Стартапи-єдинороги

Слово «стартап» уже давно увійшло у наш повсякденний вжиток. Воно асоціюється з історіями запаморочливого успіху, коли кілька диваків і дивачок у гаражах, коворкінгах або лофтофих спейсах раптом придумують ідею, з якої виростає надуспішний бізнес. Насправді, таких історій дуже мало, далеко не кожен стартап вистрілює, а якщо і вистрілює, то нема гарантії, що проживе він довго чи принесе надприбутки. Однак винятки з правила є, і називають їх єдинорогами.

Цей термін впровадила американська венчурна інвесторка Айлін Лі у 2013 р. Вона запропонувала називати так приватні компанії, що перевищили ринкову капіталізацію у мільярд доларів. Airbnb, Facebook і Google також були єдинорогами, поки не змінили форму власності.

Станом на грудень 2021 р. CB Insights нарахували понад 900 стартапів-єдинорогів у світі. Цей список цікавий не тільки з маркетингової точки зору, але і з цивілізаційної, оскільки діяльність і акценти успішних нових бізнесів вказують на найбільший попит, тобто на потреби людства.

Отже, на першому місці китайський гігант ByteDance (140 млрд дол.). Ця компанія заснована у 2012 р. Її основні продукти – це ТіkТоk та Douyin (аналог ТіkТоk для китайського ринку), а також Toutiao (платформа, що відфільтровує персоналізовану стрічку новин зі світових медіа за допомогою алгоритмів під індивідуального користувача). На компанію працюють 110 000 осіб, вона активно діє і на китайському, і на світовому ринку, хитро балансуючи між вимогами і обмеженнями. Наприклад, TikTok i Douyin – майже ідентичні сервіси з однаковим інтерфейсом, але мають окремі сервери, тож контент не перетікає з мережі в мережу.

На другому місці американська SpaceX (100,3 млрд дол.), заснована Ілоном Маском у 2002 р. Компанія працює над здешевленням і технологічним покращенням космічних подорожей і має амбітну мету колонізувати Марс та запустити мережу супутникового інтернету Starlink. Це перша приватна компанія, що активно діє в космосі.

Третє місце обіймає американсько-ірландська компанія Stripe (95 млрд дол.), що займається електронною торгівлею, програмним забезпеченням для платежів та відповідними мобільним додатками.

На четвертому місці шведська Klarna (45,6 млрд дол.), що також працює у галузі підтримки електронної торгівлі.

П’яте місце за австралійською Canva (40 млрд дол.). Це платформа графічного дизайну для соцмереж. На її сервісі можна створювати презентації, афіші та інший візуальний контент за допомогою величезного банку шаблонів, шрифтів, ілюстрацій і т.д.

Американський Instacart (39 млрд дол.) на шостому місці: ця компанія пропонує сервіс онлайн шопінгу та доставки продуктів харчування у США і Канаді.

На сьомому місці американська компанія Databricks (38 млрд дол.), що розробляє веб-платформу для роботи зі Spark (ефективним інструментом обробки великих масивів даних).

Восьме місце – британська Revolut (33 млрд дол), інноваційна банківська компанія, що надає послуги безкомісійних переказів, можливість використання банківських карт у різних країнах без додаткової оплати тощо. Її технічний директор і співзасновник – українець Влад Яценко.

На дев’ятому місці – бразильський Nubank (30 млрд дол.), віртуальний банк (аналог нашого Монобанку).

І замикає десятку американська компанія Epic Games (28,7 млрд дол.) – розробник софту та відеоігор.

Всього у рейтингу стартапів з капіталізацією від 10 мільярдів доларів 35 компаній. Із них – 16 американських, 10 китайських, 3 британські. В Австралії, Бразилії, Німеччині, Індії та Швеції – по одному єдинорогу-важковаговику.

За сферою діяльності – 9 компаній займаються фінансовими технологіями; 4 електронною торгівлею; по 3 штучним інтелектом, інтернетними програмами та виробництвом техніки; по 2 – роздрібною торгівлею, обробкою великих масивів даних, логістикою і доставкою, освітніми технологіями, здоров’ям.

Окрім згаданої компанії Revolut, співзасновником якої є українець, до рейтингу єдинорогів  потрапила ще два стартапи, засновані українцями, але зареєстровані у США.

Перший з них – Grammarly (капіталізація у 13 млрд дол.), онлайн-сервіс перевірки правильності написання англомовного тексту на основі штучного інтелекту. Компанію заснували у 2009 році Олексій Шевченко, Максим Литвин і Дмитро Лідер.

Другий єдиноріг з меншої вагової категорії – People.ai (1,1 млрд дол.), що розробляє інструменти на основі штучного інтелекту для покращення відносин із клієнтами та маркетингу.

У загальному рейтингу усіх 900 єдинорогів на першому місці США – понад половина компаній, у Китаї майже п’ята частина, близько 5% в Індії, 4% у Британії.

Найпопулярніші сфери діяльності, що займають по п’ятій частині списку – інноваційні фінанси та інтернет сервіси; електронною торгівлею займається десята частина єдинорогів, штучним інтелектом бл. 8%, здоров’ям 7%, кібербезпекою бл. 5%,  майже по 3% у компаній, що працюють у галузях автотранспорту, роздрібної торгівлі, менеджменту та аналізу даних, мобільних телекомунікацій.

Українські єдинороги поки, на жаль, з’являються тільки тоді, якщо реєструються за кордоном, але це не означає, що у нас ніхто не сидить по гаражах, лофтах, коворкінгах і нічого не придумує. Сектор українських стартапів зростає, набирає вагу. Може, за кілька років у рейтингу CB Insights з’являться не тільки стартапи, створені українцями, але і зареєстровані в Україні.


Журналіст

Залиште коментар

three × 5 =