Впольовані мізки
У інформаційному просторі – хоч греблю гати – різних маніпуляторів, аферистів, шахраїв та банальних злодіїв, що використовують проблеми з критичним мисленням для власних махінацій. У цьому матеріалі ми вирішили розповісти про три характерні кейси, що виглядають доволі підозріло і відзначаються великою рекламною розкруткою.
«666, чип на лбу, конца света не будет…»
Отже, кейс номер один. Усі, хто подорожують Україною, не раз бачили написи, зроблені балончиком на зупинках, мостах, естакадах: «666, чип на лбу, конца света не будет, Ютуб Анаста». Їх замальовують, але вони вперто з’являються знову. Я бачив їх уздовж чопської та одеської трас. Хтось не полінувався добряче поїздити і прорекламувати ютуб-канал. Так що ж означає цей загадковий меседж?
За усім цим стоять анастасіївці. Це така релігійна течія, духовний лідер якої – уродженець Чернігівщини Владімір Мегре, сибірський бізнесмен, що написав серію книг про диво-сибірячку Анастасію під назвою «Звенящие кедры России». Анастасіївці міксують неопоганство із християнством: вірять у магічну силу кедра і пропагують утворення так званих родових помість як першооснову правильної соціальної та економічної структури. До цього місця усе ніби нестрашно. Конституція гарантує свободу віросповідання. Хочеш вірити у магічну дію кедра – їси його на здоров’я. Але ця течія не така уже і проста. Вона чітко антизахідна, пропагує конспірологічні теорії про плани підступного Заходу винищити «русскій мір» (шляхом цієї самої чіпізації та інших технологій), вважає Україну невід’ємною частиною Росії і т. д. Сам Мегре висловлює підтримку політиці Путіна.
Один із центральних ютуб-каналів анастасіївців має 110 тис. підписників, йому десять років. Серед релігійних роликів можна знайти і такі, що показують «усю правду про Майдан як про початок ІІІ світової». В Україні анастасіївський рух присутній. Можна нагуглити родові помістя в більшості областей.
«Аллатра»
Кейс номер два – «Аллатра». Вони рекламуються не так по-партизанськи, як анастасіївці, а викуповують білборди, причому не тільки на трасах, але і в метро. Це також російська квазірелігійна течія, яка зародилася в Україні і маскується під громадський рух. На їхній сторінці вони себе подають так:
«У 2011 році на базі Міжнародної громадської організації «Лагода» був заснований Міжнародний громадський рух «АЛЛАТРА». Сьогодні учасниками руху реалізується величезна кількість масштабних проектів у різних галузях. Над ними працюють кращі у світі спеціалісти-волонтери різних професій, яким не байдуже майбутнє нашої цивілізації та які реалізовують свій професійний та творчий потенціал на благо всього людства».
Насправді, «Аллатра» активізувалася саме у 2014 році. Її духовні лідери – Анастасія Нових (псевдонім) та Ігор Данилов. Аллатріанство – це нью-ейджівське поєднання близькосхідної міфології, зороастризму, гностицизму, теософії та йоги.
Аллатрівці вірять, що настає світова криза через бездуховних політиків, що збудували несправедливу економіку, а духовні люди можуть виторгувати для нас ще 1000 років завдяки… об’єднанню усіх народів (зокрема слов’ян) довкола Росії, що очолить боротьбу зі злом.
Аллатрівці працюють із середнім бізнесом. На сторінці їхніх партнерів можна знайти з десяток українських фірм. Кілька мерів українських містечок співпрацюють з «Аллатрою». Також вони намагаються отримати доступ до дітей через заклади освіти.
І анастасіївці, і аллатрівці – це не просто класичні релігійні течії, мета яких збагачення та/чи реалізація хворобливих інстинктів лідерів. Ці обидва рухи виглядають, як ретельно відпрацьовані пропагандистські проекти. Вони створюють ілюзію, буцім, намагаються врятувати душі/надати сенс життю своїх адептів, але, насправді, пропагують «русскій мір». Анастасіївці більше спрямовані на сільську місцевість та дауншіфтерів, аллатрівці – на містян.
На жаль, точних даних про кількість адептів цих двох течій в Україні нема, але їхні ютуб-канали мають понад сто тисяч підписників, а деякі відео – багатомільйонні перегляди.
B2B Jewelry
Кейс номер три найбільш розкручений і найбільш, здавалося б, очевидний, але все одно магнітом притягує людей. Ідеться про B2B Jewelry. Вийшло уже кілька журналістських розслідувань, де детально показано, що ця фірма має ознаки фінансової піраміди. Однак люди усе ще вірять, що можна так просто отримати надприбутки.
B2B Jewelry переконує, що вони не піраміда, бо торгують ювелірними виробами, отже, гроші чимось підкріплені, а неймовірні відсотки за інвестиції – це інноваційна бізнес-модель. Клієнтів B2B Jewelry не насторожує те, що на підтвердження своїх інвестицій вони отримують сертифікат, що не має юридичної сили, їх не насторожує досвід інших пірамід, вони несуть туди свої гроші та вербують родичів і знайомих.
B2B Jewelry відкрила офіси по всій країні, їхня реклама повсюди, навіть на Будинку профспілок, клієнтів вимірюють сотнями тисяч.
Попри те, що третій кейс не пов’язаний із релігією, він також базується на чистій вірі, бо навіть побіжний раціональний аналіз вкаже на те, що у цій історії щось нечисто. А ще третій кейс доводить, що народ не засвоює уроків з минулого, оскільки з моменту краху МММ минуло всього 26 років.
Усі три кейси, насправді, нагадують питання: скільки буде два плюс два? Але, виявилося, що навіть на нього людям важко відповісти. А що тоді говорити про складніші рівняння, а про інтеграли? Так можна заплутати мільйони.
Запрошуємо читачів пройти вікторину “Фейк чи не фейк”.
Слідкуйте за новими матеріалами від Uchoose через наші канали у Facebook, Twitter та Telegram