Огляд головних дискусій у соцмережах за вересень 2021

Ми продовжуємо нашу рубрику #FBsrach – огляд головних дискусій у соціальних мережах, який публікуємо щотижня. На сайт викладаємо повний архів за місяць, який складається з 4 тижневих оглядів. Можливо, ці добірки допоможуть вам подивитись на минулий місяць більш загально та відділити інформаційний шум і маніпуляції від справді важливих подій і новин.

1 вересня

День знань, а також перший день занять у навчальних закладах. У соціальних мережах світлини із “дзвоників”, але найбільше обговорення отримала світлина прессекретаря Сергія Никифорова, який кривляється на фоні Білого дому. Тим часом Джо Байден і Володимир Зеленський опублікували спільну заяву щодо майбутнього стратегічного партнерства (там є про військову підтримку, “джавеліни” і про не підтримку ПП2, але краще прочитати повний текст, посилання на який додамо у коментарі)

 

2 вересня

В Києві вантажівка в’їхала у фонтан, а ABBA оголосила про випуск нового альбому.

 

3 вересня

Найбільше обговорень отримав банер Мураєва на Профспілках. Спойлер – він не провисів і добу, але сам факт, звісно, вражаючий. А ввечері на нас чекало трагічне повідомлення – загорівся костел Святого Миколая в Києві – шедевр Городецького в неоготичному стилі. Костел загасили, але орган сильно пошкоджено.

 

4 вересня

Цього дня 1985 року в совєтському таборі вбили Василя Стуса. Великий поет не дожив 6 років до Незалежності, за яку він боровся. “Митець потрібен своєму народові та й усьому світові тільки тоді, коли його творчість зливається з криком його нації” – В. Стус. Вічна пам’ять! В окупованому Криму відбуваються масові незаконні обшуки в кримських татар. Після обшуку вивезли в невідомому напрямку першого заступника голови Меджлісу Нарімана Джеляла. У Кабулі таліби розігнали сльозогінним газом Марш за права жінок. А український плавець Максим Крипак став найтитулованішим спортсменом Паралімпіади 2020 ще до її закінчення. Вітаємо!

 

5 вересня

Нарімана Джеляла катували добу в окупованому Криму і висунули звинувачення за статтями “диверсія” і “сприяння злочину” (15 років). Начебто через механічне пошкодження газопроводу в селі Перевальне Сімферопольського району, але всім зрозуміло, що це помста окупантів за Кримську платформу.

 

6 вересня

Дякуючи українському бізнесу і небайдужим громадянам, вдалось зібрати понад 20 мільйонів гривень на реставрацію костелу Святого Миколая. На 89-ому році життя помер відомий французький актор і просто класний дядько Жан-Поль Бельмондо. Світла пам’ять! Одеський сайт Думська запостив на своїй сторінці новину про те, що, згідно з опитуваннями, вперше показник використання української мови в побуті перетнув позначку 50%.

 

7 вересня

День воєнної розвідки України. «Тихо прийшов – тихо пішов!» Вітаємо! Також у цей день юдейський Новий рік. Усім, хто святкує, солодкого і вдалого Нового року. Повідомили про підозру «дівчині з арбалетом» – 19-річній полтавці Таїсії, яка вистрілила з арбалета у двох педагогів (каже, їй таке наснилося). ВР хоче збиратися позачергово, щоб просити Конгрес США надати Україні двостороннього статусу союзника США поза НАТО. Тим часом послиня України в США Оксана Маркарова закликає не робити цього, тому що такий статус для країн, які не планують вступати до НАТО, а для України визначений вектор саме на вступ до Альянсу.

 

8 вересня

Несподіваний срач «Добрий день» VS «Доброго дня» увірвався в соціальні мережі. Лінгвісти вже проговорили свою думку, що правильними є обидва варіанти, але якось ніхто їм поки не вірить. У Києві Молитовний сніданок до 30-ї річниці Незалежності, де відмітилися (як завжди) всі політики, а Арахамія розказав анекдот. І до хороших новин – закінчилися конкурси на обрання директорів Мистецького Арсеналу і Національного музею Революції Гідності. Перемогли Олеся Островська-Люта й Ігор Пошивайло, з чим нас всіх і вітаємо.

