Великий наступ, смерть Путіна і пекельні бої: чому не варто слухати прогнози астрологів про війну

“Війна — царство невизначеності; три чверті факторів, на яких базуються дії під час війни, оповиті туманом більшої чи меншої невизначеності”. Це казав класик військової думки Карл фон Клаузевіц, чию теорію військові всього світу вивчають досі. Ще він говорив таке: “Війна – то царина випадку. Жодна сфера людської діяльності не дає такого простору для цього незнайомця. Це посилює невизначеність будь-якої обставини та сплутує хід подій”.

Саме тому, напевне, і українські, і світові військові експерти так часто помиляються у своїх передбаченнях, а найфаховіші намагаються уникати прогнозів. Це нелегка задача, враховуючи народний запит на них. Його теж можна зрозуміти: люди хочуть повернути собі втрачене через війну відчуття контролю над власним життям.

Але святе місце порожнє не буває. Є люди, яким туман війни не заважає пророкувати. Понад 21 800 передбачень від екстрасенсів, астрологів, тарологів, мольфарів, нумерологів та медіумів поширили українські медіа за 24 лютого 2022 – 16 січня 2023. Разом вони набрали понад 150 млн переглядів, свідчить аналіз онлайн-системи медіамоніторингу та репутаційного менеджменту Semantrum на замовлення LIGA.Life. Так на новинних сайтах аж рябить від прогнозів. Але якщо почнете планувати за ними своє майбутнє, то розгубитесь.

Коли закінчиться війна

Швидкий пошук у гуглі прогнозів за останні кілька місяців найпершими видав заголовки на кшталт “Астролог назвав місяць та рік закінчення війни в Україні”. Чемпіон за цитуваннями у таких новинах – астролог Влад Росс. В одній він говорить про червень 2023, в іншій – що усе має вирішитися до серпня. Раніше він пророкував закінчення війни до лютого, бо Путін мав раптово злякатися. Якби ж він виявився абсолютно божевільним, то почав би наступати 22-24 лютого. Інших альтернатив Росс не надав. Жоден із його сценаріїв не справдився.

Астролог, хіромант і фахівець системи архітектурного планування Васту-шастра Володимир Бадіян назвав вирішальними березень і початок квітня, після чого будуть перемовини, які “зафіксують зупинку гарячої фази війни”. Остаточну ж перемогу він прогнозує у травні – хоча важко уявити, як її забезпечать перемовини з Росією. Сама ж війна завершиться 2025-го. Далі ще цікавіше – “ДНР” і “ЛНР” залишаться у підвішеному стані протягом 4-6 років. А що буде потім? Україна їх відвоює чи Росія наново піде у наступ? Знову ці питання… Зате Крим ЗСУ деокуповуватимуть уже влітку, а до весни 2024 Україна увійде в союз держав, який допоможе виграти війну. Але цивілізаційний конфлікт між Україною та Росією триватиме щонайменше до 2029 року.

Натомість карпатський мольфар Василь Гундяк прогнозує завершення війни 2024 року через розпад Росії і трагічну смерть путіна. Раніше інший мольфар із Карпат Василь Юращук сказав, що війна триватиме ще два роки. Астрологиня Поліна Павлова передрекла, що гаряча фаза закінчиться в березні 2023, Україну перестануть закидати ракетами, а війна завершиться в середині 2024. Подібно астролог Дмитро Уранус спрогнозував кульмінацію війни вже в червні-липні 2023, а розв’язку – навесні 2024.

Оптимістичніший прогноз висловив ясновидець та екстрасенс Валерій Шатилович. Він уже влітку цього року очікує на припинення боїв. У березні мали б з’явитися сигнали того, що Путін хоче зупинити війну і готовий відступити. Росія не капітулює, проте у ній може змінитися влада, каже він. А перуанським шаманам духи сказали, що мирний договір підпишуть до серпня 2023. Тарологиня Ірина Клевер також прогнозує перемогу вже цього року. Мольфарка Олена Стеценко розповідала, що активні бойові дії триватимуть до Великодня цього року, а російські атаки – до 3,5 років. Відьма-некромант Марія Тиха, навпаки, передбачила, що війна закінчиться “не цього року”.

