20 риторичних маніпуляцій за Карлом Саґаном

Карл Саґан – це безкомпромісний поборник критичного мислення. Ми вже публікували 9 принципів перевірки аргументів його авторства. На черзі 20 риторичних маніпуляцій, які автор вважає найбільш поширеними та небезпечними. Ми проілюстрували їх близькими нам прикладами.

1. Ad hominem – латинське «до людини». Критика людини, яка висуває аргументи, а не самих аргументів. Приклад: Порошенко був засновником Партії регіонів, тому хай не розказує про злочинну владу.

 

2. Аргументація авторитетом.  Приклад: «Іван Герентократенко уже 50 років очолює університет, нікого кращого бути не може».

 

3. Аргументація негативними наслідками. Приклад: «Винний Маснорукий чи ні, його треба посадити, інакше інші будуть і далі давати хабарі».

 

4. Апеляція до незнання: якщо не доведена хибність, значить, твердження правдиве. Приклад: «Нема ніяких доказів того, що золота Полуботка не існує, отже, воно існує».

Найкращим аргументом проти такої помилки служить фраза: «Відсутність доказів не є доказом відсутності».

 

5. Сподівання на особливість – застосовується, щоб врятувати початкове твердження, що потрапило в серйозні риторичні труднощі. Приклад: «Як можна набрати боргів, увімкнути грошовий станок і не викликати гіперінфляцію?» Сподівання на особливість: «Ви не розумієте тонкощів економіки».

 

6. Заздалегідь вирішене питання. Приклад: «Треба заборонити відвідувати парки, щоб побороти епідемію». Але чи є взаємозв’язок між відвідинами парку і поширенням хвороби?

 

7. Систематична помилка відбору, також звана «перерахуванням сприятливих обставин» або, за Френсісом Беконом, «підрахунок влучень і відкидання промахів». Приклад:  «Промисловість нашого міста дає роботу і комфортне життя мешканцям». Але тут нічого не сказано про катастрофічні проблеми з екологією.

 

8. Статистика малих чисел, близька родичка попередньої помилки. Приклад: «Кажуть, що тільки кожен четвертий українець не голосував за Зеленського у другому турі президентських виборів. Як таке може бути? Я знаю кілька сотень людей, але серед них немає жодного».

 

9. Нерозуміння природи статистики. Приклад:  «Середня тривалість життя у середньовіччі – 32 роки». Ця цифра така низька через надто високу дитячу смертність. Насправді, люди спокійно доживали до 65 років, якщо виживали в дитинстві.

 

10. Непослідовність. Приклад: «Засуджувати злочини Гітлера, але виправдовувати Сталіна».

 

11. Non sequitur – латинське «не випливає». Помилка non sequitur трапляється, коли люди не розглядають альтернативних можливостей. Приклад: «Наша економіка аграрна, тому голод нам не загрожує».

 

12. Post hoc, ergo propter hoc – з латинської «після цього, отже, через це» Приклад: «Поки Зеленський не став президентом, не було ніяких пандемій».

 

13. Безглузде питання, елементи якого суперечать один одному. Приклад: «Що буде, коли недоторканного засудять?»

 

14. Виключення середнього або помилкова дихотомія – розгляд тільки крайніх точок у континуумі проміжних можливостей. Приклад: «Діяльність уряду – це або зрада, або перемога».

 

15. Короткотермінове проти довготермінового – підвид виключення середнього, але настільки важливий, що вартий особливої ​​уваги. Приклад: «Навіщо вкладатися у фундаментальну науку, якщо у нас скоро дефолт?»

 

16. «Слизька доріжка», ще один підвид виключення середнього. Приклад: «Якщо знизити мито, то нас завалить дешевим товаром».

 

17. Кореляція, що вказує на причинність. Приклад: «Згідно з опитуванням, серед людей з вищою освітою більше невротиків, тому освіта робить людей невротиками».

 

18. Опудало – створення карикатури на протилежну думку, яку потім легко спростувати. Приклад: «Українською говорили серійні вбивці, а ви її захищаєте?»

 

19. Приховані свідчення або напівправда. Приклад: «Знайшли пророцтво про настання епідемії»,– яке, насправді, знайшли після настання епідемії.

 

20. Неточні поняття. Приклад: «Щоб не оголошувати війну Росії, оскільки це призведе до нелегких наслідків, Україна використовує обтічні формулювання – «антитерористична операція» й «Операція Об’єднаних Сил».


Слідкуйте за новими матеріалами від Uchoose через наші канали у FacebookTwitter та Telegram.

Журналіст

Залиште коментар

eleven + ten =