Огляд головних дискусій у соцмережах за грудень 2020

Ми продовжуємо нашу рубрику #FBsrach – огляд головних дискусій у соціальних мережах, який публікуємо щотижня. На сайт викладаємо повний архів за місяць, який складається з 4 тижневих оглядів. Можливо, ці добірки допоможуть вам подивитись на минулий місяць більш загально та відділити інформаційний шум і маніпуляції від справді важливих подій і новин.

ПЕРШИЙ ТА ДРУГИЙ ТИЖДЕНЬ

1 грудня – зима. І це щорічна важлива новина для всіх соціальних мереж. Верховна Рада відтермінувала введення обов’язкових касових апаратів для ФОПів до 1 січня 2022 року, а угорського депутата Йожефа Саєра, соратника угорського прем’єра і прибічника консервативних цінностей, затримали на нелегальній гей-вечірці в Брюсселі (звісно, без обговорення в українських соціальних мереж ця новина не залишилася). Також в цей день обговорювали призначення Арестовича позаштатним радником у ТКГ та новину, що СБУ буде перевіряти депутатів на Закарпатті, які співали гімн Угорщини.
2 грудня – 35% українців готові вакцинуватися від ковіду (соціальні мережі сперечаються – мало це чи багато, зрада це чи перемога). Уряд скасував «карантин вихідного дня» (не довго він протримався), а Youtube знову шокував українців рейтингами найпопулярніших музичних відео за 2020 рік (спойлер – там майже все російськомовне або російського виробництва). Не оминули увагою і новину про те, що ООН вилучає канaбic з так званого списку повної заборони, а також заяву Потапа і його трек з російською співачкою Бузовою, який він вважає «хітярою».
3 грудня – 298 років з дня народження Григорія Сковороди. Вітаємо всіх, хто мислить). НАБУ звинувачує Венедиктову в «таємній» заміні прокурорів у справі Микитася, за якою не змогли вручити підозру ймовірним фігурантам.
4 грудня – над територією Криму пролетів великий український прапор, який запустили волонтери з вільної території України. ВР відновила кримінальну відповідальність за недостовірне декларування (штраф і обмеження волі). Продовжуються обговорення термінів локдауну – говорили про січень. ФСБ РФ звинувачує Україну в нібито «стрілянині на кордоні». Інформацію, звісно, не підтверджують наші прикордонники.
5 грудня – День волонтера. Вітаємо всіх причетних! Скандал на фабриці ялинкових прикрас – українська Клавдіївська фабрика виробляє іграшки для армії Росії. Ця інформація сколихнула соціальні мережі і ввечері на фабрику прийшли волонтери і ветерани російсько-української війни поговорити з директором. Той плакався, що без лого армії Росії на продукції вижити «неможливо» і казав, що партію іграшок знищили. Також в цей день обговорювали новий пам’ятник Каденюку, який вразив багатьох своїми розмірами і досить радянською, на думку дописувачів, стилістикою. 94-річну королеву Великої Британії Єлизавету II вакцинують проти коронавірусу, а в ОП зустріч з волонтерами.
6 грудня – День збройних сил України. Вітаємо і дякуємо вам за всі ці роки, що ви тримаєте небо над нашими головами!
7 грудня – суд у справі Ріффмайстера. Мітинг, багато поліції і знову рішення «залишити під вартою». Нагадаємо, що Андрій Антоненко уже майже рік знаходиться під вартою за так званою «справою Шеремета». Також в цей день згадуємо повалення пам’ятника Леніну в Києві під час Майдану (хто має шматочок можна писати в коментарях). Тим часом журналісту Юрію Бутусову запропонували зайняти посаду у Міністерстві оборони України через сторінку в фейсбуці, а він, також через цю соцмережу, погодився і навіть написав програму.
8 грудня – Британія почала щеплення населення від коронавірусу. І зробили вони це досить символічно – першою щеплення отримала 90-річна жінка з Північної Ірландії, а другим Вільям Шекспір (тезка геніального англійця). Поклонська запросила Ілона Маска пожити в Криму і вирішити проблему води. Віддаєте Крим і ми вирішимо все без Маска, бо – спойлер – він точно не приїде.
9 грудня – на засіданні Кабміну схвалили розпорядження про проведення перепису населення у 2023 році, а Єврокомісія перерахувала Україні 600 млн євро допомоги. Також соціальні мережі святкують день української хустки, а Кернеса призначили міським головою, хоча він не зміг з’явитися на присягу.
10 грудня – в Києві льодяний дощ. Відео людей, які пробують дістатися додому, облетіли всі мережі. Особливо популярною стала дівчинка, яка героїчно повзла по Андріївському узвозі (пізніше виявилося, що школярка щасливо дісталася дому, її зустрів брат, а впала вона, за її словами, 40 разів). Відомий режисер Кім Кі Дук помер від ускладнень після коронавірусу в Латвії.
11 грудня – продовжується гололід і його обговорення: багато жартів, мемів і традиційної зимової критики комунальних служб. Також щорічний срач про дизайн Новорічної ялинки можна офіційно вважати відкритим, хоча – спойлер – він буде тривати довше, ніж звичайно. Росія розширила санкційні списки представниками СН і ОП (соціальні мережі дивуються, що якимось чином туди потрапив навіть Бужанський). Тим часом Сенат США затвердив оборонний бюджет з санкціями проти «Північного потоку 2».
12 грудня – рік так званій справі Шеремета. За нею під вартою утримують Андрія Антоненка (Ріффмайстера), під домашнім арештом знаходиться Юлія Кузьменко, а Яна Дугар на підписці про невиїзд. Неодноразово звучали заяви, що доказів недостатньо (в тому числі і від колишнього генерального прокурора). Світовий банк затвердив Україні позику в розмірі 300 мільйонів доларів для додаткового фінансування протидії COVID-19. Уляна Супрун видала книгу під назвою «Мочи манту», після тривалої реставрації відкрилася Андріївська церква, а Генсек ООН закликав всі країни оголосити «надзвичайний кліматичний стан».
13 грудня – 1963 року в цей день помер відомий український поет Василь Симоненко. Він зокрема розслідував поховання розстріляної інтелігенції в Биківні. Вічна пам’ять! Весь цей час не вщухали розмови про дизайн головної ялинки в Києві – спочатку обговорювали дизайн капелюха, яким цього року планували оформити верхівку, потім почали лунати заяви Православної Церкви України про те, що це символ відьмацтва, яким не можна прикрашати ялинку. Дискусії не вщухали майже весь тиждень, і капелюх зняли. Ну що ж тут скажеш – сподіваємося, наступний тиждень принесе нам інші дискусії, бо ця трохи втомила.