 

9 вересня

В Раді знову притискання і танці навколо трибуни. Цього разу Микола Тищенко відштовхував від трибуни Гео Лероса (потім вони ще в залі вовтузилися), коли той говорив про операцію із затримання «вагнерівців». Пам’ятаєте скандал про Ярославу Магучіх, яка обіймалася з російською спортсменкою і капітанкою ЗС РФ Марією Лаціскене? Він отримав дивне продовження – Магучіх знову з нею обіймалася. Якась дивна послідовність у зашкварах, яку важко не помітити і, тим більше, пояснити (смайлик у розпачі).

 

10 вересня

В Києві відбувається щорічна конференція YES, на якій традиційно присутні майже всі наші політики, і приїхало чимало цікавих політиків, публіцистів, філософів із цілого світу. Темою форуму став постковідний світ. Виступив на форумі й Зеленський (багато блогерів оцінили його виступ, як виступ людини, яка розчарувалася у світі після поїздки у Вашингтон, а, може, просто світ виявився трохи складнішим, ніж гадалося?) Тим часом Рада заборонила об’єктивізацію людського тіла в рекламі, тобто оголені зображення, натяки на секс і використання гендерних стереотипів, а Кива став адвокатом і каже, що хоче захищати Зеленського в суді.

 

11 вересня

20 років страшної трагедії. Саме двадцять років тому в США сталися теракти, які увійшли в історію світу, як початок нового періоду в безпековому секторі. Майже 3000 людей загинули через літаки, захоплені терористами-смертниками «Аль-Каїди», які врізалися у хмарочоси Світового торгового центру, ще один літак упав на Пентагон і четвертий завдяки спротиву пасажирів не долетів до Вашингтона і розбився в полі у Пенсильванії. Цього року вшанування пам’яті у Вашингтоні тривало із самого ранку, зачитувалися імена всіх загиблих, Джо Байден виступив зі зверненням до нації, дзвеніли дзвони, від України співчуття передали Зеленський і міністр закордонних справ Дмитро Кулеба. Також цього дня вранці помер відомий український художник і архітектор Флоріан Ілліч Юр’єв. Йому було 92 роки. Світла пам’ять!

 

12 вересня

Після довгих дискусій про так званий великий герб, потім про перейменування України на Русь-Україну влада дісталася і до ще однієї традиційної теми українських суперечок – latynky. І знову аргументи плутаються і губляться в традиційному шумі. Nu nichoho – i tse perezhyvemo!

 

13 вересня

Кабмін запровадив жовті та зелені covid-сертифікати (зелені – дві дози, жовті – одна доза щеплення), а бізнесам запропонували самим визначитися, як вони будуть дотримуватися карантинних обмежень для своїх споживачів. Нові карантинні правила почнуть діяти з 20 вересня. Тим часом опитування фонду «Демократичні ініціативи» показує, що понад половина українців (56%) не хочуть вакцинуватися. Європейська ціна на газ б’є історичні максимуми. Причина фактично в штучному обмеженні поставок газу Росією та шантаж Європи.

 

14 вересня

Соціальні мережі активно обговорюють старе відео Арестовича, в якому він називає АТО «курортом», а також інтерв’ю міністра закордонних справ Дмитра Кулеби для видання The Independent, в якому він вжив фразу «не віримо Заходу» в контексті того, що Україна має стати самодостатньою та сильною державою. Також цього дня перепощували світлини з Нововолинської центральної міської лікарні, де запропонували креативні бирки для новонароджених зі слоганом «зроблено з любов’ю», і новий iPhone 13, який став ну дуууже великим (і дорогим).

 

15 вересня

У Львові розпочався щорічний Форум видавців. Але найбільш гучною новиною для соціальних мереж стала можлива хвороба путіна на коронавірус і відкриття факультету тік-току в Київському інституті культури. Також обговорювали пост директорки Департаменту освіти і науки Києва з ностальгією за совком і апаратами «газвода» (про всяк випадок нагадуємо: Совєтський союз – це окупація і терор!)

