Мобільний інтернет-трафік

Одним із наслідків пандемії стало пришвидшення інтернетизації та відповідний бум споживання інтернетного контенту, популяризація соцмереж і сервісів відеоконференцій. Це серйозно вплинуло на колись телецентричний інформаційний кошик. У цьому матеріалі спробуємо проаналізувати особливості мобільного трафіку у світі й Україні. Чому мобільного? Бо ще у 2019 р. (за даними Інтернет асоціації України) смартфони були основним засобом доступу до інтернету в Україні (66%).

Швидкість трафіку

         Один із ключових факторів споживання інтернету – це його швидкість. За даними Speedtest Global Index, Україна в рейтингу швидкості мобільного трафіку на 84 місці – 31,95 mbps (на першому ОАЕ 238,06 mbps, на останньому Афганістан 7,27 mbps).  Значно кращі показники в нас у рейтингу швидкості кабельного інтернету – 61 місце – 76,82  mbps (на першому місці Монако – 261,82 mbps – вдвічі більше за середньосвітовий показник, на останньому Куба – 4,01 mbps).

На швидкість мобільного інтернету  впливає багато різних факторів – розвиненість мережі кабельного інтернету (з чого зроблена мережа – мідь чи оптоволокно, особливості підключення до морських магістральних кабелів), розмір території, густота населення, інвестиції в мережу і т. д.

Ціна трафіку

Другий важливий параметр – це ціна трафіку. За даними cable.co.uk, за 2020 рік Україна була на п’ятому місці у рейтингу найдешевшого мобільного інтернету. За 1 GB ми платили тільки 46 центів. Дешевше було тільки в Італії (43 центи), Киргизстані (21 цент), Ізраїлі (11 центів) та Індії (9 центів).  Найдорожчий трафік в Африці: Малаві – 27,41 дол, Бенін 27,22 дол, Чад 23,33 дол.

Ціна мобільного трафіку залежить від розвиненості кабельного інтернету, який використовують мобільні оператори. Якщо такої мережі брак, то підключаються до  супутникового, значно дорожчого. Також важливий фактор – конкуренція між різними операторами (що знижує ціну) та активність споживання трафіку (що менша активність, то вищі ціни). Ну, і не варто забувати про загальний рівень цін на інші товари та послуги. Беручи до уваги усі ці фактори, Україна має дуже вигідні цінові пропозиції.

Наповненість трафіку

         А тепер поглянемо на вміст глобального мобільного трафіку, який завантажують на мобільні телефони. Аналіз провела компанія Sandvine у травні 2021 р. Дослідження велося крізь призму мобільних застосунків і трафіку, який вони генерують.

         На першому місці відеострімінг – майже половина (49%). У цій категорії контенту лідери – Ютуб (48%), Тік-ток 16%, Фейсбук-відео 15%, Інстаграм 12%, Нетфлікс 4%.

         Соцмережі з’їдають п’яту частину світового мобільного трафіку (19%): 51% Фейсбук, 42% Інстаграм, по 2% Твіттер та Однокласнікі.

         Серфінг пошуковиком та іншими сайтами інтернету займає 13% мобільного трафіку: ґуґл – 41%, інші ресурси 59%.

         На четвертому місці – месенджери (7%). Далі геймерство і торгівля (по 4%).

         Тут, звісно, варто не забувати простий факт – завантаження відео з’їдає найбільше трафіку (від 0,7 до 7,4 GB за годину), а переписка у месенджерах може забирати лічені кілобайти. Тим не менш, ці дані показують, яка саме інформація домінує у трафіку.

         На жаль, важко сказати, чи в Україні буде таке ж відсоткове співвідношення, бо Sandvine подали тільки середні глобальні дані, але є цифри з дослідження Global Logic, що трохи проливають світло на українську ситуацію.

         В Україні 67% населення активно користується інтернетом і 60% зареєстровано у соцмережах (рік тому було 19 млн, стало 26 млн). Відбувся величезний приріст, і тільки 7% українських користувачів інтернету не користуються соцмережами.

Найбільш за рік пандемії додалося користувачів Тік-току – 500%,  Інстаграм наростив 22% (загалом 14 млн користувачів), Фейсбук – 7% (загалом 16 млн користувачів). 96% українців сидять на Ютубі, проводять там в середньому 40 хв на день.

Найпопулярніші мобільні застосунки, за дослідженням Kantar (користувачі Android, 16 – 55 років у містах більше 50 тис. населення): Хром 98,2% охоплення, Ютуб 97,2%, Вайбер 96,8%  Джімейл 95,8%, Ґуґл Мепс 86%, Фейсбук 85,7%, Приват24 77,5%, Телеграм 76,8%, ФБмесенджер 72,3%, Інстаграм 69%.

Ці дані не враховують користувачів iOS, а також не відображають кількість трафіку, який вони генерують, однак дозволяють припустити, що український мобільний трафік також орієнтований на відеострімінґ, соцмережі та месенджери – три кити сучасного інформаційного суспільства.


Журналіст

Залиште коментар

4 × one =