NFT криптоарт і волонтерство

Криптовалюта потрохи стає частиною нашого повсякдення. І якщо навіть не кожен сотий українець має заощадження в біткоїнах, то кожен третій може розказати історію про далекого знайомого, який казково розбагатів на блокчейні. Технологія не стоїть на місці, вона охоплює дедалі нові сфери життя, зокрема мистецтво. А в умовах війни криптовалюту почали активно використовувати для волонтерства.

Щоб зрозуміти, як це працює, треба описати базові терміни.

Криптовалюта – це цифрові гроші, які видаються без посередництва банківського сектору автоматизованою програмою (блокчейном), що фіксує всі транзакції і унеможливлює махінації та втручання.

Окрім найвідомішого біткоїна, існує ціла низка інших криптовалют – ріпл, етеріум, лайткоїн, доджкоїн, ґрідкоїн, NXT та ін.  Систем криптовалют створюється багато. Зараз існує понад 9000 (у 2018 р. гібридну криптовалюту петро запровадила навіть Венесуела), але це не означає що всі вони однаково популярні. Загалом капіталізація ринку криптовалют, за даними coinmarketcap, сягає 1,55 трлн. дол. Лідерські позиції на сьогодні посідають біткоїн (капіталізація 645 млрд), етеріум (268 млрд) і тезер (78 млрд).

Цінні папери в системі криптовалют називаються токенами. У рамках однієї системи усі токени абсолютно взаємозамінні, як акції якоїсь компанії. Тобто один токен не відрізняється від іншого токена ні вартістю, ні унікальністю.

Натомість NFT-токени, тобто невзаємозамінні токени – унікальні, кожен із них суттєво відрізняється від інших (у рамках однієї системи). Саме цю технологію взяли за основу, щоб інтегрувати мистецтво у світ блокчейну.

Будь-який твір мистецтва можна перетворити на невзаємозамінний токен з унікальним цифровим кодом, створити «цифровий оригінал», який можна продати колекціонерам.

Токенізувати можна будь-який цифровий файл: фото, картину, відео, текст, пісню, вордівський документ.

Першу NFT операцію здійснили Кевін МакКой та Аніл Даш у 2014 р. МакКой розмістив відеокліп дружини на блокчейні Неймкоїн і продав його Дашу за 4 долари. Програмісти назвали технологію «монетизована графіка». У 2015 р. стартував NFT проєкт Етерія, однак тоді 457 NFT творів нікого не зацікавили. Бум почався у 2017 р. з онлайн-гри CryptoKitties, у якій можна було купувати NFT котів. А вже в першому кварталі 2021 р. на NFT витратили 200 млн доларів.

 

У жовтні 2020 р. на аукціоні «Крісті» продали перший NFT твір «Block 21», але він мав і «фізичний оригінал», а 12 березня 2021 р. тут продано NFT твір без «фізичного оригіналу» за 69,4 млн дол.  Це був колаж Майкла Вінкльмана (Біпла) з 5000 зображень JPEG, які автор щодня публікував в інтернеті з 2007 р. під назвою «Повсякденності. Перші 5000 днів».

І вже у грудні минулого року грошовий рекорд Вінкльмана суттєво перевершено. Це зробив цифровий художник Пак своїм проєктом «Злиття». Він виставив на продаж безкінечну кількість «одиниць» – цифрових зображень сірих куль на чорному фоні. Їх продавали протягом двох діб. Ціна за одиницю становила 299 дол, і кожні шість годин збільшувалася на 25 дол. Одна особа могла купувати скільки-завгодно одиниць. Таким чином Пак продав 312 686 одиниць 28 983 колекціонерам. Усі одиниці перетворилися у токени і позливалися. Той, хто купив 500 одиниць, отримав великий токен, той хто 5 – пропорційно менший. Власники токенів отримали можливість перепродавати їх одне одному. При купівлі токени зливаються і збільшуються в розмірі. Теоретично одна особа може викупити усі 312 686 одиниць і злити їх в один цілісний твір.

Уже на початковому етапі Пак обігнав Джефа Кунса, який продав свого «Кролика» за рекордні 91 млн дол. у 2019 р. На торгівлі «Злиттям» Пак заробив 91,8 млн дол. Якщо хтось вирішить таки злити всі токени в один твір, то сума цієї транзакції буде у рази вищою.

Джерело: Nifty Gateway

 

Третій найдорожчий на сьогодні NFT у світі продав той же Вінкльман. Це кінетична відео-скульптура «Human One». На «Крісті» вдалося вторгувати майже 29 млн дол.

У формі NFT продають не тільки діджитал-арт. Джек Дорсі, співзасновник твіттера, продав токен свого першого твіту 2006 р. за 2,9 млн дол.

У березні 2021 р. компанія, що займається блокчейном, Injective Protocol купила твір художника Бенксі 2006 р. за 95 000 дол. під назвою «Придурки» («Morons»). На ньому змальовано сценку з аукціону «Крісті», де продається картина з написом «Не можу повірити, що ви, придурки, купуєте це». Нові власники згенерували NFT картини, а оригінал спалили. NFT продали за 400 000 дол.

Джерело: twitter.com/BurntBanksy

 

NFT мему із собакою породи шіба-іну 2013 року продали за 4,4 млн дол. З музичних виконавців NFT токенами активно торгують Ґраймс, репер Ліл Памп та Емінем.

Усі ці рекордні продажі здійснено за допомогою криптовалюти етеріум, а ціни у доларах вказано за курсом.

Україна не стоїть осторонь від світових тенденцій. У нас з’являються свої NFT-маркетплейси (майданчики для торгівлі NFT токенами), є ціла низка цифрових художників. Альона Альона продала NFT своєї пісні з довічним квитком на всі свої концерти за 7000 доларів, «Телебачення Торонто» продало мем «Жуй сраку» за 2500 дол.

В умовах широкомасштабного вторгнення Росії в Україну, попри суттєве знецінення криптовалют на світовому ринку, NFT-арт використовується для збору коштів на боротьбу. Наприклад, команда MetaHistory збирає найважливіші новини нашої війни, команда художників створює до них ілюстрації, які потім перетворюють на NFT і продають за етеріуми. Станом на третю декаду липня команда створила 1955 NFT і заробила 1 227 959 американських доларів.

 


*на обкладинці колаж Майкла Вінкльмана (Біпла) «Повсякденності. Перші 5000 днів»

Журналіст

Залиште коментар

1 × 3 =