Таким чином, кожен може обрати собі прогноз до душі. Утім, мати на увазі, що деякі з передбачень уже ніколи не справдяться.

Чого не сталося у лютому і березні

Усі очікували чогось жахливого 24 лютого. Коли цього не сталося, астрологиня Людмила Хомутовська у відео під заголовком “Жуткий прогноз! Все выходит из-под контроля!” прогнозувала “стратегічний удар” 26 лютого. Дмитро Уранус розповів, що 27-28 лютого будуть дуже небезпечні.

Екстрасенс Марія Тиха в кінці лютого розповіла про свій віщий сон, що ось-ось буде масований ракетний обстріл. Вона навіть назвала мішень – кольорова багатоповерхівка у Солом’янському районі столиці. Астрологиня Ольга Медвецька спрогнозувала близько 15 березня +/- п’ять днів ймовірні нові масовані ракетні атаки РФ. З 15 до 20 березня вона віщувала загрози енергетичній сфері, а у березні загалом – транспортній системі. Таролог Макс Гордєєв наприкінці грудня прогнозував, що енергопостачання в Україні стабілізується аж у червні, бо нам “щось обіцяють, але не виконують”. Перегукується з меседжем російської пропаганди, спрямованим на розкол із західними партнерами.

Екстрасенс Роман Шептицький запевнив, що “у березні буде судний день для ворога”, і назвав переломними датами 2-3 і 23 березня. Нічого “переломного” у ці дати не сталося. Росс прогнозував, що у березні ЗСУ почнуть наступати по всіх напрямках. Цього також не сталося. 7 березня він очікував “великої війни”. А що ж у нас було останній рік? Можливо, йшлося про “великий наступ”? Його прогнозували практично всі езотерики, маючи на увазі нову атаку на Київщині та інших прикордонних напрямках. Паніки наробили, але й цього не сталося. Тарологиня Олена Бюн заявила, що у перші десять днів березня Росія ймовірно не влаштовуватиме масовані ракетні удари по Україні (один із таких ударів відбувся 9 березня).

Екстрасенс, тарологиня і медіум Анна Атаманова заявила, що у березні на Київщині “буде страшно” і окупанти цілитимуть у якісь установи. “Все будут в ужасе от новостей”, – казала вона, закликаючи “чекати на найгірше”. Чи сталося “найгірше”, не буду судити, але панічні очікування точно зіпсували людям багато крові. Астролог Альбіна Пономаренко, навпаки, вже з 17 березня очікувала подій, які можна назвати переможними. Не сталося й їх.

Емоційні гойдалки

Не всі віщуни сіяли паніку, деякі були оптимістичними. Про шанс для України говорив Шатилович, а про величезний шанс закінчення війни дипломатичними методами – Людмила Хомутовська. Раніше Росс розповів, що на Росію чекатиме цілковита поразка вже в березні-квітні 2023 року. Хоча ще раніше він заявляв, що Крим Україна вже не поверне, і хвалив Путіна за силу і рішучість. Але згодом змінив обидві думки.

Коли завищені оптимістичні очікування не справджуються – настає розчарування. Це впливає на моральний дух народу, від якого під час війни залежить здатність країни оборонятися.

Ще декілька заголовків, аби “зацінити” спектр емоційних гойдалок:

– “Екстрасенс вразив прогнозом на 2023 рік для України”

– “Екстрасенс засмутив прогнозом щодо закінчення війни в Україні”

– Не 2023 року: відомий карпатський мольфар дав невтішний прогноз щодо термінів закінчення війни

– Таролог назвала міста, де незабаром буде “місиво”

– Відома провидиця попередила про небезпеку для Києва: буде новий наступ

– Астролог назвав місяць, коли Путін може раптово закінчити війну

– Коли Росія піде в новий наступ і спробує захопити Україну: астролог Влад Росс назвав два небезпечних періоди

– Відома астрологиня розповіла, що весна 2023 в Україні буде “вогненною і трансформаційною” зі змінами у владі

– Обряд темних сил вийшов з-під контролю: мольфар – про Путіна

– Екстрасенс прогнозує на березень дуже хорошу енергію для контрнаступальних дій

Іншу групу передбачень можна назвати “капітан очевидність”.