 

16 вересня

Нові дані про смерть Чорновола – ексзаступник генпрокурора каже, що В’ячеслав Чорновіл не помер у ДТП (що було офіційною, хоча і сумнівною для багатьох причиною його смерті), а його убили ударами кастета в голову. До Литви приїхав український дріт для укріплення кордону, через який самопроголошений президент Білорусі та Росія чинять провокації. Православна Церква України запустила мобільний додаток «Моя церква», в якому можна навіть початити зі священнослужителем. Тим часом у горах Рахівщини вибухнув снаряд Першої світової війни, коли туристи розпалювали багаття – двоє людей загинули, п’ятеро госпіталізовані. На екрани вийшла довгоочікувана прем’єра екранізації «Дюни» від Дені Вільньова.

 

17 вересня

В Парижі обгорнули тканиною Тріумфальну арку. Це посмертний проєкт Христо і Ван-Клод – пари художників, які свого часу загортали, зокрема, Рейхстаг. Тим часом Всесвітній банк відмовився від рейтингу Doing Business (в соціальних мережах жартують, що через те, що українські політики дуже часто обіцяли вивести країну в його першу п’ятірку). Тим часом СБУ затримала в Борисполі проросійського пропагандиста Романа Василишина, який, за її інформацією, переховувався від слідства понад рік, а звання Героя України присвоїли Максиму Крипаку, який завоював на Паралімпіаді в Токіо сім нагород, з яких п’ять – «золото». Тим часом у Києві почали працювати інспектори Комунальної служби перевезень, які контролюватимуть дотримання нових стандартів перевезень у маршрутках (надіємося, заборона акустичного насилля теж буде контролюватися).

 

18 вересня

У Афганістані таліби заборонили дівчаткам вчитися в школі, а афганські журналісти просять у світової спільноти допомогу. В Україні зростає захворюваність на covid – цього дня було понад 6 000 нових випадків. Депутати Європарламенту звернулись до Єврокомісії з проханням провести розслідування дуже високої ціни на газ («російський Газпром використовує ціну на енергоносії як спосіб політичного тиску на Європу… це ставить під загрозу відновлення економіки країн ЄС»). В ефірі «Свободи слова» відбулася публічна сварка між Разумковим та Арахамією, через яку політичні блогери вангують кризу між Разумковим і Зеленським і можливі дострокові парламентські вибори.

 

19 вересня

У Києві щорічний Марш рівності «КиївПрайд-2021», в якому взяли участь понад 5 000 людей. Тим часом у Росії вибори, на яких передбачувано перемагає путінська партія «Єдина Росія». На жаль, голосували на цих виборах і жителі наших окупованих територій.

 

20 вересня

Так званий адаптивний карантин продовжено до кінця року. Тим часом в Україні вакциновано 9% населення, а кількість щоденних випадків захворювання зростає. Триває також і непублічне протистояння ОП/Разумков, яке обговорюють у соціальних мережах: цього дня голова Верховної Ради офіційно звернувся до правоохоронців, аби вони перевірили інформацію, що нардепам дають кошти за його відставку. У селі Козубівка на Полтавщині пограбували приватний етнографічний музей, викрали багато цінних експонатів (сигналізація не спрацювала, бо того дня в селі не було світла). Ще одна сумна новина цього дня – Наглядову Раду Нафтогазу покинули всі іноземні експерти, які там працювали. Головний виконавчий директор «Нафтогазу» підтвердив, що теж іде з компанії.

 

21 вересня

Всі регіони України потрапляють у «жовту» зону. Зеленський у США, а тим часом соціальними мережами ширяться чутки, що СН знову збереться в Трускавці на нараду чи навчання. Європарламент закликає ЄС не визнавати вибори в Росії, путін розказав, що дуже «засмутився», коли Байден назвав його вбивцею, а в британській поліції висунули звинувачення третьому росіянину (Сєргєй Федотов) за отруєння Скрипалів і бігання з «Новічком» по всій Британії.

