Зелене світло середньовічного піару

І, як невелика додача до текстів про Середньовіччя – коротка розповідь про одну з найвдаліших рекламних кампаній у світі. І так, вона саме у Середньовіччі і відбулася. 

У самому кінці Х століття досить знатний вікінг, ісландець Ерік Рауді (тобто рудий) прикінчив парочку сусідів і був за це жорстоко покараний. За тяжкий гріх убивства рудий вікінг був на цілих три роки вигнаний із рідної Ісландії. Із цього факту, до речі, можна зробити деякі висновки про цінність життя серед вікінгів і про особливості їхнього кримінального кодексу зокрема, особливо, якщо врахувати, що до життя в Ісландії Ерік жив у Норвегії, звідки його також виперли за вбивство, до того ж назавжди. 

Вирішивши, що все одно три роки треба десь гуляти, він зібрав сім`ю, друзів, рабів і худобу, повантажив усе вищеперераховане на кораблі і попрямував на Захід у пошуках легендарної землі, яку, за повір`ями, в ясну погоду було видно із найвищих ісландських гір. Пропливши майже три сотні кілометрів (а для тих часів і тих морів це було не так вже і мало), Ерік Рудий знайшов ту землю і оселився на ній. А обжившись і відсидівши на новій батьківщині належний трирічний термін, Ерік повернувся в Ісландію і почав повноцінну рекламну кампанію. 

Ерік яскраво описував «Зелену землю», як він називав відкритий ним острів, агітуючи інших вікінгів якнайшвидше кидати до біса сумну й холодну Ісландію, переселяючись в «Зелену землю»» (ясна річ, під його, Еріка, скромним керівництвом). Вікінги, які повелися на назву (погане місце «Зеленою землею» не назвуть же!) і взагалі на піар-кампанію Еріка, кидали все і стрибали на кораблі. 

Прибувши на місце, зелені, щоправда, особливо не виявилося. Від слова «зовсім». Виявилося, що в «Зеленій землі» не росли навіть дерева, і їх довелось завозити морем із тої самої Ісландії. Ще виявилось, що в «зеленій землі» якось не набагато тепліше, ніж в Ісландії, і це ще м`яко кажучи, і ключовим компонентом навколишньої природи є сніг, крига і безвихідь. 

Зате в «Зеленій землі» були моржі, бивнями яких можна було торгувати, була тріска, було каміння для будівель, врешті-решт. І вікінги, побурчавши, облаштувалися і прожили там цілих п’ятсот років, поки християнство, чума і відсутність нормальної торгівлі не вижили останніх європейців із цього острова. Зараз там живуть лише ескімоси. 

Острів цей, звичайно, називається Гренландія. Grønland, «Зелена земля». А Ерік Рудий, убивця і один із найпереконливіших популістів-піарників в історії планети, виростив синів, які, відпливши із той самої Гренландії, відкрили Америку на пів тисячоліття раніше за Колумба, що підтверджено археологічними знахідками. 

Учіться, пане та панове рекламісти. В університеті вас такому не навчать…

Блогер/історик

Залиште коментар

19 − 15 =