Лелеки, капуста, презервативи. Міфи підліткового сексу

Секс, напевно, найбільш міфізований з усіх природніх процесів людини. У маленьких і у дорослих червоніють щічки, точаться суперечки і ростуть комплекси. Суспільство десятиліттями, століттями, і тисячоліттями надумало про секс стільки всякого, що навіть сьогодні розгребти їх не так і просто. Саме тому й всі розповіді про перший секс звучать, як розповідь про гру в казино – пощастило/не пощастило. Але чи треба в 21 столітті списувати все на везіння, якщо секс – досить таки вивчена « дисципліна», і скоріше за все інформації достатньо для б/м комфортного про нього говоріння і його практикування? Рано чи пізно, довго чи коротко, так чи ні, – про всі ці речі ми поговорили з Владою Недак, директоркою проекту «Правда про жіноче здоров’я», який реалізує Громадське радіо за підтримки Grand Challenges Canada.

Скільки разів у житті вам було соромно? Так, що б ви пам’ятали до сих пір? Мені, здається, так ніяковіти довелося  тричі.

Коли батьки повернулися з дачі, а мої труси звисали з люстри. То було «раз». Мені було, напевне, щось біля тринадцяти і це було зовсім не те, що вони подумали. Мій залицяльник Антоніо (ну, звісно, Антон, просто Антон) ніякого стосунку до цієї диверсії не мав, і насправді я поцілила в комара. Мамо, тато, якщо ви це читаєте, ну, чес слово…

Коли вже батьки мого чоловіка піймали нас за сексом на дачі, на їхній, звичайно, дачі, то було «два», і то було саме те, що вони подумали.

Коли настав час поговорити із сином про секс, то моє «три», яке last but not least.

Ви виступали перед повною залою людей? Дорослих, скептичних, що не розділяють вашу думку? Я, наприклад, так. І доволі часто. Але чомусь необхідність розмови про «те саме» (хоча будь-який спеціаліст скаже, що замість використання евфемізмів, слід називати речі власним ім’ям) мені не давала можливості спокійно засинати, незважаючи на кришталево чисте сумління. За порадою якогось журналу я  репетирувала перед дзеркалом. Мої колеги давали поради та співчували мені, що не завадило їм розповісти всі анекдоти про метеликів, лелек, капусту та про конкурс молодих бабусь у Бразилії, якщо я буду занадто затягувати розмову перед відправленням мого нащадка до літнього табору.

Мій син-підліток зазвичай благає не починати будь-що з фрази «А ось я у твоєму віці…», але я пішла ва-банк та сказала «А ось я, коли була у твоєму віці, була закохана у сусіда Антоніо та уявляла себе героїнею відомого в ті часи фільму «А вам і не снилося», що, незважаючи на будь-які батьківські заборони, виборе своє кохання, вийде заміж та народить вісьмох дітей». Мій шаховий дебют моє чадо не вразив, він лише поцікавився, чому тоді його по-батькові не «Антонович». Репетиції допомогли лише частково, довелось таки імпровізувати, але й цей Еверест було підкорено.  Одинадцятирічний парубок знав доволі багато, та й звідки беруться дітлахи ми, напевно, обговорили у років шість-сім. Тому мій «виступ» був радше присвячений розвінчуванню міфів про перший секс, які інколи панують й у світлих головах покоління наших освічених завдяки Google дітей.

”Не займайтеся сексом, тому що ви завагітнієте і помрете”. Оригінал www.seventeen.com
”Не займайтеся сексом, тому що ви завагітнієте і помрете”. Оригінал www.seventeen.com

Перший міф, напевне, може потягатися віком з давньогрецькими.

Біль та кров як доказ цноти

62% жінок при цьому пригадують, що крові під час їх першого разу не було. Ми вважаємо, що Україна за розкутістю думки значно випереджає східні країни, де це залишається питанням «честі родини», але забуваємо, скільки при цьому дівчаток-підлітків дискримінують звинуваченням «А, так я в тебе не перший». І, до речі, щодо болю – нещодавно знайшла в сина, який вже мало чим нагадує ту дитину, з якою я проводила розмову 3 роки тому, лубрикант. Коли я забажала пояснень, навіщо це, мій юнак спокійно відповів мені, що, аби зменшити ризик больових відчуттів, лікарі радять використовувати лубриканти на водній основі, оскільки в підлітків ще може не виділятися необхідної кількості секреції.

