Виклики нової писемності

З появою і розбудовою цифрових технологій та інформаційного суспільства розширилося також поняття писемності. В попередню епоху писемною вважалася людина, що вміє читати і писати, у наш час цих навиків явно замало. То що входить у поняття нової писемності? Давайте проаналізуємо.

Комунікація

Якщо раніше комунікація зводилася до розмов тет-а-тет, паперових листів та телеграм, і згодом телефонних дзвінків, то зараз комунікаційних каналів значно більше.

Спілкуємося у месенджерах, соціальних мережах, на спеціалізованих форумах, групових чатах, каналах відеокомунікації і т. д. Нова писемність, по-перше, вимагає вміння опанувати ці різноманітні канали (знати і користуватися усіма їхніми функціями та можливостями), оперувати специфічними системами символів (смайлики, спеціальні скорочення, піктограми тощо), засвоювати нові правила етикету. Наприклад, у давньому епістолярному жанрі відповідь на листи можна було писати кілька днів або тижнів, а тепер якщо ти про щось питаєш у месенджері і бачиш, що адресат переглянув повідомлення, але не відповів, то це сприймається як моветон. Так само поганим тоном вважається використання капслоку у переписці (це сприймається як підвищення голосу) тощо.

Змінилися також норми доступності. Якщо раніше через недоступність каналів комунікації можна було залишатися поза зв’язком доволі часто, то зараз така поведінка не сприймається як норма.

Пошук інформації

В доінтернетну епоху інформація ховалася у домашніх енциклопедіях, бібліотеках, наукових центрах, експертному середовищі. У ХХІ ст. інформація на відстані напівзігнутої руки, що лежить на клавіатурі або тачскріні. Проблема тільки у тому, що інформації дуже багато і вона не завжди посортована як слід, тому нова писемність вимагає вміння здобувати необхідну інформацію, користуватися усіма хитрощами пошуковиків, вміти відфільтровувати непотрібну інформацію, шукати першоджерела і займатися фактчекінгом, щоб верифікувати знайдене.

Нова писемність – це не тільки вміння прочитати інформацію, але також здатність перевірити її. Новописемна особа вміє відрізнити надійне та ненадійне джерело інформації, піддає сумніву сенсаційний контент, завжди шукає першоджерела, порівнює висвітлення на кількох авторитетних майданчиках.

Блогерство

Якщо раніше поділитися своїми думками можна було тільки у пресі (пройшовши затвердження головредом і обробку матеріалу редактором), то сучасні платформи дають можливість самовиражатися кожному, у кого є доступ до інтернету. Отже, нова писемність вимагає бути самому собі головредом, редактором та коректором. Якщо ви наповнюєте відеоблог, то також монтажером, звукорежисером, майстром світла, гримером, стилістом і т.д.

Нова писемність для творців блогів – це також вміння спілкуватися у коментарях, відрізняти ботів від справжніх людей, просувати свій контент вверх по рейтингах і т.д.

Нова писемність для читачів блогів – це вміння знайти якісних авторів, зробити цікаві підписки, вміти плавати у величезному морі інформації, знати і використовувати алгоритми, що відфільтровують контент.

Меми

Нова грамотність – це не тільки розуміння алфавіту, смайликів та піктограм, але також оперування мемами. Вони з’являються дуже стрімко і охоплюють величезну кількість людей. Після укорінення в комунікації меми замінюють цілу фразу або опис ситуації. Фраза «Йой, най буде» – це всього три слова з відомого мему з котами. Але якщо людина, не бачила його, то буде поза контекстом.

Лінґва франка

Важко собі уявити писемну людину ХХІ ст. без знання англійської. Так, без англійської можна обійтися, але це дуже суттєво звузить ваші горизонти. Англійська – це мова глобалізації. Знаючи її, ви зможете значно краще спілкуватися зі світом, отримаєте швидкий доступ до найкращого і найоперативнішого контенту, не кажучи про те, що самі інформаційні технології будуються на англійській, тому інтерфейси багатьох програм та застосунків стануть для вас зрозумілими.

Постписемність

У 1962 р. Маршал Маклуган ввів таке поняття як постписемність на позначення суспільства, якому завдяки технічному прогресу уже не потрібне вміння читати і писати. У певному сенсі інформаційне суспільство рухається у цьому напрямку. У наш час стають менш популярними довгі тексти, візуальний контент з великою перевагою домінує над текстовим. У месенджерах дедалі частіше надсилають голосові повідомлення замість набраного тексту, а смайли і піктограми замінюють слова. Поки це тільки незначні прояви, але подивимося, куди воно піде далі.

***

Опановувати нову писемність чи ні – річ цілком добровільна. На цій планеті усе ще залишилося бл. 14% дорослих, які взагалі не вміють читати (дані за 2015 рік), однак не варто забувати, що писемність – це ключ до нових горизонтів. Час іде, писемність змінюється, в інформаційному Римі треба бути як інформаційні римляни.


Журналіст

Залиште коментар

five + 12 =