 

22 вересня

В Києві стріляли по машині першого помічника Зеленського Сергія Шефіра. Він вижив, постраждав водій авто. Це спричинило неабияку активність у владних кабінетах і очікувану появу експертів-детективів у соціальних мережах. В ОП кажуть, що це їх залякують олігархи, Зеленський обіцяє «сильну відповідь» (спойлер – не знаємо, якою буде відповідь, але те, що з кінця тижня президент почне їздити з блимавками та посиленою охороною, нам уже відомо). Сам Шефір заявив, що не пов’язує напад із роботою, бо останнім часом «займався зйомками «Кварталу» – хм, досить дивна інформація для чиновника, ні? Тим часом в Україні запровадили обов’язкову вакцинацію для працівників освітніх установ, чиновників, які працюють у міністерствах, органах виконавчої влади та їхніх структурних підрозділах, співробітників місцевих держадміністрацій. Ну, і оскільки гарних новин цього дня бракує, то ми можемо хіба привітати всіх нас із Днем телескопа.

 

23 вересня

ВР ухвалює (і ухвалить) у другому читанні та в цілому закон «про олігархів» (законопроєкт номер 5599). Незважаючи на популярну назву, багато експертів і політиків звертають увагу на закладені в законі ризики російського шляху боротьби з незручними олігархами, який призвів до узурпації влади та втрати незалежних ЗМІ. Додала тривоги і сама процедура голосування, яке відбулася, за думкою багатьох, із порушенням Регламенту та без достатнього обговорення правок і дискусії. У результаті закон ухвалено такими фракціями: СН – 229 голосів, Довіра – 15, За майбутнє – 18, Голос – 11 (для багатьох дописувачів це стало несподіванкою), позафракційні депутати – 6 голосів. Також цього дня Зеленський виступав в ООН. Він вдало потролив Росію, рекомендуючи не покидати залу протягом його виступу, а покинути територію України, але також вибрав досить претензійний і не завжди дипломатичний (на думку деяких дописувачів) тон і до самої Організації Об’єднаних Націй, і до європейських партнерів. «Пора прокидатись», – сказав Зеленський, хоча потім додав, що «Україна і не засинала». Також здивувала багатьох згадка в ООН про напад на Шефіра. Тим часом у Києві пошуки нападників на помічника президента ведуться масово, залучили навіть водолазів.

 

24 вересня

В соціальних мережах триває обговорення «закону про олігархів», який через необговорені правки містить протиріччя, а також незрозумілі норми, які можна трактувати занадто широко. Тим часом речниця Єврокомісії Ана Пісонеро назвала законопроєкт «кроком уперед», але при цьому наголосила, що він має застосовуватися «юридично обґрунтованим чином» (пані, певно, слабо знається на можливостях нашої судової системи все обґрунтувати). Тим часом Голова Венеційської комісії провів телефонну розмову із Зеленським, в якій хотів ознайомитися з фінальною редакцією законопроєкту для підготовки щодо нього висновків. До речі, нагадаємо, що за законом олігархом вважається особа, яка відповідає щонайменше трьом із чотирьох критеріїв: 1. бере участь у політичному житті; 2. має вплив на засоби масової інформації; 3. є кінцевим бенефіціарним власником суб’єкта господарювання; 4. вартість її активів (і осіб, бенефіціаром яких вона є) перевищує один мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року (на сьогоднішній день це 2 млрд 379 млн грн).

 

25 вересня

ДАСУ провело аудит УКФ і ні більше, ні менше поклало всю відповідальність за «порушення» на колишню директорку фонду Юлію Федів, що викликало низку заяв у соціальних мережах. Цікаво, що найбільше порушень було виявлено за грантами, які надавалися на «не основний» квед, хоча за законом немає особливої різниці в пріоритетності кведів для ФОПів. Тим часом актор Деніел Крейг отримав звання командера ВМС Британії за роль Джеймса Бонда, а вночі проходив бій за титули чемпіона світу у суперважкій вазі за версіями WBA (Super), IBF, WBO та IBO між Олександром Усиком і Ентоні Джошуа на стадіоні лондонського футбольного клубу Тоттенгем.

