Повертаємо вкрадене росіянами море

Деколонізація полягає не лише в знесенні імперських пам’ятників і перейменуванні топонімів, але і в переосмисленні багатьох історичних процесів і постатей. Росія присвоїла багато видатних українців, зокрема всесвітньо відомих мандрівників. Український письменник-мариніст Антон Санченко вважає, що деколонізація Миколи Миклухо-Маклая і Юрія Лисянського полягає в тому, щоб повернути їх додому.

Антон Санченко наголошує, що Микола Миклухо-Маклай все життя уникав Російської імперії. Мати Миклухо-Маклая німкеня, а батько українець. Дослідник закінчив німецьку лютеранську гімназію, а під час навчання в університеті взяв участь у студентських заворушеннях, за що його відрахували і заборонили вчитися в російських університетах, взагалі. Тож Миклухо-Маклай закінчив німецький університет. Не важко здогадатися, яким було його ставлення до імперії.

Уродженець Ніжина Юрій Лисянський, про якого, на жаль, знають менше, – єдиний українець, який мав аудієнцію у Джорджа Вашингтона. Він основоположник океанографії в Російській імперії, і перший українець та представник Російської імперії, який обійшов довкола світу.

Водночас у масовій свідомості українців море займає незаслужено мало місця. Російська пропаганда замовчувала століття морської історії українських земель, просуваючи дезінформацію, буцімто, до росіян на Чорному морі нікого не було. Але імперські міфи розсипаються об історичну правду. Антон Санченко звертає увагу на італійські мапи XV століття, які не обмежуються Середземним морем – на них завжди присутнє Чорне море. “Італійці 200 років панували в Чорному морі, італійське місто Феодосія свого часу було більшим за Стамбул, Одеса побудована на місці італійської якірної стоянки, Білгород-Дністровський теж був італійським містом, – каже Санченко. – Весь цей масив інформації викидали штучно, бо Росія потрапила на Чорне море лише в XVII столітті”.

Також письменник нагадує про козацькі походи, що тривали на Чорному морі понад століття. Дослідник козацтва Дмитро Яворницький вивчав також вільних матросів – суспільний стан безземельних, але вільних людей, які в Причорномор’ї будували дубки – двомачтові шхуни, якими перевозили 80% вантажів на Чорному морі. Це ціла забута субкультура. 

“Якорем греків навчив користуватися Анахарсіс Скіфський. В античний час ми були частиною середземноморської цивілізації, у середньовіччі ж Чорне море називали Руським – таким був на нього вплив давньої Русі”, – підсумовує Антон Санченко.

Більше про Миколу Миклухо-Маклая читайте в нашому минулорічному матеріалі МИКЛУХО-МАКЛАЙ: ГРОМАДЯНИН СВІТУ КОЗАЦЬКОГО ПОХОДЖЕННЯ

Також радимо книгу Антона Санченка “Круз та Лис. Напередодні”.

Український кризовий медіа-центр

Залиште коментар

1 + fifteen =