Що таке астротурфінг?

В англійській мові низові суспільні ініціативи називають grassroots, тобто буквально «корені трави». Компанія AstroTurf виготовляє штучне трав’яне покриття для стадіонів. І от у 1985 році офіс американського сенатора Ллойда Бентсена закидали величезною кількістю звернень нібито від громадян, щоб змінити законодавство в інтересах великих страхових компаній. Але це не була низова громадянська ініціатива («корені трави»), а її імітація («штучний газон»), замовлена бізнесом. Бентсен сказав: «Хлопака з Техасу побачить різницю між низовою ініціативою [коренями трави] і Астротурфом… масовою поштовою розсилкою».

Із того часу термін астротурфінг прижився. Найширше визначення: імітація масової громадської ініціативи для створення ілюзії запиту від суспільства. Для цього використовують соціальні мережі, коментарі у пресі, масову розсилку, звернення, петиції (часом інфлюенсери та медіа подають астротурфінг як справжню ініціативу – свідомо чи несвідомо). Ключовий інструмент сьогоднішнього астротурфінгу – це цифрові технології ботоферм, які імітують масову народну реакцію або ініціативу.

Астротурфінг використовують як у сфері бізнесу для лобіювання інтересів, так і в галузі піару, політики та геополітики (для створення ілюзії масової підтримки чи засудження). Його мета – змусити владу дослухатися до «голосу народу», а народ переконати у тому, що певна ідея/особа/концепція «має широку підтримку», тож варто до неї долучитися.

Ось кілька прикладів. У 1993 р. у США ухвалили закони, що мали на меті обмежити куріння. Компанії Philip Morris та Burson-Marsteller разом з іншими створили Національний альянс курців, який розпочав агресивну піар-кампанію і астротурфив «громадський спротив» новим нормам.  

У 2003 році GOPTeamLeader.com пропонував людям різні бонуси, якщо вони візьмуть із сайту лист на підтримку Джорджа Буша і опублікують у місцевій газеті як «лист у редакцію». Понад сто газет опублікували ідентичний лист від імені різних людей.

У Китаї астротурфінг – це серйозний важіль підтримки тамтешньої влади. З 2010-х там активно діє так звана Інтернетна водяна армія – величезна мережа користувачів, що розміщують різномантіні дописи у китайськомовному інтернет-сегменті в інтересах влади. Дехто працює за ідею, дехто на уряд, дехто на приватні компанії, що входять у водяну армію.

Ну, і звісно, як тут не згадати Росію, де астротурфінг – це такий самий національний спорт, як і танковий біатлон. Можна знайти дуже багато прикладів кремлівського астротурфінгу, оскільки вони мають чималі ботоферми, що тільки цим і займаються. Але зупинимося на найсвіжішому прикладі. BBC разом з Інститутом стратегічного діалогу у квітні дослідили, як у соцмережах по всьому світі намагаються відбілити образ Путіна за допомогою астротурфінгу.

Дослідники вибрали 10 пропутінських груп на 650 000 підписників. У групах публікують фото та фрази, що возвеличують президента РФ. На фото він усміхнений, впевнений, позує з тваринами. Дописи роблять російською, англійською, фарсі, арабською та кхмерською. За місяць ці групи наплодили 16 500 дописів на 3,6 млн взаємодій. За нецілі півтора місяця з кінця лютого у групах з’явилося 100 000 нових підписників. Серед найактивніших дописувачів виявилися люди з кількома аккаунтами, що лайкають одне одного. Словом, тут явні ознаки ботоферми, що у промислових масштабах займається астротурфінгом.

В Україні астротурфінг, на жаль, також популярний. І він має кілька своїх особливостей, окрім описаних вище масових розсилок, ботоферм і тролів.

1. Проплачені мітингарі. Мабуть, вам не раз доводилося чути, як на нібито «добровільні мітинги» збирають за гроші маніфестантів. Коли журналісти намагаються їх щось розпитати, ті не можуть відповісти, за що і проти чого вони протестують. Підвид цього астротурфінгу – тітушки, які можуть відстоювати свою «низову громадянську ініціативу» силою.

2. Адмінресурсний астротурфінг. Цей прийом був дуже популярний за СРСР, і уже, на щастя, менш поширений. Йдеться про ті випадки, коли масовку зганяли з державних підприємств. І виходила гарна картинка велелюдної підтримки влади.

3. Астротурфінг фейкової соціології. Цей метод доволі простий. Замість того, щоб імітувати народну підтримку тієї чи іншої особи або ідеї, можна просто замовити фейкове соціологічне дослідження, що намалює потрібну цифру. 

Восени росіяни готуються знову вдатися до найнахабнішої форми астротурфінгу – фейкових референдумів на окупованих територіях. Їм це вдалося в Криму і в ОРДЛО. Але якщо у підготовці планованих референдумів візьме участь ЗСУ, то астротурф згорить ущент.

 

Ілюстрації Андрія Єрмоленка

Журналіст

Залиште коментар

2 × one =