ТРЕТІЙ ТИЖДЕНЬ

14 грудня – нових заражень коронавірусом поменшало, як і зменшилася кількість тестів. Тим часом в США почалася вакцинація проти коронавірусу. Але найбільше обговорення і навіть паніку викликало те, що Google і Youtube впали в половині світу десь хвилин на 20 (судячи з коментів в соціальних мережах, так ми собі уявляємо кінець світу). Reuters і The Washington Post заявляють, що хакери ( APT29, або Cozy Bear), пов’язані з розвідкою РФ, зламали системи Мінфіну США. На російсько-українській війні 14 грудня загинув Тарасюк Микола Вікторович, військовослужбовець 14 ОМБр. Вічна пам’ять!
15 грудня – на Майдані Незалежності ФОПи протестують проти локдаунів і касових апаратів. Цілий день в соціальних мережах точилися різні дискусії на цю тему, де перебирали і політичні погляди, і особистості, а тим часом на Майдані були сутички з постраждалими, а фото затримань і придушення протестів облетіли фейсбук. Також через повідомлення про мінування метро центр Києва був заблокований. У цей же день Тетяні Чорновол вручили підозру (її звинувачують у смерті чоловіка в офісі «Партії регіонів» під час Революції гідності), ВР підтримала законопроект, що відновлює повноваження НАЗК, а також в другому читанні Бюджет 2021, який багато експертів вважають «незбалансованим» і «нереалістичним». І в довершення такого насиченого дня на недавно відремонтованому Шулявському шляхопроводі впали три стовпи освітлення.
16 грудня – розслідування Bellingcat про отруєння Навального стало світовим хітом. У відео показали версію про імовірних убивць, які всі пов’язані з російським керівництвом держави і спецслужбами. Також мова йде про таємне виробництво хімічної зброї в Росії. Тим часом в НАТО прозвучала доповідь, яка увійде в стратегію НАТО 2030 рік, в якій Росія є «головною воєнною загрозою», а для України і Грузії, згідно з цим документом відкриється «вікно можливостей». Також багато дискусій, а інколи і полярних думок – зрада це чи перемога викликало нове опитування Центру Разумкова, де 20% українців назвали Зеленського «політиком року», а 40% – «розчаруванням року». Цікаво, що довіра до голови ВР Разумкова перевищила довіру до Зеленського.
17 грудня – Кернес помер у німецькій клініці від ускладнень коронавірусу, і ця новина отримала просто колосальну кількість обговорень. Обговорювали і персону самого Кернеса, і його діяльність, і останні місяці життя (коли його, хворого, обрали на посаду міського голови). Тим часом ВР призначила Шкарлета міністром освіти та науки, що теж не обійшлося без гучної критики, оскільки цього чиновника давно підозрюють у плагіаті. Також ВР не підтримала призначення Юрія Вітренка на посаду першого віце-прем’єра.
18 грудня – за інформацією ОП місія МВФ прибуде в Україну ще в цьому році, а в Офісі Президента представники САП і НАБУ повідомили про підозру заступнику керівника ОП Олегу Татарову. Погані новини з Білорусі – тамтешній голова спецслужб заявив, що країна готується до «гарячої фази війни» (з власним народом, якщо читати між рядками). Коло ОП відкрилося містечко «Миколай приймає друзів», а сам президент придумав «креативний хід» і у своєму щоденному відео, де він розповідає про позитивні новини, запікав словосполучення «колишній президент», ніби це лайка.
19 грудня – християни східного обряду святкують Святого Миколая, а в Києві засяяла вогнями головна (і така обговорювана цього року) ялинка України. Зараз вона вже без капелюха, але в момент увімкнення вогників сталася невелика пожежа. Також з 19 грудня в Україні діють нові карантинні обмеження щодо проведення масових заходів, богослужінь, навчання.
20 грудня – У Британії виявили нову мутацію вірусу covid-19 і просять посилити карантинні заходи і контроль на кордонах. Кажуть, що новий штам на 70% більш заразний. В США обдумують введення санкції щодо Росії через кібератаку, яка сталася цього тижня. Інтерв’ю Зеленського вийшло в The New York Times. Цитати з нього розійшлися соціальними мережами та ЗМІ, також обговорювалося, що переклад на сайті ОП не зовсім збігається з оригіналом.

