Твітерний фронт

Соціальна мережа Twitter не належить до найпопулярніших у світі. За даними Statista, у світі вона посідає 15-те місце (436 млн активних користувачів). Станом на початок 2022 року, за даними datareportal, мережею Twitter користувалося бл. 1 млн українців. Тим не менш, ця мережа доволі впливова, оскільки топові політики та інфлюенсери, особливо на Заході, використовують її як майданчик комунікації. Саме тут оперативно з’являється інформація про найважливіші події.

Мережу засновано у 2006 році. Спочатку там можна було писати дописи з максимальною довжиною у 140 символів, потім розмір твітів розширили вдвічі. 10% твітерян генерують 92% контенту. Це означає, що в мережу більше приходять почитати, ніж пописати.  80% користувачів – віком від 18 до 44 років.

Станом на жовтень найпопулярніші твітеряни – це Барак Обама (133,5 млн), Джастін Бібер (113,9 млн), Кеті Перрі (108,9 млн), Ілон Маск (108,6 млн), Ріана (106,7 млн), Кріштіану Роналду (103,9 млн), Тейлор Свіфт (91,2 млн), Леді Ґаґа (84,9 млн), Нерендра Моді (83,2 млн), Еллен Дедженеррес (77,2 млн). Окрім зірок шоубізу, у цьому списку два політики (Обама і Моді) та найбагатший американець Маск. Саме цим мережа і вирізняється від інших.

В українських політиків на фоні війни також доволі виросла кількість підписників. У Зеленського їх 6,8 млн, у Порошенка 1,3 млн. У сторінки Міністерства оборони – 1,5 млн, в офіційного екаунту «Ukraine» 2,2 млн.

Приклад, як перетворити Twitter на серйозний інформаційний інструмент, показав Дональд Трамп. У його виборчій кампанії 2017 року ця соцмережа відігравала одну з провідних ролей. На початок 2016 його твіти збирали по 10 000 вподобань і по 5000 ретвітів, у конкурентки Клінтон був значно слабший екаунт. А коли політика обрали президентом, він і надалі продовжив самотужки вести Twitter. 

Протягом всієї каденції, за підрахунками New York Times, Трамп опублікував понад 11000 твітів (спочатку по 9 твітів на день, а під кінець каденції їхня кількість збільшилася втричі). Радники Трампа намагалися якось проконтролювати комунікацію президента, але їм це не дуже вдавалося. Були навіть спроби домовитися із соцмережею про п’ятнадцятихвилинне запізнення публікації, щоб якось встигнути перевірити її, але на це так і не пішли.

За даними дослідників, Трамп твітив переважно рано-вранці та пізно ввечері, коли поруч не було радників. Келіен Конвей, юридична радниця Трампа, порівняла його потребу у твітах із потребою в їжі. 

Будучи президентом, Трамп опублікував 5889 твітів критики та атаки на інших людей й ідеї та 4876 твітів похвали когось або чогось, з них 2026 твітів самопохвали. На кінець каденції його читало 88,7 млн. твітерян. Часто він питав їхньої думки, використовував соцмережу, як соціологічний інструмент.

Деякі твіти мали доленосний характер, наприклад, про американське визнання спірних Голанських висот за Ізраїлем. «Бум, я натиснув це [твітнув] і за дві секунди у нас з’явилася гаряча новина», – згадував Трамп.

Однак надмірна любов екс-президента до цієї соцмережі на тлі штурму Капітолію після програних виборів змусили Twitter заблокувати екаунт Трампа.

Досвід Тарма вчить, що один твіт на величезну авдиторію може мати масштабні наслідки. Це гарно ілюструє нещодавня історія з топовим твітерянином Ілоном Маском. Його недалеке бачення російсько-української війни, сформульоване в один твіт, здійняло цілу бурю. Посол Андрій Мельник відповів американському бізнесмену також явно недипломатичним твітом, на який той згодом відреагував. Перепалка у соцмережі мало не призвела до серйозних непорозумінь на міжнародному рівні.

Twitter вирізняється не тільки коротким текстовим форматом, але і системою гештегів та алгоритмами фільтрування інформації за ключовими словами. Тому тут легко вишукувати однодумців та опонентів.

Саме це спричинилося до появи такого явища, як «шакалячий експрес», коли на опонента накидується багато супротивників, які цькують і висміюють його. Саме за цим принципом сформувалася група NAFO, тобто North Atlantic Fellas Organization, або ж fellas. Це симпатики України, які різко засуджують агресію Росії, але роблять це за допомогою мемів і гумору, використовуючи при цьому зображення з собаками шиба-іну.

На їхньому рахунку багато успішних інформаційних атак на кремлівські рупори. Вони діють просто: як тільки хтось бачить російську або проросійську позицію, то залишає під твітом хештег #Article5 (алюзія на 5 статтю НАТО про колективну оборону), після чого туди набігає багато fellas і влаштовують жертві «шакалячий експрес».

Серед активних членів NAFO кілька тисяч твітерян з усього світу. Симпатію і увагу до руху виявили міністр оборони України Олексій Резніков, американський конгресмен Пол Масаро, син Джона Маккейна Джек, екс-президент Естонії Томас Гендрік Ільвес та інші. А ще NAFO зібрали понад пів мільйона доларів для потреб української армії.

Оскільки в мережі Twitter люблять афористичність, підсумуємо двома українськими приказками. Приклади Трампа, Маска і Мельника вчать нас, що слово не горобець (хоча «tweeting» і перекладається як «щебетіння»). А приклад NAFO показує, що гуртом і батька пропагандистського легше бити.     

 

 

Журналіст

Залиште коментар

12 + 17 =