Як не дати себе обдурити: 7 книжок, які навчать критично мислити

“Одягни шапку, застудишся!” — завжди в дитинстві говорила нам мама, яка тоді ще не знала, що хвороби викликають віруси, а не холод. Кожен наш день і досі наповнений діями та пересторогами через факти, в правдивості яких ніхто не сумнівається. А варто було б!

Значну частину дітей 90-х та 00-х важко змусити повірити у неправдиві факти, адже вже тоді було доступне джерело набуття критичного мислення — запуск телепередачі “Руйнівники міфів”, де експериментальним шляхом доводили правдивість чи хибність популярних чуток, але що робити всім іншим? Готуватися до продуктивної читацької вакації!

Зібрала для вас 7 книжок, які пояснять, що таке критичне мислення, допоможуть йому навчитися та розвінчають найпопулярніші хибні твердження, в які ми все життя віримо.

Почнемо з основ.

1. Книга, яка пояснить більше про критичне мислення та розповість його концепцію від стародавніх греків до сьогодення — “Критичне мислення” Джонатана Хейбера. Її автор, дослідник і підприємець у сфері освіти, посилаючись на столітні визначення, каже, що критичне мислення — це сукупність знань логіки та риторики, набір навичок і звичок, а також певне ставлення до всього, яке підкреслює раціональність і неупередженість. Хейбер пояснює, ЯК працює критичне мислення та яке його ЗАСТОСУВАННЯ, але НЕ НАВЧИТЬ вас критично мислити.

Тепер перейдемо до практики.

2. Книга, яка допоможе в розвитку критичного мислення — “Думай сам: розвиваємо критичне мислення” Андреа Деббінка. Вона допоможе позбутися думок і поведінки, нав’язаної іншими, а також виробить та натренує навички критичного мислення. Це не перевантажений термінами, веселий і цікавий практичний посібник, наповнений тестами та вправами, які допоможуть вам у розумінні критичного мислення, навчать досліджувати, збирати факти та аналізувати їх, а не сліпо вірити почутому.

3. Наповнюємося фактами та дослідженнями, а не чутками з книгою “Фактологія”: 10 хибних уявлень про світ, і чому все набагато краще, ніж ми думаємо” Ганса Рослінга. Ганс — лікар і професор, який у дещо художній, розповідній манері, через життєві історії ділиться з нами оманливістю людського мислення та “виправляє” його, завантажуючи у ваш мозок факти й результати досліджень, які свідчать про зовсім протилежне, ніж ви звикли вважати. 

4. Переживаємо чужий досвід, щоб не помилятися самостійно, з книгою “Світ, повний демонів. Наука, як свічка у пітьмі” Карла Сагана. Автор аналізує давні та сучасні приклади, коли люди ставали заручниками хибних тверджень і забобонів, учить раціональності та скептицизму, а також у простій формі ділиться своїми знаннями з астрономії, фізики та філософії, адже Саган — учений і професор із безліччю відзнак та нагород за свою наукову діяльність.

5. Стаємо незалежними від думок інших і нав’язаного стилю життя та мислення з книгою “Невидимий вплив. Приховані сили, які формують поведінку” Йона Берґера. Варто зазначити, що книга мало опирається на наукові дослідження, зосереджуючись на соціології та спостереженнях, але змушує задуматися про те, як сильно на наше Я впливають слова та дії оточуючих і змушують вважати, що ми самостійно прийшли до цього.

Переходимо до вищого рівня й поєднуємо покращення рівня англійської та розширюємо пізнання критичного мислення, адже обидві книги ще не перекладені українською (радимо українським видавцям придивитися до них).

6. Вчимося читати критично (я все ж книгоблогерка, тому зобов’язана вплести сюди книжку про книжки) з книгою “How to Read a Book: The Classic Guide to Intelligent Reading” (“Як читати книгу: класичний посібник із розумного читання”) філософа та педагога Мортімера Адлера (Досі не видана в Україні. Українські видавці, зверніть увагу!) Книзі майже 85 років, а інформація в ній актуальна і досі: автор дуже технічно та педантично розповідає про існуючі рівні й техніки читання, та як їх застосовувати, пояснює правила при читанні та надає вправи, які допоможуть застосувати знання на практиці.

7. Однією з ознак критичного мислення є вміння передавати свої знання іншим — вчимо дітей мислити критично з книгою “Think Like a Detective: A Kid’s Guide to Critical Thinking” (“Думай, як детектив: дитячий посібник із критичного мислення”) Девіда Пакмана. Ця яскрава та весела книга в ігровій формі навчить дітей основам критичного мислення та підштовхне до раціональної оцінки отриманої інформації й створення власних висновків, незалежних від думок сторонніх. 

 

Сьогодні кожній людині неймовірно важливо навчитися критичному мисленню, щоб звільнитися від упереджень і позбутися навколишнього впливу. Неймовірний потік інформації в період цифровізації змушує нас спрощувати своє сприйняття та брати все на віру, хоча мало би бути навпаки, адже у нас є справді необмежений доступ до джерел достовірної інформації.

Цього, до прикладу, не мав Ґарет Джонс — репортер, який першим розповів правду про Голодомор в Україні — свого часу чоловік вважав росіян ледь не верхівкою еволюції та найкращою й наймудрішою нацією у світі, поки особисто не зіткувся з правдою, доволі жорстоким методом набувши саме тих цінних навичок критичного мислення. Більше про історію репортера та його становлення як людини мислячої можна дізнатися в книзі “Ґарет Джонс. Людина, яка забагато знала”.

Так, це неочікуваний бонус — художня книга, в якій чітко спостерігається набуття критичного мислення шляхом збору фактів та аналізу.

Як і Ґарет Джонс колись, так і ми, різко і в абсолютно неприємний спосіб вчимося критичній оцінці сьогодення, проте наш ворог дедалі старанніше намагається задурити нам голову. Сумнівайтеся у всьому, шукайте правду, не дайте себе обманути та насолоджуйтесь читанням.

 

Журавель Наталія, авторка блогу «Книжкова вісниця»

 

Ми говоримо про медіа гігієну, критичне мислення, логіку і розвіювання стереотипів. Тут ми жартуємо і хуліганимо, малюємо смішні картинки, знімаємо веселі відео і співпрацюємо з найкращими, на нашу думку, авторами. Ми говоримо про складні теми, але не шукаємо простих рішень, а тільки просту і цікаву форму.

Залиште коментар

nineteen + 11 =