штрафам “5 елементу”, який належить п’ятому президенту України. Тим часом у соціальних мережах ходять чутки про відставку міністра охорони здоров’я Степанова і вангують значне погіршення економічної ситуації в Україні через невдоволення Міжнародного валютного фонду нашою політикою.

19 листопада – обшуки в Музеї Революції Гідності, а в ДБР депутат від ОПЗЖ Ренат Кузьмін подав заяву, що Майдан – це був “державний переворот” (і ДБР цю заяву зареєструвало, а також почало викликати лідерів Майдану на допити). Ця новина в соціальних мережах була сприйнята, як політичний сигнал і тиск напередодні 21 листопада. Але найбурхливіші дискусії отримала робота переможця конкурсу від Міністерства культури на Великий Герб України. Ця робота моментально обросла мемами, віршами, гумористичними й обурливами дописами. Нагадаємо, що в України є лише Маленький Герб, але в Конституції написано, що має бути ще і Великий. Це вже четвертий такий конкурс із 1991 року, і цього тижня ми готуємо статтю про перебіги цих давніх пошуків.

20 листопада – біля Львова в місті Винники стався вибух у лікарні. Вибух стався на заправці з подачу кисню, хворих евакуювали і розмістили в інших лікарнях. В Україні за останню добу зафіксовано 14575 нових випадків коронавірусу, Степанов обіцяє повний локдаун при 30000 випадків (нагадуємо, що ці цифри в його заявах постійно змінюються). Також у цей день обговорювали кандидатуру Оксани Маркарової на посаду нового посла в США і заяву депутата від СН Трухіна в Савіка Шустера про те, що екс-міністр фінансів і радник президента Зеленського Ігор Уманський буцімто алкоголік.

21 листопада – в Україні відзначають День Гідності та Свободи. Зі святом вас, вільні і гідні українці! Цього дня люди в соціальних мережах традиційно ділилися спогадами з початку Майдану, а ввечері збиралися на Майдані Незалежності або в місцях протестів в інших містах України. Трамп бідкається і розводить руками, що компанія Pfizer спеціально через вибори затримала результати тестувань вакцини, щоб він не отримав додаткові голоси. А в Україні активісти їздили під “Феофанію” з акцією, протягом якої символічно закатували асфальт коло лікарні, натякаючи на використання грошей із коронавірусного фонду для проєкту “Велике будівництво”. З хороших новин – Україна доєдналася до санкцій ЄС проти Лукашенка.

22 листопада – у деяких містах України другий тур виборів на міського голову. Зокрема, вибори відбулися у Львові, Дніпрі, Ужгороді, Черкасах, Рівному, Полтаві, Слов’янську, Дрогобичі, Бердянську, Миколаєві та Нікополі. За даними екзитполів, у Львові, Дніпрі Ужгороді і Черкасах, швидше за все, перемагають чинні мери. Спостерігачі ОПОРИ кажуть про явку близько 26%, що є вищою, ніж минулого тижня, але нижчою, ніж у першому турі. Також багато дописувачів у соціальних мережах святкували День сина (якась нова традиція?) Ввечері найбільш резонансним виявився допис в інстаграмі Мендель, де вона запостила спечених ведмедиків-брауні з текстом: “Життя не ідеальне і 6 ведмедик тому яскравий доказ”. На фото 6 тістечок, одне з них невдало вибране з форми. Пізніше прессекретарка президента пост видалила, тому що почалося дуже багато жартів на цю тему, особливо дописувачі звертали увагу на кількість ведмедиків, яка збіглася з кількістю президентів України з 1991 року.

ЧЕТВЕРТИЙ ТИЖДЕНЬ

23 листопада – Зеленський і Єрмак одужали від коронавірусу. Кажуть, що “карантин вихідного дня” працює (хоча і не зрозуміло на основі чого робляться такі заяви) і у нас “стабілізація динаміки” захворювання (хоча минулого тижня фіксувалися три рекорди кількості нових випадків). Тим часом Степанов повідомляє про нестачу місць і кисню в лікарнях. Також у цей день соціальні мережі обговорювали інтерв’ю Богдана із Собчак (у фіранці), в якому він розповідав, що з путіним треба говорити, домовлятися і навіть “прощать”. Також у цей день обговорювалися вибори мерів міст, де, в основному, виграли чинні міські голови. Білоруська автокефальна православна церква оголосила Лукашенкові анафему (“диктатору, вбивці і мучителю народу побожного білоруського”), а у Львові на Личаківському кладовищі поховали режисера Романа Віктюка. Світла пам’ять!