Дмитро Уранус сказав, що кінець лютого буде складним для України. У деяких містах очікуються сильні обстріли. На початку березня буде така ж ситуація. Найсерйозніша небезпека нависла над Запоріжжям, Дніпром, Полтавою, Сумами та найближчими до них містами. Тобто над прикордонними містами, що передбачувано. Таролог і астролог Яна Тимощук розповіла, що окупанти зосереджуються біля кордонів і можуть завдавати ударів по деяких містах. Логічно.

Екстрасенс та шаманка Сейраш назвала березень-квітнь “пекельним” для України: загострення на фронті і зміни в політичному житті України. Цікаво, який місяць не був пекельним і які взагалі критерії “пекельності”? Українська відьма-некромант Марія Тиха розповіла, що у березні найважча ситуація буде на Сході – під ударом окупантів будуть Донецька і Луганська область. Теж “несподівано.” Астрологиня Анна Вергелес розповіла, що наприкінці березня в Україні будуть жорстокі бої. Авжеж.

Астролог Олексій Кириченко розповів, що в кінці лютого Росія може влаштувати кілька масованих атак, а найнебезпечнішим містом буде Бахмут. Астрологиня Яна Тимощук зробила розклад на картах Таро і визначила, що навесні 2023 року війна в Україні триватиме, домовленостей про мир досягнуто не буде, але буде багато втрат з обох сторін. Людмила Хомутовська на початку березня також передрекла загрозу продовження масованих ракетних атак. Тим часом Україні поставлять якусь супер-зброю. Про це заявив і ведичний астролог Алакх Ніранджан: США та Європа з травня до червня ухвалять активні рішення для допомоги Україні та максимальних постачань зброї.

Усе це можна передбачити, просто читаючи офіційну інформацію і зведення ЗСУ.

Путін помер уже кілька разів і ще раз помре 2023-го

Одне з “вічнозелених” передбачень, що провокують нескінченні емоційні гойдалки – раптова смерть або хвороба путіна. Влад Росс віщує його смерть уже цьогоріч: пізньої весни або раннього літа. Його наступник “буде згоден на все”, і це – мер Москви Собянін, “найбільш пристойний російський лідер”. Російський філософ і окультист Андрій Космач, посилаючись на трьох найкращих у світі корифеїв мунданної астрології, обіцяє смерть Путіна на 98,5% у травні, і на 1,5% – до серпня. Про 2023 рік говорить і астрологиня Анжела Перл в інтерв’ю Наталії Мосейчук. Утім Детектор медіа проаналізував, що, якщо вірити медіа, Путін уже перехворів на рак усього, відійшов від влади та помер кілька разів. Той самий Росс ще 2017 пророкував, що путін піде з посади.

Той самий Детектор медіа зробив список медіа, які поширюють гороскопи: New Voice (nv.ua), УНІАН, ТСН, “Українські новини” “Подробности”, Факти ICTV, Новий канал, СТБ, 24 канал, Фокус, “РБК-Україна”, Gazeta.ua, “Главред”, Obozrevatel.

Як повідомляв ІМІ, у серпні 2022 Незалежна медійна рада оприлюднила висновок щодо трьох матеріалів УНІАН з передбаченнями таролога щодо перебігу війни (зокрема, ударів по конкретних містах) та добіркою народних прикмет і звичаїв. НМР визнала, що в цих матеріалах порушено Кодекс етики українського журналіста, Закон “Про пресу” та редакційну політику УНІАН.

