На інформаційному фронті без змін

Зараз ми живемо, а дехто виживає, у надзвичайно турбулентному стані війни. Насиченість подіями, втратами і звитягами просто зашкалює. Однак не всі з нас – безпосередні свідки подій, дехто перебуває за сотні кілометрів, а отже, дізнається про них із різних джерел інформації. Інформаційний фронт під час активної фази війни, відповідно, значно насиченіший, ніж до її початку. Як наслідок, певна частка населення стає жертвою продуманих інформаційних операцій ворога.

Нещодавно я спілкувався з мешканкою Бучі, яка три тижні повномасштабної фази війни провела у підвалі, а потім вирвалася в евакуацію та потрапила на Тячівщину. Там їй довелося почути, що звірства росіян у Бучі – це фейк. Причому говорив це не росіянин, а українець.

Також мій друг, що проживає в Бучі та якому дивом вдалося евакуюватися з сім’єю у Тернопіль, розповідав мені, що тамтешній волонтер у розмові з ним припустив, що звірства у Бучі –  це фейк, бо, мовляв, на одному відео у загиблої людини в кадрі нібито ворушаться руки.

Насправді, кількість осіб, які починають сумніватися у звірствах російської армії, навіть серед українців, доволі немала. І цьому є кілька пояснень.

У першому випадку моя співрозмовниця розгадала причину маловірства мешканця Тячівщини – він вірник московського православ’я. Ця релігійна структура доволі чисельна і розгалужена. Серед духівництва, окрім порядних християн, трапляються і відверті російські агенти, які в проповідях транслюють неприховані кремлівські наративи. І певний відсоток мирян ковтає їх без особливого критичного аналізу.

Що стосується другого випадку, то він дещо складніший. Чи траплялися вам люди, які вважають, що земля пласка? А ті, котрі вважають, буцім коронавірус – це світова змова? А ті, які вірять у світовий закулісний уряд масонів/рептилоїдів? А ті, які вважають, що Голокосту, насправді, не було? Або ті, які вважають, що висадка на Місяці Армстронга зрежисована у студії, а теракт 11 вересня був вигідний уряду США? Останні дві категорії, звісно, більше притаманні західному світу.

Так ось, люди, схильні вірити у теорії змови, не зупиняться ні перед чим, вони вбачатимуть конспірологію у нових подіях, а зараз актуальна і резонансна тема – це наша війна.

Росія це знає і активно працює з цією авдиторією. Можна подумати, що давно минулі події або те, що неможливо дослідити без спеціалізованої освіти і обладнання (наприклад, коронавірус) значно краще підходить для творення теорії змов, ніж нещодавні вбивства, згвалтування і тортури, безпосередні свідки яких живуть серед нас.

Але ні, майстерно спрепарована пропаганда, грамотно подана цільовій авдиторії, що знаходиться далеко від місця подій, може бути дуже ефективною.

Не у кожного брат, дружина чи кум з Бучі, не кожен мав змогу особисто побувати на ексгумації чи в’їхати у щойно звільнене місто, але у кожного є доступ до різних джерел інформації та свій поріг критичного мислення.

На жаль, війна ще триває, перед нами ще не одна Буча і не одна спроба маніпуляції і перекручення правди.

Рецепти у боротьбі з російською пропагандистською брехнею, теоріями змови та «не все так однозначно» залишаються ті ж самі – зважений підбір джерел інформації, довіра до офіційних джерел, звіряння інформації у кількох авторитетних джерелах і здорове критичне мислення.

Різниця полягає тільки у тому, що ті, хто піддають сумніву доведені та верифіковані факти, роблять дуже боляче тим, хто дотичні до цих трагедій і знають про них не з новин, а з власного досвіду.

 


*обкладинка AP Photo/Serhii Nuzhnenko

Журналіст

Коментар

  • саша

    17.05.2022

    про “поворушилась рука” – це не фейк, а кривоокість. на тому кадрі не рука ворушиться, а краплина на лобовому склі авто, з якого велися зйомки. коли автівка проїжджає повз тіло праворуч, то краплина змазує руку, і це очевидно. треба трохи очі роззувати – але ж коли росіяни голосно кричать, то очі в них завжди заплющені в екзальтації

Залиште коментар

two × 5 =