ЧЕТВЕРТИЙ ТИЖДЕНЬ

21 грудня – почалася робота місії МВФ в Україні в онлайн форматі. На міжнародній арені найбільше обговорень викликало відео, де Навальний поговорив телефоном з одним із тих, кого розслідувачі Bellingcat назвали його вбивцею. У розмові він не назвався справжнім ім’ям, і співрозмовник розказав йому багато цікавого, зокрема, про знищення доказів отруєння, серед яких була і спідня білизна Навального. Ця новина обросла мемами, жартами і навіть піснями і, певно, надовго залишиться в історії під назвою «труси Навального».
Обговорення в соціальних мережах отримав і зареєстрований у Парламенті законопроєкт №4528 (серед авторів Бужанський, Дубінський, Шевченко, Гетьманцев, Брагар, Качура), про який кажуть, що він має скасувати покарання за обслуговування не українською мовою. Нагадаємо: з 16 січня 2021 року послуги в Україні мають надаватися українською мовою, але закон не забороняє надавати обслуговування іншою мовою на прохання споживача.
Майже 300 000 заявок на допомогу при локдауні надійшли від ФОПів через додаток «Дія» – про це казали на засіданні в президента, Татаров написав заяву про призупинення обов’язків в ОП, а Зеленський хоче відкрити в Україні Діснейленд (дехто традиційно запитує «яких ще реформ вам не вистачає?»).
З’явилася і заява чиновників із Харкова, які вважають своїм «святим обов’язком» спорудити пам’ятник Кернесу, а також назвати вулицю і метро.
Тривожні військові новини – окупанти здійснили напад на українських морпіхів, внаслідок чого двоє наших військовослужбовців отримали поранення.
22 грудня – В Україні затвердили план вакцинації населення від COVID-19. Він передбачає чотири етапи, перший почнеться у січні-квітні 2021 року. У соціальних мережах точаться дискусії про реальність цього плану і наявність в Україні вакцини в такі строки. Історія призначення/непризначення Юрія Бутусова через фейсбук в Міністерство оборони України (за якою ми всі стежили онлайн) ніби закінчилася – його призначили радником Міністра оборони України на громадських засадах. З’явилася інформація, що Bellingcat буде знімати фільм про ймовірну спецоперацію українських спецслужб із затримання членів ПВК Вагнера, яку українська влада заперечує. Але найбільше в цей день обговорювали кордони поліції, які охороняли концерт «Кварталу 95» від мітингу ФОПів, а також інтерв’ю Сенцова Яніні Соколовій, яке багато прихильників Петра Порошенка сприйняли досить критично. Також у цей день українці святкують День дипломатичної служби, з яким ми вітаємо всіх причетних!
23 грудня – в Харкові похорони мера міста Кернеса. За інформацією поліції міста, на прощанні були присутні приблизно 110 000 людей. Світлини з чергами людей облетіли всі соціальні мережі і викликали досить неоднозначну реакцію (а якщо точніше – пересварились усі). Міністерство оборони України теж, на жаль, отримало свою пайку обговорень, тому що помилилося в дописі, де, ймовірно, замість «фальстарт», написало «фальцет», і вперто відмовлялось визнавати таку звичайну з Т9 помилку, доки українці вигадували багато жартів на тему.