24 листопада – найбільш важлива тема обговорення цього дня – транш МВФ, якого швидше за все цього року не буде. І якщо раніше про це нам повідомляли експерти і блогери, а влада категорично заперечувала, то зараз влада сама про це почала говорити (“фізично і календарно не встигаємо”, сказав Тимофій Милованов – радник Єрмака). Милованов також додав, що зараз важливо отримати до кінця року хоча б місію МВФ в Україні (і знову експерти кажуть, що це навряд чи реально). Нагадаємо, що співпраця з МВФ важлива не тільки і не стільки своїми власними кредитами, як ще і тим, що відкриває Україні можливості співпраці з іншими міжнародними фінансовими інституціями. Тим часом Зеленський просить допомогти підприємцям “флешмобом”, а Оксфордський словник, який щороку обирає слово року, не зміг це зробити в 2020-ому (вперше в історії) і видав звіт, де підібрав слово для кожного місяця.

25 листопада – Шмигаль натякнув на жорсткий локдаун на свята. Згадували в цей день події дворічної історії російсько-української війни – були обстріляні кораблями РФ та захоплені малі броньовані артилерійські катери “Бердянськ”, “Нікополь” та рейдовий буксир “Яни Капу” Військово-Морських Сил Збройних Сил України. Зі світових новин найбільш резонуючою для наших соціальних мереж стала новина про смерть відомого аргентинського футболіста Дієґо Марадони. R.I.P.

26 листопада – Кабмін погодив держбюджет до другого читання в Раді, але багатьох у соціальних мережах зачепив “найвищий мурал у Європі”, який з’явився на висотці житлового комплексу “Лебединий”. Мурал зображує маму з дитиною і, на думку забудовника, “орієнтований на сімейні цінності”. Із цим сильно не погодилися дописувачі, які обговорювали мистецькі якості роботи. Також усі трохи пересварилися через сюжет, але, як завжди в дискусіях про мурали, зійшлися на максимально засміченому візуальному просторі в Україні. Тим часом мер Кличко видав самоіронічну збірку своїх крилатих цитат, за якими його знає Інтернет, а НАБУ просить дозволу затримувати суддів ОАЗК. Держбюджет у жовтні звели з дефіцитом у 30 мільярдів гривень, загальний же дефіцит – 112,2 мільярда гривень.

27 листопада – Офіс Президента почав “марафон корисних звичок” і рекомендує нам пити воду і ходити пішки сходами, а Зеленський сколихнув соціальні мережі своїм фото з мамою і батьком на кухні. Тим часом обговорюються дати локдауну (на даний момент їх три) і влада оприлюднила “план виходу з конституційної кризи”. Наразі мова йде про три кроки: “відновлення кримінальної відповідальності за неправильні відомості в деклараціях, відновлення повноважень НАЗК та врегулювання питання утворення НАБУ і забезпечення діяльності його директора”.

28 листопада – День пам’яті жертв Голодомору. Щорічний пам’ятний день, коли ми згадуємо мільйони українців, яких совєтська влада цілеспрямовано вбивала штучно створеним голодом. Вічна пам’ять усім загиблим! #НіколиЗнову. У цей день дописувачі в соціальних мережах традиційно постили свічки у вікнах, ділилися спогадами своєї родини, обговорювали наслідки такої страшної трагедії (не минулося, звісно ж, і без любителів у цей день поставити “нєудобниє вопроси” – головним з яких є завжди російська риторика “а чи не самі українці винні у своєму геноциді?”, але не будемо тут їх навіть згадувати). Також уже традиційно обговорювалася промова президента, який вже другий рік в цей день запитує себе про причини Голодомору. Що характерно, прем’єр-міністр Канади у своєму виступі на цю тему показав, що чітко знає відповідь на запитання “за що?” – “Режим Сталіна створив в Україні жахливий голод — геноцид, покликаний зламати дух українського народу, стерти його ідентичність і зупинити його жагу до свободи та незалежності”. І до гарних новин – роман Софії Андрухович “Амадока” отримав відзнаку “Книга року 2020” (Вітаємо!)

29 листопада – однією з найбільш обговорюваних цього дня новин була заява заступника керівника ОП Татарова про те, що Артем Ситник “має піти” і подальше заперечення цієї інформації від того ж таки ОП, що це “його особиста думка”. Ця ситуація породила багато дискусій і перепостів, тому що збереження на посаді Ситника – це одна з умов співпраці з МВФ, а також один із пунктів стабілізації конституційної кризи. Також обросла мемами і обговореннями цитата Арахамії, який назвав майбутній локдаун “інтелектуальним локдауном”, що очевидно є спробою перекладу intelligent lockdown, який запровадили в Нідерландах. З’явилася інформація, що ЄС отримає вакцину в кінці грудня (нам таких подарунків на Різдво поки не обіцяють).


Художниця, кураторка

Залиште коментар

ten − 1 =