Отже, чи варто вірити прогнозам окультистів щодо війни? Ні, і ось чому:

1. Вони розмивають межі правди. Прогнози створюють інформаційний шум, “забиваючи” ефір інформацією з нульовою цінністю, в якій губиться те, що нам справді важливо знати. Так, під час війни нам відомо мало. Але треба чітко розуміти, що ми знаємо, а що ні, і що ми насправді контролюємо. Від цього розуміння може залежати життя.

2. Вони поширюють паніку. Хтось робить це, аби збільшити свою аудиторію й заробити. А хтось, не виключено, працює на сусідню країну. Моральний дух під час війни – це мішень. Ворог хоче, щоб ми втратили волю до спротиву. Пам’ятаймо про це щоразу, коли бачимо страхітливі і занепадницькі прогнози.

3. Спецслужби завжди використовували астрологів і віщунів. Вони можуть маніпулювати вашими страхами та надіями, аби змусити вас робити те, що вони хочуть. Ось, наприклад, ІМІ проаналізував, як це робить росія. Вони просувають певні ідеї, які дивовижно збігаються з міфами російської пропаганди. Але їхня риторика м’якша, ніж у відвертих пропагандистів, тому вони не викликають підозр і уникають санкцій. Про те, що екстрасенсів використовує пропаганда, свідчить це дослідження. Багато прикладів поширення пропагандистських меседжів астрологами (і Олексієм Арестовичем) можна побачити й тут.

4. Дарують марні надії і фальшиве самозаспокоєння. Не треба, склавши лапки, чекати смерті Путіна і втечі окупантів з України, бо так сказали зірки. Треба робити все для перемоги, донатити на армію та тримати стрій.

5. Не мають наукової доведеності. Астрологія та інші вказані вище “логії” не є науками. Сер Френсіс Бекон пояснював, що наука складається із систематичних спостережень, вимірювань і експериментів, а також формулювання, перевірки та модифікації гіпотез. Критика, дебати та логічні міркування є основою наукового методу. Будь-які галузі досліджень, які уникають критики, однозначно не є наукою. Астроном Карл Саган у книзі “Світ, охоплений демонами” 1995 року написав, що огрядний акушер, який стоїть поруч із породіллею, чинить на немовля більше сили тяжіння, ніж уся планета Юпітер. Зірки, розташовані ще далі, впливають іще менше.

6. Вони шкодять критичному мисленню. Кілька років тому на ресурсі петицій з’явився заклик заборонити законом програми, які пропагують “мракобісся”. Під ним мали на увазі тези, які жорстко суперечать позиції офіційної науки або визнані антинауковими: астрологія, екстрасенсорика, хіромантія, креаціонізм, гомеопатія, пласка Земля, антивакцинація, конспірологія, уфологія, ВІЛ-дисидентство, а також нав’язування різних ірраціональних фобій на зразок страху ГМО або гомофобії. Список можна продовжити. Автор петиції цитував Сергія Капіцу: “Якщо ви продовжуватимете таку політику, то отримаєте країну дурнів. Такою країною легше керувати, але в неї немає майбутнього”. Він говорив про Росію, але України це стосується не меншою мірою, пише автор. І тут із ним важко не погодитись.

Врешті-решт, один із сайтів чесно пише в кінці кожного з безлічі опублікованих прогнозів, що астрологія та інші віщування не є науками і мають розважальну мету. Вірити віщунам може бути цікаво, але в умовах війни – небезпечно. 

Я також запитала ChatGPT, що він думає про цю проблему. І ось що він відповів: “Астрологи можуть використовувати паніку, аби збільшити свою аудиторію та продати свої послуги. Тож будьте обережні, може бути краще перевірити прогноз погоди, ніж гороскоп”.

 


*на обкладинці використана ілюстрація Альбіни Ялози із серії “Створення світу”

журналістка, медіатренерка, співзасновниця Stopfake

Залиште коментар

three × 4 =