Під час першого сексу не можливо завагітнити

Вагітність взагалі не залежить від факту, чи то в тебе перший, чи то «останній» секс у житті. Якщо дівчина  у фертильній фазі – це період, коли вона може завагітнити, особливо важливо подбати, щоб секс був захищенний. Взагалі завжди треба дбати про спосіб контрацепції та й обом партнерам. Розмаїття контрацептивів таке багате в наші дні (як назв кави у моїй улюбленій кав’ярні), але для підлітків найзручнішим в придбанні та використанні залишається презерватив. Придбати можна в будь-якому місці їхнього продажу, це не спиртне, паспорт ніхто не запитає. Навіть можна сказати, що батьки доручили і повага вам забеспечена з боку продавця та охорони. Презерватив треба підбирати не лише за картинкою на обкладинці, кольором, запахом, а й за розміром. Так, там теж є S та ХL, визначити можете разом з дівчиною, таке собі домашнє завдання. Дівчаткам не треба соромитись питати партнера чи він подбав про захист, або купувати презервативи, це ваш захист, перш за все. І до того, як ви помчите до найближчого Сільпо, не забувайте, що презерватив не дає 100 відсоткового захисту!

Розмірна сітка може змінюватися, залежно від бренду презервативів, але зазвичай вона відповідає таким параметрам. Не лякайтеся – всі розміри подані в міліметрах!

Ясно виражена згода – не є обов’язковою

Якщо тебе не відштовхують під час поцілунків, це не означає автоматичної згоди йти далі. Партнерка має повне право сказати «НІ» на будь-якому етапі. Дівчинці не треба мати секс, бо вона пообіцяла, або натякнула, або вела себе досить відверто. Якщо ви відчуваєте, що момент «зник», і в вас більше сумніву, ніж бажання, кажіть впевнено «НІ». Повага до прав іншої людини повинна бути, як «дано» у задачі. Більш того, згоду можна відкликати у будь-який момент.

Четвертий міф нав’язаний нам кіноіндустрією, масмедіа тощо.

Якщо ти не втратила/втратив цноту – ти лузер/ка

Успішність та популярність для підлітків часто визначається кількістю сексуальних контактів у тому числі. Згідно зі статистикою, в Україні близько 60% дівчаток в 15 років вже живуть статевим життям. Девіз нашого часу: «Від цноти треба позбавитися якомога швидше, бо це як дитяча машинка, яка виглядє з кишені брюк на випускному». За таке й можуть жостко цькувати та шеймити. Якщо допустити, що за кількістю контактів стоїть насолода, то це справжнісінький обман. Наскільки швидко після початку статевого життя дівчина отримає оргазм, залежить від її статевої конституції і сексуального темпераменту, а ні в якій мірі від кількості партнерів. Тому ці стадні фрази «вже всі, а як же я» або «в мене лише один був» нехай керують вами в спортивних змаганнях. Секс та почуття, це не спорт, кількість тут грає  не завжди за вас.

Довше-довше, гослосніше-голосніше

Більшість порнографічних відео базується на двох речах: перша – секс триває рівно стільки, скільки йде саме відео, а це щонайменше 20 хвилин, друга – жінка завжди стогне, прикрикує і навіть благає не припиняти насолоду дуже голосно та емоційно. І якщо єдиним джерелом вашої сексуальної освіти є «порно», то висновок формується такий: я повинен «триматися» довго, максимально довго і партнерка повина голосно стогнати. І де взятися розумінню того, що це дуже індивідуальні речі: і поведінка в сексі, і його тривалість, і що та як казати партнеру або партнерці.

Відомий момент з фільму “When Harry Met Sally”, коли головна героїня розказує про імітацію оргазму.

Обговорення питань зі спеціалістами виявило, що міфи притаманні й батькам, які уникають розмови про секс із дітьми. Дорослі часто міркують: якщо я поговорю зі своєю дитиною про секс, я подам їй ідею, і вона захоче це спробувати. Категорична відмова від теми сексу в родині може скоріше призвести до раннього підліткового сексу. Що раніше ви почнете «введення» до сексуальної освіти, то легше саме вам буде дійти до розмов про небажану вагітність та контрацепцію. Навчіться говорити «незручні» слова дитині, а не підлітку! І не треба лякати сексом, бо це природне, дуже особисте спілкування двох. Це найвища вираза почуттів та довіри, це не просто лайк або комент в Інста! Секс – це дуже інтимне спілкування партнерів, це простір, де можно і потрібно розмовляти та розуміти один одного. Що краще це спілкування, то кращий секс! А у випадках проблем, краще порадитись зі своїми батьками або психологом, а не шукати відповідей та рішень наодинці.

Влада Недак, керівниця проекту «ПравдаПроЖіночеЗдоров’я». Марія Торбіна, асистентка проекту «ПравдаПроЖіночеЗдоров’я»

Залиште коментар

three × 5 =