Нове соціальне опитування групи «Рейтинг» показує, що 71% думають, що «Україна рухається не в тому напрямку», 63% вважають, що «економічна криза в Україні може відбутися через некомпетентність діючої влади», а найбільшими проблемами 37% вважають корупцію, 29% – війну, 30% – економічну кризу.
Із хороших новин – з України не дали вивезти скрипку Страдіварі, датовану 1687 роком, а також прижиттєве видання «Кобзаря», крім того Мішеленівські експерти видалили свій допис про нібито «російський» борщ на прохання наших дипломатичних служб. І ще трохи про борщ – на державному рівні його в цей день варили українські міністри під наглядом відомого шефа Євгена Клопотенка (переміг борщ з вишнями).
24 грудня – ЄС і Британія узгодили умови торгівлі після Brexit, Трамп на завершення свого правління помилував колишнього керівника свого передвиборчого штабу Пола Манафорта, якого засудили до семи з половиною років ув’язнення (в тому числі і за лобіювання інтересів втікача Януковича), а вночі Офіс Генпрокурора передав справу Татарова від НАБУ до СБУ (що викликало багато незадоволених коментарів від блогерів і експертів, які стежать за цією справою). Обговорювали також і інтерв’ю Юлії Мендель, яка розказала, як двома своїми твітами «стабілізувала українську гривню».
25 грудня – день, коли у своєму інтерв’ю Зеленський сказав, що людей не цікавлять серйозні розслідування, зокрема, справа про авіакатастрофу військового літака на Харківщині, «оскільки всі чекають, коли посадять Порошенка», і отримав через соціальні мережі багато відповідей від українців. Деякі писали, що чекають посадки не тих, дехто, що чекають Нового року, Різдва і вакцини, а дехто, що чекають доки на волю вийде Андрій Антоненко. Тим часом «Квартал 95» жартував над мітингом ФОПів протягом їхнього концерту (і натякав на їхню проплаченість), а також про книжку Супрун «Мочи манту».
26 грудня – 83 роки виповнилося б В’ячеславу Чорноволу. Світла пам’ять! В ЄС одночасно почалася вакцинація. Європейці наголошують, що саме єдина дата початку є символом єдності і «європейської історії успіху». Багато в цей день обговорювали заяву Зеленського, що «якщо Росія нападе з Криму» буде масштабна мобілізація, яка торкнеться і чоловіків, і жінок (пізніше РНБО не підтримало цю ідею). Маємо також і однозначно хороші новини – буксир «Яни Капу», який у 2018-му атакували й захопили кораблі РФ, відремонтували, і він знову виконуватиме бойові завдання.
27 грудня – українці готуються до свят, постять різні варіації «Щедрика», а кияни милуються світлинами ялинки, яка зараз вже без капелюха (хоча капелюх став фотозоною і стоїть окремо). Тим часом Пєсков знову фантазує на тему «українського громадянського конфлікту» і бідкається, що «врегулювати конфлікт стає дедалі важче», експрезидент Молдови відразу після відставки поїхав до Москви, а Лукашенкові ввижаються якісь «тонни зброї» з України.


Ми говоримо про медіа гігієну, критичне мислення, логіку і розвіювання стереотипів. Тут ми жартуємо і хуліганимо, малюємо смішні картинки, знімаємо веселі відео і співпрацюємо з найкращими, на нашу думку, авторами. Ми говоримо про складні теми, але не шукаємо простих рішень, а тільки просту і цікаву форму.

Залиште коментар

3 × 3 =