 

26 вересня

Вночі Усик переміг Джошуа, що викликало небачені дискусії в українському Facebook про те, чи радіти за повернення в Україну чемпіонських поясів, чи критикувати Усика за його політичну позицію та заяви про «Крим божий». Спойлер: однозначної відповіді в соціальних мережах, як завжди, не знайшлося. Український Оскарівський комітет обрав фільм-кандидата, що представлятиме Україну в боротьбі за 94-ту премію «Оскар» Американської академії кінематографічних мистецтв і наук у категорії «Міжнародний повнометражний фільм» – ним виявився фільм «Погані дороги» режисерки Наталі Ворожбіт. Бажаємо успіхів!

 

27 вересня

Андрію Антоненку змінили запобіжний захід із цілодобового на нічний домашній арешт (ну, хоч щось). Генеральний директор Pfizer вважає, що повернення до нормального життя після пандемії буде вже наступного року (нагадуємо, що в Україні вакциновано всього 9% населення, тому не факт, що ця інформація актуальна для нас). Тим часом самопроголошений президент Білорусі погрожує Україні «якимись діями», російська ФСБ нібито затримала когось із портретами Бандери та говорить про «неонацистське угруповання», а Угорщина підписала новий довгостроковий договір про постачання газу з Росією, що викликало різку заяву нашого МЗС. У Німеччині переможцем виборів стала соціал-демократична партія.

 

28 вересня

В Білорусі айтішник Андрій Зельцер, у квартиру якого вривалися кгбшники в цивільному, вистрілив в одного з них. Після цього чоловіка було вбито. Вічна пам’ять! Також цього дня соціальні мережі обговорювали нову партію, яку анонсував Сергій Притула. Тривають пригоди із «законом про олігархів», який ВР ухвалила з явними протиріччями в тексті – Разумков пропонує закон підписати, потім ветувати і повернути в Раду на доопрацювання (ну, а що ж, логічно). Тим часом Зеленський, крім мільярда дерев, хоче зробити ще 10 000 нових спортивних майданчиків до кінця наступного року в рамках проєкту «Здорова Україна».

 

29 вересня

80-ті роковини трагедії в Бабиному Яру, що почалась з винищення нацистами київських євреїв 29-30 вересня 1941 року. Вічна пам’ять усім загиблим у цій страшній трагедії! У МВС створять «офіс з питань захисту бізнесу», яким буде керувати Геращенко – чомусь вважається, що таким чином у нас буде більше інвестицій.

 

30 вересня

Цього дня ОБСЄ завершує свою місію на Донбасі. Росія заблокувала продовження її роботи після 30 вересня. Це погана новина, особливо на фоні погіршення ситуації на фронті (наприклад, у передостанній день місії було зафіксовано понад 400 випадків порушень режиму тиші бойовиками). І крапелька позитиву – цього дня відзначаємо Всеукраїнський день бібліотек.

 

І про найголовніше:

На російсько-українській війні 11 вересня загинув Куленкo Олексій Валентинoвич, старший солдат, навідник, військовослужбовець 17 ОМПБ «Кіровоград» 57 ОМПБр та Герман Денис Сергійович, солдат, військовослужбовець 74 ОРБ. 12 вересня загинув Голуб Артур, матрос, військовослужбовець 503 ОБМП ВМС ЗС України. 13 вересня загинув Данилів Дем’ян Петрович, старший солдат, командир механізованого відділення 17 ОМПБ «Кіровоград» 57 ОМПБр. 20 вересня загинув Аксьонов Віктор, старший сержант, військовослужбовець 81 ОАЕМБр. Також український військовослужбовець загинув і 26 вересня, але його ім’я і підрозділ поки не оприлюднено.Вічна пам’ять Героям і смерть ворогам!


Художниця, кураторка

Залиште коментар

1 × three =